slaba letina

Bolezni rastlin, popokani sadeži, skop pridelek ... cene pa zgolj rastejo

13. 08. 2024 11.27

Zapuščeni sadovnjaki na Siciliji, močan upad proizvodnje na severu Italije ... Podnebne spremembe in vročina ogrožajo letino sadja in zelenjave pri naših zahodnih sosedih. Slednje že kaže resne posledice za kmetijska podjetja, kmalu pa bi se lahko s podobnimi težavami soočila tudi Avstrija. Polja na njenem jugu namreč rumenijo pod žgočim soncem, cene izdelkov pa posledično rastejo. Medtem so zaradi vročine in suše, dejavnika, ki sta pospešila zorenje grozdja, začeli že konec julija.

Bo olivno olje še dražje, bo postalo luksuzna dobrina?

15. 12. 2023 06.00

Najprej je pridelovalcem zadala udarec narava, zaradi suše je letina slaba, zdaj pa so odlično priložnost za zaslužek zavohali še tatovi. Kraje so vse pogostejše in predrznejše. V Španiji, ki je največja pridelovalka oljčnega olja v Evropi, so v začetku septembra tatovi samo v eni noči ukradli 50 tisoč litrov ekstra deviškega oljčnega olja in s tem zaslužili več kot pol milijona evrov. Zdaj svoja skladišča stražijo še grški pridelovalci na jugozahodu države, saj jim izginja na tone oliv.

Bomo prihodnje leto ostali brez slovenske soli?

08. 09. 2023 18.52

Letošnja letina, ki je bila zaradi obilice dežja zelo slaba, je prinesla zgolj slabo tretjino tega, kar v Sečoveljskih solinah pridelajo običajno. Sezono so končali predčasno, v skladiščih pa imajo soli le še do prihodnjega poletja. Če bo tudi prihodnja sezona slaba, bi lahko ostali brez vseh zalog, a v solinah že mirijo. Če bomo morali krčiti prodajo, bomo to počeli na tujih trgih.

Slaba letina, prenizke odkupne cene in ukrajinska konkurenca

28. 06. 2023 18.36

Letošnja letina pšenice bo slaba, kmete pa ob tem skrbi tudi nizka odkupna cena, ki ne pokrije stroškov pridelave, in konkurenca iz Ukrajine. Tako ukrajinska pšenica kot moka se namreč prodajata po precej nižji ceni od slovenske, kar da "ruši slovenski trg." Opozorili so tudi na ukrajinsko podjetje, ki da slovenskim mlinarjem in morebitnim drugim odkupovalcem ponuja dobavo moke v embalaži s slovensko blagovno znamko.

Milijoni podhranjenih, slaba letina, denar pa za preizkušanje raket

04. 03. 2023 12.05

Izolirani Severni Koreji grozi ena hujših lakot po devetdesetih letih prejšnjega stoletja. Na kritično stanje zalog hrane namigujejo satelitski posnetki ter ocene Združenih narodov in južnokorejskih oblasti. Poznavalci svarijo, da bi bila lakota lahko skoraj tako huda kot v času t. i. "marša trpljenja" med leti 1994 in 1998, ko naj bi po nekaterih podatkih zaradi lakote umrlo do dva milijona prebivalcev.

Še ena slaba letina za kmete na Ljubljanskem polju?

15. 02. 2023 18.29

Bodo kmetje na Ljubljanskem polju lahko preživeli še eno slabo letino? Ustavno sodišče jim je namreč že junija lani zaradi pritožbe enega od sosedov, češ da je voda oporečna, začasno prepovedalo uporabljati gnojila in druge pesticide, tudi tiste, ki so dovoljeni za ekološko pridelavo. Do danes so izgubili že ogromno pridelka in s tem seveda tudi ogromno denarja, zime pa bo kmalu konec in kupiti morajo še semena za novo setev. Kako se bodo borili proti škodljivcem, ki uničujejo pridelke, kaj bodo na vodovarstvenih območjih lahko sploh posejali in kaj zahtevajo od pristojnih ministrstev?

Sanirani Vogršček spet prazen, od njega odvisni nasadi propadajo

06. 07. 2022 15.40

V Vipavski dolini zaključujejo letošnjo žetev. Če so kmetje zadovoljni s povečanimi količinami požetega ječmena, je s pšenico nekoliko drugače. Zaradi nestimulativnih odkupnih cen so posejali manj ozimne pšenice. Suša medtem na kmetijskih površinah že pušča hude posledice, akumulacija Vogršček pa je prazna in ne omogoča namakanja.

Lahko krompir pogrevamo?

11. 06. 2022 07.00

Krompir imamo Slovenci v podzavesti, je dobro in zdravo živilo. In za zdaj še relativno poceni, kar ni nepomembno v času, ko cene hrane izredno rastejo. Kakšen pa sploh je slovenski krompir, kako ga lahko pripravljamo, kako nanj vplivajo podnebne spremembe in kakšnega bomo jedli v prihodnosti?

Rekordne cene hrane: v zadnjih 20 letih višje za dobrih 73 odstotkov

11. 03. 2022 13.38

Predsednik vlade Janez Janša glede samooskrbe in cen hrane pravi, da mogoče ne bo desetih vrst rogljičkov na mizi, a lačni ne bomo. A dejstvo je, da so cene hrane v Sloveniji najvišje v zadnjih 20 letih. Od začetka februarja 2002 pa do konca februarja 2022 so se cene hrane zvišale za 73,1 odstotkov, kažejo podatki Statističnega urada RS (SURS).

Kdo bo suženj položnic in dražje hrane?

22. 11. 2021 06.00

Dvig cen energentov je sprožil val podražitev tudi v drugih segmentih družbe. Dražijo se surovine, kot so pšenica, soja in ječmen, posledično se višajo cene hrane, mesa in mleka, na drugi strani pa cene surovin, nujnih v proizvodnji podjetij – na udaru je predvsem avtomobilska industrija zaradi pomanjkanja čipov. Podražitve energentov bomo tako občutili na položnicah, pri nakupih hrane in končnih izdelkih podjetij.

Zaradi dviga cen energentov se dražijo tudi osnovne življenjske potrebščine

15. 10. 2021 19.21

Pred drastičnim dvigom cen se, kot kaže, ne morejo ubraniti niti osnovna živila. V soboto praznujemo že 41. svetovni dan hrane in v teh desetletjih se je naše dojemanje hrane in oskrbe z njo precej spremenilo. Ne le količina, zavedamo se tudi, kako pomembna je kakovost hrane. A koliko in kakšno kakovost si bomo v teh časih, ko hrana postaja žrtev 'eksplozije cen' energentov in inflacije, sploh lahko privoščili? Posledice dviga cen energentov se bodo namreč pokazale tudi v rasti cen osnovnih življenjskih potrebščin.

Zaradi spomladanske pozebe francoskim vinarjem grozi rekordno slaba letina

07. 08. 2021 16.52

Francoske vinarje čaka rekordno slaba letina, letošnji pridelek vina pa bo eden najmanjših v zgodovini, če ne celo najmanjši. Za slabo letino so krivi predvsem spomladanska pozeba in poletni nalivi, ki so zdesetkali pridelek.

V Sloveniji zelenjava vse pogosteje na krožnikih, pojemo je več, kot je pridelamo

16. 05. 2021 08.16

V Sloveniji pojemo čedalje več zelenjave, ob letošnjem mednarodnem letu sadja in zelenjave ugotavljajo na statističnem uradu. Leta 2019 smo za prehrano porabili skoraj 246.000 ton zelenjave oz. blizu 118 kilogramov na prebivalca. Posamezen prebivalec je porabil povprečno skoraj 50 odstotkov več zelenjave kot v letu 2000. Pridelava zelenjave ne zadostuje potrebam po njej, pojemo je več, kot je v državi pridelamo.

Pridelovalci v boj z naravo, ki je bila znova močnejša

10. 04. 2021 11.00

Pozeba te dni ni pustošila le pri nas. Francoski vinarji ugotavljajo, da je letina v številnih vinogradih po treh nočeh temperatur pod ničlo uničena, njihovo preživetje pa postavljeno na kocko.

'Če zima z rilcem ne rije, pa z repom opleta'

07. 04. 2021 06.31

"Če zima z rilcem ne rije, pa z repom opleta," je snežne razmere, ki so nas presenetile po nekaj zelo toplih dneh, komentiral ljubiteljski vremenar Dušan Kaplan. Pojasnil je, da če zime ni ob koncu jeseni oziroma v začetku decembra, potem pride okoli velike noči. Napovedal je tudi, da aprilsko vreme ne bo takšno, kot bi si želeli, a da bo maj lep, junij in julij pa bosta šibka.

KOMENTAR: Smo že prišli do pandemske izčrpanosti?

17. 10. 2020 07.00

Pa imamo znova relativno nov izraz, s katerim bomo lahko opisali, kako se počutimo te dni - pandemsko izčrpani. Kaj to pomeni, si lahko vsak predstavlja sam, glede na svojo izkušnjo zadnjih mesecev in verjetno tudi glede na svoj značaj. Tako različno tudi, kot bomo slišali, odzive ljudi opisujejo tisti, ki morajo sporočiti slabo novico, da je test pokazal okužbo z virusom.

Slaba letina za oljkarje: malo plodov, ki jih napada še oljčna muha

02. 11. 2019 17.52

Po lanski rekordni sezoni bo letošnja bera oljk zelo slaba. Plodov na drevesih je zelo malo, ponekod jih sploh ni. Pa tudi zato, ker morajo plodove pobirati hitro in je zato pri stiskanju izplen olja manjši kot ostala leta. Delajo neprestano, hitijo, ker plodove napada tudi oljčna muha. A je tolažba za oljkarje vsaj to, da bo olje, kolikor ga pač bo, odlične kakovosti.

Čebelarje po slabi letini pozivajo, da zaprosijo za finančno pomoč

20. 10. 2019 08.55

Agencija RS za kmetijske trge in razvoj podeželja čebelarje poziva k čim prejšnji oddaji vloge za finančno pomoč za nadomestilo škode, ki so jo utrpeli zaradi slabih vremenskih razmer.

'Avokado kriza': slaba letina, večje povpraševanje in narko karteli

23. 07. 2019 11.49

Mehika se sooča z "avokado krizo" – vedno pogosteje se dogaja, da v restavracijah strežejo lažno guacamole omako, ki ne vsebuje glavne sestavine. Glavni razlogi za pomanjkanje tega ploda je visoko povpraševanje v ZDA, slaba letina in celo narko karteli, ki so prepoznali vrednost tega zelenega superživila.

Ponovno slaba čebelarska letina, čebelarji pričakujejo rešitve

23. 07. 2019 10.56

Hitre vremenske spremembe, nihanje temperatur in neurja so razlogi, ki bodo tudi letos močno osiromašili delo čebel. Čebelarji ocenjujejo, da bodo izgube od 60- do 90-odstotne. Kmetijska ministrica je že obljubila pomoč v primeru slabe letine, vendar je najprej treba počakati na končno oceno stanja. Čebelarji ob tem ponovno opozarjajo na resno stanje in pričakujejo konkretne rešitve.

Težko leto za slovenske čebelarje: izpad medu bo več kot 60-odstoten

21. 07. 2019 11.35

Vreme letos ni naklonjeno čebelarjem. Ti bodo zaradi neugodnega vremena pridelali manj medu od predhodnih ocen, izpad bo po najnovejši oceni preko 60-odstoten, so pojasnili na Čebelarski zvezi Slovenije. Pašna sezona se sicer konča avgusta, a izpada ne bo moč nadomestiti.

Slovenski čebelarji pridelali približno dvakrat toliko medu kot lani

16. 05. 2019 12.18

Čebelarji v Sloveniji so lani po podatkih statističnega urada pridelali 1746 ton medu, kar je 10 odstotkov nad povprečjem zadnjih desetih let. Povprečna cena za kilogram medu se je v zadnjih desetih letih zvišala za 81 odstotkov in je lani dosegla skoraj 10 evrov. V zadnjem desetletju se je zvišalo tudi število čebelarjev.

Zmanjšali obroke hrane na 300 gramov na dan

03. 05. 2019 10.42

Severnokorejske oblasti so znova zmanjšale dnevne obroke hrane na prebivalca. S 300 grami na dan gre po podatkih Združenih narodov za rekordno zmanjšanje obrokov. Razlog za to naj bi bila zgodovinsko slaba letina.

Martinovanje ni več praznik, ampak zgolj obdobje pijančevanja

10. 11. 2018 06.00

Začenja se martinov konec tedna, ko Slovenci častimo že nacionalno pijačo – vino. Pravijo, da se v vinu utapljajo tudi največje skrbi, teh pa imamo veliko. Kljub vsemu pa bodite zmerni in ne pozabite, pijanost je prostovoljna norost, zato ne bodite preveč nori. Nikakor pa ne pijte, če vozite in če vozite, ne pijte.

So visoke cene pečenega kostanja 'upravičene'?

24. 10. 2018 06.00

Jeseni po slovenskih mestih tradicionalno zadiši po pečenem kostanju. Vedno znova se pritožujemo nad 'zasoljenimi' cenami merice kostanja, za kar so pogosto krive visoke cene najema prostora. Sicer pa v tem času prirejamo kostanjeve pohode, piknike in celo praznike kostanja po vsej državi, kar priča, da smo z njim povezani in da je del slovenske kulinarike.

Klavrn pridelek pšenice, cena kruha bo šla navzgor

07. 09. 2018 10.06

Letošnji pridelek pšenice je za tretjino slabši od dolgoletnega povprečja, precej slabša je tudi kakovost. Kmetje so ob tem ogorčeni, ker so mlinarji zavrnili njihove zahteve po nekoliko višji odkupni ceni pšenice, zdaj pa naj bi se kruh podražil.

Ljubljana bogatejša še za en urbani čebelnjak

22. 05. 2018 07.27

Čeprav čebelarjenje v urbanem okolju ne prinaša presežkov medu, pa je pomembno predvsem z vidika opraševanja in ozaveščanja javnosti o pomenu čebel in drugih žuželk za človeštvo. Iz rastlin, ki jih oprašijo, proizvedemo kar 90 odstotkov svetovne hrane. V Ljubljani že nekaj let narašča število urbanih čebelnjakov, ki si jih na svojih balkonih, strehah ali dvoriščih ne želijo le posamezniki, ampak tudi podjetja.

Mraz in burja oklestila pridelek marelic

14. 05. 2018 19.29

Močna burja in mraz v začetku marca sta naredila več škode, kot je sprva kazalo. Lastnika dveh največjih nasadov bosta tako letos imela marelic le za domačo marmelado. Na srečo nekoliko bolje kaže češnjam. Zgodnje domače sorte so že na tržišču.

Tartufi: izjemno slaba sezona, visoke cene

16. 12. 2017 06.13

Slovenski tartufarji so obupani. Pravijo, da že 25 let ne pomnijo tako slabe sezone, kot je ta. Tartufov je zelo malo, tartufarji pravijo, da zaradi pretoplega vremena. Zaradi slabe letine so trenutno cene še višje kot sicer - odkupna cena za črni tartuf je trenutno približno 400 evrov, za beli tartuf pa 3.500 evrov.

Katastrofalna letina jabolk in hrušk

25. 10. 2017 11.58

Spomladanska zmrzal je oklestila letošnjo letino jabolk in hrušk. Že lanska letina je bila slaba, tokrat pa bo še slabše, saj bodo sadjarji iz intenzivnih sadovnjakov pospravili za več kot dve tretjini manj jabolk in za skoraj tri četrtine manj hrušk kot lani.