sistemski zakon

Poslanci ustavili postopek spreminjanja delovanja ustavnega sodišča
15. 04. 2025 18.07Poslanci so na seji z 38 glasovi za in 31 glasovi proti zavrnili vladni predlog za začetek postopka sprememb ustave, ki bi ustavnemu sodišču med drugim prinesel diskrecijsko pravico pri izbiri zadev. Predlog je sicer že na ustavni komisiji ostal brez zadostne podpore, zato začetek postopka sprememb ustave tudi ni bil pričakovan.

Golob: Pokojninska reforma ne bo daljšala delovne dobe. Ostaja 40 let
17. 03. 2025 07.44Ministri in koalicijski poslanci so se na Brdu pri Kranju zbrali na vrhu koalicije, ki ga je gostil premier Robert Golob. Osrednje teme tokratnega srečanja so bile krepitev javnega zdravstva, vzdržen pokojninski sistem in stanovanja za mlade. Golob je povedal, da se je koalicija poenotila. "Cilji niso le skupni, ampak jih lahko izvedemo do konca mandata. To je najboljša popotnica, s katero se lahko podamo na naslednje volitve v potrditev drugega mandata," je dejal.

Prihaja Veliki brat: prepoznavanje tablic po skrajšanem postopku v DZ
22. 02. 2025 07.00Se bodo sence Vučićevega Beograda s stotinami nadzornih kamer kmalu začele pojavljati v slovenskih mestih? V Državnem zboru je v začetku januarja stekla obravnava Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o celostnem prometnem načrtovanju po skrajšanem postopku. 25. člen omenja uporabo sistemov za avtomatsko prepoznavo registrskih tablic. Do vsebine tega člena je izjemno kritičen informacijski pooblaščenec.

Obljuba Maticu in drugim: država bo uredila kritje zdravljenja z genskimi zdravili
21. 02. 2025 10.25V Društvu Viljem Julijan so v začetku februarja začeli zbirati podpise za peticijo, da bi država krila stroške zdravljenja za otroke z redkimi boleznimi. Njihovo pobudo je sedaj podprla tudi predsednica Državnega zbora Urška Klakočar Zupančič, ki jim je obljubila, da se bo zavzela za ureditev ustrezne zakonodaje, ki bo to omogočila. Ob sprožitvi pobude so sicer z ministrstva za zdravje sporočili, da je financiranje zdravil za redke bolezni v Sloveniji dobro urejeno in da si nekateri bolniki oz. njihovi starši želijo zdravljenja z zdravili, ki sploh še niso registrirana.

Vlada v DZ pošilja predloga zakonov o javnih uslužbencih in o funkcionarjih
20. 02. 2025 06.16Vlada po potrditvi na seji v DZ pošilja predloga zakonov o javnih uslužbencih in o funkcionarjih. Prvi kot eno bistvenih novosti predvideva prenovo postopkov zaposlovanja v organih državne uprave z vzpostavitvijo centra za kadre. Z drugim bi na sistemski ravni uredili in poenotili pravice in obveznosti funkcionarjev.

Februarske pokojnine bodo višje za 4,5 odstotka
18. 02. 2025 08.37Februarske pokojnine bodo višje za 4,5 odstotka, izplačan pa bo tudi poračun od 1. januarja, je sklenil svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz). Na letni ravni ta uskladitev predstavlja 342 milijonov evrov, je na seji sveta dejal njegov predsednik Danijel Kovač, ki je v svetu predstavnik vlade.

Januarski računi za elektriko zamujajo, dobavitelji novih cenikov še ne razkrivajo
12. 02. 2025 11.51Januarske račune za električno energijo bodo gospodinjski uporabniki prejeli z nekajdnevno zamudo. Razlog je prilagoditev izračunov zaradi zakona, ki ji bil sprejet minuli teden in po katerem bodo gospodinjski odjemalci električne energije za januar in februar letos plačali nižjo omrežnino v najdražjem časovnem bloku. Kakšne bodo cene električne energije za gospodinjstva od 1. marca, ko se izteče državna regulacija? Več dobaviteljev napoveduje nižje cene kot po veljavnih cenikih, na katerih so cene dvakrat višje od reguliranih, a za koliko, ne razkrivajo.

Odstranitev želodca: ministrstvo v sistemski nadzor Barsosa
11. 02. 2025 09.49Na ministrstvu za zdravje so seznanjeni z izsledki nadzora Zdravniške zbornice Slovenije v medicinskem centru Barsos. Na podlagi izsledkov bodo uvedli sistemski nadzor, so napovedali. Gre za primer odstranitve želodca napačnemu bolniku. Zbornica pri zdravniku ni ugotovila strokovnih nepravilnosti, dopušča pa možnost napake medicinske sestre.

DZ potrdil: v najdražjem časovnem bloku bo omrežnina za gospodinjstva nižja
06. 02. 2025 06.11Državni zbor je s 44 glasovi za in nobenim proti sprejel zakon, po katerem bodo gospodinjski odjemalci električne energije za januar in februar letos plačali nižjo omrežnino v najdražjem časovnem bloku. Kot pravi koalicija, je treba tiste, ki so vlagali v zeleni prehod, zaščititi pred nesorazmernimi dvigi stroškov pozimi. Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) je izrazila pričakovanje, da bosta vlada in Agencija za energijo ukrepali še za omilitev posledic novega omrežninskega sistema za gospodarstvo. V nasprotnem bodo posledice dolgoročno negativne, so opozorili.

Predlog zakona o medijih prestal prvo obravnavo
04. 02. 2025 06.26DZ je po prvem branju vladnega predloga zakona o medijih odločil, da je ta primeren za nadaljnjo obravnavo. Za to je glasovalo 46 poslancev koalicije, proti je bilo 28 poslancev. Koalicija meni, da gre za sodoben medijski zakon, ki ga bodo sicer dopolnili, opozicija pa je večkrat opozorila, da škodi tudi neodvisnosti medijev. Društvo novinarjev Slovenije je ob tem opozorilo, da je v zakon nujno treba dodati višino letne pomoči novinarstvu. Besedilo predloga zakona, ki ga je vlada poslala v DZ, se namreč bistveno razlikuje od preteklih verzij, zato znova opozarjajo na člene zakona, ki jih je po mnenju društva treba še popraviti.

Upravljanje soteske Vintgar: bosta pomagali sprememba zakona in inšpekcija?
03. 02. 2025 15.01Vprašanja, povezana z upravljanjem naravnih znamenitosti, še naprej ostajajo nerešena. Javni zavod Triglavski narodni park (TNP) je problematiko upravljanja soteske Vintgar skušal rešiti s skrbniško pogodbo, vendar je postopek zaradi nerešenih lastniških razmerij ustavil. Nejasnosti naj bi pomagali razrešiti inšpekcija in sprememba zakona.

Nova zelena luč za dodatek k pokojnini za izjemne dosežke v umetnosti
30. 01. 2025 15.33Državni zbor je z 51 glasovi za in 28 proti po vetu znova sprejel zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, ki ureja pravico do tega dodatka ter določa pogoje za njegovo priznanje. Podprli so ga v Levici, Svobodi in SD, proti so glasovali v SDS in NSi. V SDS so že napovedali prizadevanja za zakonodajni referendum.

Dodatku k pokojnini za izjemne dosežke se obeta referendum
29. 01. 2025 15.06Državni zbor je po odložilnem vetu državnega sveta ponovno opravil obravnavo predloga zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti. Glasovanje bo sicer v četrtek, vendar se mu glede na stališča poslanskih skupin obeta podpora. Če bo sprejet, v SDS že napovedujejo prizadevanja za zakonodajni referendum.

Levica o referendumu: Za zakon, ki zadeva posameznike, bi porabili milijone
29. 01. 2025 12.35Državni zbor je na seji po odložilnem vetu državnega sveta ponovno opravil obravnavo predloga zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti. Glasovanje bo sicer v četrtek, vendar se mu glede na stališče poslanskih skupin obeta podpora. Če bo sprejet, v SDS že napovedujejo prizadevanja za zakonodajni referendum.

Kolikšen bo nov nepremičninski davek? Neuradno največ dvoodstoten
21. 12. 2024 07.00Še pred prazniki namerava vlada sprejeti izhodišča za nepremičninski davek. Neuradno naj bi obdavčila drugo in vsako naslednjo nepremičnino v višini do največ dva odstotka vrednosti. V koaliciji pričakujejo, da bo nova dajatev lastnike praznih stanovanj spodbudila k oddajanju v dolgoročen najem. Z izkupičkom želijo povečati sredstva za gradnjo neprofitnih stanovanj ter razbremeniti delo. Z novimi davčnimi bremeni stanovanjske problematike ne bomo rešili, pa so prepričani v opoziciji, kjer nepremičninski davek razumejo kot kaznovanje tistih, ki so ustvarili več.

Kače v poslovnih oblačilih: trpinčenje sodelavcev in milijarda evrov gospodarske škode
15. 12. 2024 06.00Psihopati na delovnem mestu lahko destabilizirajo celotne organizacije, povzročajo mobing, agresivno vedenje in uničujejo karierne poti sodelavcev. To vodi v absentizem, izgorelost in zmanjšano učinkovitost, kar povzroča visoko gospodarsko škodo, izpostavljata dr. Andreja Pšeničny in dr. Leonida Zalokar. V Sloveniji naj bi psihopati v gospodarstvu in javni upravi povzročili letno milijardo evrov škode, predvsem zaradi korupcije in finančnega kriminala, izpostavlja dr. Pšeničny.

Kandidatki za ministrico za digitalno preobrazbo Klampferjevi zelena luč
03. 12. 2024 17.55Kandidatka za ministrico za digitalno preobrazbo Ksenija Klampfer je uspešno prestala zaslišanje na matičnem odboru DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo. Z devetimi glasovi za in štirimi proti so člani odbora njeno predstavitev ocenili kot ustrezno. Med drugim je napovedala ukinitev mehanizma za razdeljevanje računalnikov.

Po 720 dneh bivanja v UKC Maribor 79-letnemu izbrisanemu uredili dokumente
03. 12. 2024 19.21Predsednica republike Nataša Pirc Musar je ob robu obiska Univerzitetnega kliničnega centra Maribor ponovno pozvala vlado in poslance, naj uredijo status izbrisanih. Letos je namreč enemu od izbrisanih iz Maribora, ki je skoraj dve leti bival v UKC Maribor, pomagala pri pridobitvi dovoljenja za stalno prebivanje.

Proračun za 2025 zaznamovale geopolitične, varnostne in gospodarske razmere
16. 11. 2024 16.14Vlada je pri pripravi predloga sprememb proračuna za leto 2025 upoštevala učinke pred kratkim dogovorjene plačne reforme, pričakuje pa tudi več prihodkov, kot jih je načrtovala doslej. V ospredju so še vedno ukrepi za obnovo po lanskih poplavah, je predlog proračuna v DZ predstavila Saša Jazbec s finančnega ministrstva. Tudi Svet EU in Evropski parlament sta dosegla politični dogovor o proračunu za leto 2025, ki se osredotoča na glavne politične prioritete Unije. Proračun je težak skoraj 200 milijard evrov v obveznostih in nekaj več kot 155 milijard evrov v plačilih, so sporočile institucije EU.

Zakon o dolgotrajni oskrbi v ustavno presojo? Obvezni prispevek bi šel od neto pokojnin
13. 11. 2024 15.22Zveza društev upokojencev se ne strinja z zakonom o dolgotrajni oskrbi, ki z julijem 2025 uvaja obvezni prispevek za dolgotrajno oskrbo v višini enega odstotka. Upokojenci ga bodo namreč plačevali od neto pokojnin, kar v zvezi vidijo kot vdor v pokojninski sistem. Če jim odločevalci ne bodo prisluhnili, bodo zahtevali ustavno presojo zakona.

Brez glasu proti: še korak bližje zdravilu za otroke z redkimi boleznimi
12. 11. 2024 19.56Otroci z redkimi boleznimi so po seji odbora DZ za izobraževanje še korak bližje temu, da prejmejo zdravilo. Odbor je namreč brez glasu proti za obravnavo na seji DZ po nujnem postopku pripravil predlog dopolnitve zakona o znanstvenoraziskovalni dejavnosti, ki predvideva financiranje zaključnega dela pri razvoju zdravila sirote.

20.000 javnih najemnih stanovanj v 10 letih? 'Cilj je izvedljiv'
07. 11. 2024 15.14Cilj izgradnje dodatnih 20.000 javnih najemnih stanovanj v prihodnjih desetih letih je optimističen, a izvedljiv, verjame direktor Stanovanjskega sklada RS Črtomir Remec. Prepričan je, da bi bilo treba v Sloveniji v čim večji meri preslikati dunajski model.

100-letnica prvega prenosa električne energije: 'Energetika je na prelomnici'
03. 10. 2024 14.37Energetika je zaradi podnebnih sprememb na prelomnici, je na današnji slovesnosti ob 100-letnici prvega prenosa električne energije od hidroelektrarne Fala do razdelilne transformatorske postaje Laško ocenil premier Robert Golob. Slovenijo čaka tudi odločitev, ali bo dala jedrski opciji priložnost, in slovo od energetske rabe premoga.

Hitrejše zaposlovanje tujcev: vlada ukinja krajevno pristojnost upravnih enot
15. 07. 2024 20.08V Sloveniji imamo ta trenutek rekordno nizko brezposelnost. A povpraševanje po delavcih kljub temu ostaja. In ker smo bolj ali manj izčrpali domače kadre, se delavce išče v tujini. Med vsemi zaposlenimi je že skoraj vsak šesti tujec in bilo bi jih verjetno še več, če ne bi upravni postopki tekli tako dolgo. Še dodatno jih je podaljšala stavka. A zdaj se bodo postopki, vsaj začasno, poenostavili. Vlada namreč ukinja krajevno pristojnost upravnih enot pri reševanju vlog za tujce za vse poklice. Kaj to v praksi prinaša in kakšni so odzivi pristojnih?

So zdravniki obračunavali več storitev, kot so jih dejansko opravili?
12. 07. 2024 07.00Govorili smo z več pacienti, ki so ugotovili, da so njihovi zdravniki ZZZS-ju obračunali več ali pa celo druge storitve, kot so jih dejansko opravili. Mama dveh otrok pravi, da so strokovnjaki opravili 4 ure terapije, zabeležili pa 30 ur, psihiater je za sedemminutne obravnave 25-letnika obračunal vedenjske psihoterapije in druge tehnike, čeprav te v tako kratkem času niti niso mogle biti izvedene, tretjo sogovornico pa je osebje prosilo, če lahko termin na svojo kartico odstopi drugemu pacientu. Zveza pacientov poroča, da poznajo še več podobnih primerov. Čeprav tega seveda ne počnejo vsi zdravniki, bi bilo treba nadzor okrepiti, pravijo na ZZZS. Kaj pa pravita ministrstvo in Zdravniška zbornica?

Slovenske oblasti so bile v letih 2020-2022 diskriminatorne do protestnikov
09. 07. 2024 06.28Ravnanje slovenskih oblasti je bilo v letih 2020-2022 diskriminatorno do protestnikov, je v zadnjem poročilu o stanju pravice do protesta v Evropi ugotovila Amnesty International. Vlada je v tem obdobju z odloki omejila in tudi prepovedala shode, mirni protestniki pa so bili deležni številnih kazni in policijskega nasilja, ugotavljajo v poročilu.

Sveta krajevnih skupnosti potrdila poziv k izključitvi nasilnega učenca
19. 06. 2024 13.44Sveta krajevnih skupnosti Velika Dolina in Jesenice na Dolenjskem sta na dopisni seji tudi formalno potrdila sklep, s katerim tamkajšnjo osnovno šolo pozivata k izključitvi učenca, ki je fizično napadel devetošolca in ga močno poškodoval. V četrtek sicer v Brežice na to temo in v zvezi z romskimi vprašanji prihajajo predstavniki treh ministrstev.

Posodobitev zakona o letalstvu: s sodobnim pristopom do večje varnosti
13. 06. 2024 16.14Vlada je potrdila predlog novega zakona o letalstvu, ki bo sedanjega predvidoma nadgradil tako, da bo civilno letalstvo prilagojeno sodobnim pristopom pri zagotavljanju letalske varnosti, tehnologiji, sistemom in postopkom v civilnem letalstvu. Hkrati bo vsebinsko širši, saj bo urejal tudi vojaško in policijsko letalstvo.

Šole pri kaznovanju nemočne? 'Vzgojne opomine lahko šolski inšpektorat razveljavi'
12. 06. 2024 17.39Po ponedeljkovem fizičnem napadu 14-letnika na sovrstnika, ki je zdaj že v domači oskrbi in na srečo trajnih fizičnih posledic ne bo imel, je večina učencev osnovne šole Velika Dolina zjutraj vendarle upala sesti v šolske klopi. Vzdušje ni najbolj sproščeno, dodaja ravnateljica, ki nam je potrdila, da 14-letni napadalec v šolo ni prišel in praga osnovne šole do konca tega šolskega leta, ko bodo tam tudi ostali učenci, ne bo prestopil. S starši se bodo skušali dogovoriti za prilagojen, morda individualen način poučevanja, a vsi ti vzgojni pristopi, opozarja mediator in ravnatelj osnovne šole Kašelj, niso tako enostavni, kot se slišijo v teoriji. In kaj na očitke odgovarja glavni šolski inšpektor?

Maljevac: Sistemski vir financiranja bo prvič stabilen in predvidljiv
07. 06. 2024 10.50Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac je predstavil vladna izhodišča za pripravo zakona o financiranju gradnje javnih najemnih stanovanj. Na ta način bodo uredili sistemski vir financiranja in v naslednjih 10 letih zagotovili do 100 milijonov evrov letno.