skd

V Trbovljah se je odvil 23. festival srbskih folklornih skupin
24. 03. 2025 13.14V Trbovljah je pretekli konec tedna plesalo več kot 350 plesalcev srbskih folklornih društev pri nas. Med njimi so izbrali skupine, ki se bodo junija udeležile evropskega prvenstva srbskih folklornih skupin v Banjaluki. Tja bosta šli dve skupini iz Ljubljane in ena iz Nove Gorice. Festival srbskih folklornih skupin sicer organizira Zveza srbskih društev Slovenije, ki je krovna organizacija srbskih društev iz Slovenije, 13 jih je v celotni državi. Letos pa praznuje 30. obletnico delovanja.

Lojze Peterle izstopil iz NSi: 'Ne mislim ustanavljati nove stranke'
05. 11. 2024 13.22Dolgoletni član NSi, njihov nekdanji evropski poslanec ter predsednik osamosvojitvene vlade Lojze Peterle je vodstvo Nove Slovenije v ponedeljek obvestil, da izstopa iz stranke. "Njegov izstop obžalujemo," je zapisal predsednik NSi Matej Tonin, a dodal, da se mu zahvaljujejo za vse, kar je storil za NSi in za razvoj krščanske demokracije v Sloveniji. Peterle je povedal, da se je za izstop odločil zaradi prevelikih razhajanj s sedanjim vodstvom stranke. Nove stranke ne namerava ustanavljati.

Uporaba imena SKD v roke Peterleta, ki ustanavlja Zavezništvo SKD
04. 12. 2023 19.43Predsednik osamosvojitvene vlade Lojze Peterle in SLS sta podpisala dogovor, s katerim v Peterletove roke prehaja uporaba imena SKD. Peterle hkrati ustanavlja Zavezništvo SKD. Ne gre za stranko, temveč pogovor o ključnih vprašanjih Slovenije in EU. Cilj je prispevati h krepitvi demokrščanske linije na evropskih in parlamentarnih volitvah, pravi.

Umrl je Ivan Bizjak, politik in prvi slovenski varuh človekovih pravic
06. 05. 2023 22.38V 68. letu starosti je umrl nekdanji slovenski politik Ivan Bizjak. Bil je notranji minister in prvi varuh človekovih pravic od leta 1994 do leta 2000. V letih 1980–1990 je bil zaposlen na strokovnih in vodstvenih mestih v več gospodarskih družbah, med drugim v Iskri Avtomatiki in Iskri Delti v Ljubljani.

Kandidati med volivci, Pirc Musarjeva odgovarja Brglezu
09. 10. 2022 20.07Čez natanko dva tedna bomo po dveh mandatih Boruta Pahorja izbirali novega predsednika republike. Sedmerica kandidatk in kandidatov medtem po Sloveniji še naprej prepričuje ljudi, naj svoj glas namenijo prav njim. Na kegljišču, med šahovsko partijo, na vseslovenskem srečanju kmetov. Z bližino volitev se zaostrujejo tudi besedni dvoboji med tistimi, ki jim javno mnenje napoveduje najboljše uvrstitve. Po tem, ko je Milan Brglez v soboto dejal, da je Nataša Pirc Musar odvisna od interesov tranzicijskega kapitala, mu ta zdaj odgovarja, da njen mož od države ni nikoli ničesar kupil, ona pa da je vse zaslužila s svojimi rokami.

Vlado doslej najhitreje sestavil Peterle, imel tudi največ ministrstev
11. 05. 2022 11.36Novi in s tem deseti predsednik slovenske vlade bo najverjetneje predsednik stranke Gibanja Svoboda Robert Golob. Glede na napovedi bo tako v 15. vladi samostojne Slovenije več ministrstev kot v zadnji vladi Janeza Janše. Čigava vlada jih je imela največ in čigava je bila najvitkejša? Koliko ministrskih stolčkov so zasedale ženske?

Doslej 14 vlad in devet različnih premierjev: najdlje je vladala LDS
25. 04. 2022 06.00Po nedeljskih volitvah kaže, da bo Robert Golob nov mandatar za sestavo vlade. Doslej smo imeli v samostojni Sloveniji 14 vlad, ki jih je vodilo devet različnih premierjev. Največkrat, štirikrat, je vlado vodil Janez Drnovšek, ki je tudi najdlje predsedoval vladam, več kot deset let. Stranka LDS je bila doslej najdlje največja stranka v vladi. Medtem pa je največ vladnih koalicij tvorila DeSUS, ki je bila v vladah 22 let in pol. Janša je bil trikrat potrjen za predsednika vlade, skupaj je vladal sedem let, stranka SDS pa je bila del sedmih vlad, skupaj so bili v vladi 11 let in pol.

Doslej prestopilo 95 poslancev, Möderndorfer v štirih različnih poslanskih skupinah
23. 03. 2022 06.00V vseh sklicih DZ je doslej iz svoje poslanske skupine v drugo prestopilo skupaj 95 poslancev. V sedanjem sklicu DZ je prestopilo 11 poslancev, največ jih je zapustilo SMC oz. danes Konkretno. Najmanj prestopov je bilo v mandatnem obdobju 1996-2000, a so vsi trije takrat odločilno vplivali na potrditev mandatarjev Janeza Drnovška, nato še Andreja Bajuka. Doslej je bil najbolj znan prestop Cirila Pucka, ki je sčasoma postal sinonim za odločilne prestope v politiki.

Novih turističnih bonov se marsikje ne da unovčiti. Zakaj?
28. 07. 2021 15.53Novih turističnih bonov pri marsikaterem ponudniku, med njimi so tudi kopališče Kodeljevo, Kolezija in Atlantis, ne moremo unovčiti. Tisti, ki so se veselili, pa so ostali razočarani in zmedeni. Razlog se skriva v zakonu, ki določa, da morajo imeti ponudniki storitev opredeljeno kot glavno in ne pomožno. "Če ponudnik ocenjuje, da mu katera od stranskih dejavnosti prinese več prihodkov kot njegova trenutna glavna dejavnost, jo lahko kadar koli enostavno spremeni," pa med drugim odgovarjajo na ministrstvu za gospodarstvo in dodajajo, da dodatna širitev dejavnosti SKD ni predvidena.

V postopku predlog za razrešitev Zorčiča z mesta predsednika DZ
29. 03. 2021 12.39O usodi Igorja Zorčiča na mestu predsednika Državnega zbora bo parlament odločal v torek. Zorčič, ki je skupaj s poslancema Janjo Slugo in Branislavom Rajićem izstopil iz SMC, je namreč napovedal, da z mesta predsednika ne misli odstopiti, zato je koalicija vložila predlog za njegovo razrešitev. Za to potrebujejo 46 glasov.

Karl Erjavec: politični maček, ki je ministroval v šestih vladah
05. 12. 2020 18.4260-letni Karl Viktor Erjavec je stari novi predsednik stranke upokojencev. V svoji politični karieri je vodil obrambni in okoljski resor, v dveh mandatih pa je opravljal položaj zunanjega ministra. V politiko je vstopil leta 1993 kot član SKD, leta 2004 je bil za kratek čas član LDS, nato pa je pristal v stranki DeSUS, v kateri je čez leto dni prevzel vodstvo in stranko vodil do januarja letos, ko ga je na kongresu premagala Aleksandra Pivec. Politični maček pa se je v desetih mesecih znova zavihtel na vrh stranke.

Gostinski delavci: Pogoji za razpis diskriminatorni
17. 11. 2020 12.11Gostinstvo niso le restavracije in gostilne, ampak tudi okrepčevalnice, pravi bralec, ki se mu pogoji za prijavo na javni poziv za sofinanciranje obratovalnih stroškov podjetij v gostinstvu in turizmu ne zdijo pošteni. Pristojno ministrstvo pojasnjuje, da bi, če bi razširili nabor dejavnosti, presegli vse limite tega poziva. Hkrati ponosno poudarja, da je poziv prvič v celoti avtomatiziran in tudi enostaven, a podjetniki že opažajo težave.

Tonin ob 20. obletnici ustanovitve NSi za krepitev stranke
04. 08. 2020 16.23V NSi bodo danes zaznamovali 20. obletnico ustanovitve stranke. Predsednik stranke Matej Tonin se je ob tej priložnosti v poslanici zavzel za krepitev stranke, saj se bo s tem okrepila zdrava in racionalna politična sredina. Večjo slovesnost v NSi načrtujejo za 4. september, ko v gosteh pričakujejo tudi vodjo Evropske ljudske stranke Donalda Tuska.

Pahor bo nastopil v DZ in spregovoril o nujnosti sprememb volilne zakonodaje
13. 06. 2020 10.36Predsednik republike Borut Pahor bo v četrtek na lastno pobudo nastopil na seji državnega zbora. Poslankam, poslancem in slovenski javnosti bo predstavil svoje mnenje in stališče do nujnosti pravočasnega sprejema ustavno zapovedanih sprememb volilne zakonodaje. Pahor namreč ocenjuje, da je to v tem trenutku najpomembnejše politično vprašanje demokratične ureditve v Sloveniji.

Dileme: pri katerih ponudnikih turističnih storitev se lahko unovči bon
05. 06. 2020 13.31Podrobnosti v zvezi s koriščenjem bonov bo vlada določila z uredbo. Več bo znanega prihodnji teden, se pa pojavljajo mnoge dileme, tudi za ponudnike storitev, ki so imeli marca nastanitev zaprto. Na pristojnem ministrstvu so jasni, da morajo izpolnjevati dva pogoja, če želijo, da gostje pri njih unovčijo turistične bone.

Na pomoč gospodarstvu z dvema milijardama težko garancijsko shemo
22. 04. 2020 07.04Člani vladne svetovalne skupine so predstavili sveženj ukrepov, predvidenih v t. i. drugem protikoronskem zakonu, s katerim želi vlada predvsem zagotoviti likvidnost podjetij. Država z zakonom daje poroštvo za mikro, mala in srednja podjetja v višini 80 odstotkov, za velika pa v višini 70 odstotkov. Obseg garancijske oziroma poroštvene sheme je določen v višini dveh milijard evrov. S tem država nase prevzema večino potencialnih kreditnih izgub. Lahovnik pri tem pravi, da gre za pomoč podjetjem, ki so se v težavah znašla zaradi epidemije, ne pa tudi tistim, ki so bila v težavah že prej. Fiskalni prostor ni neomejen, denar bo treba nekoč vračati, opozarja.

OKS: 'Veseli smo nadaljnje finančne podpore sponzorjev, a to ne bo dovolj'
09. 04. 2020 08.54V vrstah Olimpijskega komiteja Slovenije (OKS) se zavedajo, da bosta tako vrhunski kot tudi rekreativni šport po koncu pandemije koronavirusa deležna korenitih sprememb. Predvsem finančnega prestrukturiranja, zato pri naši krovni športni organizaciji ničesar ne prepuščajo naključju in so tako na Vlado Republike Slovenije že naslovili dodatne predloge ukrepov za neposredno pomoč slovenskemu športu.

Minevajo tri desetletja od prvih večstrankarskih volitev v Sloveniji
08. 04. 2020 07.02Mineva 30 let, odkar so v Sloveniji potekale prve večstrankarske volitve. Na njih je zmagala koalicija novih strank Demos, ki je nato tudi sestavila vlado. Hkrati z volitvami v takratno slovensko skupščino je potekal tudi prvi krog volitev predsednika predsedstva, na katerih je v 2. krogu slavil Milan Kučan. Predsednik republike Borut Pahor je medtem v poslanici ob 30. obletnici prvih demokratičnih in večstrankarskih volitev spomnil na obdobje osamosvajanja države.

Furs odgovarja: ste upravičeni do temeljnega dohodka, kako do povračila nadomestila plače...
07. 04. 2020 12.16Finančna uprava je pripravila odgovore na številna aktualna vprašanja glede vladnih ukrepov na davčnem področju za blažitev posledic koronavirusa. Izpostavljamo nekatera izmed njih.

Erjavec po porazu: Ko me bodo pokopali, bom še vedno član stranke DeSUS
18. 01. 2020 21.48Prekaljeni politični maček Karl Erjavec je po 15 letih izgubil podporo stranke, vodenje DeSUS pa bo prevzela Aleksandra Pivec. Po porazu je Erjavec že napovedal odstop z mesta ministra za obrambo, ostaja pa član stranke. Kljub številnim aferam je v zadnjih 15 letih močno zaznamoval slovenski politični prostor.

V 90. letu starosti je umrl Ivan Oman
18. 08. 2019 08.40V 90. letu starosti je umrl starosta slovenskega osamosvajanja – Ivan Oman, eden izmed pobudnikov, soustanovitelj in prvi predsednik Slovenske kmečke zveze. Ta velja za prvo demokratično stranko, ustanovljeno v času 'politične pomladi'.

SDS in Nsi praznujeta 30. obletnico obstoja
09. 03. 2019 16.27Opozicijski stranki SDS in NSi v teh dneh praznujeta 30 let od svojih začetkov. Stranka Janeza Janše je proslavila s slavnostno akademijo v Cankarjevem domu, še pred tem pa je Nsi praznovala v Festivalni dvorani Bled. Ob tej priložnosti pa je Slovenijo obiskal tudi Manfred Weber, vodja Evropske ljudske stranke in njen kandidat za predsednika Evropske komisije.

Umrla je Katarina Bajuk
18. 10. 2018 08.30Umrla je Katarina Bajuk, soproga nekdanjega predsednika vlade in finančnega ministra Andreja Bajuka. Rojena je bila kot Katarina Grintal v Lukovici pri Domžalah, z Bajukom pa sta se spoznala v Argentini, kamor sta se njuni družini na varno umaknili po koncu druge svetovne vojne.

Podobnik se vrača, Janša: Po letih pozeb prihaja čas pomladi
29. 09. 2018 18.08Marjan Podobnik, ki je bil znova izvoljen na čelo SLS, je stranko vodil že v letih 1992–2000, in sicer je bil prvi predsednik stranke po preimenovanju v SLS iz Slovenske kmečke zveze – Ljudske stranke. Stranko je pred njim vodil starosta slovenske politike Ivan Oman, za Podobnikom pa se je na čelu SLS v 18 letih zvrstilo osem voditeljev.

Kdo je kdo v Šarčevi vladi?
14. 09. 2018 06.0013. slovenska vlada ima kar 16 ministrov. Med njimi so štirje "stari mački" iz Cerarjeve vlade, a le eden - Zdravko Počivalšek - bo ohranil dosedanji resor. Tja, kjer je že bil, spet odhaja Karl Erjavec. Kdo pa so ostali? Med njimi so študentka, trobentač, saksofonist, deskar na snegu, pisec besedil zabavne glasbe ...

Je Šarec pravi mož za izziv? Tri sestavine, ki odločajo o (ne)uspehu manjšinske vlade
02. 08. 2018 09.04Če bo Slovenija dejansko dobila manjšinsko vlado, bo to za našo državo izlet v neznano, saj konkretnejših izkušenj s takšnim načinom vladanja nimamo. Analitiki že zmajujejo z glavo, izkušnje iz tujine pa kažejo, da se takšni politični eksperimenti kvečjemu obnesejo v zrelih demokracijah, kjer politika - kljub nasprotjem - ve, kaj je njeno poslanstvo.

Za 28 let vladanja so porabili leto in pol samo za sestavljanje vlad
07. 06. 2018 11.22Analiza dvanajstih vlad v številkah in imenih je nazorna: kako dolgo, kdo s kom, za koliko časa. Izhodišče pa, koliko dni po volitvah je bilo potrebnih za povolilno matematiko, da so vlade tudi zaprisegle.

Sovražnik, velik sovražnik, smrtni sovražnik, koalicijski partner
06. 06. 2018 06.33Janez Drnovšek je vodil štiri različne koalicije, Janez Janša dve, Lojze Peterle, Andrej Bajuk, Anton Rop, Borut Pahor, Alenka Bratušek in Miro Cerar pa so bili na čelu vlade le enkrat. Poti do oblikovanja vlad so se vile od gostiln do zasledovanj, bile skoraj praviloma mukotrpne in nagrajene s funkcijami, tudi asfaltiranji cest.

Pahor: Tudi če mi volilni rezultati niso všeč, jih je treba spoštovati
04. 06. 2018 09.12"Seveda nisem dolžan najprej podeliti mandata relativnemu zmagovalcu volitev. A bom to storil, ker močno verjamem v demokracijo. Tudi če mi volilni izidi niso všeč, treba jih je spoštovati," je po volitvah dejal predsednik Pahor. Na novo vlado bi lahko čakali tudi več kot tri mesece.

Dosedanje volitve v številkah: kolikokrat je vlada sploh 'zdržala' do konca?
01. 06. 2018 06.00Statistični pregled dosedanjih sedmih parlamentarnih volitev: v DZ se navadno prebije sedem strank, volilna udeležba strmo pada, tretjič (zapored) volimo predčasno, število žensk v parlamentu (tudi zaradi zakonsko obveznih kvot) raste. Največji odstotek glasov je leta 2000 prejela LDS (36,26 odstotka), največ mandatov pa leta 2014 SMC.