skrajševanje čakalnih vrst

'Psihoterapevt bo le tisti, ki bo imel dovoljšno izobrazbo'
17. 04. 2025 19.29Vlada je potrdila besedilo zakona o psihoterapevtski dejavnosti in ga v sredo poslala v državni zbor. Zdaj se začenja postopek s tremi branji, predlog zakona pa bi lahko bil sprejet še pred poletjem. Namen ministrstva za zdravje je urediti dostopnost psihoterapije in kaotičnost trenutnega področja.

'V zdravstvu vlada 'divji zahod', vlada se je odločila v to poseči'
28. 03. 2025 15.20Vlada je za povečanje števila zdravstvenih delavcev sprejela več ukrepov, je v DZ poudaril predsednik vlade Robert Golob. Med dolgoročnimi je naštel povečanje vpisa na medicinskih fakultetah in načrtovan program medicine na Primorskem, med kratkoročnimi pa lažje zaposlovanje tujih zdravstvenih delavcev in novelo zakona o tujcih.

Svet zavoda poveril Vojku Flisu nadaljnje vodenje UKC Maribor
28. 02. 2024 20.52Svet zavoda je na seji imenoval sedanjega vršilca dolžnosti generalnega direktorja Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor Vojka Flisa za direktorja za nadaljnja štiri leta. Mandat s polnimi pooblastili bo začel 1. aprila, po prejemu vladnega soglasja.

Iniciativa Glas ljudstva: 'Vlada je med 122 zavezami izpolnila osem zavez'
27. 02. 2024 20.53Iniciativa Glas ljudstva je predstavila drugo poročilo o uresničevanju predvolilnih zavez aktualne vlade. Med 122 zavezami je po oceni Iniciative vlada izpolnila osem zavez, največ, to je 51, jih izvaja. Največ napredka v iniciativi vidijo na področjih demokracije, svoboščin in kulture, najmanj pa na področjih zdravstva, podnebja in stanovanj.

Glas ljudstva: 'Vlada mora nezakonito stavko zdravnikov ustaviti'
15. 02. 2024 12.27V civilni iniciativi Glas ljudstva so prepričani, da zdravniški sindikat Fides z več kot mesec dni trajajočo stavko krši zakon o stavki in pravice zavarovancev v javnem zdravstvu. Na novinarski konferenci pred vladno stavbo so zato vlado pozvali, da ustavi stavko, ki jo vidijo kot nezakonito, in zaščiti bolnike.

Nova uredba: krajšanje čakalnih dob in bolj dostopni prvi pregledi
15. 02. 2024 13.32Vlada je sprejela uredbo o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja za letošnje leto, ki naslavlja potrebe pacientov. "Osredotoča na krajšanje čakalnih dob in izboljšuje dostopnost čakajočih do prvih pregledov specialistično-ambulantnih obravnav, z uvedbo ambulant specializantov družinske medicine in vzpostavitvijo novega standarda ambulante pa prinaša tudi večjo dostopnost do osebnega zdravnika," pravijo na ministrstvu za zdravje.

'Bolj ko se govori o mojem odstopu, bolj sem motiviran, da nadaljujem'
18. 12. 2023 22.55Premier Robert Golob zatrjuje, da o odstopu s premierskega položaja kljub ugibanjem nikoli ni razmišljal. "Še več, bolj ko se o tem govori, bolj sem motiviran, da nadaljujem s svojim delom," pravi po letu in pol na čelu vlade. Priznava pa, da je v tem času storil tudi nekaj napak, iz katerih da se uči. Zagotovil je, da zdravstvo ostaja prioriteta.

Golob o evidentiranju in pokojninski noveli: 'Na upokojence nismo pozabili'
18. 12. 2023 06.20Vlada bo po koncu nadzora izvajanja novele zakona o evidentiranju delovnega časa v praksi šla v izboljšave v tistih delih, kjer se bodo pokazale kot potrebne, je v odgovorih na poslanska vprašanja dejal predsednik vlade Robert Golob. Rešitve za ugotovljene težave bodo po besedah premierja iskali v okviru Ekonomsko-socialnega sveta. Ob tem pa zatrjuje, da tudi na upokojence nikakor niso pozabili. Kot dokaz je omenil nedavno sprejeto pokojninsko novelo, ki izboljšuje položaj najbolj šibkih skupin upokojencev, ki so delovni invalidi in vdove oz. vdovci.

Glas ljudstva: Interventni zakon se 'dvoživk' loteva prenežno
15. 12. 2023 22.51Interventni zakon v zdravstvu je spregledal 140.000 zavarovancev brez izbranega osebnega zdravnika, preko 200.000 žensk brez izbranega ginekologa in preko 20.000 otrok brez pediatra, opozarjajo v iniciativi Glas ljudstva. Prav tako ne prepoznava problematike tistih koncesionarjev, ki znotraj javnega sistema ne prevzemajo enakih odgovornosti za njegovo nemoteno delovanje in ki delujejo kot nelojalna konkurenca javnim zavodom, ki jih tudi kadrovsko izčrpavajo, nadaljujejo. Prepričani so, da se interventni zakon problema zdravnikov z dvojnimi praksami se zakon loteva "skrajno nežno, po našem mnenju prenežno".

Bodo morali dežurati vsi zdravniki, izplačilo bolniške odsotnosti pa bo omejeno?
10. 11. 2023 16.39Na ministrstvu za zdravje so pripravili predlog zakona o nujnih ukrepih na področju zdravstvenega varstva. Predlog, ki posega v več zakonov, med drugim predvideva omejitev najvišjega izplačila nadomestila za bolniško odsotnost, in sicer na višino 2,5-kratnik povprečne bruto plače v Sloveniji, daljše obdobje izplačevanja bolniške odsotnosti v breme delodajalca, prepoved dopusta za zdravstvene delavce ob naravnih nesrečah in nujno vključevanje v dežurno službo za vse zdravnike. Ministrstvo naj bi deležnikom predlog zakona poslalo v četrtek in jim dalo le en dan časa za oddajo pripomb.

Glas ljudstva s satiričnim 'resničnostni šovom' o rešitvi zdravstvene krize
07. 11. 2023 15.42V civilni iniciativi Glas ljudstva so pred upravno enoto Bežigrad v Ljubljani pripravili satirični "resničnostni šov" z naslovom Kdo si želi imeti osebnega zdravnika?, s katerim so želeli opozoriti na problematiko ljudi brez izbranega osebnega zdravnika. Ob tem so napovedali, da bodo ministrico za zdravje Valentino Prevolnik Rupel pozvali na javno soočenje s pacienti.

Glas ljudstva bi s svojim zakonom reševal zdravstvo
12. 09. 2023 14.49V iniciativi Glas ljudstva so kritični do usmeritev ministrstva za zdravje za leti 2024 in 2025, ki da ne naslavljajo ključnih problemov v zdravstvu – pacientov brez izbranega zdravnika, dolgih čakalnih vrst in privatizacije. Za reševanje teh problemov so pripravili novelo interventnega zakona in v državni zbor vložili pobudo za vložitev predloga zakona. "Zakon vlagamo v Državni zbor s prošnjo za razpis roka za zbiranje 5000 overjenih podpisov volivk in volivcev," so sporočili.

Nov kriterij za napotitve na ortodontsko zdravljenje otrok
28. 08. 2023 14.07Zobozdravniška stroka za napotitve na ortodontsko zdravljenje otrok in mladostnikov predlaga nov kriterij, računalniško podprt EFO indeks za ovrednotenje zobnih in čeljustnih nepravilnosti, ki je namenjen splošnim osebnim zobozdravnikom. Načrtujejo, da bo indeks omogočil, da otroci pravočasno pridejo do prvega ortodontskega pregleda.

Vlada prilagaja strategijo boja z vrtoglavimi zaostanki v zdravstvu
26. 07. 2023 18.40Po več kot 100-milijonski injekciji, ki jo je država z interventnim zakonom namenila za skrajševanje čakalnih vrst v zdravstvu in ko so se te prav nasprotno le podaljšale, vlada na čelu z začasnim zdravstvenim ministrom, sicer premierjem Robertom Golobom, prilagaja strategijo boja z vrtoglavimi zaostanki v zdravstvu. Številni poznavalci so že ob pripravi interventnega zakona takratnega zdravstvenega ministra Danijela Bešiča Loredana opozarjali, da zgolj odprta državna denarnica problemov s čakalnimi vrstami ne bo rešila. Izvajalci zdravstvenih storitev so namreč, ker so stroške dobili povrnjene, izbirali tiste zdravstvene storitve, ki so bile najbolj dobičkonosne, in ne tistih, kjer so čakalne vrste najdaljše.

Odslej plačilo po realizaciji le za izbrane zdravstvene storitve
30. 06. 2023 14.52DZ je z 49 glasovi za in 21 proti sprejel spremembo interventnega zakona v zdravstvu, po kateri bodo po realizaciji nad rednim programom plačevali le izbrane, in ne več vseh opravljenih zdravstvenih storitev. Ob tem NSi ni uspela s predlogom dopolnila, po katerem bi v ukrep skrajševanja čakalnih dob vključili tudi izvajalce zunaj javne mreže.

Skrajševanje čakalnih vrst: namesto rešitev medsebojni očitki
16. 06. 2023 17.53Odbor DZ za zdravstvo je na nujni seji, sklicani na zahtevo SDS, iskal rešitve za skrajševanje čakalnih vrst, pri katerih čakalna doba presega dopustno. Zavod za zdravstveno zavarovanje so pozvali k pripravi analize vzpostavljenih obračunov za plačilo zdravstvenih storitev izvajalcem v javni zdravstveni mreži in evidentiranju morebitnih odstopanj.

Ministrstvo predstavilo napačne podatke: za koncesionarje namenili 28 milijonov
08. 04. 2023 19.42Ministrstvo za zdravje je prejšnji petek predstavilo podatke, da so iz interventnega zakona, namenjenega skrajševanju čakalnih dob, koncesionarjem namenili 14 milijonov evrov. A na laž jih je postavil Glas ljudstva, v katerem so trdili, da so sredstva dvakrat višja. Na ministrstvu zdaj priznavajo, da so slednji imeli prav.

Je dražje zavarovanje posledica ukrepov za skrajševanje čakalnih vrst?
06. 04. 2023 18.09Vlada gre v boj z zavarovalnicami in njihovimi podražitvami. Tako gre razumeti ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana na kar 30-odstotni dvig premije dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Ta je nepričakovan, predvsem pa neupravičen, je oster minister, ki se je že sestal s predsednikom vlade in finančnim ministrom. In kaj je največji absurd teh podražitev? Zavarovalnice trdijo, da so dvigi cen posledica ukrepov za skrajševanje enormnih čakalnih vrst v zdravstvu.

Priložnost najbolje izkoristili zasebniki koncesionarji
31. 03. 2023 17.28Na ministrstvu za zdravje so predstavili preliminarne podatke glede plačevanja vseh zdravstvenih storitev po realizaciji na podlagi izhodnega covidnega zakona. Izvajalci so se usmerili v storitve, ki zagotavljajo presežek prihodkov nad odhodki, ukrep pa so najbolj izkoristili zasebniki s koncesijo, je povedal minister za zdravje Danijel Bešič Loredan. Čakalne dobe se še ne skrajšujejo.

Večmilijonske koristi zasebnih koncesionarjev po sprejetju interventnega zakona
14. 03. 2023 19.48Od interventnega zakona za skrajševanje čakalnih dob imajo milijonsko korist zasebni koncesionarji. Od lanskega septembra, ko je zakon začel veljati, do decembra so prejeli več kot tretjino državnega denarja, namenjenega za skrajševanje čakalnih vrst. Od 80 milijonov evrov, ki jih je slovensko zdravstvo po interventnem zakonu porabilo do konca lanskega leta, so skupaj prejeli 30 milijonov evrov. Kdo so največji zasebni prejemniki davkoplačevalskega denarja v zdravstvu?

'Denarja ne bomo izgubljali za dobavitelje in provizije, ampak za zdravljenje ljudi'
22. 02. 2023 12.32Predsednik KPK Robert Šumi in minister za zdravje Danijel Bešič Loredan sta predstavila analizo, s katero bodo pod drobnogled vzeli dobavitelje javnih zdravstvenih zavodov na področju nabave medicinske opreme in drugih izdelkov v obdobju od 1. januarja 2018 do konca lanskega leta. Kot je povedal minister, želijo s sistemskimi spremembami poskrbeti, da zbranega denarja za zdravstvo ne bodo izgubljali za dobavitelje in provizije, pač pa ga bodo porabili za zdravljenje ljudi, skrajševanje čakalnih vrst, izboljšanje dostopnosti in optimizacijo zdravstvenega sistema.

Golob: Večjih napak v prvem letu delovanja stranke ni bilo
26. 01. 2023 12.55Stranka Gibanje Svoboda praznuje eno leto delovanja. V tem času je iz novinke na političnem parketu postala največja parlamentarna in vladna stranka. A še bolj kot dosedanji dosežki je pomemben pogled na projekte in reforme, ki jih še morajo izpeljati, da bo Slovenija vrnjena na pot razvoja, so ob obletnici izpostavili v stranki.

UKC Ljubljana: Izrednih razmer ne ustvarjamo, temveč jih skušamo obvladovati
07. 01. 2023 07.20V UKC Ljubljana so se odzvali na besede ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana, da izredne razmere v zdravstvu nalašč ustvarjajo interesne skupine. Poudarili so, da sami takšnih razmer ne ustvarjajo, pač pa jih skušajo obvladovati. Opozorili so, da se soočajo s kadrovsko stisko, a so že sprejeli več ukrepov za omilitev razmer.

Ste se že vprašali, za kaj plačujete davke?
14. 12. 2022 00.15Vaš denar se pretežno prek davkov steka v državni proračun. Morda ste se kdaj vprašali, za kaj država ta denar porablja.

V prihodnjem letu začetek nadgradnje onkološkega inštituta
11. 10. 2022 20.15Svet Onkološkega inštituta Ljubljana se je seznanil z investicijskimi načrti bolnišnice. Glede na terminski načrt bi inštitut januarja 2023 lahko pridobil gradbeno dovoljenje za nadgradnjo stavbe H in novogradnjo petnadstropnega stolpiča, s katerim bi reševali prostorsko stisko. Gradnja bi se predvidoma lahko začela v oktobru.

Z jesenjo v zdravstvu spet otežena dostopnost osebnih zdravnikov in daljše čakalne dobe
04. 10. 2022 00.15Jesen prinaša skrbi, povezane z zdravjem, sezona prehladov in podobnih obolenj je že v polnem zamahu. Marsikdo preventivno skrbi za krepitev odpornosti pa vendarle bo spet prišlo do prezasedenosti zdravnikov in dolgih čakalnih vrst. Kaj narediti, če vas doleti bolezen ali poškodba, ko je pomembno takoj priti do specialista ali fizioterapije, obenem pa si ne želimo visokih stroškov?

Dopolnilno zavarovanje že leta kamen spotike politike
20. 09. 2022 06.00Dopolnilno zdravstveno zavarovanje je kamen spotike politike vse od njegove uvedbe. Več ministrov za zdravje - Keber, Marušič, Gantar in ministrica Trop Skaza - ga je poskušalo ukiniti, a neuspešno. Zakaj? Nekdanji zdravstveni minister Dušan Keber in prvi, ki ga je skušal ukiniti, pravi, da gre za vpliv lobijev na politiko. Ga bo ukinila sedanja vlada, kot je napovedala v koalicijski pogodbi? Je dopolnilno res nepravično?

Socialni partnerji po letu dni sedli za mizo in našli skupni jezik
15. 07. 2022 12.20Socialni partnerji so na prvi seji Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) po 14 mesecih spet sedli za isto mizo. Po srečanju je bilo slišati, da večjih nesoglasij ni bilo in da so pri bistvenih točkah našli skupen jezik. Zavezali so se tudi k obuditvi socialnega dialoga.

'Govoriti, da zdravniki pri koncesionarjih delajo samo za profit, je nesprejemljivo'
14. 07. 2022 06.00Levica v svojem ideološkem boju ne popušča, tudi čez trupla bolnikov, pravi kirurg onkolog Erik Brecelj. Interventni zakon ministrstva za zdravje za skrajševanje čakalnih vrst so po rekordnih sedmih urah in serijskem vlaganju amandmajev na matičnem odboru poslanci potrdili, a med drugim brez podpore Levice. Da so v tej že začeli novo predvolilno kampanjo, so jim očitali celo koalicijski partnerji v stranki Svoboda, z Levico se je v nekaterih točkah presenetljivo strinjala celo SDS. Kaj na vse to, tudi na kritike stroke, pravi zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan?

Odbor potrdil predlog zakona o interventnih ukrepih v zdravstvu
13. 07. 2022 13.58Odbor za zdravstvo je na nujni seji z devetimi glasovi za, štirimi proti in enim vzdržanim potrdil predlog zakona o nujnih ukrepih za zagotovitev stabilnosti zdravstvenega sistema. Opozicija ministrstvu očita, da zakon ne bo dosegel svojega namena, nasprotuje mu tudi koalicijska Levica. V stranki so namreč prepričani, da morajo obvarovati javno zdravstvo, saj je to tisto, ki opravi veliko večino storitev, izvede najtežje in najdražje operacije in ki mora poskrbeti za pacienta, ne glede na njegovo materialno stanje ali katero koli drugo okoliščino.