skupna varnostna in obrambna politika

Danska: Pristopamo k skupni varnostni in obrambni politiki EU
20. 06. 2022 12.34Po skoraj 30 letih posebnega statusa je Danska tudi uradno naznanila pristop k skupni evropski varnostni in obrambni politiki. Potem ko so se Danci za to odločili na referendumu, je zunanji minister Jeppe Kofod na slovesnosti v Luksemburgu podpisal dopis, s katerim se Danska s 1. julijem odpoveduje izvzetju iz obrambne politike.

Eurobarometer: Slovenci bolj kot domači vladi zaupamo EU
19. 06. 2018 06.00Zaupanje v Evropsko unijo ostaja večje kot zaupanje v nacionalne vlade ali parlamente, tudi v Sloveniji. Preverite, s kakšnimi izzivi se sooča EU in katere so tiste pobude, ki so jih prebivalci prepoznali kot najkoristnejše.

'Mračni' zaključki varnostne konference v Münchnu: 'Čaka nas še veliko dela'
18. 02. 2018 11.48"Razprave v zadnjih dneh mi ne vlivajo upanja," je ob koncu tridnevne varnostne konference ocenil predsedujoči Wolfgang Ischinger. Konference se se je udeležil tudi izraelski premier Netanjahu, ki je s seboj prinesel kos domnevno sestreljenega brezpilotnega letalnika, ki naj bi izhajal iz Irana. "Ne preizkušajte naše odločnosti," je sporočil iranskemu zunanjemu ministru.

Hrvaška zaprla tri pogajalska poglavja z EU
22. 12. 2010 07.01Hrvaška je zaprla tri poglavja v pogajanjih z EU – poglavje pravica, svoboda in varnost, skupna zunanja, varnostna in obrambna politika ter okolje. Zdaj ima zaprtih 28 od skupno 35 poglavij.

Anton Bebler: Nato bo postal bolj evropski
11. 02. 2003 00.00O krizi v severnoatlantskem zavezništvu, skupni zunanji in varnostni politiki EU ter slovenski zunanji politiki smo se pogovarjali z dr. Antonom Beblerjem, predavateljem na Fakulteti za družbene vede v Ljubljani ter predsednikom Atlantskega sveta.

Slovenija pripravljena za članstvo v Natu
18. 01. 2002 00.00Obrambna ministra Francije in Slovenije, sta po uradnih pogovorih danes v Ljubljani podpisala še dvostranski sporazum o vojaškem sodelovanju.

Kandidatke o skupnih prizadevanjih
23. 04. 2001 00.00Na Brdu pri Kranju danes poteka srečanje devetih kandidatk za članstvo v zvezi NATO ali takoimenovane Vilniuške skupine, udeležujejo pa se ga tudi predstavniki treh držav, ki so v zavezništvo vstopile v zadnjem krogu širitve. Kot opazovalka na srečanju sodeluje tudi Hrvaška. Udeležence srečanja je uvodoma pozdravil zunanji minister Dimitrij Rupel, ki je poudaril je, da Vilnuška skupina igra pomembno vlogo v procesu širitve zveze NATO, s tovrstnimi srečanji pa želijo države kandidatke združiti svoja prizadevanja in opozoriti nase. Rupel je prav tako poudaril stališče Slovenije, da bi morala zveza NATO pri vsaki državi kandidatki posebej preučiti, ali ustreza kriterijem, in jo v zavezništvo sprejeti glede na njene zasluge.

Grizold na Hrvaškem
05. 03. 2001 00.00Slovenskega ministra za obrambo Antona Grizolda, ki je danes začel dvodnevni uradni obisk na Hrvaškem - to je sicer njegov prvi uradni obisk tuje države -, je dopoldne najprej sprejel gostitelj, hrvaški obrambni minister Jozo Radoš. Poleg dvostranskega sodelovanja na vojaško-obrambnem področju sta bili glavni temi pogovorov med delegacijama obeh ministrstev skupna evropska varnostna in obrambna politika ter varnostno-političen položaj v jugovzhodni Evropi. Popoldne se je slovenski obrambni minister ločeno pogovarjal s predsednico saborskega odbora za notranjo politiko in nacionalno varnost Djurdjo Adlešić ter namestnikom predsednika vlade Goranom Granićem. Zatem je Grizolda sprejel še predsednik države Stjepan Mesić, s katerim sta v "izjemno prijateljskem vzdušju" ocenila odnose med sosednjima državama.