skupaj za kras

Kaj se postreže zraven pršuta? Nikakor ne kislih kumaric ali vloženih šampinjonov

28. 12. 2024 11.31

V teh prazničnih dneh je ena izmed slovenskih tradicij nedvomno pršut, ki ga ravno decembra najpogosteje postavimo na mizo in tudi pojemo največ. Pri nas je zgodba pršuta tesno povezana s Krasom, kjer izdelujejo geografsko zaščiten kraški pršut. Kaj to pomeni? Kakšna so pravila za njegovo izdelavo? Obiskali smo kmetijo Cigoj, kjer sami redijo prav posebno pasmo prašičev za pršute. Bili smo tudi v pršutarnah v Lokvah in Šepuljah, pokazali so nam proizvodnjo pršuta od začetka do konca.

'Kmet je najcenejše komunalno podjetje, ki ureja našo okolico'

20. 09. 2024 06.00

Kakšno je stanje v živilsko prehrambeni industriji in kakšna je njena prihodnost? Kaj pa prihodnost pridelave mesa, se bo še izplačala? "Kakovostna hrana ni samoumevna, prepuščeni smo sami sebi, pričakoval bi od države, ki je starejša od 30 let, da bo imela neko strategijo," na alarmantno stanje opozarjajo ključni akterji na področju živil. Strategija države na tem področju je bila doslej najmanj pomanjkljiva, če že ne neobstoječa. In tudi zdaj ni jasno, kakšna pravzaprav je. Ministrica Mateja Čalušić sicer opozarja, da smo izgubili prehransko varnost v velikosti občine Murska Sobota.

Bi sodelovali pri pogozdovanju Krasa z droni?

11. 09. 2024 00.15

Pred dobrima dvema letoma so ognjeni zublji na Krasu uničili več kot 3700 hektarov površin, večinoma gozdov. Narava si do danes še ni opomogla, zato v Radenski snujejo veliko akcijo pogozdovanja težje dostopnih pogorišč. Pri tem si bodo pomagali z inovativno uporabo brezpilotnih letalnikov, k sodelovanju v pobudi pa vabijo čim več udeležencev.

Air tractorja sta požarišče zalila s skoraj 170.000 litri vode

19. 07. 2024 20.07

"Dobra šola, imeli pa smo tudi malo sreče," tako na vprašanje, kako jim je uspelo preprečiti ponovitev katastrofe iz leta 2022, odgovarjajo na Upravi za zaščito in reševanje. Ob tokratnem požaru je bilo jasno videti, kako poučna je bila predlanska ognjena stihija, pravijo. Odzvali so se hitreje, gasilci, ki so na Kras prišli iz domala vse države, so bili izjemno dobro organizirani. Ključna pa je bila pomoč iz zraka.

Požar na Krasu povsem pod nadzorom, pomoč iz zraka ni potrebna

19. 07. 2024 06.18

Po besedah vodje intervencije Simona Verdamina je požar na Krasu omejen in pod nadzorom. Na požarišču bo tudi preko noči ostalo približno 350 gasilcev, ki bodo nadaljevali s čiščenjem in zalivanjem požarne linije. Pomoč iz zraka pa več ni potrebna. Znova pa je priključen tudi mednarodni daljnovod. Požar je sicer zajel okoli 150 hektarjev, na delu pa so tudi gozdarji zaposleni pri družbi Slovenski državni gozdovi in Zavodu RS za gozdove, ki so začeli z opravljanjem nalog, kot je obsekavanje gozdnih cest.

Prvi posnetki gašenja iz slovenskih Air Tractorjev

18. 07. 2024 13.13

Požar na Krasu gasita tudi dve enoti za gašenje iz zraka, od Uprave za zaščito in reševanje pa smo pridobili prve posnetke uporabe slovenskih zrakoplovov. Z obema Air Tractorjema sicer operirajo španski piloti, saj so slovenski še v postopku izobraževanja.

Koliko požarov je že zajelo kraško območje?

18. 07. 2024 13.27

Slovenijo poleti pogosto pestijo požari v naravi. Posebej jim je izpostavljeno suho in vetrovno kraško območje, kjer je ogenj pogoltnil že na tisoče hektarjev površin. Tudi doslej najhujši tovrsten požar je leta 2023 prizadel prav to območje, znova pa je zagorelo danes. Sledi kronologija večjih požarov v naravi v Sloveniji v zadnjih desetletjih.

Merjasec Bruno, 'svojevrsten izziv' in pokali, ki ostajajo doma

03. 03. 2024 12.03

"Pokal ostaja doma!" Besede, ki sta jim sledila bučen aplavz in navdušeno vzklikanje ob razglasitvi zmagovalcev MAHLE 7. Eco Rallyja. Že drugo leto zapored je namreč naslov prvakov obranila domača posadka. Franku Špacapanu in Sebastjanu Kobalu zmage ni mogla odnesti niti mokra in spolzka cesta. Kljub hudi konkurenci sta se na stopničke povzpela tolikokrat (nagrade za posamezne kategorije), da se je voditelj podelitve Vlado Krivec naposled pošalil kar z besedami: "Ne morete ugotoviti, kdo bo dobil naslednjo nagrado!"

Dron in semenske kroglice: bo reševanje tropskih gozdov ozelenilo tudi Kras?

13. 12. 2023 15.59

Težko dostopen kraški teren, ki je zaradi neeksplodiranih ubojnih sredstev ob tem tudi izjemno nevaren. A po lanskem "mega" požaru, kot ga označuje župan komenske občine, je treba pogozditi tudi ta območja Krasa. Na enem hektarju zemlje bodo zato listavce – lipo, trokrpi javor, maklen – posadili kar z dronom hrvaškega podjetja, ki bo s posebnim sistemom na Kras odvrgel posebne semenske kroglice. Gre za tehnologijo, ki se je kot uspešna izkazala že na pogoriščih na Hrvaškem, uporabljajo pa jo tudi na drugem koncu sveta, v tropskih gozdovih.

Lani branil pred plameni, letos čisti razdejanje po poplavah

09. 08. 2023 11.05

Na pomoč prizadetim v poplavah se je odpravil tudi policijski vodni top. Ta pri čiščenju pomaga nad Poljanami nad Škofjo Loko v vasi Volča in Gorenji vasi. Lani pa je '400-konjska mašina' pomagala pri gašenju najhujših požarov v zgodovini Slovenije, ki so goltali Kras. Vodni top bo v Poljanah nad Škofjo Loko danes cel dan, čistil bo ceste in ulice na tem območju. Policija si je pri pregledovanju nedostopnih območij v Medvodah pomagala tudi z droni.

Spomladanska akcija: posadili 18.000 sadik puhastega hrasta in črnike

07. 04. 2023 14.25

Zavod za gozdove Slovenije je zaključil spomladanske akcije obnove pogorelega gozda na Krasu. S prostovoljci so od novembra lani do konca marca letos posadili 18.000 sadik puhastega hrasta in črnike ter posejali več kot tono semena toploljubnih listavcev. Z dosedanjim potekom obnove so zadovoljni, akcije se bodo nadaljevale jeseni.

Golob pomagal pogozdovati: Vsak od nas lahko prispeva k lepšemu okolju

25. 03. 2023 13.18

Med prostovoljci vseslovenske akcije sajenja dreves Pomladimo gozdove 2023 je bil tudi premier Robert Golob, ki je s spremljevalko Tino Gaber pomagal saditi drevje na Krasu. Izrazil je upanje, da si bo narava po lanskem velikem požaru na območju goriškega Krasa opomogla, in poudaril, da je "naša dolžnost, da ji pri tem pomagamo".

Skrb za okolje ali zaviranje napredka?

18. 03. 2023 10.30

Slovenija je zelo zelena država. Zelena je po videzu svojih gozdov in polj, svojih planot in dolin. Na treh petinah slovenskega ozemlja rastejo gozdovi, na preostalih dveh petinah pa ne manjka zelenih travnikov, pašnikov, polj in parkov. Zelena je po miselnosti svojih ljudi, ki zelo radi skrbijo za naravo in v njej radi preživljajo prosti čas – hribolazenje, gorsko kolesarjenje, kampiranje, taborjenje, gobarjenje itd. so pri nas zelo priljubljeni načini za oddih in malo rekreacije. Slovenci radi skrbimo, da je naša okolica čista in urejena, da se vestno ločuje odpadke, da se travnike redno pokosi in gozdove počisti. To radi počnemo sami in v družbi družine ali prijateljev: spomnimo se izredne priljubljenosti prostovoljnih kampanj Očistimo Slovenijo. Naša narava in njena pristnost sta svetovno znani ter vsako leto privabljata na milijone turistov iz drugih držav, ki skupaj z domačimi redno zablokirajo naše avtoceste. Slovenija diha zeleno.

Nov naraščaj prinesel nova odkritja. Bi lahko imeli zmajčka dvojčka?

28. 01. 2023 13.17

Spremljanje razvoja človeške ribice v naravnih jamskih laboratorijih Postojnske jame je prineslo številna odkritja. Zadnja naraščaja v letu 2022 sta razkrila, da lahko človeška ribica za nekaj mesecev prekine odlaganje jajčec, prav tako so med odloženimi jajčeci prvič odkrili dvojno jajčece, najdba mikroplastike na jajčnem ovoju pa je še dodatno pokazala, kako ranljiv na onesnaženje je habitat našega endemita.

Ognjeni zublji, ki so goltali Kras, skozi fotografski objektiv

16. 01. 2023 18.15

V Parku vojaške zgodovine so odprli novo fotografsko razstavo Požar na Krasu 2022. "Ko smo gledali gasilske konvoje, ni bilo nikogar, ki se ne bi zavedal te velike borbe z ognjeno stihijo. Kljub tragiki dogodka lahko ponosno rečemo, da si vsi, ki so bili udeleženi pri gašenju požara na Krasu, zaslužijo veliko zahvalo," je poudaril minister za obrambo Marjan Šarec.

'Hekerski napad posledica izrazite malomarnosti prejšnjega vodstva URSZR'

14. 01. 2023 10.23

Ko so po inšpekcijskem nadzoru nad delovanjem enot Civilne zaščite ugotovili, da je celoten sistem v razsulu, so bili na ministrstvu za obrambo šokirani. Na koncu so ugotovili, da je bil sistem preobširen, zato so sklenili, da bodo šli v reorganizacijo, pove Rudi Medved, državni sekretar na Morsu. Še bolj jih je pretresla malomarnost prejšnjega vodstva URSZR ob kibernetskem napadu. V intervjuju za 24ur.com je spregovoril tudi o drugih izzivih, med katerimi je izgradnja Nacionalnega centra zaščite in reševanja. Že pred poletjem naj bi imeli prvi dve letali za gašenje iz zraka, vojska pa bo še bolj vključena v spopadanje z naravnimi nesrečami, napoveduje. Glede nekaterih zahtev sindikatov pa pravi, da včasih z ministrstvom ne govorijo istega jezika.

Ultra tek je tudi tokrat privabil številne tekače, tudi takšne, ki so tam praznovali 50-letnico

14. 01. 2023 06.00

Tudi letos je v Goriški in Obalno-Kraški regiji potekal vzdržljivostni tek, imenovan Tek z burjo ali La corsa della Bora. Slovenski del pod okriljem Renata Lešnika in italijanski del, ki mu je poveljeval Tommaso de Mottoni, sta tekmovalcem z vsega sveta zopet ponudila edinstveno izkušnjo. Trasa najdaljše preizkušnje se je začela na Trgu Evrope, pred železniško postajo v Novi Gorici, končala pa se je v italijanskem Portopiccolu. Eden od tekmovalcev je svoj 50. rojstni dan slavil prav na tem dogodku, kamor je povabil še osem prijateljev tekačev. Gre za edinstveno preizkušnjo, kjer nam spektakularna trasa s panoramami in ozadji, ki se na vsakem koraku spreminjajo, ponuja edinstven scenarij narave.

Podprite slovenske gozdove: z Zlatimi točkami do več kot 5 nogometnih igrišč gozda

10. 01. 2023 00.15

Skupaj lahko ponovno pomagamo za dober namen, pravijo v Petrolu, hvaležni vsem podpornikom dobrodelne akcije za Rdeče noske. Za kar najlepši začetek 2023 lahko Zlate točke podarite slovenskim gozdovom.

Motike na Cerju vrtelo približno tisoč prostovoljcev

26. 11. 2022 13.29

Pred pomnikom miru na Cerju na Krasu, kjer se je v petek začela obnova v požaru uničenih območij, so nadaljevali sajenje sadik gozdnega drevja. Akcije se je udeležilo približno 1000 prostovoljcev iz vseh koncev Slovenije, prišli pa so tudi iz sosednjih držav.

Slovenec, ki je za Kras v 50 dneh prekolesaril 3300 kilometrov

26. 11. 2022 07.00

"Življenje je kot vožnja s kolesom, da bi ohranil ravnotežje, se moraš premikati," je ob začetku svoje kolesarske poti zapisal Patrik Bratuša, ki se je vseslovenski akciji Skupaj za Kras pridružil na svoj način. S kolesom se je odpravil do Portugalske in čeprav je na poti noro užival, se je soočil tudi z nekaj izzivi. Med drugim se je na poti zastrupil s hrano, a kljub temu v mukah prevozil med 80 in 100 kilometrov na dan. Pičil ga je tudi sršen, a ga to ni ustavilo pri tem, da si je na poti ustvaril tudi cel kup pozitivnih spominov.

Začenja se obnova pogorelega Krasa: prostovoljci potrebujejo krampe in lopate

25. 11. 2022 06.41

Pred pomnikom miru na Cerju na Krasu se je začela obnova v požaru uničenih območij, s čimer bodo skušali v naslednjih osmih letih sanirati kraške gozdove, so v uvodnem nagovoru izpostavili govorci. Prav tako bodo na Cerju pogozdovali v soboto, ko pričakujejo okoli 800 prostovoljcev. Že letos nameravajo posaditi 18.000 sadik.

Sanacija gozdov na Goriškem Krasu ocenjena na več kot 47 milijonov

16. 11. 2022 10.52

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je v javno razpravo posredovalo Načrt sanacije gozdov, ki so bili poškodovani v požaru na Goriškem Krasu. Dokument je izdelal Zavod za gozdove Slovenije. Končni obseg poškodovanosti gozdov so naredili na podlagi prejetih aeroposnetkov Slovenske vojske in terenskega ogleda.

Boscarol izpolnil obljubo: gasilci na račun dobili 1,47 milijona evrov

02. 11. 2022 10.49

Medtem ko so se slovenski gasilci poleti na Krasu spopadali z uničujočimi ognjenimi zublji, je podjetnik Ivo Boscarol spodbudil njihova prizadevanja in obljubil, da bo podvojil znesek nagrade, ki ga je gasilcem sicer napovedala vlada. Boscarol je zavezo izpolnil in Gasilski zvezi Slovenije nakazal 1,47 milijona evrov v zahvalo za pomoč pri gašenju požarov na Krasu. Slovenski gasilci bodo za intervencijo ob požaru na Krasu sicer prejeli skoraj šest milijonov evrov.

Že letos pogozdenih predvidoma 100 hektarov pogorelih gozdov na Krasu

24. 10. 2022 10.25

Gozdove, poškodovane v požaru na goriškem in delno komenskem Krasu, bodo začeli obnavljati novembra in decembra, so sporočili z občine Miren-Kostanjevica. Zavod za gozdove je medtem resornemu ministrstvu že posredoval predlog sanacijskega načrta za preprečitev nadaljnje degradacije gozdnih rastišč. Trenutno zbirajo semena avtohtonih drevesnih vrst, kupili bodo tudi več tisoč sadik puhastega hrasta in sadik črnike.

Načrt zajezitve Suhorce bodo pospravili v predal

20. 10. 2022 17.58

Delovna skupina za oskrbo Istre z vodo je sprejela predlog, da se prekine postopek priprave državnega prostorskega načrta Suhorca, je po srečanju s skupino v Kopru povedal minister za okolje in prostor Uroš Brežan. Dolgoročno naj bi poiskali drug prostor za akumulacijo, prej pa obljubljajo druge ukrepe.

'Na koncu ta veriga dobrote in solidarnosti ostaja nepretrgana'

30. 09. 2022 09.11

Na dobrodelnem koncertu Skupaj za Kras, s katerim so se Kraševci zahvalili vsem, ki so pomagali v boju proti ognjenim zubljem, je bilo zbranih več kot 150.000 evrov. Zbrana sredstva bodo namenili ponovni ozelenitvi kraške pokrajine in obnovi ekosistema, ki sta zaradi požarov utrpela hudo škodo.

3,6 milijona evrov organizacijam, ki so pomagale (gasiti) na Krasu

22. 09. 2022 15.33

Vlada je potrdila končno oceno neposredne škode na stvareh zaradi posledic julijskega požara na Krasu, ki skupaj znaša nekaj več kot 26,8 milijona evrov. Za kritje stroškov, ki so jih imela gasilska društva, Rdeči križ in drugi, bo iz proračunske rezerve zagotovila nekaj manj kot 3,6 milijona evrov.

Obnovitvena moč narave presenetila celo gozdarje

11. 09. 2022 15.56

Manj kot dva meseca po najhujšem požaru v zgodovini Slovenije, v katerem je do neprepoznavnosti zgorelo skoraj 3.000 hektarov gozda, je iz kraških tal že vzklilo novo življenje. Neverjetna hitrost narave je presenetila celo gozdarje iz Zavoda za gozdove, ki bodo obnovi kraškega gozda v prihodnjih letih sicer namenili še dodatnih 150.000 novih sadik, skoraj sedem ton lahkega semena in kar dvajset ton želoda.

Junaki Krasa v Stožicah: 'Veliko nam pomeni, da smo tudi mi prepoznani'

26. 08. 2022 17.38

Za nami je prva tekma enega največjih športnih dogodkov v zgodovini samostojne Slovenije – svetovnega prvenstva v odbojki. Slovenska reprezentanca je v občinstvo svoje prve tekme prvenstva povabila tudi gasilce in ostale pripadnike interventnih služb. Stožice so bile tako bogatejše za 1500 domačih junaških navijačev.

S Krasa na tekmo: slovenski gasilci sprejeli povabilo odbojkarjev

24. 08. 2022 08.28

Ko je ogenj najbolj pustošil po Krasu, je gasilce presenetil klic dolgoletnega odbojkarskega reprezentanta Dejana Vinčića. "Povedal je, da je celotna reprezentanca, ki se je ravno zbrala na pripravah pred domačim svetovnim prvenstvom, pripravljena priti pomagat na goreči Kras. Karkoli," so sporočili. Takrat so morali ponudbo zavrniti, bilo je prenevarno. A so odbojkarji našli drugačen način, kako pomagati. In ne le to, junake s Krasa so povabili tudi na svojo prvo tekmo na prihajajočem svetovnem prvenstvu. V petek bodo tako v Stožicah junaki navijali za junake.