skrb za vodotoke

Zakaj država ne poruši nelegalnih bazenov, hiš, parkirišč na državnih vodnih zemljiščih?
17. 07. 2024 06.00Kaj se zgodilo po našem majskem razkritju o nelegalnih bazenih, hišah, teniških igrišču, parkirišču na državnih vodnih zemljiščih? Direkcija za vode je gradbeni inšpekciji prijavila zgolj mobilne hiške v Ankaranu. Direkcija letno prijavlja med 50 in 60 nedovoljenih gradenj, posegov. V zadnjih štirih letih skupno 343. Tudi gradnjo stanovanjskih hiš na poplavno ogroženih območjih. Kako ukrepa, kakšne so sankcije? Avgustovske poplave pa so opozorile, da smo gradili tudi tam, kjer ne bi smeli. Se bo gradnja zaostrila? Kakšni pa so načrti glede uničenih, poškodovanih domov, ki čakajo na vladnem seznamu?

Kako dobro skrbimo za poplavno varnost?
26. 03. 2024 19.10Neurje v noči s sobote na nedeljo nas je spomnilo na lanski avgust, a k sreči razen nekaj nevšečnosti ni bilo hujšega. Po državi se sicer hiti, da bi bili vodotoki pred poletjem urejeni, protipoplavni ukrepi pa pripravljeni. Država je 30 let to skrb, vključno z gradnjo na poplavnih območjih, zanemarjala, urejanje vodotokov pa prepustila zasebnikom. Je bila lanska šola, ki nas je stala skoraj 10 milijard evrov, dovolj dobra?

Kje končajo milijoni za vzdrževanje vodotokov?
06. 03. 2024 06.00Država je skrb za vodotoke prepustila zasebnikom. Osem območij je razdeljenih med pet koncesionarjev – Hidrotehnik, Nivo Eko, Drava VGP, Pomgrad-VGP in VGP Novo mesto. Je koncesionarski sistem zastarel? Je nadzor okrnjen?

Vodotoki: 'Smo država brez nadzora'
02. 03. 2024 12.44Avgustovske poplave so povzročile več kot milijardno škodo na vodotokih. Zakaj stroka pravi, da bi lahko bila škoda manjša? Ekipa 24UR Inšpektor se je odpravila na prizadeta območja ob Savinji in Muri ter preverila, kako potekajo interventni ukrepi na vodotokih. Govorili so z domačini, 'lokalci', stroko, izvajalci in odgovornimi. Ko so bagri že v rekah, pa se postavlja vprašanje: se dela izvajajo strokovno? Poplave so razgalile dejstvo: 30 let smo zanemarjali vodotoke. Bomo ukrepali, preden avgustovske poplave odidejo v pozabo? Odgovori v Inšpektorju.

Onesnaženje v stari strugi Badaševice. Je rdeča snov vino?
14. 09. 2023 10.01V staro strugo koprske rečice Badaševice je v torek in sredo stekla večja količina rdeče snovi, najverjetneje vina, in onesnažila strugo. Naravovarstveniki bližnjega Škocjanskega zatoka so za dogodek obdolžili koprsko podjetje Vinakoper, kjer si izliva rdeče snovi, ki po vseh lastnostih spominja na vino, ne znajo razložiti. Zadevo preiskuje tudi Policija.

Zaliti podvozi ohromili promet v prestolnici
28. 08. 2023 19.09Močno deževje in veter sta zajela tudi osrednji del Slovenije. V prestolnici je voda zalila več kleti in zastala na nekaterih cestah in podvozih. Zaradi zalitih podvozov so zaprli Dunajsko, Celovško in Drenikovo cesto. Na preži so tudi v Medvodah, kjer občane med drugim opozarjajo na večjo možnost vnovične aktivacije plazov.

Šefic po obisku Sneberij: Ljudje so izjemno prizadeti, a optimistični
23. 08. 2023 14.12Državni sekretar Boštjan Šefic je po ogledu poplavljenih območij v Sneberjah zagotovil, da bodo prebivalce maksimalno podprli. Ogledal si je škodo na montažnih hišah in ocenil, da so ljudje zaradi naravne katastrofe izjemno prizadeti, a da vendarle ostajajo optimistični. Zaradi obljubljenega sodelovanja in pomoči države na hitro sanacijo upa tudi ljubljanski podžupan Dejan Crnek. Pri posegih svetuje tudi proizvajalec montažnih vrstnih hiš Marles.

Nepripravljeni
21. 09. 2022 06.00Medtem ko po vsej državi trenutno poteka ocenjevanje škode, ki jo je povzročila najhujša suša v zadnjih 500 letih na stari celini, stroka s previdnostjo, morda že strahom zre proti naslednji sezoni. Letos se je pokazala potreba po izdatnem namakanju v vseh regijah oziroma praktično vseh državah. Prav zaradi tega se poraja vprašanje prehranske varnosti, oziroma kako bodo kmetje zagotovili dovolj hrane za prebivalstvo, če pride do pomanjkanja ali zaustavitve uvoza. Stroka enotno: čas je, da se premaknemo.

Državni svet ni izglasoval veta na novelo zakona o vodah
06. 04. 2021 10.05Državni svet s 14 glasovi za in 19 proti ni izglasoval predlaganega veta na novelo zakona o vodah, ki jo je pred tednom dni sprejel državni zbor. V razpravi so pobudniki veta pozivali zlasti k ponovnemu premisleku in soočenju mnenj med predlagatelji novele in stroko o spornih delih zakona, nasprotniki pa so izražali zaupanje v občinske svete. Pobudniki za referendum so sicer skupaj zbrali več kot 40.000 podpisov.

Dnevno iz tal izhlapi več kot tri litre vode na kvadratni meter
27. 03. 2012 17.05Vremenska napoved ne kaže na izboljšanje razmer. Suša bo še strašila po Sloveniji, reke po državi upadajo, stanje podzemnih rek je zaskrbljujoče. Agencija za okolje spet poziva prebivalce, naj s svojim ravnanjem ne poslabšajo razmer.

Še vedno brez pitne vode
02. 10. 2007 11.40Po katastrofalnih poplavah so krajani še vedno brez pitne vode, voda je tudi ob prekuhavanju oporečna in primerna le za umivanje.