sistemska ureditev

Upokojitvena starost se bo višala, z njo pa tudi odmerni odstotek
02. 04. 2025 10.45Socialni partnerji so podpisali dogovor o predlogu pokojninske novele, ki ga je pripravila pogajalska skupina Ekonomsko-socialnega sveta. Premier Robert Golob je ob tem znova poudaril, da je reforma nujna. Delodajalsko stran veseli, da se prispevna stopnja ne bo zvišala, obrtniška zbornica pa izpostavlja tudi, da ne bo napovedanih drastičnih povišanj prispevkov za s.p.-je. Sindikati pravijo, da predlog ni idealen, je pa boljši kot pred pogajanji.

S kriznimi namestitvami želijo preprečiti tragedije, kot so se že zgodile
18. 12. 2024 20.27Vlada je na seji obravnavala tudi predlog novele zakona o socialnem varstvu. Sledi dogovoru o prenovi sistema plač in novih uvrstitvah delovnih mest in nazivov v plačne razrede v zdravstvu in socialnem varstvu. Ureja pa tudi krizne namestitve za starejše. Dokončno naj bi bil za obravnavo v DZ pripravljen v ponedeljek, je dejal minister za delo Luka Mesec.

'Po celi državi se gradi infrastrukturo, ki je nedostopna za večino'
14. 11. 2024 16.25Člani iniciative Stanovanjski blok so izvedli protestno akcijo pred hotelom Slovenija. Namen protesta je bil opozoriti na naraščajočo stanovanjsko krizo in neustavljivo bogatenje nepremičninskih špekulantov na račun prebivalcev.

Nejc Šimenko z razvojem Medicofit klinike pacientom omogoča dostop do najsodobnejše tehnologije v fizioterapiji
08. 11. 2024 17.23Obiskali smo Medicofit kliniko, uspešno slovensko zasebno zdravstveno podjetje, ki ima sedež v Ljubljani in postaja mednarodno prepoznavni center za celostno neoperativno rehabilitacijo ortopedskih poškodb in bolezni.

Denar za gradnjo javnih najemnih stanovanj bo zagotovljen v proračunu
06. 06. 2024 15.55Vlada je potrdila izhodišča za zakon o sistemskem financiranju gradnje javnih najemnih stanovanj, ki v naslednjih desetih letih za ta namen predvidevajo do 100 milijonov evrov letno. Sistemski vir za gradnjo javnih najemnih stanovanj bo po načrtih opredeljen od leta 2025 dalje, in sicer v državnem proračunu. "Danes že pripravljamo proračuna za leti 2025 in 2026, sredstva za ta namen so že predvidena," je dejal premier Robert Golob.

Vlada bo plače sodnikov 'popravila' z interventnim zakonom
05. 04. 2024 13.59Predsednik vlade Robert Golob, ministrica za pravosodje Andreja Katič in predstavniki ministrstva za javno upravo so se sestali z vodilnimi predstavniki slovenskega pravosodja. Dogovorili so se, da bo vlada izvršila ustavno odločbo s posebnim interventnim zakonom.

'Nujno bo treba potegniti ločnico med navijaštvom in huliganstvom'
18. 02. 2024 21.16Nogometna zveza Slovenije (NZS) je v odzivu na dogodek v Murski Soboti, kjer je eksplozivno telo poškodovalo šest članov domačega nogometnega kluba Mura v dvoboju 21. kroga Prve lige Telemach z Mariborom, med drugim zapisala, da so na zvezi ogorčeni in pretreseni ter da bo treba potegniti jasno ločnico med navijaštvom in huliganstvom.

Bobinac: Olimpijske igre v Parizu so izjemna priložnost za Slovenijo
14. 01. 2024 10.57Predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije (OKS) Franjo Bobinac je ob vstopu v drugo leto mandata osredotočen na priprave krovne slovenske športne zveze na poletne olimpijske igre v Parizu. V njih vidi izjemno priložnost za Slovenijo, ki bo v Parizu ciljala na odmeven nastop tako na športnem kot tudi na poslovno-diplomatskem področju.

Kdo si lahko privošči bolniško – rekorder s 24.000 evri ali nekdo s 500 evri nadomestila?
03. 01. 2024 06.00Bolniška odsotnost – ena največjih težav slovenskega zdravstva. Kdo si bolniško lahko privošči? 42-letna delavka nam je razkrila svoje plačilne liste. Ker prejema zgolj 500 evrov nadomestila, si bolniško težko privošči. Posledice pa: dela z bolečinami, dan preživi le s pomočjo protibolečinskih tablet. Na drugi strani bolniškega sistema pa rekorder, ki je lani prejel dobrih 24 tisoč evrov iz zdravstvene blagajne v enem mesecu. Na bolniški je že osem let. Kako je to mogoče? Se obetajo spremembe?

Zakon o dolgotrajni oskrbi: 'Največji korak v zadnjih 30 letih v Sloveniji'
27. 06. 2023 09.43Vlada je v potrdila Zakon o dolgotrajni oskrbi. Kot navajajo na ministrstvu, je bila zakonska ureditev področja dolgotrajne oskrbe nujna, saj se v Sloveniji soočamo z izzivi starajoče družbe, grozi nam pa tudi pomanjkanje kadrov za izvajanje socialnovarstvenih storitev. Novi zakon naslavlja vse ključne izzive starajoče in dolgožive družbe. V Svobodi so predlogu naklonjeni.

Prihaja nova dajatev: vlada sprejela predlog zakona o dolgotrajni oskrbi
26. 06. 2023 15.25Vlada je na dopisni seji potrdila predlog zakona o dolgotrajni oskrbi, ki predvideva uvedbo dodatnega prispevka, in zanj predlagala sprejem po nujnem postopku. Zakonu je prižgala zeleno luč, čeprav se Ekonomsko-socialni svet do njega ni opredelil, kar je razburilo tako delodajalce kot sindikate. Oboji trdijo, da vlada s tem krši pravila sveta.

Enotna vozovnica: koliko boste odslej odšteli za potovanje z javnim prevozom?
31. 05. 2023 10.24Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo uvaja enotne IJPP vozovnice Slovenija. Preverite, koliko vas bo po novem stala vozovnica.

'Vsak romski otrok, ki pot nadaljuje v srednjo šolo, je pravi čudež'
20. 05. 2023 08.15Minila so desetletja poskusov, kako otroke iz težavnih socialnih okolij, tudi romske otroke, vključiti v šole, ki so sicer obvezne. Kako jim zagotoviti normalnejše življenjsko okolje in jim omogočiti zaposlitve. In ne le, da jugovzhod Slovenije pri tem ni bil najbolj uspešen, podatki kažejo, da gre še celo vedno bolj na slabše. Od 439 romskih otrok v Novem mestu, ki bi med letoma 2017 in 2021 lahko dokončali osnovno šolo, jih je namreč devetletko zaključilo le 28.

Banka Slovenije: Bančni sistem ostaja stabilen
08. 05. 2023 14.07Bančni sistem ostaja po besedah viceguvernerja Banke Slovenije Primoža Dolenca stabilen. "Najnovejše poročilo o finančni stabilnosti je nastalo v za bančni sistem stresnih okoliščinah, vendar smo tokrat lahko zmerni optimisti," je dejal in poudaril, da se zaplet v nekaj ameriških bankah ni prenesel v bančno okolje EU.

Konec psihoterapevtskega 'biznisa': zakonska regulacija poklica z licencami
05. 04. 2023 13.28"Psihoterapija postaja biznis. Povpraševanje je večje od ponudbe, cene psihoterapevtske ure letijo v nebo," je jasna psihoterapevtka Urška Batellino. Prav zato sta regulacija in izobraževanje na področju psihoterapije tako potrebna. Na zdravstvenem ministrstvu so tako pripravili predlog zakona o psihoterapiji, s katerim želijo to področje regulirati, tudi z licencami in zbornico za psihoterapevte. Upajo, da bo v javno obravnavo prišel čez 14 dni.

Minister predstavil 'siamska dvojčka, ki bosta izkoreninila korupcijo'
04. 04. 2023 13.59Ministrstvo za zdravje je predstavilo predloga zakonov o zdravstvenem informacijskem sistemu in o Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije. Po besedah ministra Danijela Bešiča Loredana gre za siamska dvojčka, saj da sta zakona med seboj povezana. Kot je dejal, najbolj optimalen scenarij narekuje, da bi bila lahko zakona implementirana do leta 2026. Meni, da bo po dveh letih novega sistema počasi izzvenela tudi sistemska korupcija.

Do leta 2050 naj bi število oseb z demenco naraslo za 97 odstotkov
21. 09. 2022 09.55V Sloveniji živi 43.000 ljudi z demenco, do leta 2050 pa naj bi se število povzpelo na 85.000. Čeprav so številke osupljive, pa verjetno podcenjujejo pravi obseg, saj se pojavljajo dokazi, da lahko covid-19 poveča tveganje za razvoj demence pozneje v življenju.

Banka Slovenije rahlja nekatere omejitve na področju kreditiranja
04. 05. 2022 16.14Banka Slovenije bo zaradi naraščajočega tveganja za finančno stabilnost, ki izhaja iz nepremičninskega trga, prilagodila makrobonitetno politiko. Bankam bo dala bolj proste roke pri presoji, komu bodo podelile kredit, bodo pa morale povečati kapitalski blažilnik.

Kako bi stranke poskrbele za bolj učinkovito preventivo na področju zdravja?
21. 04. 2022 09.38V Sloveniji je skoraj polovica moških in ena tretjina žensk prekomerno težkih, s tem da 20,7 odstotkov moških in 15,6 žensk spada v skupino debelih. Debelost je kronična bolezen, povzroča motnje v telesnih funkcijah in presnovnih procesih. Spremljajo jo številne zdravstvene težave. Strokovnjaki poudarjajo, da je ključna v boju proti temu perečemu problemu moderne družbe, ki dodatno bremeni zdravstveni sistem, preventiva. Kako bodo poskrbeli za več preventive na področju zdravja in katere so njihove konkretne rešitve, smo vprašali osem političnih strank, ki jim je ob začetku našega volilnega projekta kazalo najbolje.

Ustavno sodišče razveljavilo določbo o dvigu plačnega stropa zdravnikom
11. 04. 2022 13.30Ustavno sodišče je razveljavilo 48. člen desetega interventnega zakona (PKP10), ki bi za zdravnike in zobozdravnike zvišal najvišji plačni razred, ki ga lahko dosežejo v sistemu plač javnega sektorja. Med drugim je ocenilo, da izpodbijana določba, ki posega v temelje enotnega plačnega sistema, ni nujen ukrep za odpravljanje posledic epidemije covida-19. V Fidesu so se odzvali ostro: to bo še okrepilo njihovo zahtevo po izstopu iz enotnega plačnega sistema v javnem sektorju in zgoditi se bo moral bistveno prej, kot če omenjeni člen ne bi bil razveljavljen.

Posegi v zakonodajo, ki jim nasprotuje celo stroka: 'Nepremišljeno, neutemeljeno, škodljivo'
21. 01. 2022 12.55Predlagani dopolnitvi kazenskega zakonika, ki skrajšuje zastaralne roke v zadevah gospodarske kriminalitete, med drugim nasprotujejo na vrhovnem državnem tožilstvu in pravosodnem ministrstvu. Kot pravijo, so rešitve nesistemske in lahko pomenijo ravno nasprotne učinke. V težjih oz. zapletenejših primerih kaznivih dejanj bi pomenile celo neke vrste amnestijo za storilce kaznivih dejanj.

Ženske v filmu
27. 11. 2021 07.00V 25 letih so ženske režirale 23 celovečercev, moški 146. Povprečen filmski proračun za režiserja je po podatkih Slovenskega filmskega centra milijon evrov, za režiserko 800 tisočakov. Zakaj so režiserji bolje plačani, zakaj dobijo več priložnosti?

Odbor DZ zavrnil zakonsko ureditev brezplačnega lokalnega prevoza za upokojence
08. 09. 2021 11.59Člani odbora DZ za infrastrukturo so s sedmimi glasovi za in 10 proti zavrnili predlog novele zakona o prevozih v cestnem prometu, s katerim so želeli v SAB sistemsko zagotoviti brezplačen prevoz za upokojence v mestnem potniškem prometu. Predlogu je nasprotovala vlada, saj da že dosedanja ureditev daje zadostno pravno podlago za takšno ureditev.

Hojs policiste zmerja z lenuhi, Olaj pa k spoštljivi retoriki poziva sindikata
12. 08. 2021 11.17Notranji minister Aleš Hojs se je znova zapletel v javno obračunavanje na družbenih omrežjih, tokrat s Sindikatom policistov Slovenije. Jabolko spora? Varovanje poslancev pred Državnim zborom in opozorila pred odpovedjo, ki so jo dobili trije vodilni policisti na PU Ljubljana. Hojs je v zapisu člane policijskega sindikata označil za "lenuhe", ki naj "začnejo delati".

KPK kršitev ni ugotovila, Veselovo delo za Fifo ni sporno
12. 05. 2021 10.09Komisija za preprečevanje korupcije je zaključila postopek glede suma nezdružljivosti funkcije predsednika računskega sodišča z opravljanjem funkcije predsednika odbora za revizijo in skladnost pri Mednarodni nogometni zvezi FIFA. Kršitev niso ugotovili, zato so postopek ustavili. Pristojnim organom pa bo KPK kljub temu podala pobudo za ustreznejšo ureditev zakonodaje. Vesel je odločitev KPK pozdravil in dejal, da gre za dobro priložnost za opravičilo nekaterih političnih akterjev.

DZ ni za višji dodatek pri delu s covidnimi bolniki
23. 04. 2021 17.42DZ ni sprejel predloga novele petega protikoronskega zakona, ki so ga predlagali v SD, LMŠ, Levici in SAB. Za predlog je glasovalo 43 poslancev, proti pa jih je bilo 44. V skladu z njim bi se dodatek za neposredno delo s covidnimi bolniki v zdravstvu in socialnovarstvenih zavodih zvišal s 30 na 65 odstotkov urne postavke osnovne plače zaposlenega.

'Noben predpis ni veljaven, če ni objavljen v uradnem glasilu države'
08. 04. 2021 15.32Kazni izrečene na protestih zaradi prepovedi zbiranja in zaradi nenošenja maske na prostem, zaradi kršitve prehoda regijske ali občinske meje ali zaradi gibanja v nočnem času. Za vsaj dobra 2 milijona evrov izrečenih kazni je, kot kaže, neveljavnih. Vlada namreč podaljševanje odlokov ni objavljala v uradnem listu, pri čemer je ustava v 154. členu jasna: predpisi se objavljajo v državnem Uradnem listu. To pomeni, da mora biti objavljeno tudi vsako podaljšanje predpisa.

Se je koalicija uskladila glede umika predloga o finaciranju NVO?
21. 12. 2020 18.10Koalicija se naj bi uskladila o umiku spremembe financiranja sklada za razvoj NVO v predlogu sedmega protikoronskega zakona, po kateri se v sklad ne bi več stekal del dohodnine, o katerem lahko zavezanci odločajo sami. Premier Janez Janša je sicer ob ostrih odzivih NVO na predlog dejal, da bodo spoštovali odločitev DZ.

'Za popolno osamitev okuženih nimamo ne primernih prostorov ne dovolj kadra'
16. 07. 2020 10.32Prisila, da v socialnovarstvenih zavodih in varstveno-delovnih centrih vzpostavimo sivo in rdečo cono, je v nasprotju s trenutno veljavno zakonodajo, opozarjajo v Skupnosti socialnih zavodov Slovenije, kjer so prepričani, da bi zadrževanje obolelih s covid-19 v omenjenih zavodih lahko ogrožalo zdravje in kršilo pravice zdravih.

Okuženih iz vipavskega doma starejših ne bodo premestili v šempetrsko bolnišnico
06. 07. 2020 14.13Vladni govorec Jelko Kacin je na tiskovni konferenci kot posebej zaskrbljujoče izpostavil pojav okužb v domu za starostnike v Vipavi. Medtem v Skupnosti socialnih zavodov Slovenije opozarjajo, da so nas zadele nove okužbe, ustreznih lokacij za osamitev obolelih zunaj domov pa ni. Prav tako je zadrževanje obolelih v DSO neskladno z obstoječo zakonodajo in krši pravice zdravih stanovalcev in stanovalk.