sistemske spremembe

Gen-I o milijonskih nakazilih fizičnim osebam: Gre za sistemske napake Erarja
05. 03. 2025 20.04Zaživela je nova različica Erarja, aplikacije za prikaz porabe javnega denarja. Milijoni evrov davkoplačevalcev, ki jih skoraj 6000 javnih ustanov in državnih podjetij nakazuje več kot pol milijona drugim podjetjem, je s tem dobilo pomembno nadgradnjo. Po novem so v Erarju vidna tudi nakazila fizičnim osebam ter nakazila v tujino, katerih višina presega mesečno bruto plačo predsednice republike.

KPK s prenovljeno aplikacijo Erar
05. 03. 2025 12.08Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je predstavila prenovljeno aplikacijo za prikaz porabe javnega denarja Erar. Javnosti že dostopna aplikacija prinaša razširjen nabor podatkov o porabi davkoplačevalskega denarja.

Do leta 2050 bo pretežek vsak tretji otrok in vsak drugi odrasel
04. 03. 2025 12.48Prekomerna telesna teža in debelost predstavljata vse bolj pereč javnozdravstveni problem, napovedi pa kažejo, da se bodo razmere še slabšale. Do leta 2050 bo tovrstne težave imela polovica odraslih ter tretjina otrok po svetu, ugotavlja nova analiza, objavljena v reviji Lancet. Slovenija ni izjema, po oceni strokovnjakov je pri nas debelih že 400.000 ljudi, ob tem pa beležimo še 800.000 oseb s prekomerno telesno težo, kar pomeni, da se z odvečnimi kilogrami bori že 1,2 milijona prebivalcev.

Pozivi Jankoviću, naj se opraviči protestnikom in prebivalcem Ljubljane
08. 02. 2025 12.28Ljubljanske ulice so zavzele množice protestnikov, ki so stopile ob bok srbskim študentom. Nad glavami protestnikov so se dvigali transparenti s slogani: "Študenti na nogah, sistem na tleh!", "En svet, ena borba". Nekaj minut do 12. ure so se žrtvam zrušenega nadstreška v Novem Sadu poklonili z minuto molka. Številni transparenti pa so bili uperjeni tudi proti ljubljanskemu županu Zoranu Jankoviću, ki je nedavno izrazil svojo podporo srbskemu predsedniku Vučiću. "Zoki, ne nas brukat," mu sporočajo protestniki, ki so Jankovića pozvali, naj se opraviči protestnikom in prebivalcem Ljubljane.

Pri obravnavi psihopatov zaostajamo za EU, korak bo lovil nov inštitut
24. 01. 2025 16.11V Sloveniji približno 15.000 ljudi ustreza kliničnim kriterijem psihopatske osebnostne motnje, medtem ko ima vsaj desetkrat toliko posameznikov subklinično psihopatsko strukturo. Ti posamezniki s svojim vedenjem povzročajo znatne družbene in gospodarske posledice. Slovenija pri prepoznavanju in obravnavi teh motenj zaostaja za drugimi državami EU, zato je zdaj zaživel Inštitut za znanstveno proučevanje in raziskovanje psihopatije (IPSIH), katerega naloga je ozaveščanje o simptomih in vplivu psihopatije na posameznika in družbo.

Med otroki je vse več nasilja, starši pa v šole prihajajo z odvetniki
17. 01. 2025 15.15Na posvetu o zagotavljanju pravice do varnega in vzpodbudnega učnega okolja v organizaciji komisije državnega sveta za izobraževanje in združenja ravnateljev so udeleženci izpostavili nujnost sistemskih sprememb, ki bi šolam omogočile učinkovitejše reševanje izzivov, povezanih z vse pogostejšim psihičnim, fizičnim in spletnim nasiljem.

'Izguba 12 življenj je pustila praznino, ki je ni mogoče zapolniti'
04. 01. 2025 16.38Na Cetinju je potekala žalna seja v spomin na 12 žrtev tragedije, ki je na prvi dan novega leta pretresla Črno goro. Župan mesta je ob tem poudaril, da je treba uvesti sistemske spremembe, da bi preprečili podobne pokole. V Črni gori sicer poteka tridnevno žalovanje, dan žalosti pa so razglasili tudi v Srbiji in bosansko-hercegovski entiteti Republiki Srbski.

Poklukar nima neomajne podpore Levice, pojasnila pričakujejo tudi v SD in Svobodi
16. 12. 2024 11.40Zaradi domnevnih nepravilnosti pri Centru za varovanje in zaščito, ki se sooča z očitki, da so policisti brez pooblastil zbirali informacije o življenju tožilke iz primera Kavaški klan, opozicija zahteva odstop notranjega ministra Boštjana Poklukarja. Poklukar je medtem umaknil stopnjo tajnosti s poročila o nadzoru dela v Centru za varovanje in zaščito. Ugotovili so tudi odtekanje informacij, zlasti s sestankov vodstva centra, in nepravilno poročanje policistov o opravljenem delu, je dejal generalni direktor direktorata za Policijo in druge varnostne naloge Darijo Levačić.

Audi naj bi črtal 4.500 delovnih mest, Nissan 9.000
07. 11. 2024 17.55Nemški proizvajalec avtomobilov Audi naj bi načrtoval obsežno zmanjšanje števila zaposlenih, kar bi prizadelo okoli 4500 delovnih mest. Samo v oddelku za razvoj naj bi ukinili več kot 2000 delovnih mest. Odpuščanja načrtuje tudi Nissan.

Sajovic uradno postal minister za obrambo, Logaj za šolstvo
07. 10. 2024 06.22Državni zbor je s 46 glasovi za in 26 proti potrdil imenovanje Boruta Sajovica za obrambnega ministra in Vinka Logaja za ministra za vzgojo in izobraževanje. Ministra sta v DZ že prisegla in s tem nastopila mandat v vladi Roberta Goloba. Ta je v uvodu seje DZ, na kateri so odločali o njunem imenovanju, izpostavil dolgoletne izkušnje obeh kandidatov. Pri Sajovicu je izpostavil politične izkušnje, pri Logaju pa poleg izkušenj v šolstvu tudi organizacijske sposobnosti. Opozicijski poslanci iz vrst SDS in NSi so v razpravi sicer prevpraševali primernost obeh.

Upravno sodišče potrdilo nezdružljivost funkcij poslanca Horvatha
18. 09. 2024 11.25Upravno sodišče je zavrnilo tožbo poslanca madžarske narodne skupnosti Ferenca Horvatha zoper opozorilo, s katerim je KPK leta 2019 ugotovila nezdružljivost poslanske funkcije z dejavnostjo zastopanja v Pomurski madžarski samoupravni narodni skupnosti. Upravno sodišče je presodilo, da funkciji nista združljivi, so sporočili iz KPK.

Reševanje romskih vprašanj: po večurni burni razpravi sprejeli priporočila
05. 09. 2024 18.43DZ je na izredni seji s 50 glasovi za in 29 proti sprejel priporočila DZ o učinkovitosti obravnave romskih vprašanj, ki vladi predlaga pripravo sistemskih ukrepov s spremembo zakona o financiranju občin. Na koncu večurne razprave, ki se je na trenutke sprevrgla v politično obračunavanje, niso sprejeli dveh dopolnil opozicije.

Kritike na prvi del davčne reforme: 'Pričakovanja niso bila izpolnjena'
29. 08. 2024 06.00Dobili smo davčno reformo oziroma njen prvi del. Razbremenitve plač, za katero je predsednik vlade Robert Golob zatrdil, da je prvi imperativ, ni. Kot kaže, so namesto tega prvi imperativ postali samostojni podjetniki, zdajšnji predlagani davčni sveženj namreč najbolj številčno vpliva na normirance. Finančni minister Klemen Boštjančič je sicer predstavil olajšanje pogoja za soudeležbo zaposlenih v lastništvu podjetij in davčne pobude za zagonska podjetja, so pa davčno ugodnejši pogoji za tujce do 40 let tisti, ki so na noge dvignili podjetnike in obrtnike. Ni gospodarskega združenja, ki bi v teh ukrepih našlo kar bi spodbujalo gospodarsko rast, se je ostro odzvalo gospodarstvo, minister Boštjančič pa ocenjuje, da gre za politikantsko vpitje.

Ob pomanjkanju učiteljev nas v naslednjih letih čaka val upokojitev
27. 08. 2024 06.00Pred začetkom novega šolskega leta so znova v ospredju stare težave, med njimi na prvem mestu znova pomanjkanje učiteljev in drugih strokovnih delavcev. Ob tem ne smemo pozabiti, da je velik del zaposlenih starejših od 55 let. V naslednjih petih letih lahko tako po navedbah ministrstva za šolstvo pričakujemo upokojitev približno osmih odstotkov osnovnošolskih učiteljev in 14 odstotkov srednješolskih učiteljev. V prihodnjih 10 letih pa se jih bo med srednješolskimi učitelji, ki so v poprečju najstarejši, po pričakovanjih upokojilo kar 31 odstotkov oziroma vsak tretji.

'Imamo ljudi, ki so bili sedemnajstkrat ovadeni, pa so še vedno na prostosti'
22. 08. 2024 06.32Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar in namestnik generalnega direktorja policije Igor Ciperle sta se sestala z vodstvoma občin Kočevje in Ribnica. Tema pogovora so bili varnostni položaj in romska vprašanja, po tem, ko je v zadnjem času prišlo do več zaostrovanj med Romi ter večinskim prebivalstvom in organi pregona.

Varnostni strokovnjaki o napadu na policiste: 'Črta je bila prekoračena'
15. 08. 2024 17.56So policisti varuhi reda ali boksarske vreče, nad katerimi se lahko znese, kdor si želi? To se dan po objavi posnetka aretacije mladoletnega romskega voznika sprašuje javnost. Da je bila rdeča črta prekoračena, se strinjajo tudi varnostni strokovnjaki. Sindikat policistov Slovenije notranjega ministra in direktorja Policije poziva, naj poskrbita za spremembo zakonodaje, ki bi zagotovila bolj učinkovito vzdrževanje reda, izterjavo izrečenih kazni in boljšo varnost policistov v postopkih. Na vprašanja o romski problematiki je odgovarjal notranji minister Boštjan Poklukar.

'Pravičen nepremičninski davek je tak, da več kot imaš, več plačaš'
10. 07. 2024 06.00Kaj vsem tistim, ki nimajo lastniškega stanovanja, prinaša novela stanovanjskega zakona? O njem so razpravljali poslanci, koalicija novelo podpira, opozicija je proti. A ključno je, kje smo? Koliko novih najemnih stanovanj bo država zgradila? Kdaj in kje?

Jeseni spremembe glede romske problematike, rešitev za nasilnega učenca še ni
20. 06. 2024 14.22Sestanek predstavnikov treh ministrstev, občine in OŠ Velika Dolina še ni prinesel končne rešitve glede učenca, ki je nedavno v šoli močno poškodoval devetošolca. Po besedah državne sekretarke na ministrstvu za izobraževanje Janje Zupančič naj bi bila rešitev znana v nekaj dneh. Zakonske spremembe glede romske problematike pa naj bi prišle jeseni.

Sveta krajevnih skupnosti potrdila poziv k izključitvi nasilnega učenca
19. 06. 2024 13.44Sveta krajevnih skupnosti Velika Dolina in Jesenice na Dolenjskem sta na dopisni seji tudi formalno potrdila sklep, s katerim tamkajšnjo osnovno šolo pozivata k izključitvi učenca, ki je fizično napadel devetošolca in ga močno poškodoval. V četrtek sicer v Brežice na to temo in v zvezi z romskimi vprašanji prihajajo predstavniki treh ministrstev.

Svetina lani naštel 262 kršitev človekovih pravic
05. 06. 2024 13.38Varuh človekovih pravic Peter Svetina je predal letno poročilo in poročilo državnega preventivnega mehanizma za leto 2023 predsednici republike Nataši Pirc Musar ter ga posredoval DZ. Predsedniku vlade Robertu Golobu ju bo predal v petek. Varuh je lani ugotovil 262 kršitev človekovih pravic, odločevalcem pa je podal 85 novih priporočil.

Oddajanje stanovanja prek Airbnb največ 30 dni na leto
13. 05. 2024 12.14V skladu s predlogom novega zakona o gostinstvu bi lahko lastniki svoje nepremičnine na platformah, kot sta Booking in Airbnb, kratkoročno oddajali največ 30 dni na leto. Vlada ob tem občinam daje možnost, da te omejitve omilijo, če je to smiselno. V primeru, da se stanovanje s spremembo namembnosti spremeni v poslovni prostor, oddajanje časovno ni omejeno.

Mineva 20 let od celjske rokometne pravljice v ligi prvakov
24. 04. 2024 08.31Rokometaši Celja Pivovarne Laško so na današnji dan pred 20 leti spisali eno najlepših zgodb v zgodovini slovenskega športa, ko so osvojili ligo prvakov. Celjani so temelje zgodovinske zmage nad nemškim Flensburgom postavili na prvi tekmi, ki so jo dobili s 34:28, na povratnem obračunu pa se so se kljub porazu z 28:30 veselili zgodovinskega uspeha.

Najhujše še lahko preprečimo
21. 04. 2024 12.25V tednu, ki se izteka, smo doživeli rekordne vremenske ekstreme. Sneg v aprilu sicer ni redek pojav, smo pa prvič pred 22. aprilom izmerili 30 stopinj Celzija. Prav segrevanje ozračja, posledica onesnaževanja s fosilnimi gorivi, povzroča podnebni kaos. Vendar vse še ni nepovratno uničeno in izgubljeno.

Razmere v večini bolnišnic se ne slabšajo, a je stavka velika ovira
17. 04. 2024 12.58Predstavniki ministrstva za zdravje so se v sklopu rednih srečanj znova sestali z direktorji bolnišnic. Razmere v večini bolnišnic se ne slabšajo, a je zdravniška stavka velika ovira pri izvajanju dejavnosti, je po sestanku dejal državni sekretar Marjan Pintar. Sicer pa je največ težav na področju operativnih strok, kirurgije in radiologije.

Od leta 2015 so se cene stanovanj več kot podvojile, cene hiš pa zrastle za 70 odstotkov
12. 04. 2024 18.37Smo na pragu nove nepremičninske krize? Medtem ko prodaja nepremičnin že drugo leto zapored pada, so se hiše in stanovanja lani znova podražili. Cena stanovanj se je v zadnjih petih letih povečala za neverjetnih 60 odstotkov, cena hiš pa za skoraj polovico. In tako je na mestu predvsem vprašanje, kdo si sploh še lahko privošči nakup nepremičnine. Na žalost večinoma tisti, ki imajo močno zaledje in pomoč družine, opozarja Maša Hawlina z Inštituta za študije stanovanj.

'Zgodovinski korak' pri preprečevanju medvrstniškega nasilja na spletu
10. 04. 2024 14.15Kako preprečiti medvrstniško nasilje in sovražni govor na spletu? Vprašanje, ki je ob vse bolj napredni tehnologiji še kako pomembno in terja odgovor ter rešitve. "Spletno nasilje je kompleksen problem, zato smo letos moči združili z več ministrstvi in tudi številnimi organizacijami," pravi ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh. Šest ministrstev je zdaj naredilo zgodovinski korak na področju preprečevanja tovrstnega nasilja. Podpisali so namreč skupni memorandum, s katerim se zavezujejo, da stopajo na pot k sistemskim ukrepom.

SDT doslej ni potrdil suma o kaznivih dejanjih policistov na protestih
27. 03. 2024 13.02Posebni oddelek specializiranega državnega tožilstva v preiskavah ravnanja Policije pri varovanju protestnih shodov v letih 2020 in 2021 doslej ni ugotovil utemeljenega suma, da bi policisti storili kazniva dejanja. V omenjene ugotovitve sicer še ni vključeno ravnanje policistov med shodom 5. oktobra 2021, ko so policisti s solzivcem zadimili Ljubljano. To je namreč še vedno v fazi preiskave.

Indeks zaznave korupcije: lani padli na najnižjo raven, letos jo ohranjamo
30. 01. 2024 10.37Indeks zaznave korupcije za leto 2023, ki ga je objavil Transparency International, za Slovenijo razkriva enako oceno kot lansko leto. Že drugo leto zapored je namreč prejela oceno 56, Slovenija pa ob tem še vedno znatno zaostaja za povprečjem Evropske unije, ki znaša 64, so sporočili. A da slednje v luči škandalov na področju politične integritete, transparentnosti in sumov korupcije v javnem sektorju v lanskem letu niti ne preseneča, je kritična predsednica slovenskega satelita organizacije, ki je objavila indeks, Neža Grasselli. Kako pa so se odrezale ostale države?

Predlog, ki bi omogočil, da Anhovo zadiha, bi vlada podprla, a ob popravkih
15. 01. 2024 15.02Predlog novele zakona o varstvu okolja, ki so ga vložili nevladniki in je prestal prvo branje v DZ, bi vlada lahko podprla, a ob ustreznih popravkih določb, predvsem glede monitoringa. Predlagana izenačitev zahtev glede naprav za sosežig in sežigalnic pa bi bila nesistemska in bi jo bilo primerneje urejati s podzakonskimi predpisi, meni vlada. A zdravniki pozivajo vlado, da predlagane zakonodajne spremembe podpre in prepreči sprejemanje amandmajev ali drugačnih oblik urejanja izpustov sežiga in sosežiga, ki bi vsebino zakona oslabile.

RTVS: V prvi polovici leta manj rezov, v drugi grozi 'programski mrk'
22. 12. 2023 08.22Svet RTVS je sprejel predlog programsko-produkcijskega načrta za leto 2024, ki ukinja Panoramo in predvsem v drugem delu leta krči število oddaj. Ohranja pa prenose pomembnejših športnih dogodkov. Sprejeli so tudi predlog finančnega načrta, po katerem bo zavod leto 2024 končal s presežkom 2000 evrov. Iz uprave jim ob tem očitajo, da niso upoštevali sporazuma o uskladitvi plač z inflacijo, kar bo za RTVS na odhodkovni strani pomenilo 1,9 milijona evrov več.