skupni trg

Začenja se trgovanje z ljudskimi obveznicami druge izdaje

01. 04. 2025 06.22

Na Ljubljanski borzi se bo začelo trgovati s t. i. ljudskimi obveznicami druge izdaje, ki jih je Slovenija po zaključenem postopku vpisa, namenjenemu izključno fizičnim osebam, izdala prejšnji teden. Gre za triletni vrednostni papir z nominalno vrednostjo 1000 evrov in 2,75-odstotno obrestno mero. Vseh skupaj je za 250 milijonov evrov.

Zaključen vpis druge izdaje ljudskih obveznic

21. 03. 2025 06.45

Zaključilo se je vpisovanje druge izdaje ljudskih obveznic. Zainteresirani za naložbo so imeli na skoraj 270 vpisnih mestih po državi možnost za vpis. Ročnost ljudskih obveznic, ki bodo izdane 28. marca, bo tri leta, letna obrestna mera pa 2,75 odstotka.

'Osmo čudo sveta': od raznašalca časopisov do milijardnega imperija

16. 03. 2025 07.08

Od raznašalca časopisov do najvplivnejšega vlagatelja, trenutno težkega 155,1 milijarde dolarjev (142 milijard evrov). Zgodba Warrena Buffetta, ki je že pri 11 letih kupil prvo delnico. Zgodba, ki priča o tem, kako je pri vlaganju poleg gospodarske rasti pomemben vpliv časa in vztrajnosti. In ki razkriva moč obrestno obrestnega računa, ki lahko koristi prav vsakemu vlagatelju, tudi če investirani zneski niso tako visoki. Buffett, zagovornik dolgoročnega investiranja, je namreč 99 odstotkov vsega premoženja nakopičil po 50. letu starosti, saj se je njegovo bogastvo večalo kot kotaleča se snežena kepa. In obrestno obrestni račun, ki naj bi ga Einstein poimenoval 'osmo čudo sveta', ni prav nič skrivnosten, ampak preprosto matematično načelo. S pomembnim poudarkom: če ga ne izkoriščamo, ga plačujemo. Svetovalka za osebne finance Kaja Šolinc pojasnjuje, zakaj ima takšno moč in kako lahko koristi prav vsakemu.

EU in Kanada s povračilnimi ukrepi na ameriške carine, Trump: Odzval se bom

12. 03. 2025 07.26

Po tem, ko so v veljavo stopile 25-odstotne ameriške carine na uvoz jekla in aluminija, ki jih je predsednik Donald Trump napovedal februarja, so se odzvali tako v EU kot v Kanadi. Slednja s četrtkom uvaja povračilne 25-odstotne carine na nekatere ameriške produkte v vrednosti več milijard dolarjev. Kanadska zunanja ministrica je ob tem ZDA sporočila: "Ne pozabite, Kanada je vaša najboljša prijateljica in tudi največja ameriška stranka." Tudi EU je ob uvedbi ameriških carin sprejela protiukrepe, ki bodo uvoz ameriškega blaga prizadeli v vrednosti okoli 26 milijard evrov. Trump pa je na povračilne ukrepe že napovedal, da se bo odzval.

Kmalu možen vpis ljudskih obveznic: od 1000 do 250.000 evrov

07. 03. 2025 13.46

Na finančnem ministrstvu so pripravljeni na skorajšnji začetek vpisovanja t. i. ljudskih obveznic, ki jih namerava država konec marca izdati drugič doslej. Vpis bo potekal prek izbranih distributerjev, ki zagotavljajo, da bo postopek enostaven in hiter. Tako kot finančni minister Klemen Boštjančič menijo, da so obveznice varna in donosna naložba.

Kolesarski svet se sprašuje: Bo tudi letos Pogačar napovedal napad na daljavo?

06. 03. 2025 10.36

Tadej Pogačar (UAE Team Emirates-XRG) bo v soboto branil lansko zmago na preizkušnji Strade Bianche v okolici Siene. Na vse bolj priljubljeni enodnevni klasiki bodo nastopili še štirje Slovenci, čaka pa jih 213 km dolga trasa in nekaj več kot 70 km makadamskih odsekov.

Nova izdaja ljudskih obveznic

05. 03. 2025 10.01

Na finančnem ministrstvu so napovedali novo izdajo tako imenovanih ljudskih obveznic, namenjenih fizičnim osebam s prebivališčem v Sloveniji. Tako kot v lanski izdaji bo njihova ročnost tri leta, letna obrestna mera pa bo z 2,75 odstotka nekaj nižja. Vpisovanje bo steklo v ponedeljek.

Trenutek, ko so se 'odklopili' od Rusije: 'Svoboda pred grožnjami'

09. 02. 2025 14.10

Estonija, Latvija in Litva so se uspešno priključile na evropsko električno omrežje, potem ko so v soboto prekinile vezi z ruskim omrežjem, je danes v Vilnu sporočil litovski predsednik Gitanas Nauseda. "To je zgodovinski dan," pa je v litovski prestolnici ob priključitvi poudarila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Slovenska deklica in italijanski deček s pritiskom na gumb in ob pesmi 'Insieme' odprla EPK

08. 02. 2025 07.00

Na obnovljenem Trgu Evrope, kjer je nekdaj meja ločevala Italijo in Slovenijo, se je začela prva čezmejna Evropska prestolnica kulture Nova Gorica-Gorica. Večurno dogajanje do uradnega odprtja je simbolno potekalo na slovenski kulturni praznik. To je zgodovinski trenutek, je bilo slišati z obeh strani meje. Otvoritveno slovesnost si je v živo ogledalo več tisoč ljudi.

Zoran Predin z Nikolo Čuturilo izdal album Analogna rasa

04. 02. 2025 21.08

Slovenska glasba ne slovi ravno kot naš pomemben izvozni adut za srbski trg, je bilo pa v prejšnjem tisočletju s skupinami Lačni Franz, Videosex, Laibach, Pankrti in drugimi precej drugače. Album in projekt Zorana Predina Analogna rasa želi to stanje izboljšati, skupine Mi2, Big Foot Mama, Gušti in Hamo pa kanijo svoj potencial preveriti tudi v Srbiji.

Vplačali navijaške izlete, da bi videli Dallas z Dončićem. Kaj zdaj?

03. 02. 2025 19.10

Luka Dončić ima velik vpliv tudi na promocijo Slovenije v tujini. Skupaj s Slovensko turistično organizacijo je bil v Dallasu ambasador Slovenije kot turistične destinacije. Nove pogodbe z Dallasom zdaj ne bomo podpisali, pravijo v Slovenski turistični organizaciji. Razmišljajo pa, da bi se povezali z Los Angelesom, ki je za Slovenijo prav tako pomemben trg pri promociji države. Kaj pa programi in ogledi tekem, ki so jih Slovenci že rezervirali?

NBA v Evropi: želijo City in PSG, nočejo Srbov, Grkov in Turkov

31. 01. 2025 18.54

O možnostih in željah širitve najmočnejše košarkarske lige na svetu NBA v Evropo smo že pisali, sedaj pa so se v medijih pojavila tudi že konkretna imena. Sicer je zadeva še v zgodnjih fazah, a razpravlja se o klubih, kot so Real Madrid, PSG in Manchester City. Lahko projekt povsem preoblikuje evropsko košarko? Komisar lige NBA Adam Silver je med zadnjim obiskom Pariza jasno povedal, da si želi čim prej vstopiti na evropski trg.

V Novi Gorici odprli prenovljeno železniško postajo

31. 01. 2025 15.34

V Novi Gorici so slovesno odprli prenovljeno železniško postajo. Kot je v nagovoru poudarila ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek, gre za pomemben korak k izboljšanju železniškega prometa v regiji in številne prednosti za potnike. Po prenovi v Novi Gorici ostaja le postaja za potniški promet, tovorni pa se seli drugam.

Cene poslovnih nepremičnin še navzgor, promet ostaja skromen

28. 12. 2024 09.27

Po krepki rasti v prvem in drugem četrtletju so se cene poslovnih nepremičnin zvišale tudi v tretjem trimesečju, tokrat za 2,3 odstotka. Vendar so se močno podražile le pisarne, medtem ko so se trgovski in storitveni lokali pocenili. Število prodaj je ostalo na nizki ravni.

Finančni komentar: Konec optimizma

19. 11. 2024 07.41

Svet se po zmagi Donalda Trumpa hitro spreminja. Strah pred novim valom inflacije narašča, zato splošni optimizem bledi. Ameriški delniški trg je minuli teden krvavel. Evropa še vedno ostaja brez rasti, enako tudi Japonska. Na Kitajskem se nevarni padci nadaljujejo. Nižje vrednosti imata tudi zlato in surova nafta. Pospešeno rastejo zgolj kriptovalute, z bitcoinom na čelu.

Dunking Devils

18. 11. 2024 05.55

Dunking Devils so svetovno znana akrobatska skupina, ki je nastopila na več kot 2.000 dogodkih v 50 državah in si prislužila sloves dvakratnih svetovnih prvakov ter Guinnessovih rekorderjev. Njihova pot se je začela leta 2004, skozi leta pa so postali prepoznavni po dih jemajočih nastopih in viralnih videih z več kot 100 milijoni ogledov. Kljub številnim uspehom še naprej ohranjajo strast do športa, cenijo timski duh in gradijo akrobatsko skupnost z usposabljanjem mladih talentov. Sodelovanje v oddaji Slovenija ima talent vidijo kot pomembno odskočno desko za širitev na nove trge in nadaljnjo promocijo akrobatike.

Proračun za 2025 zaznamovale geopolitične, varnostne in gospodarske razmere

16. 11. 2024 16.14

Vlada je pri pripravi predloga sprememb proračuna za leto 2025 upoštevala učinke pred kratkim dogovorjene plačne reforme, pričakuje pa tudi več prihodkov, kot jih je načrtovala doslej. V ospredju so še vedno ukrepi za obnovo po lanskih poplavah, je predlog proračuna v DZ predstavila Saša Jazbec s finančnega ministrstva. Tudi Svet EU in Evropski parlament sta dosegla politični dogovor o proračunu za leto 2025, ki se osredotoča na glavne politične prioritete Unije. Proračun je težak skoraj 200 milijard evrov v obveznostih in nekaj več kot 155 milijard evrov v plačilih, so sporočile institucije EU.

Celestial

11. 11. 2024 05.55

Plesna skupina Celestial iz Ajdovščine, ki jo vodi mentorica Leja Messec, že tri leta navdušuje s svojo povezanostjo in kreativnostjo. Člani, ki plešejo skupaj že od otroštva, ustvarjajo unikatne in energične nastope, polne čustev in tehnične natančnosti. Njihovo ime simbolizira željo po doseganju nebeških višin v plesu ter povezovanje različnih karakterjev v harmonijo. Ponosni so na svoje dosežke, kot so evropski in državni podprvaki, ter si prizadevajo za prepoznavnost na odrih doma in v tujini.

Kaj prinaša nov plačni sistem v javnem sektorju?

24. 10. 2024 19.40

Kakšne novosti prinaša težko pričakovan nov plačni sistem v javnem sektorju? Ključni del zakona je nova plačna lestvica, ki določa 67 plačnih razredov, razpon med njimi pa – namesto trenutnih štirih odstotkov – znaša tri odstotke. Plačni razredi se določijo v nominalni vrednosti, pri tem pa se prvi plačni razred določi v višini vrednosti minimalne plače za leto 2024. Vrednost plačnih razredov se usklajuje enkrat letno.

Prodaja nepremičnin še naprej pada, cene pa ponovno zrasle

15. 10. 2024 15.59

Na slovenskem nepremičninskem trgu se je tudi v prvem letošnjem polletju nadaljeval trend upadanja števila sklenjenih kupoprodajnih pogodb. So pa ob tem še naprej rasle cene nepremičnin, ugotavlja Geodetska uprava RS. Večjih sprememb gibanja cen nepremičnin v bližnji prihodnosti ne pričakuje.

Na pragu velikih migracijskih sprememb. Kaj čaka Slovenijo?

12. 10. 2024 07.00

Kaj prinaša pakt o migracijah in azilu, ki ga vodja direktorata za migracije na notranjem ministrstvu Matej Torkar označuje za velik dosežek Evropske unije? Ker temelji na uredbah, bo skupna migracijska politika za države članice po novem bistveno bolj zavezujoča. Ob tem pa prinaša tudi dogovor, da bodo države članice na zunanji meji EU prevzele večji delež vseh postopkov, države v notranjosti pa jim bodo pri tem pomagale. In kaj torej čaka Slovenijo? Med drugim nova zakonodaja in nov IT-sistem za spremljanje migracij, delati pa bo treba tudi na kapacitetah.

Država se je zadolžila za dodatnih 750 milijonov evrov

24. 09. 2024 21.22

Slovenija je na mednarodnih kapitalskih trgih še drugič povečala izdajo 10-letne evrske obveznice z zapadlostjo 10. marca 2034, tokrat za 750 milijonov evrov. S tem je skupni izdani obseg obveznice z oznako RS93 in kuponsko obrestno mero tri odstotke, povečala na 2,75 milijarde evrov.

Cene mesa višje za 81 odstotkov. Bo meso za slovenskega kupca postalo predrago?

17. 09. 2024 06.00

Cene mesa so bile julija letos za 81,3 odstotka višje kot na začetku leta 2004. Zakaj je cena za potrošnike na prvem mestu, šele na četrtem pa poreklo? Slovenski potrošnik je za slovensko meso pripravljen plačati od 5 do 10 odstotkov več. Bi lahko meso postalo predrago? Kakšne so marže trgovcev? In kdo ima največje koristi pri rasti cen hrane in mesa?

Finančni komentar: Prihaja čas rezanja

27. 08. 2024 07.00

Obrestne mere v ZDA so že dobro leto na rekordnih ravneh. Guverner ameriške centralne banke Jerome Powell ne želi dodatnega pritiska na trgu dela, inflacija pada in gospodarstvo potrebuje spodbudo zato je napovedal prilagoditev monetarne politike. Prvi rez se obeta že čez tri tedne.

'Če danes v Sloveniji najdemo politike, ki podpirajo Orbana, potem nas to lahko skrbi'

04. 08. 2024 07.39

"Mir brez svobode sam po sebi ni veliko vreden." Tako pravi Vojko Volk, državni sekretar v kabinetu predsednika vlade, pristojen za mednarodne zadeve ter nacionalno in mednarodno varnost. Z velikim poznavalcem področja in izkušenim diplomatom smo se pogovarjali o ključnih izzivih današnjega sveta – vojni v Ukrajini, konfliktu v Gazi, razmerjih med velesilami, stanju Evropske unije, migracijah, varnosti, (strateških) ciljih Slovenije, "novem svetovnem redu" in tistih, ki ga želijo ustvariti – ter seveda, o temi zadnjih dni, to je sodelovanju Slovenije v zgodovinski izmenjavi zapornikov med Zahodom in Rusijo.

Prenovljena Žitova pekarna Maribor po naložbah v višini 9 milijonov evrov v vrhu pekarske industrije v Evropi

11. 07. 2024 09.13

Referendumsko soočenje štirih največjih parlamentarnih strank

06. 06. 2024 06.00

Koalicija namesto stanovanj ponuja mladim konopljo, namesto ustrezne dolgotrajne in paliativne oskrbe ponuja evtanazijo, trdijo v opoziciji. V vladajoči koaliciji pa jim odgovarjajo: cilj je varnejša osebna uporaba konoplje in tistim, ki ob umiranju neznosno trpijo in želijo to agonijo zaključiti v miru in v svojem okolju, zgolj omogočamo ustrezno pomoč. To sta samo dva argumenta za in proti pri referendumu o uzakonitvi pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, ki najbolj razburja. O referendumskih vprašanjih so mnenja soočili Zvone Černač iz SDS, Janja Sluga iz Gibanja Svoboda, Vida Čadonič Špelič iz Nove Slovenije in Matevž Frangež SD.

Slovenija (ne)uspešna pri lobiranju v Bruslju?

29. 05. 2024 06.00

V Bruslju je trenutno več kot 12.600 registriranih lobistov. Neuradno pa naj bi bilo še enkrat več – približno 30.000. V registru je 53 slovenskih organizacij, ki želijo vplivati na zakonodajo EU. A Slovenija v primerjavi z drugimi državami, tudi sosedi Hrvati in Italijani, pri lobiranju zaostaja, izpostavljata Mihael Cigler in dr. Draško Veselinovič, ki v Bruslju delujeta že 20 let. Zakaj Slovenija ne izkoristi koristi lobiranja v Bruslju? Ni dovolj učnih ur?

Sprejem Baby Lasagne v Zagrebu: On je pravi zmagovalec!

13. 05. 2024 10.19

Baby Lasagna se je po osvojenem drugem mestu na letošnjem izboru za Pesem Evrovizije že vrnil v domovino. Že na letališču ga je pričakala velika množica oboževalcev, ki je hrvaškega heroja spremljala tudi na glavnem trgu v Zagrebu, kjer ga je čakal uradni sprejem. Nepregledna množica ljudi, ki je z navdušenjem opazovala svojega narodnega junaka in po mnenju večine letošnjega zmagovalca, je 28-letnika ganila, zato so tekle tudi solze sreče.

Finančni POPkast: Manipulacija z razprodajo državne srebrnine

09. 05. 2024 07.00

Panvita gre v roke tujim strategom. Slovenska podjetja redkeje prevzemajo tuje družbe in ustvarjajo regijske prvake, kot to počnejo Hrvati, Madžari ali Romuni. Rešitev ponuja Ljubljanska borza, ki želi Slovenijo postaviti na zemljevid trgov v razvoju ter tako v gospodarstvo privabiti tuji kapital.