sistemski problemi

Policija: Zdravstveno osebje v postopku ni želelo sodelovati
21. 08. 2024 07.50V ZD Ljubljana so zabeležili nov primer nasilja nad zdravstvenimi delavci. Zobozdravnik Robert Kovačević je dejal, da je pred mesecem dni v ordinacijo zobozdravnice prišel redno naročen pacient, ki se ni strinjal s terapijo. Po njegovih besedah je pacient med obravnavo postal agresiven, grozil zdravnici in jo celo odrinil. Zobozdravnica naj bi zato v strahu pobegnila v čakalnico, potem pa naj bi se z medicinsko sestro zaklenili v ordinacijo in počakali na prihod Policije. Policija je sicer kasneje sporočila, da je bila 23. julija obveščena o dogodku v zdravstveni ustanovi v centru Ljubljane, a da "zdravstveno osebje, udeleženo v dogodku, v nadaljnjem postopku prijave kršitve javnega reda in miru ni želelo sodelovati".

Že leto in pol živi v bolniški sobi: po 52 letih v Sloveniji nima kam
17. 04. 2024 17.40V Slovenijo je prišel pred 52 leti, pri nas delal, zdaj pa – ne obstaja. To je zgodba 79-letnega Dušana Grahovca, ki že leto in pol živi – ne boste verjeli – kar v mariborskem kliničnem centru, ker nima kam. Zaradi suma na tuberkolozo so ga oktobra predlani sprejeli na pljučnem oddelku, tja je prišel iz zavetišča za brezdomce, a ker je zdaj nepokreten, ga v zavetišče ne morejo vrniti. In ker je brez dokumentov, med izbrisanimi, ne more niti v dom za starejše. Njegov primer pozna skoraj ves politični vrh, rešitve pa očitno nobene. In kar je najhuje: njegova zgodba še zdaleč ni edina.

'Občinske strukture so izsilile gradnjo na poplavnih območjih'
05. 03. 2024 06.0030 let je država vodotoke postavljala na stranski tir, gradili smo na poplavno ogroženih območjih in rekam – tudi zaradi zasebnih interesov – jemali prostor. Ob tem pa ignorirali opozorila strokovnjakov. Kljub pogostim katastrofalnim poplavam se država v preteklosti ni dovolj zganila. Bomo tokrat ukrepali, preden avgustovske poplave odidejo v pozabo? Časa zmanjkuje, opozarjajo strokovnjaki, zaradi podnebnih sprememb so pred vrati še hujše katastrofe.

Sanacija vodotokov: Strah, da se bo dogodek pozabil
04. 03. 2024 06.00Država oziroma ministrstvo za naravne vire ima pred seboj hud izziv. Lotiti se mora prenove zastarelega sistema in hkrati sanirati 1,3 milijarde evrov škode na vodotokih. Po interventnih delih namreč sledi naslednja faza, to so sanacijska dela oz. povrnitev vodne infrastrukture v prvotno stanje pred poplavami. Koliko časa bo program skrit javnosti? Za zaprtimi vrati so ga videli župani. Kakšni so načrti?

'Policija na meji dobro skrbi za varnost, varnostno tveganje je manjše'
07. 11. 2023 06.00Zaradi povečanih varnostnih tveganj, povezanih z nezakonitimi migracijami, v največji opozicijski stranki SDS zahtevajo sklic izredne seje državnega zbora, na kateri bi poslanci razpravljali o očitkih vladi, da med svoje prioritete ni uvrstila skrb za varnost državljanov in učinkovito zaščito meja. SDS zato predlaga, da v parlamentu sprejmejo pet sklepov, da državni zbor takoj pozove vlado, da pripravi in okrepi prisotnost Policije na kritičnih mejnih točkah, povezanih z migracijskimi tokovi, posebej na tistih delih meje s Hrvaško, kjer je število nezakonitih prehodov največje, kot tudi, da za preprečitev velikega povečanja nezakonitih migracij in za zagotovitev varnosti ljudi in premoženja vključi tudi pripadnike Slovenske vojske.

'Objave, ki že mejijo na gladiatorstvo, so žal odraz družbe tega časa'
06. 09. 2023 18.54Posnetek, ki razkriva bedo življenja v domovih starejših občanov. Nasilje, ki bo na oskrbovancih pustilo strah ali travmo. In skrb vzbujajoče dejstvo, da je bil nekdo priča dogodku, a ni storil ničesar. Ne gre za osamljen primer, nasilje nad starejšimi se dogaja marsikje in v različnih oblikah, opozarjajo v združenju Srebrna nit. K težavam, ki jih je treba reševati na sistemski ravni, še dodatno prispevata trenutno stanje duha v družbi in zasvojenost z družbenimi omrežji. "Ta mlade nagovarjajo, naj bo objava čim bolj pompozna, groba, nasilna, viralna, to meji že kar na gladiatorstvo. In to je žal odraz celotne družbe tega časa," ocenjujejo v Delovni skupini za nenasilje v zdravstveni in babiški negi.

57 priporočil: 'Politiki smo tisti prvi, ki bomo sovražnemu govoru rekli ne'
19. 07. 2023 17.35Strateški svet za preprečevanje sovražnega govora je vladi izdal 57 priporočil za obvladovanje sovražnega govora. Pri pripravi priporočil je sodelovalo 40 strokovnjakov in organizacij, nanašajo pa se na področja šolstva, preventive, spleta, medijev in kaznovalno-pravnega odziva. Posebej so se posvetili področjem vzgoje in izobraževanja, preventivi, kaznovalno-pravnemu odzivu, medijem in spletu. Vladi priporoča, naj pri snovanju in vodenju politik ter izvajanju ukrepov proti sovražnemu govoru sledi enotnemu in vključujočemu pristopu.

'Če ima kdo predlog, kaj je boljše od Nata, sem se z njim pripravljen pogovarjati'
04. 10. 2022 06.00Kočevski župan Vladimir Prebilič še vedno cilja na uvrstitev v drugi krog predsedniških volitev, čeprav mu ankete tega ne napovedujejo. Kot pravi, bodo soočenja kandidatov premešala karte, saj bodo v ospredje prišle vsebinske razprave. Strokovnjak za obramboslovje in predavatelj na Fakulteti za družbene vede tudi opozarja, da nekateri pozivi k izstopu iz Nata, kljub vsem njegovim napakam, niso dobro premišljeni, nevtralna drža pa da bi dejansko peljala v delno militarizacijo družbe, na katero pa nismo pripravljeni. Poudarja tudi pomen decentralizacije države, pri aktualnem predsedniku pa pogreša "več odločnosti in jasne drže". Kot pravi, mora predsednik s svojim stališčem in prezenco jasno povedati, kadar se stvari v družbi ne odvijajo v dobrobit vseh.

Premnoge žrtve ne prepoznajo nasilja znotraj odnosa
20. 02. 2022 15.58"Strah me je, ne zmorem več. Grozi meni in grozi otrokoma. Pravi, da bo pomirjen, ko bomo vsi trije dva metra pod zemljo. Ne vem, kaj mu je, kaj naj storim." Seveda so ukrepanja takojšnja. Policija, CSD, Varna hiša ...

Brazgotine koronakrize: Otroci so se počutili, kot da so staršem v finančno breme
18. 09. 2021 09.14Zaradi ukrepov za preprečevanje širjenja virusa so otroci in mladostniki postali tisti, ki jih je koronakriza verjetno najbolj prizadela. Tako vzrok za duševne in socialne stiske osnovnošolcev ocenjujejo strokovnjaki. Učenci so izgubljali realen stik z družbo, po vrnitvi v šole sta jim veliko preglavic povzročala socializacija in ponovno navezovanje stikov s sošolci. Doma, med štirimi stenami, pa so slabi medsebojni odnosi v premnogih družinah prehajali v nasilje.

IFIMES: Ugledna imena za inštitutom, ki izgublja ugled
15. 06. 2020 20.37Analize Mednarodnega inštituta za bližnjevzhodne in balkanske študije v zadnjem času burijo duhove na Zahodnem Balkanu, hkrati po postavljajo verodostojnost inštituta pod velik vprašaj. Kako sicer pojasniti nenadni zasuk političnih stališč in ocen, nenavadna financiranja inštituta s strani državnih podjetij, pojav plagiatorstva ter distanciranje častnega predsedstva od "sponzoriranih vsebin"? V vrstah inštituta pa je tudi precej znanih oseb iz družbenega in političnega življenja, ki so zastavile svoje dobro ime. Med njimi denimo tudi svetovalec predsednika Boruta Pahorja dr. Ernest Petrič.

Veliki apetiti, lobiji in tudi politika?
23. 11. 2019 09.46Javna naročila. Koliko denarja se na projektih po nepotrebnem izgubi? Zakaj se izgubi? Kakšni so konkretni in sistemski problemi? Kakšne rešitve, spremembe bi bile potrebne?

Mobing na Biotehniški fakulteti, apetiti po dodatnem raziskovalnem denarju na medicini
22. 10. 2019 04.21Razkritja Dejstev, kako si izbrani profesorji in njihovi ljudje delijo dodatke in avtorske honorarje, kako najdejo načine za zaslužek, preko podjetij, s. p.-jev, zavodov in inštitutov, kako izkoriščajo študente, asistente ..., so spodbudila številne, da so se obrnili na uredništvo z novimi zgodbami. Nekaj jih objavljamo že danes.

'Hkrati bo treba reševati podnebje in odpravljati svetovno revščino'
21. 11. 2018 10.34Pri podnebnih spremembah je ključno, da človeštvo spremeni energetsko osnovo, torej da preide s fosilnih goriv k učinkoviti varčni rabi in rabi obnovljivih virov energije, pravi ekolog Plut in poudarja, da bomo morali zaključiti z modelom količinske rasti in blagostanje graditi na osnovi nosilnosti okolja, upoštevati bomo morali okoljske omejitve.

Smrtonosni mikroskopski delci v zraku: zakaj so delci PM tako škodljivi?
28. 01. 2018 07.00Onesnažen zrak je med najpomembnejšimi okoljski problemi, čeprav so se emisije številnih onesnaževal v Evropi v zadnjih nekaj desetletjih precej zmanjšale. Prispeva namreč k nastanku številnih bolezni in skrajšuje življenjsko dobo ljudi. Med najbolj nevarnimi so delci PM2,5 in PM10.

'Problemi v rokometu so že leta enaki - nejasna pravila in centri moči, ki pozabljajo na majhne reprezentance'
17. 01. 2018 08.00Dogajanje po rokometni tekmi z Nemčijo še vedno buri duhove, a strokovnjaki so si enotni - slovenska reprezentanca mora ostati na EP in pokazati dobro igro ter z naslovom prvakov zapreti usta sodnikom in vodilnim. Tone Tiselj, rokometna legenda, je dejal, da največji težavi v rokometu predstavljajo nejasna pravila in centri moči, ki "pozabljajo" na majhne reprezentance.

Angele Merkel Trumpove besede niso zmedle: 'Evropejci imamo usodo v svojih rokah'
16. 01. 2017 08.36Donald Trump je v prvem intervjuju, ki ga je kot novoizvoljeni ameriški predsednik dal za evropske medije, poudaril, da se ne strinja s politiko nemške kanclerke Angele Merkel: "Evropska unija je pravzaprav samo instrument, ki dela v prid Nemčije." Angele Merkel besede ameriškega predsednika niso zmedle: "Evropejci imamo usodo v svojih rokah."

Zakaj državi pravična trgovina ni v interesu in kako pomembna je v resnici vloga posameznika?
10. 06. 2016 06.30Zadnji mesec in pol vas v rubriki Pravično za vse? opozarjamo, zakaj je pomembno, da kupujemo izdelke iz pravične trgovine. Razkrili smo izkoriščanja na plantažah kave, kakava, bombaža, celo v nasadih pomaranč. Opozorili na temno stran ribiške industrije, pa na to, kako smo postali sužnji tehnoloških gigantov. Tokrat odgovarjamo na vprašanje, je državi sploh v interesu, da spodbuja pravično trgovino in zakaj ne.

Slovenska inovacija: izdelali zapestnico, ki bi pred poškodbami varovala bolnike z epilepsijo
05. 11. 2014 08.54Epilepsija še vedno spada med eno najbolj stigmatiziranih bolezni, bolniki se med napadom zato pogosto znajdejo v veliki stiski, saj mimoidoči bežijo od njih. Skupina inovatorjev zdaj zanje pripravlja celovito rešitev.

Za zdravstvo 200 milijonov in kolektivno vodstvo: 'Enega samega imajo za malo malico ...'
26. 03. 2014 07.29Karl Erjavec ni jezen, ker je Alenka Bratušek dejala, da ji je žal, da je za zdravstvenega ministra predlagala Tomaža Gantarja. "Premierka je malo razočarana," je povedal. Medtem kaže, da bi zdravnik Bešič Loredan lahko dobil podporo koalicije za mesto ministra.

Slovenija na lestvici korupcije med državami, ki najbolj nazadujejo
03. 12. 2013 06.30Slovenija je na Indeksu zaznave korupcije zdrsnila za šest mest. Po mnenju predsednice Transparency International Slovenia Simone Habič so krivi tudi poslanci, zato poziva: "Zdaj je zadnji čas, da vsi rečemo ne in da ustavimo norijo, ki onemogoča napredek, razvoj in konkurenčnost naše države."

FOTO: Zaradi cinkarne umirajo na obroke?
02. 03. 2012 16.45Analiza vzorcev sadre iz bližine Cinkarne Celje je potrdila presežne vrednosti talija in težkih kovin. Ljudje, ki živijo v senci cinkarne, obolevajo za rakom in umirajo pogosteje kot drugod v Sloveniji. Ali država in občina za reševanje storita dovolj in kdo si pred problemi zatiska oči?

Med nami živijo kot sredi humanitarne krize
13. 05. 2011 08.05Mednarodna organizacija za človekove pravice Amnesty International v letnem poročilu za Slovenijo ugotavlja, da slovenskim oblastem še vedno ni uspelo zagotoviti pravic izbrisanim in dostopa do vode v nekaterih romskih naseljih.

'Zares je stranka javnega interesa in srednjega sloja'
25. 11. 2010 17.47Golobič je o padcu priljubljenosti Zaresa dejal, da je v 'politiki pogosto bolj častno biti visoko spodaj kot nizko zgoraj'. Ob tem je povedal, da Zares ostaja v vladi in da se še ni sestal z Zalokar Oražmovo.

V Mercatorju delavci ne upajo spregovoriti
02. 03. 2010 06.30V redakcijo smo dobili še eno anonimno pismo zaposlenih v Mercatorju, v katerem trdijo, da se urniki sproti spreminjajo, ne dobijo prostih dni, nekateri pa morajo delati tudi po 13 dni. V obeh sindikatih so večino težav delavcev opazili tudi na sistemski ravni.

FOTO: 'Slišite? Prenehajte poslušati, ukrepajte!'
25. 11. 2009 07.48Po podatkih UNIFEM nasilje pri ženskah od 15 do 44 let povzroči več smrti in invalidnosti kot rak, malarija, prometne nesreče in vojne skupaj. V Sloveniji v tem trenutku 20 do 25 odstotkov žensk doživlja nasilje s strani svojega intimnega partnerja.

Križanič: To juho smo dobili že skuhano
21. 01. 2009 12.34Vlada bo preučila domnevno izplačilo milijon evrov nagrade prvemu možu NLB Marjanu Kramarju, a stvari za nazaj je težko spreminjati, pravi finančni minister Križanič.

VIDEO&FOTO: Slovenija odloča: Bo pogodba zamrznjena?
04. 09. 2008 13.44Janša je razkril, da so tudi njega obiskali kriminalisti. Vztraja da ni prejel podkupnine. Erjavec pa ne izključuje možnosti zamrznitve pogodbe s Patrio.

Januarsko zasedanje DZ
26. 01. 2004 00.00Premier Rop je na začetku rednega januarskega zasedanja odgovoril na tri opozicijska in na eno koalicijsko vprašanje.

Boštjan Penko: Še posebej nevarna je politična korupcija
13. 02. 2003 00.00V klepetalnici 24ur.com smo se pogovarjali z Boštjanom Penkom, direktorjem Urada za preprečevanje korupcije.