skrajšani delovni čas

Vlada potrdila predlog sheme skrajšanega delovnega časa

05. 03. 2025 14.40

Vlada je potrdila predlog zakona, ki bi uvedel stalno shemo skrajšanega delovnega časa. V okviru sheme, ki bi jo aktivirala vlada v primeru naravne nesreče, epidemije ali gospodarske krize, bi podjetja, tudi le v posamezni panogi, lahko dobila subvencijo za nadomestilo plače za delavce, ki bi jih v izogib odpuščanju vključila v ukrep.

ESS potrdil krizno shemo skrajšanega delovnika

17. 01. 2025 18.23

Socialni partnerji so na seji Ekonomsko-socialmnega sveta uspeli potrditi predlog zakona o vzpostavitvi krizne sheme skrajšanega delovnega časa, ki gre sedaj v javno razpravo. Največ razhajanj je bilo glede uskladitve minimalne plače.

'Nemčija je zakašljala in pri nas je že kar nekaj konkretnih bolnikov'

14. 10. 2024 19.39

Po Boxmarku iz Kidričevega je v le nekaj tednih obsežna odpuščanja napovedalo tudi podjetje Mahle. Gre hkrati tudi za napoved večje krize ne le v avtomobilskem sektorju, temveč v gospodarstvu nasploh? Minister Luka Mesec, ki je že pred časom napovedal posredovanje države, zagotavlja, da že imajo pripravljene rešitve, podobne tistim, ki smo jih poznali v času zdravstvene krize. Pa bodo državne subvencije in skrajšani delovniki dovolj? Nemci ob znatnem padcu povpraševanja po avtomobilih napovedujejo množična odpuščanja v Evropi in po svetu, brez zaposlitve bi lahko po nekaterih projekcijah ostalo pol milijona delavcev.

Podjetja z reguliranimi cenami elektrike brez subvencij za stroške

27. 01. 2023 15.31

DZ je z 52 glasovi za in 30 proti sprejel novelo zakona o pomoči gospodarstvu zaradi energetske krize, po kateri do pomoči ne bodo več upravičeni subjekti, ki imajo regulirane cene elektrike. Poslanci SDS in NSi so bili proti, ker so želeli, da se ohrani pomoč za ohranitev delovnih mest.

V Slovenijo znova alžirski plin, v veljavi novi ukrepi proti energetski krizi

01. 01. 2023 08.23

Veletrgovec s plinom Geoplin odslej zemeljski plin v Slovenijo dobavlja tudi iz Alžirije. Triletno pogodbo za diverzifikacijo nabavnih virov je po prekinitvi dobav iz Rusije novembra sklenil z alžirsko državno družbo Sonatrach. Z novim letom pa so se začeli uporabljati novi ukrepi, namenjeni pomoči v energetski krizi. Na voljo so med drugim subvencije podjetjem za stroške energentov in gospodinjstvom za lesne pelete za ogrevanje, regulirane so cene elektrike za mikro, mala in srednja podjetja, pa tudi cene elektrike in plina za javne zavode in občine.

Vlada sprejela predlog zakona o pomoči gospodarstvu v višini 1,2 milijarde evrov

06. 12. 2022 14.36

Vlada je sprejela predlog Zakona o pomoči gospodarstvu za omilitev posledic energetske krize. Pomoč gospodarstvu vključuje subvencioniranje visokih cen električne energije, zemeljskega plina in tehnološke pare, subvencioniranje dveh ukrepov za ohranjanje delovnih mest ter ukrepe za zagotavljanje likvidnosti podjetij. Ocenjena skupna višina možne pomoči v okviru vseh ukrepov je 1,2 milijarde evrov.

Subvencije, investicije v obnovljive vire in zmanjšanje porabe elektrike

01. 12. 2022 19.31

Vlada je obravnavala predlog zakona o pomoči gospodarstvu, ki bo med drugim prinesel tudi subvencije za stroške elektrike za leto 2023. Ta bi v veljavo predvidoma stopil 1. januarja 2023, trajal pa bi vse do konca leta. Upravičenci bodo medtem, kot je pojasnil minister Matjaž Han, vsi tisti, ki opravljajo gospodarsko dejavnost, ne bodo pa do pomoči upravičeni mali poslovni odjemalci ter tisti, ki se ukvarjajo s financami in zavarovalništvom. Na seji pa so medtem sprejeli Zakon o nujnem posredovanju za obravnavo visokih cen energije.

Mesec: Zvišanje minimalne plače bo v dveh točkah, a enotno v januarju

18. 11. 2022 07.04

Ekonomsko-socialni svet (ESS) je nadaljeval razpravo o minimalni plači. Vlada jo želi zvišati v dveh korakih, v prvem glede na minimalne življenjske stroške, v drugem pa glede na medletno inflacijo. Delodajalci temu nasprotujejo, zato se jim bo skušalo ministrstvo za delo približati s shemama skrajšanega delovnika in čakanja na delo. Minister Luka Mesec je po razpravi izjavil, da bo zvišanje minimalne plače v vsakem primeru v dveh točkah, a v enkratnem enotnem zvišanju v januarju. Pri tem se je oglasil sindikalist Branimir Štrukelj in dejal, da gre verjetno za dogovor na vladi in da se o tem na ESS niso dogovorili.

Če bo zima postala predraga, bi podjetja delavce lahko poslala na čakanje

24. 10. 2022 18.54

Vlada bo v okviru ukrepov ob energetski krizi pripravila tudi začasno shemo čakanja na delo, je razkril minister za delo Luka Mesec. Shema bo na voljo med 1. januarjem in 1. aprilom, omogočala pa bo, da gredo zaposleni pod določenimi pogoji v času zime začasno na čakanje. Pogoji za njeno sprožitev pa bodo ostri, da ne bi prihajalo do neupravičenega preusmerjanja poslovnih stroškov na državo, je napovedal. Prvi pogoj bo odločitev države, da je treba zaradi energetskega varčevanja neko proizvodnjo začasno ustaviti. Drugi pogoj pa bo odločitev podjetja za ta korak, denimo zaradi upada naročil ali pa poslovno nevzdržnih stroškov elektrike in ogrevanja.

Na seji ESS podpora uskladitvi minimalne plače: najmanj 804 evre neto

14. 10. 2022 06.05

Člani Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) so se seznanili z najnovejšo višino minimalnih življenjskih stroškov in soglašali, da se mora njihovi rasti prilagoditi tudi znesek minimalne plače. Tega bo minister za delo še določil, znašal pa bo najmanj 804 evrov neto. Toda sindikati in delodajalci niso enotni glede časovnice uskladitve.

Skrajšani delovni čas: bo ureditev iz časov epidemije postala stalnica?

14. 10. 2022 09.10

Na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti razmišljajo o vzpostavitvi stalne sheme skrajšanega delovnega časa. Trenutno pripravljajo analitično podlago in med drugim s spletno anketo zbirajo mnenja deležnikov na trgu dela o tej shemi. Anketa je odprta do 24. oktobra, je objavilo ministrstvo.

Delavci v negotovosti: 'Poskrbeli bomo, da ljudje ne bodo izgubljali zaposlitev'

12. 10. 2022 19.18

Delavci papirnice Količevo se bojijo za svojo prihodnost. Pravijo, da jih je napoved množičnega odpuščanja zaradi visokih cen energije in surovin šokirala. Proizvodnjo zaradi visokih cen energentov krčijo tudi v Talumu in Slovenski industriji jekla. Podjetja so v tem času v izjemni poslovni negotovosti, pravi ekonomist Bogomir Kovač. S prstom kaže tudi na vlado, ki naj bi predolgo odlašala s pomočjo podjetniškemu sektorju. In kako bo vlada zdaj pomagala? Minister za delo Luka Mesec zagotavlja: poskrbeli bomo, da ljudje zaradi krize ne bodo izgubljali zaposlitev.

Mesec s predlogom o obvezni božičnici razburil gospodarstvo

07. 09. 2022 12.49

Ministrstvo za delo načrtuje spremembe delovne zakonodaje, med drugim obvezno božičnico, je na posvetu Združenja delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije povedal minister Luka Mesec. O spremembah s področja evidentiranja delovnega časa pa je dejal, da ne bi bilo obvezno za vse. Novosti je napovedal še pri vodenju inšpektorata za delo. Predlog v zvezi z obvezno božičnico je v gospodarstvu sprožil presenečenje in kritike.

Delodajalci za oblikovanje kapice na cene energentov za gospodarstvo

06. 09. 2022 16.26

Delodajalci so ob robu današnjega posveta združenja delodajalcev obrti in podjetnikov ponovno pozvali k oblikovanju kapice na cene energentov za gospodarstvo. Menijo, da je nujna, če želi gospodarstvo prebroditi energetsko krizo. Skupaj z gospodarskim ministrom Matjažem Hanom se strinjajo, da je glede regulacije na potezi zdaj Evropska komisija.

Golob: Ukrepi, ki jih bomo morali sprejeti, se ocenjujejo na več kot 1,5 milijarde

05. 09. 2022 06.10

Za pomoč gospodarstvu ob energetski draginji bo treba po oceni predsednika vlade Roberta Goloba sprejeti ukrepe v vrednosti več kot 1,5 milijarde evrov. Kakšne bodo dejansko potrebe, pa je odvisno tudi od tega, koliko bomo uspešni pri zagovarjanju nujnosti reforme energetskih trgov v Evropi, je dejal po srečanju na GZS. Dogovorili so se o oblikovanju ekipe, ki bo v naslednjem mesecu sprejela odločitev, kako v naslednjem letu pomagati gospodarstvu. Predstavniki gospodarstva pa sporočajo, da s sestankom niso zadovoljni, predvsem zato, ker vlada ni obljubila kapice na ceno energentov tudi za gospodarstvo.

'Obljubljena državna pomoč je podjetjem le obliž na rano'

18. 08. 2022 19.13

Enkratni energetski draginjski dodatek je glede na divjanje cen nizek in povsem spregleda skupino revnih zaposlenih, opozarjajo na Zvezi prijateljev mladine Moste-Polje. Da je obljubljena pomoč podjetjem obliž na rano, pa pravijo v Združenju delodajalcev Slovenije in Gospodarski zbornici Slovenije, kjer zaradi pričakovane zaostritve draginje v prihodnjem letu v kratkem pričakujejo še dodatne ukrepe. Nezadovoljni medtem ostajajo v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije, kjer pravijo, da 30-odstotno subvencioniranje stroškov nad dvakratnikom dviga cen mnogim ne bo pomagalo.

'Boj za delavske pravice ostaja nadvse aktualen'

01. 05. 2022 07.43

Praznik dela po več kot dveh letih ukrepov za zajezitev epidemije covida-19 znova obeležujemo v skladu z dolgoletno dediščino prvomajskih praznovanj, za katera so značilni rdeči nageljni in rdeče zastave kot simbol delavstva, mlaji, prvomajske budnice in proslave. Predsednik DZ Igor Zorčič je v poslanici poudaril, da so vse pomembne vrednote, ki jih imamo za samoumevne, plod stalnih prizadevanj in predmet nenehnega boja. "Kresovi, ki zagorijo na predvečer 1. maja, ne preganjajo le teme, marveč prinesejo tudi svetlobo upanja," pa je zapisal premier Janša.

Ali se je število zaposlenih v izobraževanju v 20 letih res povečalo s 54.000 na 90.000?

09. 03. 2022 13.17

Predsednik vlade Janez Janša je zapisal, da se je število zaposlenih v izobraževanju od leta 2000 do 2020 povečalo s 54.000 na 90.000, medtem ko se je število mladih do 24. leta starosti zmanjšalo s 610.000 na 512.000. Preverili smo, ali to dejansko drži.

Tonin: NSi bo presenečenje naslednjih volitev

05. 03. 2022 12.48

NSi bo po besedah predsednika stranke Mateja Tonina presenečenje naslednjih volitev. "Ima odličen program in sposobne ljudi. Mi to imamo, imamo ekipo, ki zna in zmore. Narediti moramo vse, da bo NSi del vladne koalicije tudi v prihodnosti," je bil na programski konferenci stranke odločen Tonin. Potrdili so svoj volilni program, ki so ga v stranki oblikovali že na novembrskem kongresu. Kot so navedli, ostajajo na strani Slovenije kot dežele prihodnosti. Na volitve se podajajo s sloganom Odločno naprej.

Vlada načrtuje stalno krizno shemo skrajšanega delovnika

10. 01. 2022 09.40

Slovenija se je skozi koronsko krizo doslej prebila brez pretresov na trgu dela, zaslugo za to pa imajo tudi ukrepi, kot je bil subvencioniran skrajšani delovnik, ki je ohranil okoli 53.000 delovnih mest in k uvedbi katerega ob slabšanju razmer te dni znova pozivajo v turizmu. Vlada sicer do konca leta načrtuje stalno tovrstno krizno shemo.

Logarjeva: Medtem ko se za kuhano vino ustavimo pri stojnici, kostanj praviloma jemo med hojo

06. 12. 2021 15.41

Gostince je nedavni vladni ukrep, ki prepoveduje strežbo hrane in pijače na prazničnih sejmih, presenetil in razočaral. V Sekciji za gostinstvo in turizem pri OZS so opozorili, da je vlada nove omejitve sprejela v zadnjem trenutku, ko so mnogi gostinci že nakupili hrano in pijačo ter najeli stojnice, s tem pa so nastali precejšnji stroški. Vodja svetovalne skupine za covid-19 Mateja Logar medtem zatrjuje, da je bil ukrep nujen. Nakup kostanja je po njenih besedah manj rizičen z vidika prenosa virusa. Medtem ko se za kuhano vino praviloma ustavimo na stojnici in se tam družimo, lahko kostanj jemo med hojo.

SD za pogovore o možnostih uvedbe 32-urnega delovnega tedna

26. 11. 2021 14.37

V Sloveniji je za pogovore o uvedbi možnosti krajšega delovnika brez krčenja pravic po navedbah gostov razprave, ki so jo pripravili v stranki SD, skrajni čas. "Predlog odpira številne izzive. Ker se svet hitro spreminja, se moramo odzivati hitro in poiskati ustrezne rešitve," je ocenila Fajonova. Tuje izkušnje kažejo, da so s skrajšanjem delovnega časa povečali produktivnost, povečali dodano vrednost na zaposlenega, zaposlenim pa zagotovili več prostega časa za družino, rekreacijo, hobije in kakovostno življenje.

Brez subvencioniranja krajšega delovnega časa. Država pravi, da so dejavnosti sproščene

17. 08. 2021 21.38

Kljub temu, da je treba preverjati izpolnjevanje pogoja PCT, nositi maske, imeti razdaljo med mizami, prehod meja pa je otežen, opravljanje gostinske in trgovske dejavnosti ni onemogočeno ali omejeno, ocenjujejo na ministrstvih za delo in gospodarstvo. Zato delodajalcem pravica do subvencioniranja skrajšanega delovnega časa ne pripada. V omenjenih dejavnostih se s tem ne strinjajo – vsekakor gre za omejevanje panoge, pravijo.

Zaradi kršitev PCT izrečenih 95 ukrepov, aplikacije do nadaljnjega ne bo

28. 07. 2021 14.04

Aplikacije za preverjanje pogojev PCT do nadaljnjega ne bo. Na NIJZ jo morajo namreč popolnoma spremeniti, saj osebni podatki ne smejo biti vidni, prav tako pa ne sme prikazovati statusa o cepljenju ali prebolelosti. Medtem pa so se predstavniki delodajalcev v gostinstvu in nekaterih drugih panogah, ki se ne strinjajo z vladnimi ukrepi glede uveljavljanja pogoja PCT, na sestanku z zdravstvenim ministrom dogovorili o oblikovanju delovne skupine, ki bi vladi predlagala kompromisne rešitve. Zaradi kršitve pogoja PCT je bilo sicer do 15. julija izrečenih že 95 prekrškovnih ukrepov, tudi pet glob.

V OZS in GZS razočarani nad sprejetim interventnim zakonom

08. 07. 2021 11.17

Po sprejetju interventnega zakona za gospodarstvo in turizem v OZS pravijo, da omenjeni zakon ne naslavlja problemov celotnega gospodarstva in ne vključuje vseh predlaganih pripomb in predlogov, ki jih je OZS v preteklem obdobju naslovila na pristojne institucije. Na Gospodarski zbornici Slovenije pa izpostavljajo, da ne vključuje ukrepov, ki so jih reprezentativne delodajalske organizacije predlagale v obliki dopolnil. Ravno z njimi bi po njihovem mnenju zakon nadgradili tako, da bi imela prizadeta podjetja od njega večje koristi.

Poskus štiridnevnega delovnega tedna: večja učinkovitost in manj stresa

06. 07. 2021 13.15

Ker je delo na daljavo med pandemijo postalo skoraj vsakdanje, tako za podjetja kot tudi za zaposlene, je najnovejša raziskava z Islandije dokazala, da za boljšo učinkovitost ni treba več kot osem ur na dan, pet dni sedeti v pisarni. Delavci, ki so bili vključeni v eksperiment štiridnevnega delovnega tedna, so poročali o boljšem psihičnem in tudi fizičnem zdravju, prav tako ni upadla delovna učinkovitost.

Izteka se vrsta ukrepov: mesečni temeljni dohodek, nadomestilo čakanja na delo ...

30. 06. 2021 07.25

Izteka se vrsta ukrepov za pomoč gospodarstvu in zaščiti delovnih mest v okviru dosedanje protikoronske zakonodaje. Med drugim se iztekata ukrepa povračila nadomestila plače zaradi začasnega čakanja na delo ter subvencioniranje skrajšanega delovnega časa. Slednjemu se sicer obeta podaljšanje.

Izteka se ukrep povračila nadomestila plače in subvencije za skrajšan delovni čas

28. 06. 2021 07.13

Hkrati z mesecem junijem se izteka kar nekaj ukrepov, ki jih je v želji po pomoči gospodarstvu in zaščiti delovnih mest uveljavilo dosedanjih osem protikoronskih zakonov. Med drugim se iztekata ukrepa povračila nadomestila plače zaradi začasnega čakanja na delo ter subvencioniranje skrajšanega delovnega časa. Slednjemu se sicer obeta podaljšanje.

Konec epidemije, konec koronskih dodatkov v javnem sektorju

15. 06. 2021 18.50

Samo letos do maja smo za dodatke, ki so jih prejemali javni uslužbenci, iz javne blagajne potrošili več kot 600 milijonov evrov. Še naprej jih bodo prejemali le tisti, ki bodo v neposrednem stiku z okuženimi, ostali ne več. Kar je bilo med epidemijo nerazumljivo, je prav to, da so visoke dodatke nekateri dobivali, čeprav so delali v pisarnah in covidnih bolnikov sploh niso videli.

Sodu je dno izbila davčna zakonodaja

14. 05. 2021 09.11

Ne izstopamo iz socialnega dialoga, saj tega ni več, je na novinarski konferenci o razlogih za umik sindikatov iz ESS dejala Lidija Jerkič. Sindikati so izjemno kritični do vlade, ki da je sprejemala zakonodajo mimo ESS, enostransko spreminjala dogovorjene rešitve. Končni udarec je bil sprejemanje davčne zakonodaje, ko so "padle maske", saj je šla vlada, popolnoma mimo ESS, naravnost v državni zbor. Sindikati bodo v prihodnje delovali enotno, še napovedujejo, posluževali pa se bodo vseh oblik sindikalnega boja.