skupna država

V Sloveniji čez dve leti Center za tehnologije genske in celične terapije

12. 03. 2025 18.42

Novi prostori Centra za tehnologije genske in celične terapije bodo predvidoma zgrajeni do konca leta 2027, povsem pa naj bi zaživeli do konca leta 2029, je ob obisku premierja Roberta Goloba na Kemijskem inštitutu dejala vodja centra Mojca Benčina. Golob verjame, da bo inštitut z novim centrom zadržal vodilno vlogo na področju genskih raziskav.

Se obeta proizvodnja oborožitvenih sistemov v Sloveniji?

06. 03. 2025 21.39

Slovenski državni holding naj bi se po poročanju Televizije Slovenija (TVS) s podjetjem Valhalla Turrets in nemškim Rheinmetallom pogovarjal o ustanovitvi novega podjetja za proizvodnjo oborožitvenih sistemov v Sloveniji. Direktor Valhalle Miloš Milosavljević, ki je za oddajo Tarča potrdil pogovore, upa, da se bo država odločila za sodelovanje.

Golob v okviru priprav na izredni vrh EU govoril z Zelenskim

05. 03. 2025 06.10

Premier Robert Golob je v okviru priprav na četrtkov izredni vrh EU govoril z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim, ki mu je poročal o srečanju v Londonu in napovedal pripravo načrta korakov do miru v Ukrajini. Premier bo imel tudi ločen pripravljalni sestanek, na katerem bodo govorili o Ukrajini in obrambnih izdatkih.

Dacia za proizvodnjo novega električnega avtomobila izbrala Revoz

21. 02. 2025 09.07

Dacia bo nov električni avtomobil na osnovi novega Renaultovega modela Twingo izdelovala v novomeškem Revozu, je po poročanju tujih medijev povedal prvi mož skupine Renault, katere del je ta romunska znamka, Luca de Meo. Na ceste bi lahko pripeljal sredi prihodnjega leta, z nižjo ceno pa naj bi predstavljal odgovor na rastočo kitajsko konkurenco.

Slovenska deklica in italijanski deček s pritiskom na gumb in ob pesmi 'Insieme' odprla EPK

08. 02. 2025 07.00

Na obnovljenem Trgu Evrope, kjer je nekdaj meja ločevala Italijo in Slovenijo, se je začela prva čezmejna Evropska prestolnica kulture Nova Gorica-Gorica. Večurno dogajanje do uradnega odprtja je simbolno potekalo na slovenski kulturni praznik. To je zgodovinski trenutek, je bilo slišati z obeh strani meje. Otvoritveno slovesnost si je v živo ogledalo več tisoč ljudi.

8 milijonov za reklamni blok, milijarda perutničk in 5000 aligatorjevih klobas

07. 02. 2025 09.13

Eden največjih svetovnih športno-zabavnih dogodkov Super Bowl se bo letos odvil na stadionu Superdome v New Orleansu, ki lahko sprejme 75.000 gledalcev. Vstopnice so seveda razprodane, vendar jih je mogoče še kupiti v predprodaji, kjer je najcenejša v začetku tedna stala slabih 3300 evrov. Zvezna država Louisiana si obeta okrog pol milijarde prihodka. Rekorden naj bi bil letos tudi stavničarski vložek, gledalci pa naj bi skupaj pojedli skoraj milijardo in pol piščančjih perutničk.

Fajonova: Takšne ignorance geopolitičnih dejstev si ni bilo mogoče zamisliti

05. 02. 2025 11.33

Nedavne izjave novega predsednika ZDA o ameriškem prevzemu Gaze, kjer želi Donald Trump zgraditi "riviero Bližnjega vzhoda", so v mednarodni skupnosti dvignile veliko prahu. Kritike prihajajo tako z Arabskega polotoka kot tudi iz Evrope in dežele tam spodaj. Odzvala se je tudi slovenska zunanja ministrica Tanja Fajon, ki je poudarila, da na srečanje med Trumpom in izraelskim premierjem nihče ni gledal s pretiranim optimizmom, da si pa nihče ni predstavljal "tako resne ignorance zgodovine palestinskega ljudstva". Slovenija še naprej odločno zagovarja rešitev dveh držav.

Na Hrvaškem v dveh letih 220 milijonov za čistejši zrak

12. 01. 2025 08.33

Hrvaška bo letos začela izvajati program za izboljšanje kakovosti zraka v vrednosti več kot 220 milijonov evrov, so sporočili z ministrstva za varovanje okolja in zeleni prehod. Največ sredstev bodo namenili nakupu vozil z ničelnimi emisijami za uporabnike, kot so taksisti in dostavljavci.

'Kot naseljenec sem prišel v deželo nekoga drugega, a to zdaj skušam popraviti'

22. 12. 2024 18.59

V Ljubljani se je nedavno mudil Jeff Halper, izraelski aktivist in borec za pravice Palestincev. Prepričan je, da imajo Palestinci podporo svetovne javnosti, a so problem vlade. Opozarja, da Palestincem grozi normalizacija stanja na terenu in da bi morala mednarodna skupnost jasno zavzeti stališče proti režimu apartheida. Sam sicer pravi, da se zaveda lastne moralne dileme, saj je tudi sam naseljenec. Vendar skuša izkoristiti svoje privilegije, ki jih ima kot Jud v Izraelu, in s svojim delovanjem pomagati, da bi v državi bili obe strani nekoč enakopravni in bi sobivali v eni demokratični državi.

Golob: Z Bidnom se nisva strinjala o vsem, a razume stališča Slovenije

23. 10. 2024 08.57

Obisk predsednika vlade Roberta Goloba v Beli hiši je minil v zavezniškem vzdušju. Voditelja sta poleg drugih pomembnih strateških tem govorila o odprtju humanitarnega koridorja med Jordanijo in Gazo ob diplomatskem posredovanju Slovenije. Po obisku je Golob sporočil, da sta imela odkrit pogovor in da se o nekaterih stvareh tudi nista strinjala. "Zavezniki in prijatelji si moramo odkrito povedati, kaj si mislimo," je dejal in dodal, da Biden razume in pozna stališča Slovenije glede Bližnjega vzhoda.

Fajonova: UNRWA je rešilna bilka za generacije palestinskih beguncev

22. 10. 2024 19.12

Če bi vsaka članica ZN spoštovala ustanovno listino, bi bil svet popoln, je na panelu na 2. slovenskem humanitarnem forumu povedala zunanja ministrica Tanja Fajon. Poudarila je, da je Agencija Združenih narodov za pomoč in zaposlovanje palestinskih beguncev na Bližnjem vzhodu (UNRWA) rešilna bilka za generacije palestinskih beguncev. "Slovenija bo še naprej podpirala njeno delovanje in se zavzemala za njeno predvidljivo financiranje," je zagotovila. O konfliktih in drugih globalnih izzivih sta v ljubljanskem centru Rog govorila tudi vidna predstavnika agencij ZN za palestinske begunce in prehrano.

Cetisu subvencija države za izdelavo elektronskih potovalnih dokumentov

17. 10. 2024 15.36

Država bo z nekaj manj kot 7,8 milijona evrov subvencije podprla investicijo celjskega podjetja Cetis v izdelavo elektronskih potovalnih dokumentov. Skupna vrednost projekta, ki naj bi bil zaključen do konca poletja 2026, je 37,3 milijona evrov, odprlo se bo 28 novih delovnih mest.

Lotrič: Vizija projekta JEK 2 je postavljena za ljudi

15. 10. 2024 13.46

Po tem ko je DZ sprejel odlok o razpisu posvetovalnega referenduma o izvedbi projekta drugega bloka jedrske elektrarne (JEK 2), je na regijskem obisku po Posavju skupaj z delegacijo predsednik državnega sveta Marko Lotrič. S tamkajšnjimi župani so spregovorili o izzivih regije ter naslovili problematiko energetske oskrbe Slovenije in spregovorili o drugem bloku jedrske elektrarne. Lotrič je v izjavi za medije podprl izvedbo projekta in izpostavil pomen lastne električne energije v prihodnosti.

Vrnitev k jedrski energiji: stranka Merklove bi pognala stare reaktorje, gradila nove

12. 10. 2024 13.38

Nemčija je 15. aprila 2023 zaprla svoj zadnji jedrski reaktor. Takratna kanclerka Angela Merkel je bila ključna zagovornica nemškega postopnega opuščanja jedrske energije, odločitev pa je dobila dodaten zagon po katastrofi v Fukušimi leta 2011. Vztrajala je, da jedrska energija ni trajnostna rešitev za prihodnost. In poudarjala, da se mora Nemčija osredotočiti na razvoj obnovljivih virov energije. Danes je situacija precej drugačna. CDU/CSU, politična sila Merklove, zahteva vrnitev jedrske energije, saj da je v nasprotnem primeru ogroženo nemško gospodarstvo in varnost energetske oskrbe.

Zakaj je – ob isti bruto plači – neto plača na Hrvaškem in v Avstriji višja?

10. 10. 2024 06.00

Bomo Slovenci dočakali nižje davke na plače, kar je že večkrat obljubil premier Robert Golob? Da se bo to zgodilo še v tem mandatu, obljublja finančni minister Klemen Boštjančič. Vendar pa razbremenitev plač pogojuje z obdavčitvijo premoženja. Razlog? Da Slovenija ostane socialna država z javnim zdravstvom in šolstvom. Primerjali smo plače v Sloveniji, Avstriji in na Hrvaškem na primeru diplomirane medicinske sestre. Kdo dobi na koncu meseca več v svojo denarnico?

Ko te do prvega soseda loči 1000 km, življenje lahko reši le letalo

29. 09. 2024 09.36

Čez dejstvo, da je Slovenija tranzitna država, pogosto bentimo, ko se dušimo v kolonah tovornih vozil ali dopustnikov. Toda prav njena lega k nam včasih zanese tudi popotnike, ki potujejo z enega na drug konec sveta in nam vmes ponudijo vpogled v življenje v njihovih domovinah, kjer kakšne stvari potekajo povsem drugače kot na sončni strani Alp. Če se v Sloveniji helikopter v zrak običajno dvigne le v najbolj nujnih primerih, za milijone Avstralcev letala predstavljajo že osnovno zdravstveno oskrbo. V neizprosni divjni pomaga reševati kar 81 letal, ki so skupno že 34-krat odletela do lune in nazaj.

Država se je zadolžila za dodatnih 750 milijonov evrov

24. 09. 2024 21.22

Slovenija je na mednarodnih kapitalskih trgih še drugič povečala izdajo 10-letne evrske obveznice z zapadlostjo 10. marca 2034, tokrat za 750 milijonov evrov. S tem je skupni izdani obseg obveznice z oznako RS93 in kuponsko obrestno mero tri odstotke, povečala na 2,75 milijarde evrov.

Cene mesa višje za 81 odstotkov. Bo meso za slovenskega kupca postalo predrago?

17. 09. 2024 06.00

Cene mesa so bile julija letos za 81,3 odstotka višje kot na začetku leta 2004. Zakaj je cena za potrošnike na prvem mestu, šele na četrtem pa poreklo? Slovenski potrošnik je za slovensko meso pripravljen plačati od 5 do 10 odstotkov več. Bi lahko meso postalo predrago? Kakšne so marže trgovcev? In kdo ima največje koristi pri rasti cen hrane in mesa?

Velenje in Šoštanj o energetiki: skeptični, da bo zagotovljen pravični prehod

11. 09. 2024 06.40

Občinska sveta Velenja in Šoštanja bosta na skupni izredni seji razpravljala o prihodnosti energetike v Šaleški dolini, potem ko je država napovedala interventni zakon za preprečitev stečaja Termoelektrarne Šoštanj (Teš) in Premogovnika Velenje ter zagotavljanje daljinskega ogrevanja. V občinah so skeptični, da bo zagotovljen pravični prehod.

'Najmanjši skupni imenovalec svetovnega reda je lahko samo eden – mir'

02. 09. 2024 14.27

Na Bledu se je pod naslovom 'Svet vzporednih realnosti' začel 19. Blejski strateški forum. Naslov naj bi odražal potrebo po iskanju mostov za preseganje razdorov. V duhu tega bo vsebinski fokus dvodnevnega foruma poziv k sodelovanju v skupno dobro. Dogodka se je udeležila tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Slovenija uspešno izdala prve samurajske obveznice

29. 08. 2024 14.45

Slovenija je izdala prve samurajske obveznice v vrednosti 50 milijard jenov, kar je približno 311 milijonov evrov. S to uspešno prvo ponudbo tri- in petletnih obveznic je Slovenija vzpostavila močno prepoznavnost tudi na japonskem trgu, so sporočili z ministrstva za finance.

Prvi tak posel: Črna gora nabavila šest slovenskih brezpilotnikov belin-V

02. 07. 2024 19.32

Obrambna ministra Slovenije in Črne gore Marjan Šarec in Dragan Krapović sta na vojaškem letališču Knjaz Danilo v Golubovcih opravila uradno primopredajo šestih brezpilotnih letal belin-V, slovenskega proizvajalca C-Astral iz Ajdovščine, in sistema protiletalske obrambe BANS.

Slovenija v Bruselj poslala tretji zahtevek za izplačilo iz mehanizma za okrevanje

28. 06. 2024 19.44

Urad RS za okrevanje in odpornost je Evropski komisiji poslal tretji zahtevek Slovenije za izplačilo sredstev iz mehanizma za okrevanje po koronski krizi. Skupna vrednost zahtevka je 280 milijonov evrov bruto oziroma 257,7 milijona evrov neto, če se upošteva septembra 2021 prejeto predplačilo, so sporočili iz omenjenega urada.

'Naredimo konec prilagajanju zgodovine trenutnim političnim interesom'

24. 06. 2024 16.37

Slovenija bo v torek ob 33. obletnici osamosvojitve praznovala dan državnosti, že danes pa so po državi potekale številne slovesnosti. Časi pred osamosvojitvijo niso bili lahki, a smo znali videti svetlo prihodnost, je na proslavi ob dnevu državnosti poudarila predsednica republike Nataša Pirc Musar. Zdaj so na obzorju temni oblaki, nanje moramo biti pripravljeni, a prebrodimo jih lahko le skupaj. Zato moramo vsak dan dokazovati, da smo skupnost, je pozvala.

Tudi v tujini in po pošti zmagal SDS

22. 06. 2024 07.32

Po prištetih glasovih, prispelih iz tujine in po pošti iz Slovenije, so znani neuradni končni izidi volitev poslancev iz Slovenije v Evropski parlament. Prišteti glasovi na izid glasovanja 9. junija niso vplivali, razdelitev slovenskih mandatov v Bruslju ostaja enaka. Enako velja za referendume. Končne rezultate mora potrditi še Državna volilna komisija, to bo storila v prihodnjih dneh.

Športno-vzgojni karton: mladostniki se premalo gibajo, številni predebeli

11. 06. 2024 19.54

Naši otroci so spet manj aktivni. Tretje šolsko leto po epidemiji covida-19 se je trend izboljševanja gibalnega razvoja otrok in mladostnikov ustavil. Analiza športno-vzgojnega kartona je pokazala, da ti ne dosegajo želenega napredka, po dveh letih napredka je spet več predebelih. Kar kaže na to, da si s trenutnim obsegom in kakovostjo športne vzgoje oziroma gibanja v šolskem prostoru ne moremo več obetati napredka, opozarjajo strokovnjaki. Zato si želijo razmere popraviti s projektom zMIGAJ.

'Skupna izjava vsesrbskega zbora nevaren napad na državne institucije BiH'

11. 06. 2024 11.28

Skupna izjava o zaščiti nacionalnih interesov, ki sta jo v soboto sprejeli vladi Srbije in Republike Srbske, je nameren in nevaren napad na Daytonski mirovni sporazum in državne institucije BiH, je v ponedeljek opozorilo ameriško veleposlaništvo v Sarajevu.

V 20 letih Slovenija prejela 11 milijard kohezijskega evropskega denarja

30. 05. 2024 06.00

Slovenija je od leta 2004 prejela približno 11 milijard evropskih kohezijskih sredstev. Evropski denar je izkoristila v celoti. Za programsko obdobje 2014–2020 je Slovenija na drugem mestu med državami EU po uspešnosti črpanja. Z evropskim denarjem smo sofinancirali nadgradnjo obstoječega tira Maribor–Šentilj, del drugega tira Divača–Koper, negovalni oddelek SB Murska Sobota ... Koliko denarja nam je na voljo do 2029? Bi Slovenija lahko postala neto plačnica? Slovenija je do leta 2023 iz proračuna EU prejela 13,4 milijarde evrov, v proračun pa je vplačala 8,7 milijarde evrov.

Ficovo stanje ostaja resno, a stabilno, napadalca obtožili poskusa umora

16. 05. 2024 06.21

Slovaški notranji minister Matuš Šutaj Eštok je po seji varnostnega sveta potrdil, da so proti napadalcu vložili obtožnico zaradi poskusa umora premierja Roberta Fica. Kot je pojasnil, napadalec, ki je deloval sam, ni bil zadovoljen z razvojem političnih razmer v državi. Stanje premierja medtem ostaja resno, a stabilno. Generalno državno tožilstvo je po poročanju slovaških medijev v zvezi z atentatom uvedlo informacijski embargo.

Erdogan: V Turčiji se zdravi več kot tisoč članov Hamasa

13. 05. 2024 21.21

Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je dejal, da se v Turčiji zdravi več kot tisoč pripadnikov palestinskega gibanja Hamas, ob tem pa ponovil, da Hamas ni teroristična organizacija. Z grškim premierjem Kiriakosom Micotakisem sta se sicer strinjala glede prekinitve ognja v Gazi, vendar pa se v mnogih vprašanjih še naprej razhajata.