skupščina držav

Poskus vrnitve kralja na prestol, dva Nepalca ubita
30. 03. 2025 08.03Nepalska vlada preiskuje nasilje med petkovim shodom privržencev nekdanjega kralja, ki so zahtevali obnovo ustavne monarhije. Ubiti sta bili vsaj dve osebi, najmanj 112 je ranjenih.

Finska najsrečnejša država, Sloveniji uspel vzpon za dve mesti
20. 03. 2025 12.08Finska ostaja država z najsrečnejšimi prebivalci na svetu. V objavljenem poročilu pod okriljem Združenih narodov se je na vrh lestvice, ki meri srečo, zavihtela že osmo leto zapored. Sledijo ji še tri nordijske države. ZDA so padle na 24. mesto, najnižje doslej. Sloveniji ji medtem uspel skok za dve stopnički, zasedla je 19. mesto. Med drugim pa raziskava izpostavlja tudi to, da je sreča ljudi močno odvisna od medosebnih odnosov. Podatki sicer kažejo, da so ljudje veliko prijaznejši od pričakovanj.

Ob dnevu žena tudi protesti: Nočem cvetlice, daj mi delavske pravice!
08. 03. 2025 17.09Ženske in vsi, ki se zavzemajo za njihovo enakopravnost, ob mednarodnem dnevu žensk, 8. marcu, poudarjajo nujnost boja proti neenakosti in diskriminaciji. Hkrati opominjajo, da pravice niso podarjene, ampak priborjene. Tokratni mednarodni dan bo potekal pod geslom Za vse ženske in dekleta: Pravice. Enakost. Opolnomočenje. So pa se zvrstili tudi protesti.

Švica zaradi nezadostnega števila prijavljenih odpovedala konferenco o Palestincih
06. 03. 2025 20.25Švica je v zadnjem hipu odpovedala za petek napovedano mednarodno konferenco o zaščiti palestinskih civilistov v Ženevi. Po poročanju tujih tiskovnih agencij, ki se sklicujejo na diplomatske vire, se je za odpoved konference odločila zaradi nezadostnega števila prijavljenih.

ZDA podprle Rusijo v ZN, Generalna skupščina sprejela oba predloga
24. 02. 2025 18.09Združene države Amerike so skupaj z Rusijo in še 16 državami glasovale proti amandmaju o umiku ruskih sil iz Ukrajine, ki ga je v Generalni skupščini ZN vložila Ukrajina. 93 držav je amandma podprlo, med njimi tudi Srbija in Slovaška, 65 pa se je vzdržalo. Toda Generalna skupščina je podprla tudi ameriško resolucijo, ki poziva k miru, ne navaja pa Rusije kot agresorke.

Golob: Ukrajinski narod brani naše skupne vrednote
24. 02. 2025 13.41Slovenija je solidarna z ukrajinskim narodom, ki brani naše skupne vrednote: svobodo, demokracijo, človekovo dostojanstvo, je na vrhu Obrambne in varnostne strategije enotnosti v Kijevu prek video povezave dejal premier Robert Golob. Evropa ima po besedah zunanje ministrice Tanje Fajon zelo jasna stališča glede vojne v Ukrajini, od katerih ne bo odstopala. Po njenem mnenju mora držati skupaj tudi pri predvidenih glasovanjih o različnih predlogih resolucij ob obletnici ruske agresije na Ukrajino v Združenih narodih, saj so ogrožena pravila svetovne ureditve.

Bošnjak: ESČP potrebuje pomoč zaradi neutemeljenih kritik
01. 02. 2025 10.26Evropsko sodišče za človekove pravice potrebuje pomoč zaradi kritik, ki postavljajo pod vprašaj njegovo vlogo zagovornika demokracije, je dejal predsednik sodišča Marko Bošnjak. "Upreti se moramo kritikam, ki so neutemeljene, nespoštljive in niso v skladu z nalogo, ki jo opravljamo," je menil na novinarski konferenci v Strasbourgu.

Sancinova: Smo v obdobju, ko spoštovanje človekovih pravic ni tako samoumevno
28. 01. 2025 15.52Parlamentarna skupščina Sveta Evrope je za novo slovensko sodnico na Evropskem sodišču za človekove pravice (ESČP) izvolila Vasilko Sancin. Zanjo je glasovalo 125 članov skupščine od 171, ki so oddali glas, so sporočili na plenarnem zasedanju v Strasbougu. Devetletni mandat bo nastopila maja.

Bodo dokumenti o trgovini z orožjem končno javni?
17. 12. 2024 09.42Poslanci Svobode Martin Premk, Urška Klakočar Zupančič in Branko Zlobko so vložili predlog, da se umakne oznaka tajnosti iz dokumentov o nedovoljeni trgovini z orožjem med letoma 1991 in 1994. Predlagatelji so izpostavili dejstvo, da kljub vsem obravnavam na parlamentarnih komisijah in razpravah v javnosti zadeva še vedno ostaja brez epiloga. Predlagatelji ne vidijo več razloga, da bi se ta del slovenske zgodovine še vedno skrival pred javnostjo.

Trump grozi s peklom na Bližnjem vzhodu, če Hamas ne izpusti vseh talcev
02. 12. 2024 21.22Novoizvoljeni ameriški predsednik Trump je zagrozil, da bo Bližnji vzhod plačal s peklom, če do njegove inavguracije Hamas ne bo izpustil vseh talcev. Hamas pa je sporočil, da je bilo od začetka izraelskega obleganja v Gazi ubitih 33 talcev, večina v izraelskih zračnih napadih.

ZDA vložile veto na predlog resolucije za premirje v Gazi
20. 11. 2024 16.36ZDA so v skladu z napovedmi vložile veto na predlog resolucije, ki zahteva takojšnje premirje in izpustitev talcev v Gazi. Za predlog je glasovalo 14 držav, ZDA pa so bile proti. Zunanja ministrica Tanja Fajon je izrazila obžalovanje. "Dokazali ste, da ste neposredno odgovorni za vse kar se dogaja v Gazi," pa je Američanom sporočil Rus.

Na ICC preiskava glavnega tožilca zaradi domnevne spolne zlorabe
11. 11. 2024 21.01Skupščina držav pogodbenic (ASP) Mednarodnega kazenskega sodišča (ICC) zahteva preiskavo obtožb o domnevni spolni zlorabi s strani glavnega tožilca sodišča Karima Khana, je sporočila predsednica ASP Paivi Kaukoranta. Khan je obtožbo zanikal in napovedal nadaljevanje tožilskega dela.

Ves svet znova za konec embarga Kubi, proti le ZDA in Izrael
31. 10. 2024 13.14Generalna skupščina ZN je s 187 glasovi proti dvema in vzdržanim glasom Moldavije znova izglasovala resolucijo, ki zahteva odpravo ameriškega embarga proti Kubi. Slovenija je glasovala za resolucijo, glas proti so prispevali le Izrael in Združene države Amerike.

Slovenska sodnica bo odločala o izdaji naloga ICC za pridržanje Netanjahuja
25. 10. 2024 19.02Mednarodno kazensko sodišče (ICC) je slovensko sodnico Beti Hohler imenovalo v tričlanski panel, ki med drugim odloča o morebitni izdaji naloga za pridržanje izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja zaradi zločinov v Gazi. Hohlerjeva je mesto prevzela od romunske kolegice Iulie Motoc, ki je prosila za menjavo iz zdravstvenih razlogov.

'Pregon Juliana Assangea je bil politično motiviran'
02. 10. 2024 18.41Ustanovitelj WikiLeaksa Julian Assange je bil obravnavan kot politični zapornik, je ocenila Parlamentarna skupščina Sveta Evrope. V resoluciji, sprejeti v Strasbourgu, je poudarila, da je bil pregon Assangea politično motiviran. Izrazila pa je tudi bojazen, da bo imelo to zastrašujoč učinek na novinarje.

Odbor ZN: Izrael resno krši pravice otrok
19. 09. 2024 17.43Generalna skupščina ZN je v sredo sprejela novo resolucijo, s katero zahteva konec izraelske okupacije palestinskih ozemelj. Medtem izraelsko obleganje Gaze traja že 349 dni, v novih zračnih napadih je bilo v zadnjih 24 urah ubitih več kot 30 Palestincev, med njimi tudi približno devet otrok. Odbor Združenih narodov je Izrael obtožil hudih kršitev Konvencije o otrokovih pravicah na okupiranih palestinskih ozemljih. V Madridu pa je španski premier Sanchez prvič po priznanju Palestine gostil palestinskega predsednika Abasa, voditelja sta govorila o dogajanju na Bližnjem vzhodu in pozvala k umiritvi razmer. Španija pa je dobila tudi prvega veleposlanika Palestine v tej evropski državi.

ICJ o kršitvah mednarodnega prava, Hamas zadovoljen, v Izraelu kritični
19. 07. 2024 21.19Izraelska okupacija palestinskih ozemelj krši mednarodno pravo in jo je treba čim prej končati, je v postopku o pravnih posledicah izraelske okupacije palestinskih ozemelj odločilo Meddržavno sodišče (ICJ). Mnenje sodišča sicer ni pravno zavezujoče, a bo kljub temu okrepilo pritisk na Izrael v času, ko ta vodi vojno v Gazi.

V Srebrenici pokopali še 14 žrtev, Slovenija poudarja pomen sprave
11. 07. 2024 15.27V spominskem centru v Potočarih pri Srebrenici so ob 29. obletnici tamkajšnjega genocida pokopali posmrtne ostanke 14 žrtev. Obeleževanje dneva spomina na genocid v Srebrenici je pomemben korak na poti k spravi narodov v Bosni in Hercegovini pa je v izjavi ob današnji 29. obletnici omenjenega genocida poudarila zunanja ministrica Tanja Fajon.

Kdo v resnici ustvarja nestabilnost na Zahodnem Balkanu?
29. 06. 2024 17.32Generalna skupščina Združenih narodov je 23. maja sprejela resolucijo, s katero je 11. julij razglasila za mednarodni dan spomina na genocid v Srebrenici ter obsodila njegovo zanikanje in poveličevanje vojnih zločincev. Podprlo jo je 84 držav, 19 pa jih je bilo proti. Vodstvo BiH entitete Republike Srbske meni, da je skupno življenje v državi po njenem sprejetju nemogoče, zato bodo sprejeli korake, ki vodijo v mirno razdružitev. Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić pravi, da skuša Zahod z njo Srbom nalepiti etiketo genocidnega naroda, kar bo ustvarilo nestabilnost v regiji. Toda kaj v resnici njeno sprejetje pomeni zanjo?

Butara izvoljen v upravni odbor Hokejske lige prvakov
14. 06. 2024 10.26Predsednik hokejskega kluba Olimpija Ljubljana Miha Butara je bil na generalni skupščini CHL AG v Pragi izvoljen za člana upravnega odbora (Board of Directors) Hokejske lige prvakov (CHL). Butara bo v upravnem odboru odgovoren za rast in razvoj tekmovanja. Ljubljanski klub ima v v novi tekmovalni sezoni ambiciozne načrte.

Slovenija zaradi blokade volitev na pogovor poklicala odpravnico poslov BiH v Sloveniji
04. 06. 2024 08.09Vlada BiH v ponedeljek znova ni dosegla potrebnega konsenza, ki bi omogočil, da bi državljani Slovenije, pa tudi Poljske in Romunije, na evropskih volitvah 9. junija lahko glasovali na veleposlaništvih svojih držav. Svet ministrov predloga na prvem glasovanju prejšnji teden ni podprl, ker so mu nasprotovali ministri iz Republike Srbske. Blokada je nesprejemljiva, je zadevo komentirala zunanja ministrica Tanja Fajon. Dodala je, da je ministrstvo danes na pogovor poklicalo začasno odpravnico poslov BiH v Sloveniji in ji izrazilo protest. Za glasovanje na evropskih volitvah in posvetovalnih referendumih na veleposlaništvu v Sarajevu je služba Državne volilne komisije (DVK) doslej dobila vloge 13 slovenskih volivcev, je povedal direktor službe Igor Zorčič. Izrazil je upanje, da bodo zanje našli rešitev, potem ko vlada BiH ni dovolila izvedbe glasovanja na veleposlaništvu.

Strokovnjaki ZN pozivajo k priznanju Palestine
03. 06. 2024 16.19Vse države morajo slediti zgledu 146 držav članic ZN in priznati Palestino ter uporabiti vsa razpoložljiva politična in diplomatska sredstva za takojšnjo prekinitev ognja v Gazi, poudarjajo strokovnjaki ZN s področja človekovih pravic.

Ministrstvo: Politizacija izvedbe evropskih volitev je nesprejemljiva
30. 05. 2024 14.52Slovensko ministrstvo za zunanje zadeve se je odzvalo na odločitev vlade BiH, ki ni odobrila, da bi državljani Slovenije, Poljske in Romunije na evropskih volitvah lahko glasovali na veleposlaništvih svojih držav. Kot poudarjajo, je politizacija vprašanja izvedbe evropskih volitev s strani države, ki je nedavno dobila zeleno luč za začetek pristopnih pogajanj za članstvo v EU, nesprejemljiva.

Slovenci v BiH ne bodo mogli glasovati na evropskih volitvah
29. 05. 2024 17.58Vlada BiH ni odobrila, da bi državljani Slovenije, Poljske in Romunije na evropskih volitvah 9. junija lahko glasovali na veleposlaništvih svojih držav v BiH. Svet ministrov predloga ni podprl, ker so mu nasprotovali ministri iz Republike Srbske zaradi podpore omenjenih držav resoluciji ZN o genocidu v Srebrenici.

'Omejitve o uporabi orožja za napade na Rusijo ukrajinskim silam vežejo roke'
27. 05. 2024 20.43Zahodne zaveznice bi morale ponovno razmisliti o omejitvah, ki so jih postavile Ukrajini glede uporabe njihovega orožja za napade na Rusijo, je v Sofiji dejal generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg. Po njegovi oceni namreč te omejitve ukrajinskim silam vežejo roke, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Dodik napovedal predlog sporazuma o razdružitvi BiH, EU kritična
24. 05. 2024 14.05Predsednik entitete BiH Republike Srbske Milorad Dodik je v četrtek po sprejetju resolucije o Srebrenici v Generalni skupščini ZN napovedal, da bodo Federaciji BiH predlagali sporazum o mirni razdružitvi, ker da srbski narod ne more več živeti v BiH. V Srbiji in Republiki Srbski so resolucijo označili za neuspešno, saj je ni podprla niti polovica članic ZN. Na Dodikove napovedi pa se je ostro odzvala EU.

Incident: s srbsko zastavo vdrli v dvorano, ogrnil si jo je tudi Vučić
23. 05. 2024 19.38Po glasovanju o resoluciji o Srebrenici se je v Generalni skupščini zgodil incident, potem ko je v dvorano vdrlo več ljudi s srbsko zastavo. S srbsko zastavo se je po sprejetju resolucije ogrnil tudi Vučić. Medtem sprejetje resolucije odmeva.

Resolucija o mednarodnem dnevu spomina na genocid sprejeta
23. 05. 2024 06.44Generalna skupščina Združenih narodov je sprejela Resolucijo o mednarodnem dnevu spomina na genocid v Srebrenici leta 1995. Slovenija je bila med predlagateljicami resolucije. Pri tem so izhajali iz mednarodnih načel priznanja, spomina ter spoštovanja žrtev in preživelih v genocidu.

Bo Slovenija podpisala nov sporazum glede pandemije, ki ga akademiki kritizirajo?
23. 05. 2024 09.58Generalna skupščina Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) bi na zasedanju, ki se bo začelo prihodnji teden, lahko odločala tudi o novem sporazumu glede preprečevanja pandemij in spremembah mednarodnega zdravstvenega pravilnika. Na ministrstvu za zdravje ob tem poudarjajo, da dokumenta ne bosta posegla v suverenost držav članic.

ZDA: To, kar se dogaja v Gazi, ni genocid
14. 05. 2024 06.42Svetovalec za nacionalno varnost ZDA Jake Sullivan je dejal, da to, kar se dogaja v Gazi, po mnenju ameriške vlade ni genocid. Dodal je, da so ZDA stališče do tega vprašanja predstavile tudi pred Meddržavnim sodiščem v Haagu.