sistematično cepljenje

Učiteljica netopirja odnesla iz učilnice, čez mesec dni umrla zaradi stekline
10. 12. 2024 09.07Učiteljica umetnosti iz Kalifornije je po stiku z netopirjem umrla zaradi okužbe s steklino. V svoji učilnici je našla netopirja, ki ga je odnesla na prosto, ob tem pa ni opazila, da bi jo netopir ugriznil ali popraskal. Po enem mesecu je zbolela, mučili sta jo vročina in tresavica, v dveh dneh pa so se njeni bližnji od nje lahko le še poslovili.

Zbudili so se z netopirjem v spalnici, otrok umrl zaradi stekline
05. 10. 2024 12.16V Kanadski provinci Ontario je zaradi stekline umrl otrok, ki je bil izpostavljen netopirju. Netopirja sta starša sicer našla v spalnici otroka, a ker nista zaznala ugrizov ali prask, otroka nista cepila proti steklini. Steklina je sicer redka, a zelo nevarna virusna bolezen, v Sloveniji od leta 1950 nismo zabeležili nobenega smrtnega primera.

V Afriki odkrili prvi primer otroške paralize po več letih
18. 02. 2022 13.35Virus otroške paralize tipa 1 so potrdili pri otroku v državi Malavi na jugovzhodu Afrike, in sicer v glavnem mestu Lilongwe, je sporočila Svetovna zdravstvena organizacija. Gre za prvi primer otroške paralize na tej celini po letu 2016 v Nigeriji.

'S strategijami za preprečevanje, odkrivanje in zdravljenje raka lahko rešimo veliko življenj'
04. 02. 2022 06.10Trenutno je rak v Sloveniji najpogostejši vzrok smrti pri moških in drugi najpogostejši pri ženskah, za njim vsako leto zboli 15.000 ljudi, kažejo podatki Registra raka v Sloveniji. Več kot tretjino primerov te bolezni je mogoče preprečiti, drugo tretjino pa pozdraviti, če jo odkrijemo zgodaj in pravilno zdravimo. Ker danes obeležujemo svetovni dan boja proti raku, sta Ministrstvo za zdravje in Onkološki inštitut Ljubljana izpostavila pomen celovitega obvladovanja raka, ki ga v Sloveniji uresničujemo z državnim programom. Novega, ki bo aktualen pet let, smo sprejeli decembra lani.

Evropa vse bolj v primežu omikrona, v ZDA svetovni rekord v številu okužb
04. 01. 2022 11.01Tako v Franciji kot Nemčiji število pozitivnih na novi koronavirus vztrajno narašča, poleg tega pa so v Marseillu odkrili novo koronavirusno različico. V Franciji je pod vprašajem uvedba potrdila o cepljenju s 15. januarjem. V ZDA so v ponedeljek zabeležili več kot milijon novih primerov okužbe z novim koronavirusom, kar velja za svetovni rekord. Kljub visoki precepljenosti pa skokovit porast okužbe beležijo tudi v Španiji. Več britanskih bolnišnic je zaradi širjenja omikrona razglasilo kritične razmere. V Veliki Britaniji so sicer prvič potrdili več kot 200.000 okužb v enem dnevu.

1555 novih okužb, Fafangel: Zadeve ne bomo ustavili, lahko jo obvladujemo
21. 12. 2021 08.54Pristojni so v ponedeljek ob opravljenih 4973 testih PCR potrdili 1555 okužb s koronavirusom. Okužbe z novo koronavirusno različico omikron – skupno 51 – so do danes zjutraj potrdili v vseh slovenskih regijah razen goriški. Kot pravi Mario Fafangel z NIJZ, prenosa te bolj nalezljive različice virusa ne bomo ustavili, lahko pa virus obvladujemo.

Orehovec: Vladni skupini smo predlagali samotestiranje zaposlenih v šolstvu
18. 08. 2021 06.48Državni sekretar na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport Damir Orehovec je dejal, da je ministrstvo vladni skupini predlagalo samotestiranje učiteljev. Izjavo je podal po končanih videokonferencah z ravnatelji osnovnih in srednjih šol ter vrtcev o začetku novega šolskega leta. Predsednik združenja osnovnošolskih ravnateljev Gregor Pečan pa je dejal, da konkretnih odgovorov na sestanku niso dobili. Za zdaj je znano le, da naj bi se pouk 1. septembra pričel po t. i. modelu B.

Javni zavodi: Stroška testiranj ne moremo kriti sami, nihče nas ne upošteva
13. 08. 2021 12.31Precepljenost zaposlenih v vrtcih je okoli 40-odstotna, ocenjujejo v Skupnosti vrtcev Slovenije. "Po moji hitri oceni bi se strošek v našem vrtcu na mesečni ravni gibal med 8000 in 9000 evri," pravi Janja Bogataj, ravnateljica Vrtca Škofja Loka. V Združenju ravnateljev vrtcev Slovenije pa so kritični do pristojnih, saj jim nihče ne posreduje potrebnih informacij: "V sredo naj bi se sestali z ministrico, vendar dvomimo, da nas bodo kakor koli upoštevali." V Skupnosti socialnih zavodov medtem opozarjajo: "Te stroške mora kriti proračun, ne pa da se z njimi dodatno obremenjujejo domovi, posledično pa se to prevali na oskrbnine, ki jih plačujejo stanovalci in njihovi svojci."

Gospodarstvo pozdravlja sistematično cepljenje
19. 05. 2021 18.32V gospodarstvu pozdravljajo sistematično cepljenje zaposlenih, saj si med drugim obetajo, da se bodo z zadostno precepljenostjo populacije in obvladovanjem epidemije izboljšali pogoji za delo. Cepilni centri že zbirajo prijave, ponekod pa bodo po dogovoru na sedeže podjetij, kjer bo dovolj kandidatov za cepljenje, poslali tudi mobilne ekipe.

Junija predvidoma začetek sistematičnega cepljenja zaposlenih v gospodarstvu
14. 05. 2021 17.46V skladu z nacionalno strategijo cepljenja proti covidu-19 bodo po državi v naslednjih tednih začeli intenzivneje izvajati sistematično cepljenje zaposlenih v gospodarstvu. Zagon cepljenja je predviden v začetku junija. Nekaj ključnih informacij za podjetja so pripravili na ministrstvu za zdravje.

V Indiji spet črni rekord, v Braziliji preiskava glede (ne)obvladovanja epidemije
05. 05. 2021 11.14V Indiji so zabeležili novo rekordno število mrtvih zaradi covida-19 v enem dnevu. Po podatkih tamkajšnjega ministrstva za zdravje je v preteklem dnevu za to boleznijo umrlo 3780 ljudi. Medtem pa je ameriški predsednik Biden povedal, da so doslej izpolnili vse cilje, ki so si jih zadali glede cepljenja prebivalstva proti covidu-19.

66 let po zmagi nad otroško paralizo: 'Patenta ni. Bi lahko patentirali sonce?'
13. 04. 2021 12.04Po svetu še vedno potekajo globalni programi za izkoreninjenje otroške paralize. Verjetnost za njen izbruh je sicer največja v necepljenih skupnostih, kjer ljudje živijo v slabih sanitarnih pogojih. V Evropi smo s cepljenjem otroško paralizo izkoreninili, zadnji primer smo v Bolgariji zabeležili leta 2001, ampak to še ne pomeni, da se ne more vrniti. Prav zato je tako pomembno, da precepljenost dosežemo tudi v bolj ogroženih državah. Cepivo, ki je uničilo to hudo bolezen, pa je pred 66 leti razvil ameriški virolog Jonas Salk.

Visoka precepljenost v Velenju. Razlogi: aktiven pristop in dobra programska podpora
08. 04. 2021 18.48Zgodba o uspehu pri cepljenju postaja Velenje. Cepijo skladno s strategijo, a vseeno močno presegajo slovensko povprečje precepljenosti, predvsem pri starejših osebah. A namesto da bi njihovo sistematično delo postalo vzor, se morajo v Velenju, podobno kot v Kočevju, ukvarjati predvsem z inšpekcijskimi nadzori.

Zavezništvo za demokratično Slovenijo pozvalo k podpori ustavne obtožbe zoper Janšo
01. 04. 2021 17.03Zavezništvo za demokratično in pravično Slovenijo je na državljane in poslance naslovilo javni poziv v podporo ustavni obtožbi zoper predsednika vlade Janeza Janšo, ki so jo napovedali v LMŠ. V imenu obrambe demokracije in prihodnosti Slovenije je skrajni čas, so zapisali in nadaljevali, da državljanke in državljani, poslanke in poslanci "rečemo ne".

'Ljudi najbolj razjezi, če ukrepi niso upravičeni'
31. 03. 2021 06.00Kako zelo politične odločitve vplivajo na naša življenja, spoznavamo tudi v času epidemije. V zadnjem letu dni se s prijatelji in širšo družino praktično ne družimo več, naše delo, šolanje, dopusti, vsakodnevne navade, vse to se je drastično spremenilo. In ko je že kazalo, da se bo življenje po drugem valu in začetku cepljenja počasi začelo vračati v običajne tirnice, je prišel tretji val in z njim novo zaprtje države.

V šolah upajo, da bo zaprtje trajalo le 11 dni. Pa potem? Se vračajo vsi?
29. 03. 2021 12.26V slovenskih šolah niso navdušeni nad vnovično vrnitvijo k pouku na daljavo. Kot pravijo ravnatelji, so namreč po nedavni vrnitvi v šole ravno dodobra vzpostavili rutino. Upajo, da bo prekinitev res trajala le 11 dni. Na srednjih šolah bo največ težav za maturante. Za otroke s posebnimi potrebami pa bo šolanje še naprej potekalo v živo. Mateja Logar, vodja strokovne skupine za covid-19, pa je na novinarski konferenci povedala, da se 12. aprila šola nadaljuje po modelu C. Na ministrstvu medtem pravijo, da o tem še sploh ni bilo govora.

Dirka za cepivo, privilegiranost najbogatejših in 'prvak' v cepljenju Izrael
04. 02. 2021 06.12Svetovna zdravstvena organizacija je v sredini januarja opozorila, da je bilo v najbogatejših državah cepljenih že 49 milijonov ljudi, v najrevnejših pa 25. Ne 25 milijonov, le 25. Evropsko unijo in Slovenijo kot njeno članico pa medtem skrbijo težave z dobavo cepiv, ki ne poteka po urniku. Cepivo proti covidu-19, ki je glavno orožje proti pandemiji, torej že imamo – a ne vsi in ne dovolj.

KOMENTAR: Dost' 'mam
22. 01. 2021 08.26Če kdo misli, da je to članek, v katerem bom jadikoval nad ukrepi, se moti. Večina ukrepov je bila nujna. Če kdo misli, da bom pokazal s prstom na ljudstvo, se tudi moti. V tem članku je rezime podrobnega spremljanja epidemije, podatkov, ukrepov in ravnanja različnih akterjev in celotne slovenske družbe v času epidemije.

Sviz: zaradi dodatnih zadolžitev zaposleni preobremenjeni
16. 09. 2020 13.59Izkušnje prvih dveh tednov ponovnega začetka pouka kažejo, da so zaposleni zaradi novih administrativnih zadolžitev preobremenjeni, opozarjajo v Svizu. Obveznosti tehničnega osebja v vrtcih in šolah pa so se kar podvojile. Zato šolsko ministrico pozivajo, naj se sestane s predstavniki SVIZ in pristopi k pogovorom o ustrezni prepoznavi dodatnih obremenitev ter varnostno-zdravstvenih tveganj.

Slovenci v borbi proti covidu: 'Zdi se, da je cela družba v puberteti'
05. 09. 2020 07.00Povsod, sploh pa na družbenih omrežjih, se lahko naposlušamo o tem, kako zavajamo – od stroke do politike in medijev. Sicer vztrajna opozorila zdravnikov, ki so vse svoje poklicno življenje posvetili preučevanjem virusov, naletijo na vse več gluhih ušes. Kdo je kriv, da je tako? Zakaj imamo tak mačehovski odnos do znanosti in kam nas to lahko pripelje? V čem bi se morali zgledovati po Švedih? In zakaj je v zvezi z razvojem cepiva za covid-19 "skepsa absolutno potrebna"?

Kondom naj bo obvezen del prtljage
06. 07. 2019 07.00Raziskave kažejo, da med počitnicami zlasti mladi pogosteje sklepajo nova znanstva in prijateljstva ter tudi intimne stike, pri tem pa se jih še vedno veliko ne zaščiti. Zato na NIJZ mladim in vsem spolno aktivnim pri spolnih odnosih priporočajo dosledno uporabo kondoma, tudi če uporabljajo druge kontracepcijske metode.

'Zdravila proti ošpicam ni. Cepivo je'
14. 06. 2018 07.43Potem ko so v UKC Maribor zabeležili tri nove primere ošpic, poudarjajo, da je možnost okužbe necepljenih trenutno velika. Vsi trije novi primeri so prišli v stik z enim od treh prej obolelih za ošpicami. Epidemiologinja Veronika Učakar poudarja, da je cepivo proti ošpicam visoko učinkovito, in poziva, naj preverimo, če smo cepljeni ali če smo ošpice že preboleli.

Sifilis, gonoreja, klamidija ... spolno prenosljive okužbe, ki se širijo tudi v slovenskih posteljah
30. 01. 2018 07.18Morda bi za sifilis in gonorejo menili, da spadata prej v zgodovinske učbenike kot pa v današnji čas, a žal so spolno prenosljive okužbe realnost našega sveta in ne izginjajo. Na svetu se vsako leto na novo okuži kar 125 milijonov ljudi. Čeprav se največ govori o virusu HIV in hepatitisu, je najbolj razširjena okužba s klamidijo, ki lahko povzroča neplodnost in spontani splav.

V Sloveniji za tetanusom zbolel otrok, ki ni bil cepljen
14. 10. 2016 15.17V Sloveniji so prvič po 20 letih zaznali tetanus pri otroku. Zbolel je otrok, ki proti tej bolezni ni bil cepljen, so sporočili z Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Po neuradnih podatkih oddaje 24UR naj bi bili starši proti cepljenju, zato otroka do petega leta niso cepili.

Na poti v lepši svet!
19. 05. 2009 12.35Fundacija Samaritan je tista, ki bo v modernem svetu opominjala na pozabljene vrednote in s podporo Unicefa poskušala pomagati tistim, ki nas najbolj potrebujejo.

Epidemija ošpic v Italiji
02. 07. 2002 00.00Zaradi epidemije ošpic, ki se je razširila v italijanski pokrajini Campania, Inštitut za varovanje zdravja RS cepljenje svetuje vsem, ki potujejo v Campanio ali druge južnoitalijanske pokrajine in proti ošpicam še niso bili cepljeni.

Spremljanje nalezljivih bolezni v Sloveniji
31. 10. 2001 00.00V Sloveniji poteka sistematično spremljanje, preprečevanje in obvladovanje nalezljivih bolezni skladno z zakonom o nalezljivih boleznih in podzakonskimi akti.