slabe delovne razmere

Tuji delavci v slabih razmerah: 'To spominja na sužnjelastniške razmere'

18. 03. 2025 12.15

Sindikat voznikov avtobusov in KS 90 opozarjata na slabe delovne pogoje voznikov avtobusov. Namesto da bi jih uredili in voznikom dvignili plače, so se delodajalci po njihovih opozorilih poslužili bližnjice z uvozom tuje delovne sile, ta pa je še bolj podvržena kršitvam delovne zakonodaje. Od pristojnih pričakujejo odločno ukrepanje. V Sindikatu voznikov avtobusov Slovenije so kritični: "Uvoz tuje delovne sile spominja bolj na trgovino z ljudmi kot na zakonito posredovanje." Ministrstvo za delo je sporočilo, da že pripravlja ukrepe za kaznovanje kršiteljev pravic tujih delavcev.

Zaposleni v zaporih: 'Pristojnim organom sporočamo: tako več ne gre'

13. 02. 2025 06.27

Zaposleni v zaporih so z enournim opozorilnim protestom pred vsemi slovenskimi zapori in prevzgojnim domom v Radečah opozorili na nevzdržne delovne razmere. Pred ljubljanskim zaporom na Povšetovi jim je prisluhnila tudi ministrica za pravosodje Andreja Katič, ki so jo pozvali k takojšnemu ukrepanju in reševanju aktualne problematike.

Kdo bo skrbel za ostarele? Zanimanje za zaposlitev na rekordno nizki ravni

11. 12. 2024 08.42

Zanimanje iskalcev zaposlitve za delo v domovih za starejše in posebnih zavodih za odrasle je v letošnjem letu strmoglavilo na rekordno nizko raven, je pokazala nova anketa Skupnosti socialnih zavodov Slovenije, v kateri je sodelovalo 79 socialnovarstvenih zavodov. Domovi za starejše in posebni zavodi za odrasle so letos uspešno zaključili le 27 odstotkov razpisov za zapolnitev prostih delovnih mest, medtem ko je lani ta delež dosegel 30 odstotkov, leta 2020 pa več kot 50 odstotkov.

Zgodbe ljudi, ki so desetletja preživeli za zidovi 'norišnice' gradu Cmurek

17. 11. 2024 18.42

Eden bolj zanimivih muzejev v Sloveniji je gotovo Muzej norosti. Sprehod čez grad Cmurek, v katerem je več desetletij deloval Zavod za duševno in živčno bolne Hrastovec – Trate, vas ne bo pustil ravnodušnih. Ustanova je namreč prepletena z neverjetnimi zgodbami tistih, ki jih je usoda spravila za obzidje gradu. O tem, da za marsikaterega človeka sploh niso vedeli, zakaj in kako je pristal na oddelku, o tem, da je prihajalo do hudih zlorab zdravil in o tem, kakšna "sredstva za umirjanje" so uporabljali, so spregovorili nekdanji zaposleni, stanovalci in njihovi svojci.

Preobremenjeni poštarji: na eni od pošt zavrnili raznašanje reklam

24. 10. 2024 12.23

V Sindikatu poštnih delavcev opozarjajo na slabe delovne pogoje, ki po njihovih besedah postajajo iz dneva v dan nevzdržnejši. Zaradi preobremenjenosti so zaposleni na eni od ljubljanskih pošt že zavrnili raznašanje reklam.

'Kmet je najcenejše komunalno podjetje, ki ureja našo okolico'

20. 09. 2024 06.00

Kakšno je stanje v živilsko prehrambeni industriji in kakšna je njena prihodnost? Kaj pa prihodnost pridelave mesa, se bo še izplačala? "Kakovostna hrana ni samoumevna, prepuščeni smo sami sebi, pričakoval bi od države, ki je starejša od 30 let, da bo imela neko strategijo," na alarmantno stanje opozarjajo ključni akterji na področju živil. Strategija države na tem področju je bila doslej najmanj pomanjkljiva, če že ne neobstoječa. In tudi zdaj ni jasno, kakšna pravzaprav je. Ministrica Mateja Čalušić sicer opozarja, da smo izgubili prehransko varnost v velikosti občine Murska Sobota.

Odpuščanja v poljčanskem Eurelu: na sindikalnem protestu le peščica

19. 08. 2024 13.41

Predsednik Sindikata Podravja Milan Mesarič je opozoril na razmere v družbi Eurel iz Poljčan, ki se ukvarja s proizvodnjo malih gospodinjskih aparatov in delov zanje. Omenil je domnevne sporne postopke odpuščanj, pa tudi siceršnje slabe razmere v družbi. Direktor Matjaž Delopst odgovarja, da pristojni kršitev niso ugotovili.

'Bolni bi morali zapustiti Rafo, vendar ne morejo, ker so mejni prehodi zaprti'

09. 05. 2024 09.31

Situacija v bolnišnicah v Rafi se naglo slabša. Če se bodo spopadi okrepili in bodo poti v Gazo ostale neprehodne, bodo bolnišnice preplavili bolni in ranjeni, pravijo zdravniki v mestu. Potem ko je izraelska vojska zavzela bližnji mejni prehod z Egiptom so v naglici evakuirali bolnišnico Abu Yousef al-Najjar, eno od redkih delujočih bolnišnic v Rafi. "Razmere so katastrofalne," je ob tem dejal direktor bolnišnice, Marwan al-Hams.

Predlog Sodnega sveta za Švarc Pipanovo pričakovan in legitimen

12. 01. 2024 07.45

Predsednik Sodnega sveta Vladimir Horvat je dejal, da bodo najkasneje do torka na ustavno sodišče vložili zahtevo za oceno ustavnosti določb zakona o sistemu plač v javnem sektorju, ki urejajo plače sodnikov. Ob tem bodo podali predlog, da ustavno sodišče določi način izvršitve junijske odločbe o plačah sodnikov. Predlog je za pravosodno ministrico Dominiko Švarc Pipan pričakovan in popolnoma legitimen.

Število žrtev narašča, reševanje otežujejo novi sunki in slabo vreme

03. 01. 2024 09.31

Število smrtnih žrtev silovitega potresa z magnitudo 7,6, ki je v ponedeljek stresel Japonsko, je naraslo na 73. Iskanje preživelih se medtem nadaljuje, reševalcem pa delo otežujejo številni popotresni sunki in slabe vremenske razmere.

Stavka na upravnih enotah: 'Število zadev narašča, število zaposlenih pada'

15. 11. 2023 06.09

Okoli 800 zaposlenih na upravnih enotah v Ljubljani, Mariboru, Novi Gorici, Novem mestu, Rušah, na Ptuju in Jesenicah stavka. V času stavke, ki bo trajala med 7. in 19. uro, bodo strankam zagotavljali najnujnejše storitve v skladu z zakonom. Predstavniki sindikata državnih organov opozarjajo na večletna prizadevanja za rešitev preobremenjenosti zaposlenih, pa tudi na nekatere kršitve pravice do stavke. Njihove glavne stavkovne zahteve so zagotovitev ustreznega števila zaposlenih, primernejše plače oziroma linearno povišanje za sedem plačnih razredov in razbremenitev uslužbencev v upravnih enotah.

Delovna skupina podala poročilo o preučitvi razmer v ženski reprezentanci

14. 09. 2023 13.54

Slovenska ženska nogometna reprezentanca je za zdaj brez selektorja, potem ko je prejšnji, Borut Jarc, odstopil po odprtem pismu igralk, v katerem so opozorile na slabe razmere v reprezentanci. Nogometna zveza Slovenije (NZS) se je te "afere" lotila tudi z ustanovitvijo posebne delovne skupine, ki je predstavila svoje ugotovitve.

Jarc ni več selektor ženske nogometne reprezentance

05. 09. 2023 12.53

Predsednik Nogometne zveze Slovenije (NZS) Radenko Mijatović in selektor ženske članske reprezentance Borut Jarc sta na predlog selektorja dosegla sporazumno prekinitev sodelovanja, so sporočili pri NZS. Jarc se tako po petih letih in osmih mesecih poslavlja s klopi ženske izbrane vrste.

Odprto pismo slovenskih nogometašic: zahtevajo odstop selektorja

20. 07. 2023 20.34

Članice slovenske ženske nogometne reprezentance so z odprtim pismom opozorile na slabe razmere v reprezentanci in vodstvo Nogometne zveze Slovenije (NZS) pozvale, naj zamenja selektorja Boruta Jarca in njegovo ekipo. Na pismo igralk se je na spletni strani odzvala tudi NZS.

'Agonija se končuje, politika se v RTVS ne bo več vtikala'

26. 05. 2023 18.29

Številni pozdravljajo odločitev ustavnega sodišča, ki je preklicalo začasno zadržanje izvajanja dela novele zakona o Radioteleviziji Slovenija. Iz koalicijskih strank sporočajo, da gre za simbolno zmago vseh zaposlenih, katerih agonija se po več kot enem letu končuje. Kot pravijo, gre RTVS od tega trenutka naprej po poti depolitizacije, novi svet zavoda pa lahko začne dihati s polnimi pljuči. "Z uveljavitvijo novele se politika umika iz upravljanja in vodenja RTV Slovenija, zaposlenim pa se daje potrebno avtonomijo," pa je dejal premier Golob.

Beg možganov kot priložnost: kaj lahko ponudi Slovenija?

18. 05. 2023 06.00

Polona Globočnik, Miha Šaberl in Kristi Hodak Knobloch – izobraženci s karierami na Dunaju, v Pragi in Londonu – o tem, zakaj so izbrali tujino. So visoki davki v Sloveniji edini razlog? Ali Slovenija lahko sodeluje v globalni tekmi za višje plače in boljšo kakovost življenja? In kaj je treba narediti, da bo beg možganov postal priložnost za hitrejši razvoj države?

'Politični portret so zreducirali na propagandni material'

24. 04. 2023 13.19

Fotoreporterji in fotografi, povezani v aktiv, so z željo ozaveščati javnost o pomenu svojega dela opozorili na nestabilne delovne pogoje, ogroženost nekaterih žanrov in poklica, izginjanje poklica urednika fotografije in težave pri razvoju kadra. V aktivu so razvili orodje za pomoč pri oblikovanju cen, stekel je tudi dialog s Policijo.

Dostavljavci Wolta in Glova odslej povezani v sindikat

19. 04. 2023 08.07

Po več letih delovanja na področju platformnega dela so delavci Wolta in Glova vzpostavili sindikat dostavljavcev hrane, ki deluje kot posebna sekcija znotraj Sindikata Mladi plus. Za takšen korak so se odločili, ker se razmere dostavljavk in dostavljavcev hrane, kot pravijo, slabšajo. "Dostavljavci so večkrat poskušali vzpostaviti dialog z vodstvom podjetij Wolt in Glovo ter opozoriti na nevzdržnost situacije, a so bili vedno preslišani. Vse to je privedlo do kolektivnega in sindikalnega organiziranja," pravijo.

'Vsak dan, vsak mesec je preveč. Hude stiske povzročajo trajno škodo'

25. 03. 2023 07.00

"Najbolj škodljivo je, kadar eden od staršev v boj proti drugemu staršu potegne otroka. Otrok mora ostati v vlogi otroka. On ni tisti, ki se bo dogovarjal, to je odgovornost staršev. Otrok tudi ni prenašalec informacij," opozarja Tatjana Milavec, sekretarka Skupnosti centrov za socialno delo Slovenije.

Del zaposlenih v Leku zahteva takojšen dvig plač

13. 02. 2023 12.45

Ali po valu groženj s stavkami med zaposlenimi v javnem sektorju sledi še stavkovni val v zasebnem sektorju? Namreč splošna draginja je prizadela vse državljanke in državljane, mnogi kljub redni zaposlitvi ne zmorejo več plačevati položnic. Na slabe odnose v družbi in izredno nizke plače tokrat opozarjajo zaposleni v lendavski izpostavi Leka, če jim vodstvo ne bo prisluhnilo, pa grozijo celo s stavko. V Novartisu v odzivu navajajo, da kot odgovoren delodajalec razumejo skrbi in stiske sodelavcev.

'Grozljiva grožnja je groziti 38 ljudem, ker so nekje stali 22 sekund'

10. 10. 2022 17.02

38 novinarjev Radiotelevizije Slovenija, ki so v petek prejeli opozorila pred odpovedjo delovnega razmerja, nima formalne podlage za ugovor, so bili v svojem odzivu jasni zaposleni na RTV, zato vodstvo obtožujejo zlorabe instituta opozorila, preprečevanja stavke, nadaljevanja pritiskov in groženj ter nepripravljenosti k dialogu. Ob tem poudarjajo, da pri tem opažajo podobnosti z lanskim šikaniranjem na Policiji. Do izdaje opozoril najvidnejšim stavkajočim so prav tako ostri v Društvu novinarjev Slovenije (DNS).

Edina ponudba za gradnjo novega ženskega zapora na Igu predraga

14. 05. 2022 17.36

Pri projektu gradnje nove stavbe ženskega zapora na Igu, ki bi skupaj s prenovo obstoječih prostorov v starem ižanskem gradu rešil prostorsko problematiko, se zapleta. Edina ponudba za izvedbo del je po ocenah ministrstva za pravosodje previsoka, zato naročila niso oddali. Projekt bi lahko zapletlo tudi arheološko najdišče na območju.

Podražitve vse večje, plače pa stagnirajo: Kakšne rešitve obljubljajo stranke?

20. 04. 2022 11.47

Osem političnih strank, ki jim je ob začetku našega volilnega projekta kazalo najbolje, smo vprašali, kako bodo poskrbeli za višje prihodke zaposlenih v gospodarstvu, ki navsezadnje tudi niso bili prejemniki dodatkov, ki si jih je v zadnjih letih izplačal javni sektor. Bodo razbremenili obdavčitev dela? Če ja, za koliko? Kako konkretno bodo uredili plačni sistem v javnem sektorju?

Temna plat Kardashianovih: slabe plače in nevzdržne razmere

16. 04. 2022 07.00

Za ogromnimi količinami denarja, ki se dnevno zliva v denarnice sester Kardashian-Jenner, stojijo ljudje, ki imajo od velikih zaslužkov resničnostnih zvezdnic bolj malo koristi. Po Kimini odmevni izjavi, da morajo ženske več delati, če želijo uspeti, so se oglasile njene bivše uslužbenke, ki so zanjo več kot garale. In ne le, da jim služba ni prinesla pretiranega uspeha, njihovo delo ni bilo nagrajeno niti z dostojnim plačilom. Nekdanja zaposlena v Kiminem kozmetičnem podjetju je zvezdnico opisala kot nekoga, ki se šopiri s svojim velikim bogastvom, a želi imeti v ekipi le nekaj ljudi, ker je skopuška.

Lara Topol o komandni sobi NEK ter energetski in jedrski prihodnosti: 'Vsi lahko mirno spite'

06. 03. 2022 07.42

Lara Topol je mlada inženirka, ki v jedrski elektrarni v Krškem dela kot vodilna inštruktorica za usposabljanje obratovalnega osebja elektrarne. Priznava, da zaposleni v komandni sobi jedrske elektrarne v vsakem trenutku čutijo odgovornost, ki jim je zaupana. Med množico lučk in stikal ter kar nekaj zasloni smo se z njo v simulatorju komandne sobe v NEK pogovarjali o pripravljenosti osebja na morebitne izzive, o prihodnosti jedrske energije in o nekaterih napačnih predpostavkah o tej vrsti energije, ki krožijo v družbi. Prepričana je, da prehod v brezogljično družbo brez jedrske energije ni mogoč, razen če smo pripravljeni sprejeti drastične spremembe življenjskega sloga. Razkrila pa je tudi, ali rada gleda filme, ki temeljijo na jedrski nesreči v Černobilu.

Alec Baldwin delil zapis kostumografinje, ki je podprla produkcijsko ekipo

03. 11. 2021 10.18

Od tragedije na prizorišču snemanja filma Rust je preteklo že več dni, a dogajanje ostaja nepojasnjeno. Po trditvah nekaterih članov snemalne ekipe naj bi bilo več delavcev preutrujenih, zadovoljni pa niso bili niti z nastanitvijo, kar naj bi bil tudi razlog, da je le dan pred streljanjem ekipo zapustilo šest snemalcev. Da to ne drži, je v svoji objavi na družbenem omrežju zapisala kostumografinja Terese Magpale Davis, njeno objavo pa je delil tudi Alec Baldwin.

Zaradi paničnega nakupovanja v Veliki Britaniji hudo pomanjkanje goriva

27. 09. 2021 08.07

V Veliki Britaniji se v zadnjih dneh soočajo s hudim pomanjkanjem goriva, saj je strah pred motnjami v oskrbi z gorivom med prebivalci sprožil preplah. Pred bencinskimi servisi se vijejo dolge kolone vozil, britanska vlada pa bo na zasedanju razpravljala o možnih rešitvah. V skrajnem primeru bi gorivo ob pomanjkanju voznikov tovornjakov na bencinske servise dobavljali kar vojaki.

Zdravniki se bojijo vojaške hunte, bolnike zdravijo zunaj zdravstvenih ustanov

22. 07. 2021 18.48

V Mjanmaru se po februarskem vojaškem udaru, ko so ljudje na kisikove bombe čakali po več ur, hudo bolni pa, ker so se bali obiskati prenatrpane bolnišnice s premalo zaposlenimi, umirali doma, znova soočajo s hudim valom okužb. Ker so bili zdravniki ključni gonilniki začetnega protestnega gibanja, se bojijo aretacij in mučenja, bolnike pa zato v sklopu skrivne zveze prostovoljcev zdravijo zunaj zdravstvenih ustanov.

Da bi se osamosvojili, so mladi pripravljeni sprejeti tudi slabe bivanjske razmere

24. 05. 2021 20.29

Raziskava mladina 2020 je razbila nekaj stereotipov o mladih, hkrati pa tudi opozorila na nekatere še kako pomembne problematike in stiske, s katerimi se mladi soočajo. Mladi so v primerjavi s podatki izpred desetletja občutno bolj dejavni, odgovorni in samostojni. A po drugi strani je njihova stanovanjska problematika večja, na trgu dela se soočajo z več prekarnosti, njihovo duševno zdravje pa se je poslabšalo.

Kljub omejitvam po svetu prvomajski shodi, v Berlinu aktivirali 5000 policistov

01. 05. 2021 16.13

Kljub številnim omejitvam zaradi preprečevanja širjenja okužb z novim koronavirusom so se v številnih mestih po svetu protestniki podali na prvomajska zborovanja. Iz Istanbula poročajo o več kot 200 aretacijah zaradi neupoštevanja prepovedi zborovanj, v Berlinu pa je bilo ob napovedanih shodih v pripravljenosti na posredovanje več kot 5000 policistov.