sistemske nepravilnosti

Poročilo razkriva: varnostniki kupovali drage obleke in fitnes opremo, obnovili savno ...
17. 12. 2024 08.14V poročilu o izrednem nadzoru nad Centrom za varovanje in zaščito, ki so ga pridobili kolegi s portala N1, je med drugim omenjen varnostnik, ki je še pred zaključkom varovanja zapustil delovno mesto in s službenim vozilom vozil pod vplivom alkohola. Pozneje ga je izsledila Policija. Sredstva iz lastne dejavnosti naj bi se v preteklosti porabljala netransparentno – z njimi se je pred leti v objektu CVZ obnovila savna, oprema za fitnes, nabavila so se draga oblačila za izbrance. Opisan je tudi primer varnostnika, ki je službeno vozilo uporabljal izven delovnega časa, nadzorna skupina pa je ugotovila tudi pretirano oseben odnos med varovanimi osebami in policisti. Premier Robert Golob je ministru za notranje zadeve Boštjanu Poklukarju naročil pripravo poročila v zvezi z dogajanjem na centru za varovanje in zaščito, ki ga na ministrstvu že pripravljajo, je Poklukar pojasnil medijem.

Poklukar nima neomajne podpore Levice, pojasnila pričakujejo tudi v SD in Svobodi
16. 12. 2024 11.40Zaradi domnevnih nepravilnosti pri Centru za varovanje in zaščito, ki se sooča z očitki, da so policisti brez pooblastil zbirali informacije o življenju tožilke iz primera Kavaški klan, opozicija zahteva odstop notranjega ministra Boštjana Poklukarja. Poklukar je medtem umaknil stopnjo tajnosti s poročila o nadzoru dela v Centru za varovanje in zaščito. Ugotovili so tudi odtekanje informacij, zlasti s sestankov vodstva centra, in nepravilno poročanje policistov o opravljenem delu, je dejal generalni direktor direktorata za Policijo in druge varnostne naloge Darijo Levačić.

Svetina lani naštel 262 kršitev človekovih pravic
05. 06. 2024 13.38Varuh človekovih pravic Peter Svetina je predal letno poročilo in poročilo državnega preventivnega mehanizma za leto 2023 predsednici republike Nataši Pirc Musar ter ga posredoval DZ. Predsedniku vlade Robertu Golobu ju bo predal v petek. Varuh je lani ugotovil 262 kršitev človekovih pravic, odločevalcem pa je podal 85 novih priporočil.

Vodstvo psihiatrične klinike zavrača očitke o sistemskih nepravilnostih
17. 05. 2024 15.31Vodstvo ljubljanske psihiatrične klinike je v odzivu na vmesno poročilo o sistemskem nadzoru ministrstva za zdravje vse očitke o sistemskih pomanjkljivostih zavrnilo kot neutemeljene. Poročilo in delovanje nadzorne komisije je po njihovem mnenju pristransko, nestrokovno in nezakonito, zato so ministrstvo pozvali, naj imenuje novo komisijo.

SDT doslej ni potrdil suma o kaznivih dejanjih policistov na protestih
27. 03. 2024 13.02Posebni oddelek specializiranega državnega tožilstva v preiskavah ravnanja Policije pri varovanju protestnih shodov v letih 2020 in 2021 doslej ni ugotovil utemeljenega suma, da bi policisti storili kazniva dejanja. V omenjene ugotovitve sicer še ni vključeno ravnanje policistov med shodom 5. oktobra 2021, ko so policisti s solzivcem zadimili Ljubljano. To je namreč še vedno v fazi preiskave.

Seznam najodmevnejših afer v slovenskem zdravstvu
18. 02. 2024 17.58Slovensko zdravstvo je v preteklih letih pretreslo več napak in afer, v katerih je prišlo tudi do hujših posledic za bolnike in celo smrtnih primerov. Se spomnite nevrokirurga Vinka Dolenca, obsojene brežiške zdravnice Nade Cesarec, težav na otroški srčni kirurgiji, smrti dvojčkov v trboveljski bolnišnici, Ivana Radana ali pa afere smejalni plin? To je nekaj najodmevnejših primerov v zadnjih desetletjih.

Putinov izzivalec ali 'koristni bedak': kdo je Boris Nadeždin?
01. 02. 2024 13.42Dolgo je kazalo, da bo tekma za ruskega predsednika zgolj suhoparna formalnost z vnaprej znanim zmagovalcem volitev. Toda 'čez noč' se je na sceni pojavil nov kandidat. Tak, ki nasprotuje vojni v Ukrajini in zagovarja vnovično povezovanje z zahodom. To je Boris Nadeždin. Politični veteran, ki je bil član mnogih političnih strank in zavezništev, je uspel zbrati več kot 200.000 podpisov in vložil svojo kandidaturo. Je Nadeždin resen protikandidat, 'sistemski podtaknjenec' ali nekaj vmes?

Indeks zaznave korupcije: lani padli na najnižjo raven, letos jo ohranjamo
30. 01. 2024 10.37Indeks zaznave korupcije za leto 2023, ki ga je objavil Transparency International, za Slovenijo razkriva enako oceno kot lansko leto. Že drugo leto zapored je namreč prejela oceno 56, Slovenija pa ob tem še vedno znatno zaostaja za povprečjem Evropske unije, ki znaša 64, so sporočili. A da slednje v luči škandalov na področju politične integritete, transparentnosti in sumov korupcije v javnem sektorju v lanskem letu niti ne preseneča, je kritična predsednica slovenskega satelita organizacije, ki je objavila indeks, Neža Grasselli. Kako pa so se odrezale ostale države?

Afera Bošnjak: leto dni po operaciji KPK postopek ustavil
17. 01. 2024 09.49Na KPK so napovedali, da bo v letošnjem letu v povezavi z dodatnim delom zdravnikov opravil sistemsko analizo v UKC Ljubljana in UKC Maribor. Odločitev komisije sledi primeru nevrokirurga Romana Bošnjaka in njegovega zasebnega honorarja, ki ga je zaračunal za operacijo tuje državljanke v UKC Ljubljana, v katerem pa komisija ni odkrila kršitev pri izpolnjevanju pogodbenih obveznosti oziroma izvajanju storitev za samoplačnika. Bošnjak zaenkrat ostaja brez vsakršnih hujših sankcij, saj mu je vodstvo bolnišnice zgolj dvakrat izreklo opomin pred odpovedjo.

Kako nazaj na delo po prebolelem raku in treh letih bolniške: 'Sistem me je razočaral'
08. 01. 2024 06.00Rak je šesti najpogostejši vzrok za bolniške odsotnosti. Odsotnosti zaradi rakavih bolezni, ki so se zaključile v letu 2022, so povprečno trajale 205 dni. Ko se bolniki po dolgotrajni bolniški vračajo na delo, pa naletijo na težave. Prepuščeni so samim sebi, ni komunikacije, ne vedo, na koga se morajo obrniti. Kje sistem zataji?

Ona ve, ona gre
28. 10. 2023 09.48Današnji zapis bi lahko podnaslovila tudi: Ali za ženske v politiki, praviloma moškem svetu, veljajo strožja merila kot za kolege? K razmisleku in zapisu me je spodbudila napeta interno-politična čistka zadnjih dni. Sicer bi lahko rekli, da gre res za interne zadeve neke stranke, neke opcije, a žal gre za precej več kot to, za globlji problem – tako demokracije pri nas kot tudi (ali predvsem) vloge žensk v tej demokraciji. Pod interne zadeve se lahko hitro skrijejo različne kršitve demokratičnih standardov, ki so, sploh v politiki, lahko bistveno širše in vodijo v sistemske nepravilnosti. Obračanje stran tega problema ne bo rešilo in saj veste – molk je lahko tudi tiho strinjanje.

Policija, tožilstvo, ministrstvo, inšpektorat, šola ... Kdo vse je zatajil?
22. 08. 2023 13.49Bolj kot se razvija klobčič okrog domnevnega spolnega nadlegovanja ravnatelja z ene od gorenjskih šol, več se pojavlja dvomov in vprašanj o pasivnosti odgovornih institucij. Kranjska policija naj ne bi razširila preiskave, čeprav so bila domnevna početja 'javna skrivnost' in čeprav sta od prijave nadlegovanja po naših informacijah minila dva meseca. Da na naša vprašanja ne morejo odgovoriti, pravijo na kranjskem okrožnem državnem tožilstvu. O domnevno nemoralnih in diskriminatornih razmerah na 'ravnateljevi' šoli je bilo že jeseni obveščeno tudi ministrstvo za vzgojo in izobraževanje, ki je angažiralo inšpektorat, ta pa ni zaznal kršitev.

Dogajanje na psihiatrični kliniki: ministrstvo podalo kazensko ovadbo
06. 06. 2023 06.00Kaj se dogaja za zaprtimi vrati na Psihiatrični kliniki v Ljubljani? Po razkritju grozljivih pričevanj okrutnega in neusmiljenega ravnanja zaposlenih z bolniki vodstvo klinike zatrjuje, da nadzori nepravilnosti in nasilja niso zaznali. Ali se osebje res izživlja nad pacienti, ki že sicer spadajo med bolj ranljive skupine? In kaj, če kaj, ob tem dela ministrstvo za zdravje? Da do nasilja morda res prihaja, vedo že vsaj od marca.

Poklukar izdal usmeritve in navodila glede uporabe policijskih pooblastil
24. 04. 2023 10.23Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar je po tistem, ko je izredni nadzor nad delom Policije pri varovanju protestov v letih 2020 in 2021 pokazal nekatere nepravilnosti in pomanjkljivosti, izdal usmeritve in obvezna navodila za sprejetje dodatnih ukrepov na področju preverjanja zakonitosti in strokovnosti uporabe policijskih pooblastil.

'Pričakujem, da zavod v primeru nepravilnosti prekine delovno razmerje z zdravnikom'
17. 04. 2023 19.19Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan pričakuje, da vodstvo zdravstvenega zavoda v primeru spornega, neetičnega in celo koruptivnega ravnanja prekine delovno razmerje s takšnim zdravnikom. V odgovoru na poslansko vprašanje se je minister nanašal na primer UKC Ljubljana, kjer sicer v zadnjem času odmeva primer Bošnjak.

Se na protikorupcijsko komisijo znova vršijo politični pritiski?
22. 02. 2023 08.43Predsednik Komisije za preprečevanje korupcije Robert Šumi in minister za zdravje Danijel Bešič Loredan predstavljata nov projekt in sicer analizo, s katero bodo pod drobnogled vzeli dobavitelje javnih zdravstvenih zavodov na področju nabave medicinske opreme in drugih izdelkov ter seveda tudi njihove cene. S predsednikom Robertom Šumijem sva se v intervjuju pogovarjala tudi o korupciji v zdravstvu. Pa o tem, da se mora gospodarstvo oziroma gospodarska združenja, prav tako zavezati k ničelni toleranci do podkupovanja javnih uslužbencev, opozarja Šumi. Je pa hkrati razočaran, ker se ponovno pojavljajo namigi, da je komisija neučinkovita in nepotrebna. "S prstom kazati na KPK, da je odgovorna za stanje korupcije v državi, je čista manipulacija, ki očitno nekomu koristi. Žal določeni podatki kažejo na to, da se ta zgodba spet ponavlja," opozarja prvi mož protikorupcijske komisije.

V veljavo stopila za mnoge sporna novela Zakona o finančni upravi
18. 02. 2023 07.09Veljati je začela novela Zakona o finančni upravi, s katero se odpravlja nekatere določbe, uveljavljene v času prejšnje vlade, zaradi za mnoge spornega člena o tajnem sledenju blagu pa je bila predmet odložilnega veta državnega sveta in se ji po ponovni potrditvi v DZ obeta ustavna presoja. Vlada je prepričana, da člen ni ustavno sporen.

Po izrednem nadzoru: 13 policistov sumijo storitve kaznivega dejanja
03. 02. 2023 10.44V. d. generalnega direktorja Policije Boštjan Lindav je po pregledu poročila o izrednem nadzoru pri varovanju protestov v letih 2020 in 2021 pojasnil, da so morali preveriti več policijskih postopkov, v katerih so ugotovili več strokovnih nepravilnosti, zaradi katerih so opravili 63 razgovorov z uslužbenci Policije. Zaradi časovne oddaljenosti dogodkov pa so nekateri delovno pravni pogoji že zastarali in bi bili postopki odpuščanja nezakoniti.

Bobnarjeva: Policija se mora vzdržati nerazumnega omejevanja svoboščin
12. 12. 2022 16.28Poročilo strokovnega nadzora nad ravnanjem Policije med protesti še vedno odmeva med organi pregona, saj je pokazalo sistemske, pa tudi druge nepravilnosti in pomanjkljivosti. Ministrstvo za notranje zadeve je zato na Brdu organiziralo posvet, ki se ga je udeležila tudi ministrica v odhajanju Tatjana Bobnar.

Ob potrjevanju letnega poročila Policije tudi razprava o ukrepanju na protestih
07. 12. 2022 21.21Odbor državnega zbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo se je seznanil z Letnim poročilom o delu policije za leto 2021. Prisilni ukrepi so bili uporabljeni bistveno večkrat kot prejšnja leta, razprava pa se je vrtela tudi okoli ugotovitev izrednega strokovnega nadzora nad delom Policije pri varovanju protestov v letih 2020 in 2021.

Izredni nadzor je potrdil hude kršitve policistov na protestih
06. 12. 2022 08.07Razkrivamo, kaj vse piše v poročilu o izrednem nadzoru nad delom Policije pri varovanju protestov, ki so ga pripravili na notranjem ministrstvu. Nesorazmerna, neupravičena in nestrokovna uporaba prisilnih sredstev, kjer najdemo tudi neupravičeno odstranitev mirnih protestnikov in neupravičeno izstreljevanje plinskih sredstev.

Poslanka Meira Hot z novo pobudo bije boj za zaščito živali
04. 12. 2022 14.34Poslanka SD Meira Hot je na ministrico za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano vložila novo pobudo v povezavi z zaščito živali. V njej med drugim opozarja, da se za zaščito in dobrobit živali še zdaleč ni naredilo dovolj. Opozarja, da so nujne sistemske spremembe, tako Zakona o zaščiti živali kot tudi kazenske, prekrškovne zakonodaje in Zakona o inšpekciji. Namreč, vse prepogosto se dogaja, da od zaznanih kršitev do odvzema živali kršitelju mine preveč časa, kazni pa so premile in nimajo naloge odvračanja.

Ministrstvo bo ovadilo vodstvo bolnišnice, ta obljublja dejavno sodelovanje
23. 09. 2022 08.24Ministrstvo za zdravje je sporočilo, da bo zaradi objektivne odgovornosti in suma storitve kaznivega dejanja povzročitve smrti iz malomarnosti pri pristojnih organih pregona ovadilo vodstvo celjske bolnišnice. Slednja obljublja dejavno sodelovanje. Aktivni bodo tudi pri sodelovanju z nadzorniki, ki bodo izvajali zunanje upravne in zdravstvene nadzore. Pred naše kamere je stopil tudi zdravstveni delavec, ki osebno pozna oba reševalca, ki sta pripeljala starostnika iz doma v bolnišnico. Nedolgo nazaj se je tudi že skoraj zgodila zamenjava, pripoveduje.

Marinblu še vedno dela, nadaljevale naj bi se tudi kršitve
05. 07. 2022 20.15Izplačilo plač v kuvertah, 24-urni delovnik in poškodbe na delu: Takšno naj bi bilo po trditvah delavske svetovalnice stanje v podjetju Marinblu. Lastnik Boris Šuštar naj bi se še vedno izživljal nad zaposlenimi, v obratu pa naj bi potekalo intenzivno čiščenje pred obiskom veterinarske inšpekcije. V podjetju navedbe zanikajo in pojasnjujejo, da je proizvodnja zaustavljena. S primerom so se ukvarjali tudi poslanci na odboru za delo in pretresali sistemske rešitve za učinkovitejši nadzor nad spoštovanjem delavske zakonodaje.

V 5 letih na čelu državnih gozdov kar 5 direktorjev
31. 01. 2022 06.00Da so gozdovi naše bogastvo, drži tudi dobesedno. Državni gozdovi so vredni okoli dve milijardi evrov, sistem imenovanj direktorjev družbe SiDG, ki upravlja s tem kapitalom, pa omogoča politično kupčkanje, kjer vodilni prihajajo iz v tistem trenutku vladajočih strank koalicije. Trenutni glavni direktor družbe Robert Tomazin je iz SDS. Ali je SiDG res politični fevd za izčrpavanje ali so menjave petih vodstev v zadnjih petih letih politično motivirane?

Slovenija glede preprečevanja korupcije v državni upravi ni storila dovolj
05. 10. 2021 10.01Skupina držav proti korupciji pri Svetu Evrope je ocenjevala preprečevanje korupcije in spodbujanje integritete v državni upravi in organih odkrivanja ter pregona. Greco ugotavlja, da je bil glede najvišjih nosilcev izvršilne veje oblasti dosežen zgolj skromen napredek. V poročilu za Slovenijo so zapisali še, da ni zadovoljivo izpolnila ali obravnavala nobenega od petnajstih priporočil iz ocenjevalnega poročila iz petega kroga. Delno izpolnjeno je bilo le eno priporočilo.

Na operacijo kolena je treba čakati povprečno več kot leto, v UKC Ljubljana celo tri
21. 09. 2021 06.00Za operacijo krčnih žil, sive mrene in nevromišično elektrodiagnostiko čaka pri nas največ ljudi nad dopustno mejo. Najdlje je treba čakati v UKC Ljubljana, predvsem na ortopedski kliniki. Če potrebujete operacijo nožnega palca, prej kot v dveh letih ne boste operirani, v UKC Ljubljani se bo zavleklo na devet let. Medtem pa boste pri zasebniku, denimo Estetiki Fabjan, na vrsti takoj. In prav zaradi dolgih čakalnih vrst za preglede pri specialistih se marsikdo, ki si to lahko privošči, pa čeprav plačuje zavarovanje, odloči za samoplačniški obisk, da bi hitreje prišel do diagnoze.

Razkrivamo fotografije: Janša in Marčič se nista srečevala samo naključno
13. 09. 2021 21.02Razkrivamo fotografije, ki kažejo, da se predsednik vlade Janez Janša in podjetnik Andrej Marčič nista srečevala samo naključno, kot je po razkritju fotografij druženja na golfu na Mavriciju dejal Marčič. Še več, Janez Janša, ki na naša vprašanja ni odgovarjal, je bil, kot kaže, leta 2016 kot takratni opozicijski poslanec v državnem zboru na Marčičevi jahti. Tam pa je bil tudi eden najvplivnejših lobistov Božo Dimnik, čigar hči je ena največjih dobaviteljic v slovenskem zdravstvu. Spomnimo, podjetje, katerega družbenik je Marčič, je v času sedanje Janševe vladne nedavno sklenilo milijonski posel. Ob tem se seveda postavlja vprašanje, ali ni morda vse skupaj povezano prav z zasebnim druženjem Janše in Marčiča, kot kaže, tudi na njegovi jahti.

Trinajstletna kalvarija Črnomaljcev – neznosen smrad in onesnaževanje z digestatom iz bioplinarne
13. 07. 2021 06.00Digestat iz Petrolove bioplinarne, ki se uporablja za gnojenje kmetijskih površin, že drugo leto ni primeren za uporabo, je ugotovil okoljski inšpektorat. Digestat oziroma odpadek, kot mu pravijo lokalni aktivisti, v Beli krajini razburja že več kot desetletje, sistemske rešitve pristojna ministrstva doslej še niso našla.

Fajonova poudarila odgovornost, Tonin: Slovenija bo dobro opravila nalogo
30. 06. 2021 21.50Predsedovanje Svetu EU za državo ni ne kompliment ne izraz zaupanja, še manj pa darilo. Je pa nedvomno odgovornost in priložnost, da država, tokrat Slovenija, pokaže svoje prioritete in skupno evropsko vizijo, pravi ob prevzemu krmila Sveta EU predsednica SD Tanja Fajon. Medtem se minister za obrambo Matej Tonin že veseli začetka predsedovanja in pravi: "Vem, da bo Slovenija dobro opravila svojo nalogo."