skupnostne sankcije

Kakšna je 'pravična' kazen za spolni napad na otroka?

27. 01. 2024 08.46

Potem ko je sodišče nekdanjemu jeseniškemu ravnatelju za spolni napad na desetletno deklico in za neupravičeno slikovno snemanje izreklo kazen treh let in 10 mesecev zapora, je (pre)mila kazen povzročila veliko razburjenja v organizacijah, ki se ukvarjajo z žrtvami zlorab, pa tudi med občani, ki so zaradi tega organizirali protest. Kaj pravijo strokovnjaki in kakšna sploh je primerna kazen za takšno kaznivo dejanje?

Obsojenec, ki opravlja družbeno koristno delo: Naučil sem se strpnosti in potrpežljivosti

12. 07. 2020 07.00

"Nikoli ne moreš biti vsem všeč. Ali mi to povedo v obraz? Ne. Kaj mi govorijo za hrbtom, pa je njihova stvar, in ne moja." Tako pripoveduje naš sogovornik, ki ga je splet okoliščin – o podrobnostih ne želi govoriti – pripeljal do tega, da je storil kaznivo dejanje. Krivdo, šlo je za gospodarski kriminal, je na sodišču priznal, namesto zaporne kazni pa zdaj opravlja družbeno koristno delo.

Direktorica Uprave za probacijo: Nihče se ne rodi kriminalec

11. 07. 2020 07.00

"Vsi smo prestali prepoved gibanja zaradi koronavirusa. Ta je veljala iz občine v občino, pa so bili ljudje napeti in nestrpni. Zdaj bom vsakega, ki reče, da so slovenski zapori kot hoteli, vprašala, če je kraj, kjer si zaprt med štirimi stenami, res hotel. Ker ni!" je odločna direktorica Uprave za probacijo. Zapor bi po njenem mnenju moral biti zadnja možnost, zato služba, ki jo vodi, storilcem prekrškov in kaznivih dejanj omogoča, da kazen prestanejo drugače.