sistem ravnanja z odpadno embalažo

'V Sloveniji bomo slej ko prej morali implementirati kavcijski sistem'

09. 10. 2024 16.27

Predstavniki društva Eko krog, Pravnega centra za varstvo človekovih pravic in okolja, stranke Vesna in Zbornice kmetijskih in živilskih podjetij vlado pozivajo k čimprejšnji uvedbi kavcijskega sistema za embalažo pijač. Kot so poudarili na novinarski konferenci, Slovenija s trenutnim sistemom ne bo izpolnila ciljev evropske zakonodaje.

Burna razprava o uvedbi kavcijskega sistema, a minister upa, da bodo dosegli konsez

19. 06. 2024 18.26

Pred sprejemom dokončne odločitve o uvedbi kavcijskega sistema za nepovratno embalažo pijač so deležniki še zadnjič soočili argumente za in proti njegovi uvedbi. Razprava je bila na trenutke burna. Čeprav vsi poudarjajo, da trenutni sistem ravnanja z odpadno embalažo potrebuje izboljšave, pa si niso enotni, ali je pravi odgovor za njegovo nadgradnjo uvedba kavcijskega sistema. Uvedbi sistema nasprotuje predvsem Zbornica komunalnega gospodarstva Slovenije, dvome pa imajo tudi nekatere trgovske družbe.

Pozivi k čimprejšnji uvedbi kavcijskega sistema: 'To je edina pot'

21. 05. 2024 14.12

V Združenju industrije pijač po dve letih intenzivnih pogovorov z ministrstvom za okolje pristojne pozivajo, naj čim prej sprejmejo dokončno odločitev o uvedbi kavcijskega sistema za embalažo pijač za enkratno uporabo. Podporo slednjemu so izrekli tudi v društvu Eko krog, Zvezi potrošnikov Slovenije in Podjetniško trgovski zbornici.

Uvedba kavcijskega sistema: kdo je za in kdo proti

17. 04. 2024 17.10

Zbornica komunalnega gospodarstva Slovenije ne podpira uvedbe kavcijskega sistema za enkratno uporabno embalažo pijač. Kot so zapisali, imamo v Sloveniji dobro razvit komunalni sistem zbiranja komunalnih odpadkov, uvedba novega pa bi med drugim vodila v dvig cen proizvodov. Sistem z vzporedno logistiko bi povečal tudi ogljični odtis, so prepričani.

Neusmiljena borba za smeti

10. 12. 2022 08.35

Da bi se čim več plastenk vrnilo k proizvajalcem, da ne bi ležale ob cestah, v gozdovih, da se jih ne bi preprodajalo v manj razvite dežele, potapljalo v morja in odlagalo v puščave, želi Evropska Unija do 1. 1. 2029 povsod po Evropi vpeljati kavcijski sistem. Sistem je preprost, za vračilo plastenke dobiš povrnjeno embalažnino. Celoten strošek predelave plastenk bi bil breme proizvajalca in nič več nas, uporabnikov. In tudi Slovenija, čeprav že zdaj zgledno ločujemo, želi vpeljati kavcijski sistem. A se je zataknilo. Družbe za ravnanje z embalažo so zakonu prižgale rdečo luč s pritožbo na Ustavnem sodišču.

Odpadna embalaža pijač prinaša ugodnosti. Preverite, katere!

28. 09. 2022 00.15

'Recikliraj me. Podari mi novo življenje.' To je geslo pilotnega projekta zbiranja odpadne embalaže pijač, s katerim Coca-Cola v Sloveniji stopa nov korak v smeri vizije sveta brez odpadkov. Želite sodelovati? Prinesite plastenke ali pločevinke pijač katerekoli znamke v izbrane hipermarkete Mercator po vsej Sloveniji, prejmite dodatne pike na vašo Mercator Pika kartico in sodelujte v nagradni igri za električne skiroje!

Tudi plastenke in pločevinke kmalu kot povratna embalaža?

11. 12. 2021 16.45

V Eko krogu poudarjajo, da se kavcijski sistem kaže kot cenejši, učinkovitejši in preglednejši sistem zbiranja odpadne embalaže. Poleg tega odpira nova delovna mesta, prispeva k manj smetenja ter omogoča več ponovne uporabe embalaže pijač in kvalitetnega recikliranja. Kavcijski sistem pomeni, da potrošnik ob nakupu pijače za embalažo plača znesek oziroma kavcijo, ki jo ob vrnitvi nazaj na zbirno mesto dobi povrnjeno. V stranki LMŠ so se zavzeli za vzpostavitev takšnega sistema, podporo tej ideji je izrazil tudi minister za okolje in prostor Andrej Vizjak.

Zelena luč predlogu Zakona o varstvu okolja: trenutni sistem ne dosega okoljskih ciljev

04. 11. 2021 17.51

Predlog novega Zakona o varstvu okolja, ki ga je pripravilo Ministrstvo za okolje in prostor, je prejel zeleno luč vlade. Gre za sistemski zakon na področju varstva okolja, ki je nujno potreben tako zaradi neurejenih razmer na področju odpadkov kot zaradi prenosa direktive EU v slovensko zakonodajo, pojasnjuje vlada.

Kako smo pristali do grla v blatu in postali raj za okoljske kriminalce?

21. 06. 2021 14.49

Kdor pri gradnji čistilne naprave ni razmišljal dolgoročno, se sedaj dobesedno utaplja v komunalnem blatu. Ko je Madžarska leta 2019 rekla 'ne' našemu komunalnemu blatu, je vlada ostala pri iskanju rešitev, kako bi Slovenija končno postala samozadostna. Še vedno smo na točki iz leta 2019, opozarjajo na Zbornici komunalnega gospodarstva. "Takrat si niti predstavljati nismo mogli, da bodo priložnost zaznali 'okoljski kriminalci', ki bodo blato sicer od upravljavcev čistilnih naprav legalno prevzeli in ga nato nelegalno odložili v naravo." So pa nekateri vendarle gledali v prihodnost in čistilne naprave opremili s sušilnicami, s čimer so precej oklestili tonažo blata. A tudi ti se soočajo s težavami in pritiski.

Ljubljanske mlekarne z nadzorovano porabo naravnih virov skrbijo za okolje

15. 05. 2021 00.15

Pri ravnanju z odpadki je ključnega pomena spodbujanje trajnostnega gospodarjenja z naravnimi viri in njihove učinkovite rabe, torej da že v izhodišču ustvarimo manj stvari, ki bi lahko končale med odpadki. Spodbujata se ponovna uporaba in recikliranje. Oboje pomembno zmanjša potrebo po naravnih virih in količino odpadkov, ki pogosto pristanejo v vodah.

Požar v Surovini: Tezenčani s peticijo proti onesnaževanju okolja

03. 03. 2020 07.18

Mariborski gasilci so uspeli pogasiti požar, ki je izbruhnil v Surovini. Po prvih podatkih je prišlo do samovžiga, požar pa je povzročil za nekaj milijonov evrov škode. Do nadaljnjega na objektu ostaja požarna straža z gasilskimi vozili. Na spletu se je medtem pojavila peticija proti onesnaževanju okolja v Teznem.

'Sloveniji grozi ekološka katastrofa nacionalnih razsežnosti'

20. 02. 2020 06.00

"Če se situacija na področju ravnanja z odpadki v Sloveniji zaostruje že vse od leta 2009, je v letu 2020 dosegla nov vrh, saj Sloveniji grozi ekološka katastrofa nacionalnih razsežnosti," so v izjavi za medije navedli v Zbornici komunalnega gospodarstva, kjer vlado pozivajo, da takoj sprejme intervencijske ukrepe za odstranitev vse nakopičene embalaže.

Od sprejetja interventnega zakona odpeljanih 5600 ton odpadne embalaže

07. 08. 2019 15.18

V skladu s sprejetim interventnim zakonom o odvozu nakopičene odpadne komunalne embalaže in odpadnih nagrobnih sveč je bilo do 1. avgusta odpeljane 5627,24 tone odpadne embalaže, kažejo podatki okoljskega ministrstva. Še slabih 8000 ton embalaže čaka na odvoz.

Ministrstvo bi k plačevanju embalažnine zavezalo tudi male proizvajalce

07. 06. 2019 13.14

Ministrstvo za okolje in prostor je v javno obravnavo poslalo osnutek uredbe o embalaži in odpadni embalaži. Predlog med drugim predvideva ukinitev količinskega praga dajanja embalaže v promet za nastanek obveznosti plačila stroškov ravnanja z odpadno embalažo. Ta je bil doslej pri 15 tonah letno. Pripombe na ministrstvu pričakujejo do 8. julija.

Odpadna embalaža: opozorila, da je sistem neučinkovit, odpadki se še naprej kopičijo

03. 06. 2019 14.49

Zakon o interventnih ukrepih pri ravnanju z odpadno embalažo ne deluje, ti odpadki se še naprej kopičijo, opozarjajo v družbah za zbiranje odpadkov za nadaljnjo predelavo. Med drugim predlagajo, da se ukine prag 15 ton za plačilo ravnanja z embalažo ter uvede tehtanje zbrane in prevzete embalaže ter klirinško družbo, ki bi urejala trg.

DZ sprejel interventni zakon o odvozu odpadne embalaže in sveč

19. 12. 2018 19.58

DZ je z 52 glasovi za in nobenim proti podprl predlog zakona o interventnih ukrepih pri ravnanju s komunalno odpadno embalažo in z odpadnimi nagrobnimi svečami. V skladu z zakonom bo država stroške za odvoz nakopičene embalaže in sveč prevzela na svoja ramena, znesek pa bo imela pravico izterjati od podjetij, ki niso opravila svojega dela.

100 dni skozi oči vlade: Prioritete občine, sociala, plače, zdravstvo

18. 12. 2018 16.18

Vlada Marjana Šarca se je v prvih 100 dneh mandata dogovorila o zvišanju povprečnin za občine in plač v javnem sektorju, odpravila zadnje varčevalne ukrepe pri socialnih prejemkih in se lotila skrajševanja čakalnih dob v zdravstvu. Kot prioriteto zdaj izpostavlja pripravo rebalansa proračuna za leto 2019 in napoveduje spremembe davčne zakonodaje.

Zakonu o interventnem odvozu odpadne embalaže se obeta podpora

18. 12. 2018 12.16

Predlogu zakona o interventnih ukrepih pri ravnanju s komunalno odpadno embalažo in odpadnimi nagrobnimi svečami se ob vnosu nekaterih popravkov, vključno z omejitvijo njegove veljave do konca leta 2019, obeta široka podpora. DZ bo o predlogu glasoval v sredo.

Korak bližje k rešitvi težav z nakopičeno embalažo in svečami

10. 12. 2018 17.32

Odbor DZ za infrastrukturo, okolje in prostor je brez glasu proti potrdil predlog zakona o interventnih ukrepih pri ravnanju s komunalno odpadno embalažo in z odpadnimi nagrobnimi svečami. Zakon naj bi rešil akutne težave z nakopičeno odpadno embalažo in svečami, da se zadeva ne bi ponovila, pa je resorni minister napovedal spremembo sistema.

Z interventnim zakonom nad kupe embalaže in odpadnih sveč

12. 10. 2018 17.59

Ministrstvo za okolje in prostor z Juretom Lebnom na čelu se je reševanja problematike nakopičene odpadne embalaže in odpadnih nagrobnih sveč lotilo z interventnim zakonom. Predlog zakona, ki ga je poslalo v javno obravnavo, predvideva, da bo država stroške odvoza embalaže začasno prevzela sama.

Slovenija je bila zgled drugim državam, zdaj se v centrih utapljajo v odpadni embalaži

28. 06. 2018 14.55

Slovenija, ki je na področju ravnanja z odpadki v zadnjih letih napravila velike korake naprej in na marsikaterem področju velja za evropski primer dobre prakse, se utaplja v smeteh. V zbirnih centrih se kopiči odpadna embalaža. Samo v Ljubljani je že 2000 ton odpadne embalaže.

Smrad in nevarnost požara v Mariboru: kdo bo rešil težave z odpadki?

15. 06. 2018 10.02

Zaradi pomanjkljivega odvoza odpadne embalaže v Sloveniji se že pojavljajo težave. V komunalnem podjetju Snaga Maribor trenutno skladiščijo približno 200 ton odpadne embalaže, iz katere se še posebej v vročem vremenu širi smrad, bojijo pa se tudi možnosti požara. Na ptujskem koncu za zdaj še ni tako hudo.

Se nam obeta katastrofa zaradi kopičenja embalaže?

28. 05. 2018 15.14

Družbe za ravnanje z odpadno embalažo bodo začele prevzemati toliko odpadne embalaže, kot dajo na trg embalaže njihovi zavezanci. Kot so opozorili v sekciji za odpadno embalažo GIZ - Skupne sheme pri GZS, sistem ne deluje, neukrepanje okoljskega ministrstva pa bodo najbolj občutila komunalna podjetja, pri katerih se bo odpadna embalaža kopičila.

Majcnova v odzivu na računsko sodišče: izvedba popravljalnih ukrepov v dveh letih

03. 09. 2015 12.35

Računsko sodišče znova ugotavlja, da okoljsko ministrstvo ne ravna ustrezno na področju ravnanja s komunalnimi odpadki. V reviziji med drugim ugotavljajo, da bi s spremembami lahko letno pobrali za vsaj 16 milijonov evrov več embalažnine. Odstopa okoljske ministrice pa tokrat vseeno ne pričakujejo.

Odpadne nagrobne sveče: Bodite pozorni na nečistoče!

03. 11. 2010 13.06

Po 1. novembru se izrazito poveča količina odpadnih nagrobnih sveč, ki jih moramo na pokopališčih dosledno in natančno ločevati od drugih vrst odpadkov.

Iz smeti pride spet v naše roke petina odpadkov

17. 04. 2010 07.00

Koliko Slovenci ločujemo odpadke, koliko odvrženih po predelavi spet kupimo in kam se glede tega uvrščamo na lestvici evropskih držav, smo se pogovarjali z direktorjem direktorata za javne službe in investicije.

'Dvignilo bi zavest ljudi'

12. 02. 2010 08.12

Izjava takrat še kandidata za okoljskega ministra Žarnića, da bi lahko uvedli sistem vračljive embalaže, je naletela na pozitiven odziv med Slovenci. Zaradi kavcije pa bi bili izdelki po vsej verjetnosti dražji.

Erjavec: Sem odgovoren za vsako kanto?

05. 01. 2010 06.34

Pahor bo državnemu zboru v 15 dneh predlagal razrešitev Erjavca. Ta se je strinjal, čeprav se mu zdi razlog banalen. "Ali je res odgovornost ministrstva za okolje, da poskrbi za vsako kanto posebej v tej državi?" se je vprašal.