sklad kmetijskih zemljišč

Na blok padlo drevo, le trenutek pred tem je v jedilnici sedela štiriletna deklica
21. 11. 2024 19.17"Če bi počilo nekaj sekund prej, bi se lahko končalo povsem drugače," dogodek, ki se je zgodil v Račah, opisujejo svojci. Za kuhinjsko mizo je namreč sedela majhna deklica, a je k sreči ravno vstala in se odpravila proti sobi, trenutek za tem pa je na to isto mizo padlo drevo. Skozi okno. Potrgalo je okenske okvirje, kosi stekla pa so poleteli vse naokrog. Stanovalci stanovanjskega bloka, na katerega je drevo padlo, naj bi že dlje časa opozarjali, da jim preti nevarnost, pa se ni zgodilo nič. Bo kdo odgovarjal?

Bo vodenje Kmetijsko gozdarske zbornice prevzela SDS?
08. 10. 2024 20.16Na nedeljskih volitvah v svet Kmetijsko gozdarske zbornice sta zmagali SDS in Cerkev. Društvo Forum za kmetijstvo in podeželje SDS je osvojil 21 od 44 svetniških mest, Cerkev pa devet od 13 sedežev pravnih oseb. Odhajajoči predsednik zbornice Roman Žveglič se boji boja med SDS in Gibanjem Svoboda na plečih kmetov. Glavni kandidat za novega predsednika, nekdanji kmetijski minister Jože Podgoršek, pa se ob kritikah zaradi politizacije zbornice sooča še z grožnjo sodne preiskave.

Slovenska prehrana v rokah tujcev
15. 09. 2024 13.18Hrvaški Bosqar je dokončno prevzel večino enega največjih igralcev na slovenskem kmetijskem in živilskem trgu – Panvito. Največja hrvaška živilska družba Braća Pivac pa bi rada večino Celjskih mesnin, največjega odkupovalca živine in predelovalca rdečega mesa v Sloveniji. Kakšne so lahko dolgoročne posledice in tveganja? Je ogrožena prehranska varnost? Kje je strategija države? Pa tudi, kaj to pomeni za potrošnike? Bomo še jedli domače?

'Zaradi tega prevzema ne bo v Sloveniji niti enega delovnega mesta manj'
09. 05. 2024 06.00Hrvaška skupina Mplus bo z odkupom 51-odstotnega deleža skupine Panvita postala njen večinski lastnik. Do prevzema so skeptični mnogi, tudi v Kmetijsko gozdarski zbornici, kjer opozarjajo, da so Hrvati s prevzemom v roke dobili tudi več kot 3000 hektarjev kmetijskih površin, ki so v državni lasti. O tem, kaj ta prevzem pomeni, kakšna bo usoda kmetov in zakaj so se Hrvati sploh odločili za nakup večinskega deleža, je spregovoril izvršni direktor Panvite Toni Balažič.

Novi lastniki Panvite v uporabo dobili tudi več tisoč hektarjev najboljše zemlje
08. 05. 2024 19.37Po Drogi Kolinski, Žitu in Mercatorju je še en velikan slovenske kmetijsko predelovalne industrije pristal v hrvaških rokah. 51 odstotkov skupine Panvite je za 50 milijonov evrov kupil hrvaški finančni sklad. Na kmetijsko gozdarski zbornici se sprašujejo, kaj bo z več kot tri tisoč hektarji kmetijskih zemljišč, ki jih Panvita najema od države - pogodbo za najem so lani podaljšali še za desetletje. In kaj hrvaški prevzem na dolgi rok pomeni za slovenske kmete? Predvsem pa, kako to, da bodo Hrvati za Panvito odšteli tolikšno vsoto, ko pa je država pred leti pomemben delež v podjetju prodala za drobiž?

Potrdili predlog zakona o obnovi po avgustovski ujmi. Kako bo financiran?
23. 11. 2023 11.56Finančni minister Klemen Boštjančič je sporočil, da je vlada na dopisni seji potrdila predlog Zakona o obnovi, razvoju in zagotavljanju finančnih sredstev. Zakonski predlog vsebuje okoli 150 členov in posega na številna področja, omogočil pa naj bi hitro obnovo in normalizacijo razmer na prizadetih območjih ter postavil temelje za nadaljnji razvoj in večjo odpornost na naravne nesreče. Za financiranje projektov in ukrepov, povezanih s poplavami in plazovi, bodo ustanovili proračunski sklad, na katerem se zbirajo sredstva na posebnem računu, ločeno od drugih proračunskih sredstev.

Merlak zaradi hotela na sodišče, Bohinjci razočarani nad državo
20. 10. 2023 20.12Nova težava za kriptomilijonarja Damiana Merlaka in njegov veliki projekt v Bohinju, gradnjo novega hotela Zlatorog. Bohinjci na to čakajo že dolga leta, a začetka gradnje najbrž še kar nekaj časa ne bo. Spor med Merlakom in državo se namreč seli na sodišče. Tožbo je proti Merlaku na kranjsko okrožno sodišče vložil Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov, ker družba Merlak Investicije ni pristala na prenos zemljišč ob hotelu na državo, kar od Merlaka zahteva sklad.

Selitev Letuša: 'Ne želimo ustvariti geta z vrstnimi hišami'
19. 10. 2023 08.07Župan Braslovč Tomaž Žohar je odgovoril na očitke dela krajanov Letuša, ki nasprotujejo selitvi na novo lokacijo. Ta bo – če bodo selitev potrdili – v Rakovljah, kjer naj bi zraslo 98 novih hiš. Zgradili jih bomo na ključ in bodo prilagojene posamezniku, trdi župan. Imele bodo od 500 do 2000 kvadratnih metrov parcele, odvisno od velikosti trenutne, obljubil je tudi nov vrtec in veliko zelenih površin. "Cilj je, da zagotovimo podobno okolje, kot ga imajo sedaj, ki jim bo poleg varnosti in mirnega spanca omogočalo dovolj kvalitetno življenje," pravi.

Obnoviti bo treba 200 kilometrov namakalnih vodov
04. 10. 2023 16.34V začetku 2024 bo pet občin v Vipavski dolini prevzelo v last namakalni sistem iz zadrževalnika Vogršček. Vendar pa bo okoli 200 kilometrov namakalnih vodov treba temeljito obnoviti, kar se je pokazalo letos, ko so našteli 38 večjih napak na primarnem vodu. Pred obnovo pa bo treba pridobiti tudi soglasja uporabnikov. Ti se bojijo, da bodo po tehnološki posodobitvi morali za uporabo namakalnega sistema plačevati več kot doslej.

Bo Merlak vrnil zemljišča in odstopil od obnove hotela Zlatorog?
23. 08. 2023 06.00Si predstavljate, da kupite nepremičnino skupaj z zemljo in vso potrebno dokumentacijo, ko pa z dovoljenjem v roki hočete zagnati stroje, vas država pozove, da parcelo vrnete? To je doletelo kriptomilijonarja Damiana Merlaka, zadnjega v vrsti lastnikov prestižnih bohinjskih hotelov, v kar jih je skozi okrilje svoje družbe Alpinia spremenil prav Merlak, s tem pa v napol razpadajoč gorenjski biser vrnil turiste, predvsem pa ugled. O tem, kaj si misli o potezi sklada, je Merlak ekskluzivno spregovoril za našo oddajo.

Začasna zaustavitev gradnje projekta v Bohinju, poziv Merlaku, naj vrne 12 zemljišč
21. 08. 2023 18.52Bi lahko spor med državo in kriptomilijonarjem Damianom Merlakom ustavil dolgo napovedovani turistični projekt v Bohinju? Leto dni po tem, ko je ta porušil leta zapuščeni in propadajoči hotel Zlatorog in dobil zeleno luč za izgradnjo novega kompleksa, državni sklad, ki upravlja kmetijska zemljišča in gozdove, Merlaka poziva, naj vrne kar 12 okoliških zemljišč. Kot pojasnjujejo, po zakonu, sprejetem pred tremi desetletji, ta pripadajo državi. Družba Alpinia, ki upravlja z Merlakovimi hoteli v Bohinju, naj bi investicijo, vsaj začasno, že ustavila.

Pred jesenjo urejanje pretočnosti vodotokov, pobuda en evro na prebivalca
16. 08. 2023 06.10"Zavedamo se, da tudi jesen običajno prinese obilnejše deževje in poplave, zato na terenu že urejamo pretočnost vodotokov," je po srečanju predsednika vlade Roberta Goloba s predstavniki občinskih združenj povedal minister za naravne vire in prostor Uroš Brežan. Ob tem je napovedal, da bodo do 1. septembra pripravili predhodno oceno škode, na podlagi te pa bodo nato pripravili predhodni program odprave posledic. Občinske skupnosti so ob tem izpostavile tudi, da bo velik izziv predstavljalo tudi iskanje nadomestnih zemljišč. Ob tem so predstavili tudi pobudo en evro na prebivalca za pomoč prizadetim v poplavah. Odprto vprašanje pa ostaja odprtje šol na bolj opustošenih območjih.

Nekateri plazovi po nedavnih nalivih sanirani, škode za več kot 50 tisoč evrov
09. 06. 2023 10.13Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov RS je pri nekaterih plazovih, ki so jih sprožili močni nalivi v maju in juniju, že opravil nujna sanacijska dela. Pri večjih plazovih, ki zahtevajo obsežnejšo sanacijo, pripravlja javno naročilo za izvedbo del. Kot so v skladu zapisali v sporočilu, bodo v prihodnje nujni preventivni ukrepi.

Prevelik kozolec – črna gradnja?
11. 05. 2023 18.34Kako zdrava kmečka logika trči ob birokratske nesmisle in prepomembnost tistih, ki sedijo v pisarnah, kaže zgodba 76 kvadratnih metrov velikega kozolca. Kozolca, ki ga lovska družina Braslovče uporablja za svoje dogodke, shranjevanje krme za divje živali, Inšpektorat za okolje in prostor pa trdi, da je črna gradnja, zato od lovcev zahteva, da ga podrejo. Po njihovem bi lahko tam stal kvečjemu kozolec, velik največ devet kvadratnih metrov. Ste že slišali za kozolec, ki je velik toliko kot ena soba? To je samo zadnji v vrsti neverjetnih, a še kako resničnih zapletov.

Sklad kmetijskih zemljišč ljubljanski nadškofiji izplačal 22,6 milijona evrov odškodnine
28. 04. 2023 12.13Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov naj bi Nadškofiji Ljubljana nakazal še dobrih pet milijonov evrov odškodnine zaradi dolgotrajnega vračanja nacionaliziranih gozdov na območju Pokljuke in Mozirja. Skupaj je Nadškofija Ljubljana iz naslova tega odškodninskega zahtevka skupaj z zamudnimi obrestmi prejela 22,6 milijona evrov.

Namakalni sistem Vogršček zaradi puščanja zaprli po le enem dnevu delovanja
16. 03. 2023 17.22Namakalni sistem iz zadrževalnika Vogršček, ki je začel delovati v ponedeljek, so že v torek zaradi večjega števila ugotovljenih napak ponovno zaprli. Zaradi večje napake na primarnem vodu bi namreč lahko prišlo do prevelikih izgub vode, so pojasnili v družbi Vodovodi in kanalizacija Nova Gorica.

Ekološko kmetijstvo mrtva črka na papirju? Večina strank brez konkretnih zavez
20. 04. 2022 06.09Ob pridelavi visoko kakovostne in varne hrane ekološko kmetijstvo pomeni trajnostno gospodarjenje z naravnimi viri in uveljavljanje načela dobrobiti živali, je zapisano na straneh slovenskega kmetijskega ministrstva. Odločevalci naj bi se glede na zapisano zavedali pomena ekološkega kmetijstva, a stanje na terenu kaže, da gre še vedno za zgolj mrtve črke na papirju. Stranke smo vprašali, kako bi se soočile s to problematiko. V Zvezi društev ekoloških kmetov Slovenije si želijo več posluha za ekološko kmetovanje, ki je v Sloveniji slabo izkoriščena priložnost, ki bi pripomogla k naslavljanju tako okoljskih kot zdravstvenih izzivov države. Obljube političnih strank pred volitvami komentirajo z besedami, da je za zdaj veliko navajanja, kaj vse je treba postoriti, konkretnih nalog in zavez pa večinoma žal ni.

KŽK Podgoršku plačal račun. Tonin: Minister je žrtev izsiljevanja
19. 04. 2022 16.02Kmetijski minister in kandidat NSi na volitvah Jože Podgoršek je januarja letos s soprogo vikend oddih preživel v hotelu Damiana Merlaka v Bohinju, računa pa po odhodu ni plačal. Kot je zagotavljal Podgoršek, se je pri tem zgodila napaka, saj da bi moral račun prejeti naknadno, a da hotel računa ni poslal. Vendar pa ga družba KŽK zdaj postavlja na laž. "Minister nikoli ni izrazil želje ali namere, da bi stroške bivanja poravnal osebno, to je storil šele štiri mesece kasneje, po izbruhu medijske afere," so sporočili.

Kam bi stranke naselile mlade? Kako bi uredile najemniški trg?
17. 04. 2022 16.00Nedvomno je ena najbolj perečih težav Slovenije nedostopnost stanovanj za mlade. "Obstoječi stanovanjski sistem je neučinkovit in nepravičen," opozarjajo na Inštitutu za študije stanovanj in prostora. Od ljudi se zahteva, da na mesec plačujejo tudi 1000 evrov najemnine, na banki pa za isti mesečni obrok ne morejo dobiti posojila. Kako bodo trajno rešili problematiko stanovanjskega vprašanja in kako bodo uredili najemniški trg, smo vprašali osem političnih strank, ki jim je ob začetku našega volilnega projekta kazalo najbolje.

Podgoršek 'pozabil' plačati račun za 800 evrov, zadevo bo preveril KPK
15. 04. 2022 09.56Januarja letos je kmetijski minister s soprogo odšel na vikend oddih v Bohinj, kjer je prenočil v hotelu Damiana Merlaka. Računa v vrednosti 800 evrov pa po odhodu ni plačal. Podgoršek pravi, da se je zgodila napaka, račun bi namreč moral prejeti naknadno, a hotel računa ni poslal. Po ministrovem opozorilu se je hotel opravičil, minister pa je obveznosti poravnal iz družinskih sredstev. "To smo tudi dokazali z že podano dokumentacijo," pravi minister. KPK bo preveril, ali obstaja sum kršitev.

Izziv za politiko: elektrike porabimo vse več, proizvodnja ne dosega potreb
13. 04. 2022 15.00Številne države uspešno nižajo porabo elektrike, medtem se je ta pri nas od osamosvojitve do leta 2019 povišala za skoraj 30 odstotkov. Po drugi strani pa v zadnjih letih ne proizvedemo dovolj električne energije, da bi pokrili lastne potrebe. Vojna v Ukrajini je še dodatno poudarila pomen energetske učinkovitosti, s katero lahko zmanjšamo odvisnost od uvoza energentov, zmanjšamo izpostavljenost velikim nehanjem cen energije ter nenazadnje ublažimo podnebne spremembe in naredimo sisteme ter družbo bolj odporno. Katere ukrepe torej politične stranke nameravajo sprejeti za hitro zmanjšanje porabe energije?

Podgoršek zavrnil obtožbe, da želijo posekati kar četrtino državnih gozdov
11. 04. 2022 11.41Potem ko je ministrstvo potrdilo namero o spremembi namembnosti gozdov, je bilo slišati več nasprotovanj podpisu, saj naj bi to prineslo masovni posek gozda. Te očitke je kmetijski minister Jože Podgoršek znova zavrnil in pojasnil, da je namen dodatka izenačitev pogojev krčitve gozda na državnih in zasebnih zemljiščih. Organizacije CIPRA Slovenija, Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS), Focus in Umanotera so vlado sicer pozvale, naj takoj ustavi vse postopke, ki bodo privedli do masovnega poseka gozda, ter odpre široko strokovno in javno razpravo.

ANALIZA PRVI DEL: Kako bi politične stranke reševale največje izzive časa?
28. 03. 2022 06.00Pred prvim velikim predvolilnim soočenjem predsednikov največjih političnih strank, ki je na sporedu nocoj ob 20. uri na POP TV, objavljamo poglobljeno analizo volilnih programov. Kakšne ukrepe bi sprejeli, da nas prihodnjo zimo ne bo zeblo in bodo police še vedno založene s hrano? Si bodo mladi lahko privoščili lastno stanovanje? Danes je stanje še slabše kot pred štirimi leti. Kaj pa zunanja politika? Večina strank je zvezi Nato denimo še vedno naklonjena.

Koalicijska pogodba: kaj so obljubili, kaj izpolnili in na kaj pozabili
17. 03. 2022 06.00SDS, NSi, SMC in DeSUS so 25. februarja 2020 podpisale koalicijsko pogodbo za obdobje dveh let. Ukrepe so razdelili na devet področij. Preverili smo njihove obljube in ocenili, ali so jih izpolnili.

Dve milijardi evrov v državnih gozdovih, med zasebniki kraljuje Cerkev
01. 02. 2022 06.00Slovenijo prekriva skoraj 60 odstotkov gozda, s čimer sodimo v evropski vrh, za Finsko in Švedsko. Petino gozda ima v lasti država, s tem pa tudi dve milijardi evrov. Za nekdanjega kmetijskega ministra Dejana Židana je dejstvo, da je šlo toliko gozdov v denacionalizacijo, velika sramota. Večina gozdnih površin, slabih 80 odstotkov, jih je namreč v zasebni lasti, ali – imamo kar 413 tisoč lastnikov gozda. Največji zasebni lastnik pa Rimskokatoliška cerkev. Pa znamo gospodariti z gozdovi? Kdo jih obvladuje?

Vlada razrešila Ireno Majcen, očita ji nezakonito ravnanje
25. 11. 2021 18.06Vlada je razrešila Ireno Majcen s položaja direktorice Sklada kmetijskih zemljišč in gozdov. Očita ji namreč nezakonito ravnanje, kršitve obveznosti dobrega poslovanja in premalo aktivno vlogo direktorice sklada. Majcnova očitke zavrača. Za eno leto je kot vršilca dolžnosti direktorja imenovala Aleša Tolarja.

DZ podprl denarno pomoč prizadetim kmetom v spomladanski pozebi
07. 07. 2021 19.25DZ je soglasno potrdil zakon o ukrepih za odpravo posledic spomladanske pozebe v kmetijski proizvodnji. Ta daje podlago za izdelavo končne ocene škode in za nujne interventne ukrepe za odpravo njenih posledic. Pozeba je sicer najbolj prizadela sadno drevje in vinsko trto.

Slovenski okoljevarstveniki svarijo: Zaščitimo vodne vire
22. 03. 2021 06.56Obeležujemo svetovni dan voda, ki je letos namenjen ozaveščanju o pomenu te dobrine. Slovenija velja za bogato državo z vodami, a mora vodne vire ščititi tudi za zanamce, opozarjajo strokovnjaki. Te dni so razprave o pomenu vode in ščitenja vodnih virov razgrete, saj javnost deli predlagana novela zakona o vodah. Na pravico do čiste vode je opozoril tudi varuh človekovih pravic. Posvaril je pred hitrimi rešitvami, ki bi to pravico lahko ogrozile. Vsak peti otrok na svetu sicer nima dovolj vode, da bi zadostil svojim vsakodnevnim potrebam.

Bo donosen oljkarski posel izolskega župana Markočiča padel v vodo?
17. 09. 2020 20.34Sklad kmetijskih zemljišč bo najverjetneje razveljavil razpis in izvedel novega, z isto cenitvijo – 240 tisoč evrov za 550 oljk. Ali je bila ta cenitev, za katero številni menijo, da je krepko prenapihnjena, sploh zakonita, preverja komisija združenja sodnih izvedencev in cenilcev kmetijske stroke. Če se bo izkazalo, da ni, tudi posla ne bo.

Oljčnik izolskega župana za 'nemogočo ceno' kupil ruski nepremičninar
06. 08. 2020 10.30Izolski župan Danilo Markočič je v zadnjih dneh moral veliko pojasnjevati. Najprej, zakaj je kmetijski ministrici občina plačevala hotelske namestitve, zdaj pa razburja tudi posel zasoljene prodaje oljčnika ruskemu poslovnežu, ki je v preteklosti z občino že sklepal sporne rabote, opozarjajo v opoziciji.