simulator

Mladi vozniki so trikrat bolj tvegani od izkušenih voznikov
13. 03. 2025 00.15Na Anatomiji vožnje pod okriljem Zavarovalnice Triglav o mobilnosti generacij od X do Z.

Tržič bogatejši za podjetniško 'porodnišnico'
17. 01. 2025 19.06Simulator vožnje, rehabilitacija psov, po meri izdelani kitarski stoli. To je le nekaj produktov slovenskih podjetnikov, ki so svoje želje in izdelke razvijali v prostorih podjetniških inkubatorjev. In če vas beseda inkubator najprej spomni na posebno posteljico v porodnišnici, kjer moči nabirajo novorojenčki, "podjetniški inkubator" ni daleč od tega. Svoje dojenčke oziroma nove ideje so si upali razviti številni danes uspešni slovenski podjetniki. Da pa bi jih bilo še več, je za novo porodnišnico podjetij bogatejši tudi Tržič.

'Sama špica v Natu': slovensko letalstvo ima domač simulator letenja
17. 01. 2025 14.0715. brigada Slovenskega letalstva in zračne obrambe je v Vojašnici Jerneja Molana v Cerkljah ob Krki prevzela najsodobnejše simulatorje virtualne in mešane resničnosti za potrebe usposabljanja pilotov na helikopterjih in letalih. Gre za 370.000 evrov vreden projekt TAK-LET-SIM, ki so ga skupaj izdelali ministrstvo za obrambo in strokovnjaki podjetja AFormX, d.o.o..

Ko v ponev vlijemo liter olja in začnemo kramljati po telefonu
14. 10. 2024 06.00Od 2500 požarov, ki jih v Sloveniji letno naštejemo na objektih, je največ tistih v kuhinji. Kaj storiti, ko se v ponvi vname mast ali zagori v pečici? Pogosto gorijo tudi novoletne smrečice in adventni venčki. Gasilci so dobili novo vozilo, ki bo potovalo po državi, v njem pa lahko svetlobnimi in zvočnimi učinki simulirajo zelo realne pogoje, do katerih lahko pride pri požarih v objektih, kot je denimo zadimljen prostor, kar bo pomagalo ljudem razumeti, kako pravilno ravnati.

Tišja 'kroska' za specialce in slovenski odgovor na drone
07. 07. 2024 18.4017-letni Mark Müller na ploščadi pred garažo ljubljanske vojašnice sede za krmilo močnega motorja in požene proti bližnjim kupom gramoza. Čeprav je videti kot motokrosistična vožnja, ni značilnega hrupa in vonja po bencinu. Nič čudnega, saj gre za električni hard enduro motor, ki ga razvijajo posebej za vojaške potrebe. Preden ga je testni voznik spravil na plano, je bil v hangarju naložen zadaj na lahkem oklepniku perun 4x4, ki pa ima na strehi tudi posebno kupolo, daljinsko voden sistem zračne obrambe Mangart 25. Gre za slovenski izdelek, ki je veliko pozornost pritegnil tudi v Parizu.

Kako je 'heavy metal', rešen pred razrezom, postal edinstvena atrakcija
02. 06. 2024 07.00Jugoslovanska podmornica za diverzante, ki izplavajo, na sovražnikove ladje nalepijo mine in se nikoli več ne vrnejo. Nemška vojaška lokomotiva iz druge svetovne vojne, ki je z vožnjo iz Ljubljane v Postojno zaključila obdobje parne vleke pri nas. Tritonski policijski helikopter, evropski rekorder v rešenih življenjih. Mogočna "stoenajstka", ki je 26 let varovala našo morsko mejo. Eden prvih porschejevih motorjev, ki ga nimajo niti v porschejevem muzeju. In direktor, katerega družina je bila del tragedije pred 60 leti, o kateri se ni pisalo. Težko bi na enem mestu našli več zanimivih zgodb, kot jih nudi Park vojaške zgodovine v Pivki.

Kakšna bo 'avtocesta prihodnosti', ki jo načrtuje Dars?
23. 04. 2024 18.59Skoraj vsi vozniki avtomobilov imamo na avtocestah podobne težave. Zastoji v konicah in dolge kolone tovornjakov, ki nam ovirajo pot. To naj bi bile težave preteklosti, saj na Darsu napovedujejo novo strategijo – avtocesta prihodnosti. Od digitalnih meritev na odsekih, hitrejše transparentnosti števila zastojev, pa vse do umetne inteligence, ki bo na cestah zbirala vse informacije v prometu. Predstavili so tudi novost – simulator vožnje na tretji razvojni osi.

'Lahko noč, malezijski tri, sedem, nič': desetletje ugibanj, teorij in žalosti
08. 03. 2024 06.38"Lahko noč, malezijski tri, sedem, nič," je zadnje zvočno sporočilo MH370, letala družbe Malaysia Airlines, ki je pred natanko desetimi leti iz Kuala Lumpurja poletelo proti kitajski prestolnici Peking. Po 40 minutah poleta je letalo spremenilo pot in kmalu zatem izginilo z radarskih zaslonov. Deset let kasneje vprašanji, zakaj je letalo izginilo in kje je, ostajata neodgovorjeni.

Oborožen, brez pilota, slovenski
26. 12. 2023 07.00Dobro leto dni po podpisu pogodbe med ministrstvom za obrambo in podjetjem Timtec je javnost na letališču Cerklje ob Krki lahko prvič videla rezultate sodelovanja, ki so ga podpisniki označili kot velik mejnik za slovensko industrijo in obrambo. Slovenska vojska bo, če bo šlo vse po načrtih, v nekaj letih imela eskadriljo oboroženih kombiniranih brezpilotnih letalnih sistemov. Gre za vojaško različico Pipistrelovega letala Virus SW 121 s štirimi nosilci za rakete zrak-zemlja in z doletom 500 kilometrov.

Katarina Čas: Mislim, da smo lahko ženske odlične za volanom
21. 12. 2023 20.14Galerija Emporium pa se je za en večer spremenila v sanje vsakega ljubitelja adrenalina, hitre vožnje in ostrih ovinkov. Ob razkritju nove, sveže kolekcije oblačil Alphatauri so za obiskovalce namreč pripravili tudi simulator vožnje dirkalnika F1. Za volanom so se preizkusili tudi številni znani obrazi in nam zaupali, kako radi imajo hitro vožnjo. Katarina Čas celo pravi, da smo lahko ženske včasih boljše voznice od moških.

Veličasten razgled iz 'najlepše pisarne na svetu'
25. 11. 2023 15.17Od mature, preko fakultete za strojništvo, naporne selekcije, šole za častnike in skozi Letalsko šolo Slovenske vojske do "najlepše pisarne na svetu". To je pot, ki jo v šestih letih opravi vsak slovenski vojaški pilot. Letalska šola, ki deluje v sestavi 15. polka vojaškega letalstva, v tem trenutku usposablja več kot 40 motiviranih kandidatov. Gre za delo na dolgi rok, ki se obrestuje, pravi poveljnik Janez Gaube. Ne samo finančno. Letalstvo in vojska sta okolje nenehnega tehnološkega razvoja – od računalnikov, dronov, satelitov ter tudi vesolja in novih sistemov, poudarjajo v Cerkljah ob Krki.

Kontrolor zračnega prometa: z nogami na tleh, z glavo nad oblaki
04. 11. 2023 14.48Na razpis za kontrolorja zračnega prometa, ki se je zaključil avgusta, se je prijavilo 1300 kandidatov, a do faze razgovorov je uspelo priti le dvajsetim. Najboljši med njimi se bodo kmalu urili na simulatorju, kjer se bodo med drugim srečali s scenariji, kakršnih si nikoli ne želijo doživeti, a morajo biti nanje pripravljeni. Poklic, ki ga bodo opravljali, je tako zahteven, da po dveh oz. treh urah neprekinjenega dela sledi obvezen enourni počitek. Na letalih so ljudje, prostora za napake ni, pravijo.

Slovenija razvija nov dron, daljinsko voden protizračni top in mitraljez
07. 06. 2023 13.11Letos bodo na ministrstvu za obrambo za področje raziskav in razvoja namenili 12,5 milijona evrov, naslednje leto pa 23. Tako so podpisali dve pogodbi, cilj pa je modernizacija Slovenske vojske in spodbuda slovenske obrambne industrije ter domačih raziskovalcev. Ministrstvo si tako do avgusta 2024 obeta komplet sistema brezpilotnega letalnika z usposobljenimi piloti in operaterji, v roku dveh let pa še daljinsko voden sistem zračne obrambe, ki bo lahko na taktično vozilo integriran v kupoli. Poimenovali so ga Mangart 25.

Avstralci razvijajo kamere, ki bodo na cestah zaznale pijane voznike
29. 03. 2023 14.05Tehnološko podjetje iz Melbourna s pomočjo umetne inteligence razvija varnostne kamere ob cestah, ki naj bi zaznale, če je voznik pijan ali slaboten. Kot pojasnjuje direktor podjetja, je trenutno največji izziv ugotoviti, če voznik vozi pod vplivom alkohola ali pa je dejansko samo splošno slab voznik.

Med pokanjem pušk v opuščeni termoelektrarni
05. 06. 2022 18.37Zasliši se glasen pisk in izza blagega ovinka pri najvišji zgradbi v Sloveniji se prikaže modro-bela vlakovna kompozicija Slovenskih železnic. Vse glave potnikov so obrnjene proti oknom na levi strani. Pred njimi se namreč riše nevsakdanji prizor. Na ploščadi pri opuščeni trboveljski termoelektrarni, nad katero se dviguje mogočen dimnik, stoji vojaško oklepno vozilo, ob njem še policijsko, čez most nad železniškimi tiri tekajo oboroženi možje, vidi se dim, slišati je eksplozije in pokanje pušk.

Agencija za varnost prometa: Najhitrejši včasih ne pridejo na cilj
21. 03. 2022 15.40Agencija za varnost prometa in Policija sta začeli nacionalno preventivno akcijo Hitrost, ki bo trajala do 27. marca in je evropsko usklajena. Ob tem so predstavili novo medijsko kampanjo Najhitrejši včasih ne pridejo na cilj. Lani je zaradi neprilagojene hitrosti na naših cestah umrlo 49 ljudi, v zadnjih devetih letih kar 356.

Zrinski v Idrijo po 'obliž za letošnje rane': Gledam že proti dirki WRC
05. 11. 2021 13.41Idrija z okolico bo ta konec tedna znova prizorišče dirkaškega dogodka Rally Idrija, ki bo tokrat potekal že štirinajstič zapovrstjo, če odštejemo lansko leto, ko so morali dogodek odpovedati zaradi epidemije novega koronavirusa.

Slovenska vojska pilote prva na svetu šola v električnem letalu
01. 10. 2021 21.05Slovenska vojska bo kot prva vojska na svetu svoje pilote šolala tudi v povsem električnem letalu, in to slovenske proizvodnje. Vojska pri tem sodeluje z ajdovskim Pipistrelom, od katerega je v prvi testni fazi prejela pet letal in simulator letenja, v prihodnosti jih bodo tudi odkupili. V zameno pa bo lahko Pipistrel svoje najnovejše prototipe, tudi popolnoma brezogljično potniško letalo, namesto v tujini preizkušal na vojaškem letališču Cerklje ob Krki.

Letalska šola SV: 'To je vstopna točka, da lahko začnemo švicati'
19. 09. 2021 10.42Mladi piloti in pilotke, ki želijo opravljati službo v zraku, lahko izberejo tudi Slovensko vojsko. Helikopterji in letala, ki jih uporabljajo vojaki, predstavljajo marsičigave sanje. Nekateri se vidijo kot pilot helikopterjev, ki rešujejo v gorah, drugi v pilatusih, ki patruljirajo nad nebom, a njihovi začetki so vedno skromni – v letalski šoli Slovenske vojske. Kot pove eden od inštruktorjev, iščejo nove sodelavce: "V vojski je tako, da si piloti vse povemo in smo bolj navezani že zaradi skupinskega letenja, saj si moramo zaupati. To poskušamo fante naučiti že od prvega dne."

Slovenski pilot reševal ljudi iz Kabula: To je stvar, ki je ne bom nikoli pozabil
31. 08. 2021 18.04Matej Ceglar je druga generacija slovenskih pilotov, ki so izurjeni za letenje z vojaškim transportnim letalom C-17 Globemaster III. Pred tem je bil približno štiri leta zaposlen v Slovenski vojski kot pilot letala PC-9M "Hudournik", pred nekaj leti pa je prišla poizvedba, ali bi koga zanimalo letenje v Papi na Madžarskem, kjer so nastanjena tri transportna letala C-17. Ceglar se je prijavil, dobil in odšel na izobraževanje v ZDA. Pred kratkim pa je pomagal reševati ljudi iz Kabula: "Mislim, da je bil to sigurno eden najtežjih, najlažjih, najbolj srečnih, najbolj žalostnih trenutkov v karieri. Najbolj ponosen sem, da smo lahko kaj takega naredili."

Za krmili virtualnega Spitfireja nad Slovenijo
24. 04. 2021 08.29Verjetno bi večina ljudi rada kdaj letela in upravljala z letalom, a nas ovirajo številni strahovi in omejitve. Najboljši približek so simulatorji in enega najboljših pri nas so dobili tudi v Muzeju vojaške zgodovine v Pivki. Kabina in inštrumenti skoraj popolne replike, navidezna resničnost pa vsakega od nas posede v sedež enega najbolj legendarnih lovskih letal druge svetovne vojne, legendo bitke za Britanijo - letalom Spitfire.

Kate in princ William prvič v javnosti po pogrebu princa Filipa
22. 04. 2021 20.02Čeprav od pogreba princa Filipa ni minil niti teden dni, sta se princ William in Kate Middleton že vrnila k opravljanjem svojih kraljevih dolžnosti. Tokratni dogodek pa je bil obenem tudi poklon pokojnemu princu Filipu, Williamovemu dedku.

Virtualni letalski svet, kjer Adria Airways še vedno leti
28. 11. 2020 07.24Številni so sanjali, da bi upravljali z letalom in so poskusili najboljši približek tega - računalniške igre oziroma simulacije. A na svetu obstaja peščica ljudi, ki je naredila korak naprej in ustvarila pravi virtualni letalski svet, kjer Adria Airways še vedno leti.

Za blagovno znamko Adria Airways ni zanimanja
29. 09. 2020 15.45Za nakup blagovne znamke nekdanjega letalskega prevoznika Adria Airways doslej ni prispela nobena ponudba, je povedal stečajni upravitelj Janez Pustatičnik, potem ko se je v ponedeljek iztekel rok za oddajo zavezujočih ponudb. Izhodiščna cena je bila postavljena pri 50.000 evrih, polovico nižje kot ob prvem zbiranju ponudb.

Simulator letenja v prodajo po znatno nižji ceni
19. 06. 2020 15.47Javna dražba za simulator letenja za šolanje in treninge pilotov Adrie Airways v stečaju ni bila uspešna. Zato je stečajni upravitelj Janez Pustatičnik odločil, da prodaja se opravi na podlagi zavezujočega zbiranja ponudb, izhodiščno ceno pa je namesto pri 93.000 evrov postavil pri 50.000 evrov.

V stečaju Adrie Airways priznanih za skoraj 88 milijonov evrov terjatev
05. 05. 2020 17.07Upniki letalske družbe Adria Airways v stečaju so prijavili za skupno 151 milijonov evrov terjatev, od česar jih je stečajni upravitelj priznal za 87,7 milijona evrov. Med priznanimi je za 15 milijonov evrov terjatev nekdanjih zaposlenih iz naslova neizplačanih dohodkov iz delovnega razmerja.

Izhodiščna cena za blagovno znamko Adrie Airways pri 100.000 evrih
29. 04. 2020 08.50Stečajni upravitelj Janez Pustatičnik je na Ajpesu objavil vabilo na javno zavezujoče zbiranje ponudb za blagovno znamko Adrie Airways. Izhodiščno ceno je postavil pri 100.000 evrih. Rok za oddajo ponudb je 6. julij.

Tvegane in nevarne intervencijske vožnje zahtevajo izjemno psihološko pripravljenost
11. 02. 2020 19.30Hitre, tvegane, nevarne - takšne so običajno intervencijske vožnje gasilcev, reševalcev in policistov. Dovoljena jim je recimo vožnja skozi rdečo luč, ki pa mora biti varna. Če se zgodi nesreča, je zanjo odgovoren voznik, tudi če je na nujni vožnji. Dobra psihološka pripravljenost na različne razmere je zelo pomembna in vozniki lahko svoje sposobnosti preizkusijo v posebnem simulatorju na Vranskem.

Policija preiskuje sume zlorabe položaja in poslovne goljufije
04. 02. 2020 13.17Policija preiskuje sume zlorabe položaja in poslovne goljufije v primeru Adrie Airways ter tatvino 5000 dolarjev iz trezorja po stečaju letalskega prevoznika. Stečajna masa znaša okoli 6,2 milijona evrov, stečajni upravitelj pa je napovedal, da bodo revizorji v tem mesecu začeli s forenzičnim pregledom preteklega poslovanja.

Slovenija s centrifugo vstopa v novo ero vesoljsko-medicinskih raziskav
28. 01. 2020 08.20Slovenca irskega rodu Adama C. McDonnella, člana ekipe, ki je vgradila simulator višinskih razmer v planiškem olimpijskem centru, je Evropska vesoljska agencija izbrala, da bo koordiniral vgraditev centrifuge v Planiškem laboratoriju. Strokovnjaki bodo nato iskali odgovore, kako s centrifugo na bodočih vesoljskih plovilih ustvariti umetno težnost, da bi s tem preprečili prilagoditev človeškega telesa na breztežnost. To bi za astronavte med drugim pomenilo, da ne bi izgubili mišične mase. McDonnella smo obiskali na Institutu Jožef Stefan.