slabšanje razmer

Vlada sprejela predlog zakona o zdravstveni dejavnosti. Prvi odzivi kritični

16. 01. 2025 12.08

Vlada je na seji sprejela predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bi ob sprejetju razmejil javno in zasebno zdravstvo. Vlada ob tem ocenjuje, da bo zakon na dolgi rok pozdravil "kronične bolečine slovenskega zdravstva". Javnim zdravstvenim delavcem bo prepovedano delo pri čistih zasebnikih, omogočena pa je obratna pot. Po besedah zdravstvene ministrice novela zaposlene tudi spodbuja, da bodo več delali in ostajali v svojih matičnih ustanovah. Zakon je usmerjen v večjo preglednost, izboljšanje učinkovitosti in poštenost zdravstvenega sistema, je še zatrdila. Na odločitev vlade pa so se že odzvali v Zdravniški zbornici in sindikatu Fides, kjer ocenjujejo, da novela ne prinaša rešitev za probleme v zdravstvu.

Nenavadna nihanja volivcev: od zelenih do neonacistov

23. 06. 2024 15.31

Te dni znotraj institucij EU že potekajo ostra pogajanja, trgovanja, kupčkanja. Od tega bo kar precej odvisno prihodnjih pet let. Seveda tudi od tega, kdo bo vladal v najpomembnejših članicah, nenazadnje so države članice še vedno tiste, ki na koncu odločajo. Pa vendarle, če bo predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, kako daleč bo pripravljena iti za podporo? Ta hip je še vprašljivo, ali bo imela dovolj glasov za izvolitev že s podporo in povezovanjem z liberalno levo sredino.

'Do leta 2026 bi lahko brez ginekologa ostalo še 150.000 Slovenk'

10. 05. 2024 10.20

Stavka zdravnikov traja že od sredine januarja, rešitve, s katero bi bili zadovoljni obe strani, pa še vedno ni. Zdaj so ginekologi in zasebni zdravniki na vlado naslovili poziva k ureditvi razmer v zdravstvu. Ginekologi so v javnem pismu s 157 podpisniki opozorili na težke razmere v primarni ginekologiji. Opozorili so tudi na možni črni scenarij, po katerem bi še 150.000 Slovenk po letu 2026 ostalo brez osebnega ginekologa, če bi se upokojili vsi ginekologi, ki imajo za to pogoje.

Prihodki mnogih Slovencev ne zadoščajo za osnovno preživetje družine

17. 10. 2023 06.00

ZPM Ljubljana Moste-Polje ob mednarodnem dnevu boja proti revščini glasno opozarja na stiske otrok in družin, ki so družbi nevidne, a močno ovirajo vsakodnevno življenje in negativno vplivajo na razvoj otrok ter jih postavljajo v zelo neenak položaj v primerjavi z vrstniki.

Je Prigožinovo letalo pogubila ročna granata na krovu?

05. 10. 2023 21.13

Ruski predsednik Vladimir Putin je dejal, da so na truplih ljudi, ki so umrli v strmoglavljenju letala skupaj Jevgenijem Prigožinom, odkrili delce eksploziva. Na truplih žrtev letalske katastrofe, na katerem je bilo več Wagnerjevih plačancev, naj bi našli delce ročne granate. "Ni bilo zunanjega udarca na letalo," je zatrdil. Komentiral je tudi razmere v Ukrajini in vojaško pomoč Zahoda. Brez zahodnih milijard in orožja Ukrajina ni sposobna preživeti, je prepričan. "Predstavljajte si, da bi se jutri nehala pomoč, potem preživi le še en teden," je dejal.

Banka Slovenije opozarja finančni sistem na povečana tveganja

04. 10. 2022 13.26

Slovenski finančni sistem je po oceni Banke Slovenije stabilen. "Ob pričakovanem poslabšanju gospodarskih razmer in vztrajanju inflacije na visoki ravni pa so sistemska tveganja za finančno stabilnost povečana," je dejala viceguvernerka Banke Slovenije Tina Žumer.

Skoraj v celoti se vračamo v življenje, kot smo ga poznali pred covidom

21. 02. 2022 06.01

Pogoja PCT, ki je ljudem krojil življenje tako rekoč povsod, ni več. Ljudje imajo ponovno prost dostop v specializirane trgovine, omejitev ni več v turizmu, gostinstvu in drugih storitvenih dejavnostih: pri frizerjih, kozmetičarjih, avtopralnicah. Pogoja preboleli, cepljeni, testirani ni treba več dokazovati v gostinskih lokalih, kjer ni omejitev glede delovnega časa, odpirajo se nočni klubi. Pogoj PCT ostaja samo še v zdravstvu, socialnem varstvu in zaporih. V šolah je odpravljeno samotestiranje, obvezne pa ostajajo maske. Te so še naprej obvezne tudi pri gibanju v zaprtih javnih prostorih.

'Trenutna konjunktura zakriva strukturno slabšanje javnih financ'

09. 02. 2022 17.02

Trenutna močna gospodarska konjunktura po oceni fiskalnega sveta zakriva slabšanje strukturnega položaja javnih financ. V koronski krizi sprejeti ukrepi strukturne narave, ki niso povezani z epidemijo covida-19, bodo stanje javnih financ v prihodnosti slabšali za 2,2 odstotka BDP na leto, opozarja fiskalni svet. Tudi sprejeti in morebitni dodatni ukrepi, ki bi ob odsotnosti reform vodili v povečanje porabe, vzdržnost financiranja pokojninske in zdravstvene blagajne ogrožajo že na kratek rok, dodajajo v fiskalnem svetu.

Zmeda zaradi ukrepov, negotovost, strah: psihiatrični bolniki velika žrtev covida

17. 01. 2022 16.07

Konec preteklega tedna je med drugim zaznamovalo posredovanje pristojnih v ljubljanski Šiški, kjer naj bi oseba streljala s t. i. airsoftom, ogrožala naj bi tudi sebe. V ozadju naj bi bile dlje časa trajajoče psihične težave. Številne študije kažejo, da je v času od izbruha covida-19 prišlo do povečanja strahu, tesnobe in depresivnih simptomov. Študije, ki so se ukvarjale s poslabšanjem stanja pri pacientih, ki so imeli že pred tem težave z mentalnim zdravjem, pa kažejo, da so se v času pandemije simptomi poslabšali tudi pri tudi več kot polovici teh bolnikov. Dostop do pomoči pa je vse težji.

Mednarodni inštitut za demokracijo: Svet postaja vse bolj avtoritaren

22. 11. 2021 16.19

Svet postaja vse bolj avtoritaren, saj so postali nedemokratični režimi še bolj predrzni v svojem zatiranju, več demokratičnih držav pa beleži nazadovanje demokracije zaradi omejevanja svobode govora in slabljenja vladavine prava, piše v poročilu Mednarodnega inštituta za demokracijo in pomoč pri volitvah. Razmere se slabšajo tudi v Sloveniji, kjer poročilo med drugim izpostavlja pritiske na medije in sodstvo.

WHO: Covid bi lahko do februarja 2022 v Evropi terjal še pol milijona žrtev

04. 11. 2021 12.27

Dnevne koronanovice iz naše soseščine si v teh dneh postajajo podobne kot jajce jajcu. Iz številnih držav namreč poročajo o najvišjem številu novih okužb od začetka pandemije. Po neslavnem slovenskem rekordu enaki podatki prihajajo tudi iz Nemčije in Hrvaške. Tudi Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je izrazila zaskrbljenost zaradi naraščanja števila okužb v Evropi. Ocenjujejo, da bi lahko bolezen do februarja na celini terjala še pol milijona žrtev. Poudarjajo, da bi lahko številna življenja rešila dosledna uporaba mask.

Slovenija bo Afganistanu namenila dodatnih 300.000 evrov

13. 09. 2021 19.36

V Ženevi poteka mednarodna donatorska konferenca za Afganistan, ki se po talibanskem prevzemu oblasti pred slabim mesecem dni zdaj sooča s humanitarno krizo. Na konferenci se je zbralo 40 ministrov in tudi generalni sekretar ZN Antonio Guterres, medtem ko je visoki komisar ZN za begunce Filippo Grandi prispel v Kabul. Minister za zunanje zadeve Anže Logar je ob tem napovedal, da bo Slovenija za takojšen odziv na slabšanje humanitarnih razmer v Afganistanu namenila dodatnih 300.000 evrov.

Poročilo o vladavini prava: evropska komisija na virtualnem obisku Slovenije

12. 04. 2021 18.10

Evropska komisija je na virtualnem obisku Slovenije v okviru priprave poročila o vladavini prava, ki se pričakuje julija, so potrdili na zunanjem ministrstvu. Slovenija je prispevek za pripravo poročila v Bruselj poslala konec marca. Na razpravi odbora Evropskega parlamenta o notranjih zadevah o prvem poročilu, objavljenem septembra lani, pa je bilo znova slišati opozorila glede razmer v Sloveniji.

Srečanje s Pahorjem bo potekalo v nedeljo, večjega dela opozicije ne bo

25. 03. 2021 09.50

Novo srečanje o strategiji boja z epidemijo ter nadaljnjih ukrepih bo na povabilo predsednika Boruta Pahorja potekalo v nedeljo. A kot kaže, večjega dela opozicije na Brdo pri Kranju ne bo. V LMŠ potrebe po pogovorih ne vidijo, predsednica SD, Tanja Fajon, pa ne vidi smisla za prisotnost na srečanju. V Levici Pahorju predlagajo, naj organizira posvet o predčasnih volitvah, v SAB pa zahtevajo odgovore. Vse več je medtem ugibanj o morebitnem zaprtju države v začetku aprila od 1. do 12. aprila, kar naj bi neuradno predlagala strokovna skupina.

Nov črni mejnik: po svetu umrlo že 2,5 milijona covidnih bolnikov

25. 02. 2021 12.20

Svet je prešel nov neslaven mejnik: zaradi novega koronavirusa in bolezni, ki jo povzroča je doslej umrlo že 2,5 milijona ljudi. Po kratkem 'predahu' število okuženih raste tudi v naši soseščini. In medtem ko nekatere države podaljšujejo protikoronske ukrepe, voditelji drugih ocenjujejo, da strogo zapiranje ni več smiselno. Porast okužb tako beležijo tudi v sosednji Avstriji, Hrvaška pa po drugi strani odpira terase gostinskih lokalov.

Večina PCR-testov pri 'pozitivnih' kranjskih šolnikih negativna, otroci spet v šolo

03. 02. 2021 09.51

Testiranje šolnikov v Kranju s hitrimi antigenskimi testi poraja nove dvome o zanesljivosti tovrstnega preverjanja oziroma potrjevanja prisotnosti okužb z novim koronavirusom. Vnovično preverjanje s HAT- in še dodatno s zanesljivejšimi PCR-testi je namreč pokazalo, da večina poprej 'pozitivnih' v resnici ni okužena. Najkrajšo pa pri tem potegnejo otroci, ki so zaradi tega en dan v šoli, nato dva dni ne, potem spet so, opozarjajo ravnatelji. "To ni ničemur več podobno," so jasni. "Mi moramo bolezen pregnati, a na tak način – sem prepričan – je ne bomo," je kritičen ravnatelj OŠ Stražišče Pavel Srečnik.

V Avstriji od torka policijska ura, zapira se tudi Anglija

31. 10. 2020 08.18

V Evropi smo od začetka pandemije covida-19 marca letos zabeležili že več kot deset milijonov okužb z novim koronavirusom. Številne evropske države zato uvajajo nove, strožje ukrepe. V Avstriji bodo s torkom uvedli policijsko uro, Anglija pa se s četrtkom zapira za štiri tedne. V ZDA se je medtem z novim koronavirusom okužilo že več kot devet milijonov ljudi, umrlo pa jih je več kot 229.500.

Vasle po seji sveta ECB: Obeti za zadnji del tega leta in 2021 se slabšajo

30. 10. 2020 10.48

Slabšanje epidemioloških razmer v Evropi in sprejeti oz. napovedani ukrepi za zajezitev širjenja epidemije covida-19 slabšajo obete za zadnji del leta, trenutno poslabševanje pa se bo še bolj pokazalo v prihodnjem letu, je po četrtkovi seji sveta ECB zapisal guverner Banke Slovenije Boštjan Vasle. ECB bo zato decembra prilagodila svoje ukrepe.

'Zdaj postajajo vidne posledice pandemije na duševno zdravje ljudi'

10. 10. 2020 19.31

Skoraj milijarda ljudi po svetu ima duševno motnjo, vsakih 40 sekund nekdo umre zaradi samomora, depresija pa je vodilni vzrok za bolezen med otroki in mladimi. Vse bolj se kažejo posledice, ki jo t. i. nova realnost pušča na duševno zdravje ljudi, opozarjajo v združenju Ozara Slovenija. Svetovni dan duševnega zdravja poteka pod geslom Duševno zdravje za vse. Večje naložbe – večja dostopnost. Vsakomur, vsepovsod.

Odslej globe za nenošenje mask v zaprtih javnih prostorih, inšpektorji na delo

04. 09. 2020 06.05

Zaradi slabšanja epidemiološke slike oziroma večanja števila okužb z novim koronavirusom je vlada z odlokom začasno določila obvezno uporabo zaščitne maske v zaprtih javnih prostorih ter obvezno razkuževanje rok. Odslej bodo spoštovanje odloka na terenu preverjali tudi inšpektorji, ki lahko izrečejo globo za neupoštevanje. Obvezno nošenje mask bodo preverjali tudi čez vikend.

Banka Slovenije pričakuje poslabševanje razmer na trgu dela

08. 07. 2020 09.08

Banka Slovenije ugotavlja, da sprejeti vladni interventni ukrepi v luči covida-19 močno vplivajo na trg dela. Možno je, da se bo statistika zaposlenosti in plač po izteku teh ukrepov močno spremenila, so opozorili. Tudi glede na rezultate anket med podjetji v nadaljevanju leta Banka Slovenije pričakuje nadaljnje poslabševanje razmer na trgu dela.

'Zaostrovanje razmer v bančnem sistemu se je pospešilo'

07. 10. 2013 11.26

V zadnjih mesecih se je pospešilo slabšanje kakovosti bančnih terjatev, ugotavljajo na Umarju. Obseg slabih terjatev se je v slovenskem bančnem sistemu izrazito povečal. Slovenija je nazadovala tudi na lestvici globalne konkurenčnosti.

Še neobjavljeno poročilo OECD: Črne napovedi za Slovenijo, mednarodna pomoč ni izključena

12. 12. 2012 19.33

Napovedi za Slovenijo so slabše kot za večino drugih 32 najrazvitejših članic OECD. Naši državi grozi nadaljnje slabšanje ekonomskega položaja in morda celo potreba po mednarodni finančni pomoči, piše v zaupnem poročilu skupine, ki se ta teden mudi na obisku v Sloveniji.

Slabšanje gospodarskih razmer

12. 12. 2011 10.13

Slovenski BDP se je v tretjem četrtletju zmanjšal, poslabšale so se tudi razmere na trgu dela, ugotavlja Umar. V območju evra so v tretjem četrtletju dosegli skromno gospodarsko rast, v zadnjem četrtletju pa naj bi prišlo do upočasnitve gospodarske aktivnosti.

Kritične razmere se umirjajo

16. 06. 2009 13.21

ZDA bi se lahko iz primeža recesije izvile sredi prihodnjega leta. Velik problem še vedno ostaja kriza na nepremičninskem trgu in vse višje obrestne mere.

Životarjenje delavcev in upokojencev

16. 05. 2008 15.52

Sindikat upokojencev pri ZSSS opozarja na revščino med upokojenci. Več kot 180 tisoč delavcev prejema plačo do 500 evrov.

Razmere v Palomi se zaostrujejo

15. 02. 2008 15.19

Svet delavcev Palome in Pergam od lastnikov zahtevata takojšnje ukrepanje. Zahtevajo tudi ustavitev postopka proti Korotaju.

Se stanje izboljšuje?

06. 02. 2008 11.31

Opozicija podpira ugotovitve iz poročila, ki kažejo slabše stanje na področja boja proti korupciji, v koaliciji pa se z njimi ne strinjajo.

Živi zid ni pomagal

03. 09. 2006 11.30

Iraške sile so zajele drugega moža Al Kaide v Iraku in prizadejale močan udarec teroristični skupini.

Izrael pred kopensko ofenzivo

21. 07. 2006 08.04

Izrael je vpoklical več tisoč rezervistov in prebivalce na jugu Libanona pozval, naj zapustijo območje.