sintetična

Trumpove carine stresle borze, indeksi potonili: 'Borili se bomo do bridkega konca'

04. 03. 2025 06.32

V veljavo so stopile 25-odstotne carine na uvoz iz Mehike in Kanade, ki jih je ameriški predsednik Donald Trump naznanil že v začetku mandata, nato pa odločitev preložil za en mesec. Trump je ob tem uvedel tudi 20-odstotne carine na ves uvoz iz Kitajske. Vse tri države so že napovedala povračilne ukrepe, Trumpovi ukrepi pa so povzročili velik padec newyorških boznih indeksov.

Trump napovedal carine na uvoz kmetijskih pridelkov, ameriški kmetje v strahu

03. 03. 2025 21.12

Ameriški predsednik Donald Trump je napovedal, da bodo 2. aprila v ZDA začele veljati carine na uvoz kmetijskih pridelkov.

Med delom ugotovila, da ima vse več ljudi te težave

18. 10. 2024 08.40

V svetu, kjer vladajo hitri tempo življenja, stres in sintetični izdelki, sta Ines Confidenti in Tilen Pahor izbrala drugačno pot. Zavestna odločitev, da zapustita udobje mesta in se podata na podeželje, kjer sta našla mir med sivkinimi polji, je odsev njunega prepričanja, da lepota prihaja iz narave. S to vizijo ustvarjata naravno kozmetiko, ki je veliko več kot to. Je odraz njunih vrednot, predanosti kakovosti in spoštovanja do okolja. Njuno zgodbo, ki bo predstavljena v nadaljevanju članka, lahko spremljate tudi v 9. sezoni oddaje Štartaj Slovenija, ki je že v polnem teku.

'Izpusti novih avtomobilov omejeni do grama natančno, a cilji so nedosegljivi'

05. 10. 2024 17.28

Italija in Nemčija sta se pridružili pozivu evropske avtomobilske industrije in Evropsko unijo pozivata, naj omili že sprejete standarde o emisijah CO2 za avtomobile in razmisli o ukinitvi prepovedi prodaje avtomobilov in lahkih gospodarskih vozil z bencinskim ali dizelskim motorjem od leta 2035. Kako uspešni bodo, še ni jasno, a Evropska komisija jim odgovarja, da so standarde sprejeli že pred leti, prav z namenom, da ima industrija čas za prilagoditve.

Tretjina vzorcev spodnjega perila vsebuje nevarne kemikalije

05. 10. 2024 07.49

ZPS je v okviru projekta Tox Free analizirala 166 vzorcev spodnjega perila na prisotnost 19 različnih kemikalij iz skupine bisfenolov. Ugotovila je, da kemikalije vsebuje tretjina, desetina pa je z njimi tako obremenjena, da jih je uvrstila v rdečo skupino. Bolj kot mesto nakupa, cena ali blagovna znamka je pomembnejša sestava, so opozorili.

BLOG: Sedem poletnih zelišč

02. 06. 2024 07.00

Vsi, ki me poznajo in so me kdaj obiskali, vedo, koliko knjig o zdravilnih zeliščih se nahaja na mojih knjižnih policah. Da ne govorimo o čajih in drugih oblikah zelišč. To zbirko vsakodnevno dopolnjujem in raziskujem. Enostavno sem fasciniran nad zdravilno močjo plodov narave. Danes bi z vami rad delil koristne in pozitivne učinke zelišč, ker je pa teh zares veliko, se bom osredotočil na sedem nekako najbolj znanih, ki uspevajo v poletnih mesecih.

Zasegli 28 ton fentanila, dva miligrama pomenita smrtni odmerek

28. 02. 2024 10.25

Oblasti v ameriški zvezni državi Kalifornija so lani zasegle dobrih 28 ton pretihotapljene sintetične droge fentanil, so v torek sporočili z urada kalifornijskega guvernerja Gavina Newsoma. Po njihovi oceni bi zasežena količina zadostovala za potencialno smrt dvakratnika celotne svetovne populacije.

Kakšna avtomobilistična prihodnost nas čaka: električna, sintetična ali vodikova?

27. 02. 2024 06.00

Kljub visokim cenam nafte, bencina in elektrike smo Slovenci lani kupili kar za šest odstotkov več avtomobilov kot predlani, ugotavljajo pri AMZS-ju, vsak deseti prodani avtomobil pa je električen. To je v primerjavi z letom 2022 za skoraj 100 odstotkov več. Zelo velik skok pri prodaji je uspel ameriški Tesli, ki se je s 23. mesta med proizvajalci avtomobilov prebila na 14. mesto. Kako dolgo bodo evropski in ameriški proizvajalci še lahko držali korak s kitajskimi električnimi avtomobili, ki so začeli preplavljati evropski trg in so bistveno cenejši od evropskih?

Kralj opija postal Mjanmar, Afganistan se je preusmeril v kristalni met

12. 12. 2023 11.16

Mjanmar je postal največji proizvajalec opija na svetu. Tako je prehitel Afganistan, ki je bil več let glavni proizvajalec opija, a se je njegova proizvodnja drastično znižala, ko so oblast znova prevzeli talibani. Je pa ta prepoved privedla do večje proizvodnje sintetičnih drog v tej državi in njeni soseščini, kjer že tako proizvedejo velik delež metamfetaminov, ki so globalno prevladujoča sintetična droga.

WHO: Sladila brez sladkorja na dolgi rok ne pomagajo pri hujšanju

15. 05. 2023 14.14

Svetovna zdravstvena organizacija je izdala nove smernice, v katerih odsvetuje uporabo sladil brez sladkorja za nadzor telesne teže ali zmanjšanje tveganja za nenalezljive bolezni. Ugotavljajo namreč, da uporaba sladil ne prinaša dolgoročnih koristi pri zmanjševanju telesne teže.

'Vozila na bencin in dizel iz Evrope na Kitajsko, električna vozila ravno obratno'

29. 03. 2023 06.00

Zdaj je uradno – prodaja novih vozil z motorjem z notranjim izgorevanjem bo od leta 2035 prepovedana, je sklenil Svet EU. Za uredbo je glasovala tudi Nemčija, ki je dosegla izjemo, in sicer bo prodaja dovoljena za vozila, ki jih bodo poganjala sintetična goriva. Kaj to pomeni za prihodnost prometa, sploh glede na to, da tehnologijo pridobivanja sintetičnih goriv še razvijajo? Kaj bo torej poganjalo naša vozila čez več kot desetletje, je pojasnil predsednik AMZS Andrej Brglez.

Članice EU potrdile prepoved vozil z motorjem z notranjim zgorevanjem

28. 03. 2023 13.43

Ministri za energetiko so potrdili uredbo, v skladu s katero bo od leta 2035 prepovedana prodaja novih vozil z motorjem z notranjim zgorevanjem. Še naprej bo sicer dovoljena prodaja tovrstnih vozil pod pogojem, da jih bodo poganjala sintetična goriva. S tem je podporo pogojevala Nemčija, ki je glasovala za uredbo.

Berlin umaknil veto, EU podprl prepoved vozil na fosilna goriva

27. 03. 2023 13.15

Članice Evropske unije so sklenile dogovor glede prepovedi vozil z motorjem na notranje zgorevanje od leta 2035 dalje. V torek bodo o uredbi glasovali ministri za energetiko.

Nemčija in Evropska komisija dosegli dogovor o ukinjanju vozil na notranje izgorevanje

25. 03. 2023 11.38

Nemška vlada in Evropska komisija sta dosegli dogovor glede prepovedi prodaje novih vozil z motorji na notranje izgorevanje, sta sporočili obe strani. Nemčija se je zavzemala za to, da bi bila prodaja novih takšnih vozil dovoljena tudi po letu 2035 pod pogojem, da bi jih poganjala sintetična goriva.

Golob: Kar je dobro za nemško avtomobilsko industrijo, je dobro tudi za našo

23. 03. 2023 12.50

"Vztrajali bomo na tem, da mora imeti jedrska tehnologija svoje mesto v ogljično nevtralni prihodnosti Evrope," je ob prihodu na zasedanje voditeljev EU v Bruslju povedal slovenski premier Robert Golob. Okvir o čistih tehnologijah, ki ga bodo obravnavali voditelji, je po njegovih besedah pomemben na dolgi rok in ne toliko za konkretne projekte, kot je drugi blok krške nuklearke. Povedal je tudi, da je predlog Bruslja o sintetičnih gorivih za avtomobile sprejemljiv za Slovenijo.

Bruselj za izvzem sintetičnih goriv iz prepovedi vozil na notranje izgorevanje

22. 03. 2023 15.23

Evropska komisija je pripravila kompromisni predlog za rešitev spora glede prepovedi vozil z motorji na notranje izgorevanje, ki bi dovoljeval uporabo takšnih vozil pod pogojem, da bi jih poganjala izključno sintetična goriva. Nemška vlada je sporočila, da predlog preučuje.

Prepoved motorjev na notranje izgorevanje: 'Samomor in darilo kitajski industriji'

06. 03. 2023 19.01

"Samomor in darilo kitajski industriji," tako načrt, da Evropa popolnoma prepove avtomobile z motorji na notranje izgorevanje po letu 2035, označujejo v Italiji in Nemčiji. Nasprotovanje uredbi, ki jo je že potrdil Evropski parlament, pa napovedujeta tudi Poljska in Bolgarija. Končno glasovanje o pokopu motorjev na naftne derivate bi moralo biti izvedeno v torek, a je zaradi nasprotovanja četverice prestavljeno za nedoločen čas. Razprava o prihodnosti evropske mobilnosti ostaja vroča.

EEG v ušesih, napoved bolezni: podatki pa tudi zavarovalnici in delodajalcu?

21. 01. 2023 10.17

Kako se bomo zdravili v prihodnosti? Veliko vlogo naj bi v našem zdravju igrale nove tehnologije, tudi umetna inteligenca. Trendi kažejo, da naj bi se velik del zdravljenja preselil na domove – s pomočjo pripomočkov, aplikacij, preko katerih bi izmenjavali podatke z zdravstveno ustanovo. A to s seboj prinaša etična in varnostna tveganja. Si res želite leta vnaprej vedeti, kakšna bolezen vas bo pestila? Je sploh mogoče povsem zavarovati medicinske podatke? In kdo naj ima od njih korist? Le pacient? Zavarovalnice? Delodajalci? Strokovnjaki so jasni – veliko dela čaka zakonodajalce. Vprašanje pa je, če so zmožni s hitrostjo svojega dela slediti hitrosti tehnološkega razvoja – in ga tudi razumeti v vseh njegovih dimenzijah.

Kako izbrati zimsko delovno jakno?

14. 12. 2022 07.59

V hladnejših območjih ali delovnih okoljih, kot so hladilnice, je za zaščito pred vsemi vremenskimi razmerami nujna topla delovna jakna.

Copati zanjo in zanj, da boste tudi doma elegantna

07. 10. 2022 09.59

Ob prihodu domov po napornem delovniku, ali s počitnic, so copati prvi, ki jih zagledate in obujete. Zato naj dajejo občutek domačnosti, topline in udobja. Ni ga lepšega občutka ko stopite iz postelje v vaše najljubše copate in popijete kavo na balkonu. Zato je pomembno izbrati copate, ki vas bodo jeseni in pozimi greli, poleti pa pravilno odvajali vlago, oziroma hladili. In seveda, da vama bodo všeč.

Slovenski znanstveniki prvi na svetu odkrili mikroplastiko v zrnih toče

06. 10. 2022 12.18

Pred dobrimi tremi leti je ekstremno debela toča, ki je v premeru merila tudi deset centimetrov in več, v krajih ob Kolpi razbijala strehe, uničevala avtomobile in opustošila posevke. Slovenski znanstveniki so štiri zrna vzeli pod drobnogled in v njih kot prvi na svetu odkrili mikroplastiko. Slednja bi lahko bila eden od dejavnikov pri nastanku tako debele toče.

V EU trg kokaina in metamfetamina v porastu

06. 05. 2022 12.30

Trg kokaina in metamfetamina v Evropi je v porastu, zaradi vse večjega sodelovanja med evropskimi in mednarodnimi kriminalnimi združbami, povečane dobave in proizvodnje drog ter inovacij na področju proizvodnih postopkov in kemičnih sestavin, piše v poročilu, ki sta ga objavila Europol in evropski center za spremljanje drog.

Izziv za politiko: elektrike porabimo vse več, proizvodnja ne dosega potreb

13. 04. 2022 15.00

Številne države uspešno nižajo porabo elektrike, medtem se je ta pri nas od osamosvojitve do leta 2019 povišala za skoraj 30 odstotkov. Po drugi strani pa v zadnjih letih ne proizvedemo dovolj električne energije, da bi pokrili lastne potrebe. Vojna v Ukrajini je še dodatno poudarila pomen energetske učinkovitosti, s katero lahko zmanjšamo odvisnost od uvoza energentov, zmanjšamo izpostavljenost velikim nehanjem cen energije ter nenazadnje ublažimo podnebne spremembe in naredimo sisteme ter družbo bolj odporno. Katere ukrepe torej politične stranke nameravajo sprejeti za hitro zmanjšanje porabe energije?

V Murski Soboti rekorden zaseg prepovedanih drog v Sloveniji

16. 04. 2021 08.36

Murskosoboški policisti so v akciji zasegli večjo količino prepovedanih drog. Gre za enega največjih zasegov prepovedanih drog v Sloveniji. Kot so pojasnili, so v hišni preiskavi zasegli rekordno količino droge pri nas. Pri enem osumljencu so tako zasegli kar okoli 400 kilogramov prepovedane droge. Vse je potekalo preko temnega spleta, zato je bila kriminalistična preiskava izjemno zahtevna. Slovenski državljani so bili center za distribucijo za celotno Evropo in celo za ZDA.

El Mencho – narkokralj, ki je v Mehiki zavladal po El Chapu

01. 03. 2021 21.32

Včasih obglavljena trupla visijo z mostov. Drugič pohabljena telesa ležijo kar ob cesti. Nanje so pogosto vrezane črke CJNG. Kartel Jalisco Nueva Generacion, ki je v Mehiki po aretaciji narkokralja El Chapa zavzel mesto sinalojskega kartela, na tak način pošilja svoja krvava sporočila. Njegov vodja – El Mencho – je za agente DEA kot duh, saj ga nikakor ne morejo izslediti.

'Če je cepivo Pfizerja in Moderne mercedes, je cepivo AstraZenece dober clio'

29. 01. 2021 06.00

Cepljenje proti covidu-19 se je v Sloveniji začelo 27. decembra 2020 in za maskami strokovnjakov, ki so na ta dan poročali o prvih cepljenih v DSO-jih, se je skrival nasmešek. Od takrat je minil že več kot en mesec in v tem času smo do 27. januarja cepili 51.653 ljudi, 13.319 z dvema odmerkoma. Ker pa smo še daleč od cilja, tudi zaradi nezaupanja v cepiva, moramo začeti pri osnovah: kako delujejo cepiva, kakšna so, kdo stoji za njihovim razvojem?

Mariborska soularka Taja nas vabi 'Naprej'

26. 07. 2020 11.00

Tris odličnih domačih popevk nenavadnosti letošnjega poletja dodaja še eno razsežnost.

Ali napis 'bio' na kozmetiki res pomeni, da gre za naravno kozmetiko?

15. 02. 2020 07.00

Številni proizvajalci kozmetike želijo potrošnike z različnimi 'kreativnimi' rešitvami prepričati, da so njihovi izdelki naravni. A besede 'bio', 'natur', 'herbal' ali 'brez' še ne pomenijo, da je to res.

Onesnažen zrak dokazano pospešuje staranje

18. 03. 2019 00.01

V zadnjih letih se veliko govori o onesnaženosti ozračja in o tem, kako to vpliva na celotno življe na Zemlji. Danes je dokazano, da onesnaženost okolja dejansko vpliva na staranje in da je v resnejših primerih tudi glavni povzročitelj predčasnega staranja.

Po želodcu se dan pozna

13. 11. 2017 06.30

Učinkovine za lajšanje težav z želodcem so na tretjem mestu najbolj uporabljenih zdravil. Že samo ta podatek nam pove, kako veliko ljudi vsak dan spremljajo bolečine v trebuhu ali zgaga. Se zavedamo, da so sintetična zdravila zgolj instantna rešitev in da imajo stranske učinke, ki vplivajo na celo naše telo? Pomoč narave ponuja novi izdelek na našem trgu, to je Noacid.