sistemska rešitev

'V enem mandatu smo naredili več kot katera koli vlada v zadnjih 20 letih'
04. 04. 2025 06.00Po sprejetju novele zakona o zdravstveni dejavnosti predsednik vlade Robert Golob vztraja, da zakon razmejuje delo v javni mreži in pri zasebnikih. Pri oblikovanju novele so upoštevali predloge strateškega sveta za zdravstvo pod vodstvom Erika Breclja. "Zame njegovo mnenje v tem primeru edino šteje," je povedal Golob, ki je volivce že pozval, naj se referenduma o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti ne udeležijo. Aktualna vlada je po njegovem mnenju naredila več kot katera koli druga v zadnjih 20 letih. Komentiral je tudi uvedbo ameriških carin za uvoz iz držav EU in zahtevano povečanje sredstev za obrambo.

Upokojitvena starost se bo višala, z njo pa tudi odmerni odstotek
02. 04. 2025 10.45Socialni partnerji so podpisali dogovor o predlogu pokojninske novele, ki ga je pripravila pogajalska skupina Ekonomsko-socialnega sveta. Premier Robert Golob je ob tem znova poudaril, da je reforma nujna. Delodajalsko stran veseli, da se prispevna stopnja ne bo zvišala, obrtniška zbornica pa izpostavlja tudi, da ne bo napovedanih drastičnih povišanj prispevkov za s.p.-je. Sindikati pravijo, da predlog ni idealen, je pa boljši kot pred pogajanji.

Amnesty International vlado pozval k zagotovitvi vode v vseh romskih naseljih
19. 11. 2024 17.11Predstavniki Amnesty International Slovenije, romskih organizacij in Romov so na novinarski konferenci v Ribnici opozorili, da v Sloveniji petina romskih naselij še vedno nima pitne vode, čeprav je pravica do vode po ustavi zagotovljena človekova pravica. Vlado so zato s posebno peticijo pozvali, naj zagotovi vodo tam, kjer je še nimajo.

Policija zaradi smrti sedemmesečne dojenčice ovadila eno osebo
11. 07. 2024 19.18Februarja letos je našo državo pretresla novica o smrti sedemmesečne dojenčice z Goričkega. Ker je nenadoma postala neodzivna in je nehala dihati, so jo z rešilcem odpeljali na urgenco v Mursko Soboto, a je kljub oživljanju umrla. Primer sta takoj začeli preiskovati socialna inšpekcija, ki nepravilnosti pri delu centra za socialno delo ni zaznala, in Policija.

Denar za gradnjo javnih najemnih stanovanj bo zagotovljen v proračunu
06. 06. 2024 15.55Vlada je potrdila izhodišča za zakon o sistemskem financiranju gradnje javnih najemnih stanovanj, ki v naslednjih desetih letih za ta namen predvidevajo do 100 milijonov evrov letno. Sistemski vir za gradnjo javnih najemnih stanovanj bo po načrtih opredeljen od leta 2025 dalje, in sicer v državnem proračunu. "Danes že pripravljamo proračuna za leti 2025 in 2026, sredstva za ta namen so že predvidena," je dejal premier Robert Golob.

Strah v šolah: Poklukar odredil izredni nadzor nad delom Policije
11. 04. 2024 07.49Ministrstvo za notranje zadeve je potrdilo naše informacijah, da je resorni minister Boštjan Poklukar odredil izredni nadzor nad delom Policije. Razlog pa – počasno preiskovanje komentarja z napovedjo strelskega napada na eni izmed slovenskih šol in komunikacija, ki je sprožila preplah. Sta Policija in okrožno državno tožilstvo naredila napako?

Vlada bo plače sodnikov 'popravila' z interventnim zakonom
05. 04. 2024 13.59Predsednik vlade Robert Golob, ministrica za pravosodje Andreja Katič in predstavniki ministrstva za javno upravo so se sestali z vodilnimi predstavniki slovenskega pravosodja. Dogovorili so se, da bo vlada izvršila ustavno odločbo s posebnim interventnim zakonom.

Bobinac: Olimpijske igre v Parizu so izjemna priložnost za Slovenijo
14. 01. 2024 10.57Predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije (OKS) Franjo Bobinac je ob vstopu v drugo leto mandata osredotočen na priprave krovne slovenske športne zveze na poletne olimpijske igre v Parizu. V njih vidi izjemno priložnost za Slovenijo, ki bo v Parizu ciljala na odmeven nastop tako na športnem kot tudi na poslovno-diplomatskem področju.

Kdo si lahko privošči bolniško – rekorder s 24.000 evri ali nekdo s 500 evri nadomestila?
03. 01. 2024 06.00Bolniška odsotnost – ena največjih težav slovenskega zdravstva. Kdo si bolniško lahko privošči? 42-letna delavka nam je razkrila svoje plačilne liste. Ker prejema zgolj 500 evrov nadomestila, si bolniško težko privošči. Posledice pa: dela z bolečinami, dan preživi le s pomočjo protibolečinskih tablet. Na drugi strani bolniškega sistema pa rekorder, ki je lani prejel dobrih 24 tisoč evrov iz zdravstvene blagajne v enem mesecu. Na bolniški je že osem let. Kako je to mogoče? Se obetajo spremembe?

V stroki proti združevanju ljubljanskih javnih vrtcev v en zavod
14. 12. 2023 16.03Društvo pedagogov in drugi predstavniki stroke so izrazili nestrinjanje s predlogom sklepa o nameri reorganizacije javnih vrtcev v Mestni občini Ljubljana, po katerem bi se 23 vrtcev s 1. januarjem 2025 združilo v en javni vzgojno-izobraževalni zavod. Ljubljanski mestni svetniki bodo o predlogu odločali v ponedeljek.

ZZZS po sestanku z ministrico: 'Iz Štefanove piha malo bolj topel veter'
21. 11. 2023 15.13Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel se je po sestanku z direktorji zdravstvenih domov in splošnih ter specialnih bolnišnic danes srečala še z direktorji bolnišnic na terciarnem nivoju. Kot je dejala, je šlo za uvodni pogovor, dotaknili pa so se treh tem: čakalne dobe, nujna medicinska pomoč in poslovanje zavodov. Ministrica se je sestala tudi s člani skupščine ZZZS. S predstavljenimi prioritetami so se člani skupščine načeloma strinjali, a so obenem imeli za ministrico številna vprašanja. Da je danes prišla na skupščino, pa so ocenjevali kot pozitiven znak za prihodnje sodelovanje.

121 milijonov evrov za plinovod do Madžarske, po njem bi šel tudi vodik
01. 09. 2023 14.42Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je potrdilo skorajšnji podpis memoranduma, s katerim bosta Slovenija in Madžarska dorekli značilnosti plinovodne povezave med državama. Vrednost investicije na slovenski strani je ocenjena na okoli 121 milijonov evrov. Državi sta se dogovorili, da bo plinovod primeren tudi za prenos vodika.

Prvič se je sestal svet za vode: v iskanju začasnih in dolgoročnih rešitev
21. 08. 2023 13.48Pri oblikovanju ukrepov za boljšo poplavno varnost bo sodeloval tudi svet za vode, ki se je prvič sestal na ministrstvu za naravne vire in prostor. "Najprej je treba iskati začasne, potem pa dolgoročne rešitve, da bomo imeli v končni fazi večjo poplavno varnost, kot jo imamo danes," je po srečanju poudaril hidrolog Rok Fazarinc.

Evropa, quo vadis? Ko morilec otrok postaja junak in vzornik
23. 07. 2023 11.15"Pred leti so po terorističnem napadu Andersa Breivika na Norveškem na družbenih omrežjih pisali, kako tega ne odobravajo, da nočejo imeti nič s takim tipom človeka. Zdaj si upam reči, da je za mladega skrajnodesničarskega aktivista, ki je bil takrat še otrok in premlad, da bi bil politično indoktriniran, Breivik kakor bog, ki je storil, kar je bilo treba narediti," so dober teden nazaj zapisali pri Delu.

Zakon o dolgotrajni oskrbi: 'Največji korak v zadnjih 30 letih v Sloveniji'
27. 06. 2023 09.43Vlada je v potrdila Zakon o dolgotrajni oskrbi. Kot navajajo na ministrstvu, je bila zakonska ureditev področja dolgotrajne oskrbe nujna, saj se v Sloveniji soočamo z izzivi starajoče družbe, grozi nam pa tudi pomanjkanje kadrov za izvajanje socialnovarstvenih storitev. Novi zakon naslavlja vse ključne izzive starajoče in dolgožive družbe. V Svobodi so predlogu naklonjeni.

Prihaja nova dajatev: vlada sprejela predlog zakona o dolgotrajni oskrbi
26. 06. 2023 15.25Vlada je na dopisni seji potrdila predlog zakona o dolgotrajni oskrbi, ki predvideva uvedbo dodatnega prispevka, in zanj predlagala sprejem po nujnem postopku. Zakonu je prižgala zeleno luč, čeprav se Ekonomsko-socialni svet do njega ni opredelil, kar je razburilo tako delodajalce kot sindikate. Oboji trdijo, da vlada s tem krši pravila sveta.

Nov interventni zakon: podaljšali bi ukrep omejevanja cen oskrbnin
19. 06. 2023 18.10S 1. julijem, ko prenehajo določbe aktualnega interventnega zakona, ki omejuje rast cen storitev v socialnovarstvenih zavodih, bodo ti primorani prenesti razliko pri usklajevanju cen storitev na uporabnice in uporabnike. Ministrstvo za solidarno prihodnost je zato oblikovalo nov interventni zakon, s katerim podaljšuje ukrep omejevanja cen do 1. januarja 2024.

Konec psihoterapevtskega 'biznisa': zakonska regulacija poklica z licencami
05. 04. 2023 13.28"Psihoterapija postaja biznis. Povpraševanje je večje od ponudbe, cene psihoterapevtske ure letijo v nebo," je jasna psihoterapevtka Urška Batellino. Prav zato sta regulacija in izobraževanje na področju psihoterapije tako potrebna. Na zdravstvenem ministrstvu so tako pripravili predlog zakona o psihoterapiji, s katerim želijo to področje regulirati, tudi z licencami in zbornico za psihoterapevte. Upajo, da bo v javno obravnavo prišel čez 14 dni.

Minister predstavil 'siamska dvojčka, ki bosta izkoreninila korupcijo'
04. 04. 2023 13.59Ministrstvo za zdravje je predstavilo predloga zakonov o zdravstvenem informacijskem sistemu in o Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije. Po besedah ministra Danijela Bešiča Loredana gre za siamska dvojčka, saj da sta zakona med seboj povezana. Kot je dejal, najbolj optimalen scenarij narekuje, da bi bila lahko zakona implementirana do leta 2026. Meni, da bo po dveh letih novega sistema počasi izzvenela tudi sistemska korupcija.

'Denarja ne bomo izgubljali za dobavitelje in provizije, ampak za zdravljenje ljudi'
22. 02. 2023 12.32Predsednik KPK Robert Šumi in minister za zdravje Danijel Bešič Loredan sta predstavila analizo, s katero bodo pod drobnogled vzeli dobavitelje javnih zdravstvenih zavodov na področju nabave medicinske opreme in drugih izdelkov v obdobju od 1. januarja 2018 do konca lanskega leta. Kot je povedal minister, želijo s sistemskimi spremembami poskrbeti, da zbranega denarja za zdravstvo ne bodo izgubljali za dobavitelje in provizije, pač pa ga bodo porabili za zdravljenje ljudi, skrajševanje čakalnih vrst, izboljšanje dostopnosti in optimizacijo zdravstvenega sistema.

Se na protikorupcijsko komisijo znova vršijo politični pritiski?
22. 02. 2023 08.43Predsednik Komisije za preprečevanje korupcije Robert Šumi in minister za zdravje Danijel Bešič Loredan predstavljata nov projekt in sicer analizo, s katero bodo pod drobnogled vzeli dobavitelje javnih zdravstvenih zavodov na področju nabave medicinske opreme in drugih izdelkov ter seveda tudi njihove cene. S predsednikom Robertom Šumijem sva se v intervjuju pogovarjala tudi o korupciji v zdravstvu. Pa o tem, da se mora gospodarstvo oziroma gospodarska združenja, prav tako zavezati k ničelni toleranci do podkupovanja javnih uslužbencev, opozarja Šumi. Je pa hkrati razočaran, ker se ponovno pojavljajo namigi, da je komisija neučinkovita in nepotrebna. "S prstom kazati na KPK, da je odgovorna za stanje korupcije v državi, je čista manipulacija, ki očitno nekomu koristi. Žal določeni podatki kažejo na to, da se ta zgodba spet ponavlja," opozarja prvi mož protikorupcijske komisije.

'Ljudje bi morali dobiti pomoč tam, kjer jo v resnici morajo – pri državi'
31. 12. 2022 07.00Slovenija je že večkrat dokazala, da zna stopiti skupaj, ko je nekomu treba pomagati, Slovenke in Slovenci ste že neštetokrat pokazali, da vam je mar, in na široko odprli svoja srca. V 28-urnem maratonu ste zbrali rekordnih 1.154.873 evrov, mama dečka Urbana je dosegla, da se zaradi iskanja in razvoja zdravila za svojega sinčka zažene program razvoja genske terapije za sindrom CTNNB1 in še mnogo več.

Minister: Janković me je opozoril, naj ZD Ljubljana in direktorico pustim čisto na miru
21. 12. 2022 11.37Urad za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu ministrstva za zdravje je 7. decembra izdal sklep o začetku izrednega upravnega nadzora v Zdravstvenem domu (ZD) Ljubljana. V nadzoru želijo ugotoviti razloge za slabo poslovanje zavoda. Nadzor bodo opravili tudi v Zdravstvenem zavodu Multimedicus direktorice ZD Ljubljana Antonije Poplas Susič, čeprav je ljubljanski župan ministra "prijazno opozoril, naj ZD Ljubljana in direktorico pusti čisto na miru".

NIJZ: Termini zdravstvenih storitev so bili izbrisani zaradi napak pri izvajalcih
28. 11. 2022 13.39Izbrisani termini zdravstvenih storitev niso bili izbrisani zaradi napake v centralnem sistemu eNaročanja, pač pa zaradi napak pri izvajalcih, so poudarili na NIJZ. Na zahtevo Ministrstva za zdravje in skladno z zakonom pristojni sicer še naprej brišejo neizkoriščene termine s čakalnih seznamov.

Porsche Cayenne je avtomobil, o katerem je sanjal že Ferry Porsche
14. 11. 2022 00.15Ferry Porsche je napovedal: Če izdelamo terensko vozilo po naših standardih kakovosti, ki bo na pokrovu motorja nosilo Porschejev grb, ga bodo ljudje kupili.

Kranjski župan o tujcih: Dobro organiziran način zaslužkov, ki ga država dopušča
12. 11. 2022 13.43Problematika priseljevanja tujcev pesti več slovenskih mest, a kranjski župan Matjaž Rakovec je edini, ki se sooča z očitki, da si uvaža volivce, na kar naj bi nakazovala tudi njegova fotografija z albansko zastavo. "Gre za poskus politične diskreditacije," pojasnjuje ozadje zgodbe. Občine na priseljevanje nimamo vpliva, se pa soočamo s posledicami, opozarja. Zaradi nerazumevanja jezika je največ izzivov v šolstvu in zdravstvu, prihaja tudi do izkoriščanja našega socialnega sistema. "Zaradi ohlapne zakonodaje delavci z zahodnega Balkana pridejo k nam in od tu nadaljujejo pot v bolj razvite države. To je dobro organizirana zadeva, kjer gre verjetno za precejšnje zaslužke," pravi. Na državi pa je, da to prepreči.

Bešič Loredan: Želimo se pogovarjati o covidu, kot se pogovarjamo o gripi
13. 10. 2022 12.56Vlada je sprejela predlog Zakona o nujnih ukrepih za zajezitev širjenja in blaženje posledic covida-19 na področju zdravstva, je povedal minister Danijel Bešič Loredan. Po njegovih besedah so z "izhodnim covidnim zakonom" postavili pravne podlage, da covid-19 "do spomladi postane endemično obolenje". Vlada ga v DZ pošilja po nujnem postopku.

Z jesenjo v zdravstvu spet otežena dostopnost osebnih zdravnikov in daljše čakalne dobe
04. 10. 2022 00.15Jesen prinaša skrbi, povezane z zdravjem, sezona prehladov in podobnih obolenj je že v polnem zamahu. Marsikdo preventivno skrbi za krepitev odpornosti pa vendarle bo spet prišlo do prezasedenosti zdravnikov in dolgih čakalnih vrst. Kaj narediti, če vas doleti bolezen ali poškodba, ko je pomembno takoj priti do specialista ali fizioterapije, obenem pa si ne želimo visokih stroškov?

'Če bi imeli stanovalci identifikacijske zapestnice, do zamenjave ne bi prišlo'
01. 10. 2022 19.36Nadaljuje se iskanje krivcev za zamenjavo pacientov v celjski bolnišnici. Potem ko je strokovni direktor Franc Vindišar dejal, da je do zamenjave prišlo zaradi nedoslednosti v sistemu obravnave stanovalcev socialnovarstvenih ustanov, so se odzvali v Skupnosti socialnih zavodov, kjer krivdo odločno zavračajo. Prav tako se jim zdi nesprejemljivo, da bi oskrbovancem dajali identifikacijske zapestnice.

Huda suša: 'Dolgoročna rešitev so namakalni sistemi'
17. 08. 2022 06.00Strokovnjaki že vse poletje svarijo, da je letošnja suša ena najhujših, pri nas morda celo najhujša v zadnjih 50 letih. Kmetje so na robu obupa, in to ne le v Prekmurju, pač pa tudi na vipavskem koncu. Tam so kmetje nezadovoljni tudi zato, ker ne morejo uporabljati vode iz reke Vipave. Kmetijska ministrica je kot dolgoročno rešitev predlagala vzpostavitev namakalnih sistemov. Kmet Damjan Slejko pa je izpostavil, da bi bilo treba prej izkoristiti reke in potoke, kjer je mogoče postaviti zadrževalnike. "Če bodo rešili reko Vipavo in vzdignili podtalnico, potem ne rabimo namakanja," je dejal.