sidg

Otroke bo obiskal Miklavž
05. 12. 2024 06.58Otroke bo na predvečer svojega godu, 6. decembra, obiskal Miklavž, prvi od decembrskih dobrih mož. Pridnim bo prinesel darila, manj pridnim pa šibo. V več mestih in krajih po Sloveniji ob tem potekajo Miklavževi sprevodi, ponekod so to priložnost izkoristili tudi za prižig prazničnih luči in odprtje drsališč.

Znova množični posek v prestolnici: Skupaj bo padlo 233 starih dreves
01. 08. 2024 09.44Na območju prestolnice bodo znova padala drevesa. Iz gozdov na območju Griča in Šujice bodo odstranili 96 iglavcev in 126 dreves listavcev. Dela, ki potekajo pod okriljem družbe Slovenski državni gozdovi d.o.o., bodo predvidoma trajala en mesec. Kot pojasnjujejo, je sečnja na območju Griča in Šujice pomladitvena, saj v sestojih prevladuje debelo in starejše drevje. Pod okriljem mestne občine Ljubljana pa bodo odstranili 11 dreves različnih vrst v parku Tivoli in Bloudkovem parku.

Nadzorni svet Darsa sklical izredno sejo: 'Dars ni bil ugrabljen'
26. 10. 2023 10.00Ta teden je naša medijska hiša razkrila sume korupcije, nedovoljene stike, favoriziranje in pritiske, ki se dogajajo v državnem podjetju Dars. Za nas je spregovoril skesanec, ki je dejal, da je dvojni doktor prava Rok Snežič na delovanje Darsa vplival tudi prek predsednika uprave Darsa Valentina Hajdinjaka. Nadzorni svet Darsa je nato sklical izredno sejo, na kateri so pregledali posnetke. Razlogov za krivdno razrešitev prvega moža Darsa za zdaj ni, pravi Šušteršič. "Zagotavljam vam, da Dars nadzor ima in da Dars ni ugrabljen," je povedal član nadzornega sveta Andrej Šušteršič. Na afero Dars se je odzvala tudi poslanska skupina Svoboda in napovedala, da bodo predlagali razpravo v državnem zboru.

Rok Snežič odpira vrata v Dars?
23. 10. 2023 06.00Rok Snežič, dvojni doktor prava, davčni svetovalec in lobist. Do kod seže njegov vpliv? Ga ima tudi v državnem podjetju Dars? Javnosti je predvsem znan zaradi prijateljevanja z nekdanjim predsednikom vlade Janezom Janšo. V kakšnih odnosih sta danes? Snežič pravi, da sta še vedno prijatelja in da mu o davkih svetuje kot prijatelj. Hkrati pa Snežič doda, da vpliva nima, če bi ga imel, v času Janševe vlade ne bi imel hišnih preiskav. V katerih postopkih je Snežič trenutno? In koliko znaša njegov dolg?

Na SiDG podražili cene lesa za fizične osebe za okoli 30 odstotkov
21. 02. 2023 11.06Še januarja je bil kubični meter okroglega lesa bukve za proizvodnjo z dostavo 68,34 evra, že februarja pa je kubični meter enakega lesa z dostavo znašal 91,32 evra brez DDV, kupci pa se sprašujejo, ali so podražitve upravičene. Na Slovenskih državnih gozdovih pojasnjujejo, da so še lani vodili zelo konzervativno prodajno politiko, februarja pa so naredili korekcijo cen, da se približajo tržnim razmeram.

Premier odgovarjal na poslanska vprašanja: Kdaj boste preboleli 24. april?
24. 01. 2023 10.25Plačni sistem danes ne deluje zaradi vseh parcialnih dogovorov, ki so jih v preteklosti sprejemale vse dosedanje vlade, je v odgovoru na poslansko vprašanje v DZ dejal predsednik vlade Robert Golob. Napovedal je, da bo napovedana plačna reforma zajemala tudi povišanje plač voljenih funkcionarjev, a šele s prihodnjim mandatom. Mahničeve očitke o korupcijski aferi na Kosovu pa je zavrnil in ocenil, da v največji opozicijski stranki ne morejo preboleti 24. aprila, ko je stranka Gibanje Svoboda slavila na parlamentarnih volitvah.

Na požarišču stabilno, na preži ostaja še dobrih 100 gasilcev
25. 07. 2022 06.41Razmere na goriškem Krasu, kjer so se v preteklih dneh borili z največjim požarom v Sloveniji do zdaj, so stabilne. Na požarišču bo ponoči ostalo 139 gasilcev belokranjske gasilske regije, so napovedali v regijskem štabu Civilne zaščite za severno Primorsko. Podobno število naj bi jih bilo tudi v torek čez dan. Takrat so sicer napovedane tudi padavine, vendar se bojijo, da ne bodo prinesle takšnega učinka, kot si želijo. Plohe so namreč napovedane šele ob 12. uri, in ne že zjutraj, padlo pa bo največ od sedem do 15 litrov na kvadratni meter, kar ni veliko.

Robert Tomazin ni več direktor SiDG
24. 05. 2022 10.18Nadzorni svet Slovenskih državnih gozdov je s člani poslovodstva sklenil sporazume o predčasnem prenehanju mandatov generalnemu, finančnemu in poslovnemu direktorju. V petih letih se je na čelu državnih gozdov, ki so vredni dve milijardi evrov, zamenjalo že pet direktorjev.

Kako bi stranke gospodarile z gozdovi: Denar od lesa za pokojnine, posegi v SiDG ...
09. 04. 2022 11.51Da je gozd naše veliko bogastvo, se politika strinja že nekaj časa, a praksa pravi, da je naše bogastvo vedno znova tudi skušnjava. Bitka za dve milijardi evrov vreden državni gozd je namreč, po kadrovskih menjavah sodeč, v ospredju vsake vlade. A o kvaliteti upravljanja bi se dalo razpravljati, v oči bodejo že kraje lesa, ki jih merimo v desetinah tovornjakov, a jih menda nihče ne opazi. Kakšno upravljanje gozdov pa stranke napovedujejo pred volitvami?

Država razmišlja o izkrčitvi državnih gozdov, ki so jih občine opredelile kot kmetijska zemljišča
06. 04. 2022 13.05Na ministrstvu za kmetijstvo razmišljajo o dodatku k pogodbi o upravljanju državnih gozdov, po katerem bi SiDG gozdove, ki so jih občine opredelile kot kmetijska zemljišča, izkrčil in jim spremenil katastrsko kulturo. Po besedah direktorja sektorja za gozdarstvo na SiDG Iva Trošta gre za predlog ministrstva, kjer pa vse še ni dorečeno.

Slovenski gozdovi – politični fevd?
26. 03. 2022 07.00Slovenija je dežela gozdov. Ti pokrivajo več kot polovico države, to pa nas uvršča v sam evropski vrh. Petina gozdov je v državni, 77 odstotkov v zasebni lasti, trije odstotki so v lasti lokalnih skupnosti. Največji zasebni lastnik gozdov v Sloveniji je Katoliška cerkev, zlasti Nadškofija Ljubljana. Sicer pa je lastništvo zasebnih gozdov zelo razdrobljeno, 286 tisoč gozdnih posesti ima več kot 400 tisoč lastnikov. In gozdovi – to je dejstvo – so bogastvo. Tudi dobesedno. Po nekaterih ocenah so namreč vredni več kot 20 milijard evrov, samo državni okoli 2 milijardi. Apetiti so torej ogromni. Kdo obvladuje gozdove? Znamo gospodariti z njimi?

Včasih je bil gozd kmetova banka, zaradi podnebnih sprememb le še hranilnik?
17. 02. 2022 06.00Če so še pred 20 leti v slovenskih gozdovih prevladovali iglavci, je zdaj 55 odstotkov listavcev. Vzrok so ujme in podnebne spremembe, ki bodo sooblikovale naše gozdove tudi v prihodnje. Temu se bo morala prilagoditi lesnopredelovalna industrija, ki zdaj v več kot 80 odstotkih sloni na predelavi iglavcev. Na ministrstvu za gospodarstvo si želijo vlagatelja, ki bi vložil v žago za predelavo listavcev. Sovlagatelje za vzpostavitev lesnopredelovalnih centrov išče tudi državni SiDG. Na koncu se bomo morali prilagoditi tudi kupci, če bomo še želeli kupovati izdelke iz slovenskega lesa, in pa manjši lastniki gozdov. Včasih je namreč gozd veljal za kmetovo banko, a zdaj se tržno najzanimivejše drevesne vrste umikajo iz nižin.

'Zunanji izvajalci životarimo za slovenske državne gozdove'
14. 02. 2022 06.00Sečnjo dreves in spravilo s traktorjem v državnih gozdovih, s katerimi upravlja družba Slovenski državni gozdovi (SiDG), izvajajo večinoma zunanji izvajalci. Kriterij za oddajo del je najnižja cena na javnem naročilu, zato izvajalci, čeprav se že več kot deset let ukvarjajo z gozdarstvom, ne bodo preživeli, opozarjajo nekateri med njimi. Kako na očitke odgovarja SiDG?

V zvezi lastnikov gozdov ogorčeni nad Židanovo izjavo glede denacionalizacije gozdov
07. 02. 2022 14.20V Zvezi lastnikov gozdov Slovenije protestirajo in zavračajo izjavo poslanca SD in nekdanjega ministra za kmetijstvo Dejana Židana, ki je za Dejstva dejal, da je huda sramota to, da je v državni lasti ostalo le 20 odstotkov gozdov v Sloveniji, ostalo pa je bilo denacionalizirano. Po njihovem mnenju Židan s to izjavo postavlja zakone krivičnih totalitarnih režimov nad demokratičen ustavno pravni red Slovenije in EU.

Ujme in lubadar podrli za 8000 olimpijskih bazenov lesa
07. 02. 2022 06.00V zadnjih osmih letih so morali v slovenskih gozdovih posekati za 8000 olimpijskih bazenov, polnih lesa, poškodovanega v žledu, vetrolomih in snegolomih, nato ga je načel še smrekov lubadar. Usoda naših gozdov je negotova zlasti zaradi podnebnih sprememb. V prihodnjih desetletjih se bo smreka umikala na višja območja, v težavah je tudi bukev. Naši gozdovi bi lahko bili čez 50 let bolj podobni mediteranskim.

Kje konča državni les – doma ali v tujini?
03. 02. 2022 06.00Podpora in oskrba domače lesnopredelovalne industrije, tudi to je bil razlog za ustanovitev družbe Slovenski državni gozdovi. Skoraj 180 podjetij, ki ima za nakup lesa sklenjene dolgoročne pogodbe, mora les predelati doma. A dva od petih največjih kupcev – Megales in GG Bled – v letu 2020 dolgoročne pogodbe nista imela. Kaj to pomeni? Da nista bila zavezana k predelavi lesa v Sloveniji? Kje je končal ta les? Medtem, ko domača podjetja opozarjajo, da lesa ne dobijo dovolj in ga morajo kupovati na tujih trgih, pa so na seznamu dolgoročnih pogodbenikov tudi tujci.

Iz gozdov ukradli 100 kamionov državnega lesa
02. 02. 2022 06.00Več kot tisoč kubičnih metrov lesa vsako leto izgine iz državnih gozdov. Največ pokradenega lesa iz gozdov v lasti države, ki se razprostirajo na 12 odstotkih površine Slovenije, so zabeležili v letu 2020, ko so izmaknili kar za 100 polnih tovornjakov lesa. Večinoma morajo storilci najprej drevesa posekati in jih s tovornjaki izvleči iz gozdov. Zato je vprašanje, kako lahko takšna dejanja ostanejo neopažena. Sodnih epilogov skorajda ni. Ukraden les iz slovenskih gozdov konča tudi v Avstriji in Italiji.

Dve milijardi evrov v državnih gozdovih, med zasebniki kraljuje Cerkev
01. 02. 2022 06.00Slovenijo prekriva skoraj 60 odstotkov gozda, s čimer sodimo v evropski vrh, za Finsko in Švedsko. Petino gozda ima v lasti država, s tem pa tudi dve milijardi evrov. Za nekdanjega kmetijskega ministra Dejana Židana je dejstvo, da je šlo toliko gozdov v denacionalizacijo, velika sramota. Večina gozdnih površin, slabih 80 odstotkov, jih je namreč v zasebni lasti, ali – imamo kar 413 tisoč lastnikov gozda. Največji zasebni lastnik pa Rimskokatoliška cerkev. Pa znamo gospodariti z gozdovi? Kdo jih obvladuje?

V 5 letih na čelu državnih gozdov kar 5 direktorjev
31. 01. 2022 06.00Da so gozdovi naše bogastvo, drži tudi dobesedno. Državni gozdovi so vredni okoli dve milijardi evrov, sistem imenovanj direktorjev družbe SiDG, ki upravlja s tem kapitalom, pa omogoča politično kupčkanje, kjer vodilni prihajajo iz v tistem trenutku vladajočih strank koalicije. Trenutni glavni direktor družbe Robert Tomazin je iz SDS. Ali je SiDG res politični fevd za izčrpavanje ali so menjave petih vodstev v zadnjih petih letih politično motivirane?

Gozdovi – politični fevd?
30. 01. 2022 07.02Bitka za dve milijardi evrov vreden državni gozd je, sodeč po kadrovskih menjavah, v ospredju vsake vlade. Na čelo družbe, ki obvladuje petino vseh gozdov, ustanovili pa so jo na pobudo takratnega SD-jevega ministra za kmetijstvo Dejana Židana, vselej postavijo človeka iz vladajoče garniture. Pa zna država, ki je po gozdnatosti v evropskem vrhu, za Finsko in Švedsko, izkoristiti to izjemno naravno bogastvo? Kako kraj lesa, ki jih merimo v desetinah tovornjakov, nihče ne opazi? Kaj pomeni izjemna razdrobljenost gozdov, imamo jih kar 413 tisoč? Največji med zasebnimi lastniki pa Rimokatoliška cerkev. Zakaj smo tujcem odprli vrata na stežaj, kaj se dogaja z lesnopredelovalno industrijo in koliko je v resnici vreden naš les?

Občani zaskrbljeni zaradi sečnje v Rakovem Škocjanu
19. 01. 2022 18.24Na območju Rakovega Škocjana so občani opazili sečnjo dreves in številni so izrazili zaskrbljenost, saj se s sečnjo na tem območju namreč ne strinjajo. V Notranjskem parku, kjer so dobili številne pritožbe, so pojasnili, da sami nimajo nobene povezave s sečnjo. Lastnik gozdov v Rakovem Škocjanu je namreč Republika Slovenija, v njenem imenu pa z gozdovi upravlja državno podjetje SiDG, ki tudi izvaja oz. naroča in plačuje sečnjo. Občane mirijo, da se izvaja sečnja dreves, ki se sušijo.

Božične smreke v zahvalo za napore zdravstvenih delavcev
13. 12. 2021 16.40Predstavniki Slovenskih državnih gozdov so zdravstvenim delavcem UKC Maribor in Ljubljana poslali veliki božični smreki ter več manjših, ki bodo pričarale praznično vzdušje v skupno devetih bolnišnicah. Na ta način se v SiDG želijo zahvaliti zdravstvenemu osebju za ves trud in napore, ki jih vlagajo v obvladovanje zdravstvene krize v Sloveniji.

Uspešna dražba hlodovine: presegli naj bi doslej najvišjo ceno za kubični meter
06. 12. 2021 17.52Družba Slovenski državni gozdovi (SiDG) je izpeljala svojo prvo dražbo, na kateri je kupcem ponudila vrednejše gozdne lesne sortimente. Na voljo je bilo okoli 650 kubičnih metrov hlodovine, prodali so skoraj vso, je povedal poslovni direktor Matjaž Juvančič, ki pa še ne ve, kakšne so bile končne cene. "Imam le neuradne informacije, da naj bi presegli dosedanjo najvišjo ceno, ki je bila dosežena za kubični meter v Sloveniji, to je 15.000 evrov," je dejal.

Na Mariborskem Pohorju začeli sečnjo dreves za novo smučarsko progo
15. 11. 2021 17.08Delavci Slovenskih državnih gozdov so pričeli s sečnjo in spravilom drevja med kočo Luka in Trikotno jaso na Mariborskem Pohorju. Načrtujejo, da bodo posekali 420 dreves, saj bo na tem območju nastala novo smučarska proga med vrhom Habakuka in Trikotno jaso. Primerna bo za izvedbo tekem svetovnega pokala, če bo v dolini primanjkovalo snega.

Bi lahko živeli dlje v objemu dreves?
11. 10. 2021 13.02Ob sprehodu po gozdu se pogled ustavi na drevesih in rastju, čute preplavijo vonjave in zvoki, ki so za to okolje edinstveni. Sprostite se in zadihate, počutite se pomlajene in okrepljene. Ne, to niso zgolj občutki, saj imajo gozdovi dokazano pomemben učinek na fizično in psihično zdravje.

Vsak zaposleni na SiDG, ki se je odločil za cepljenje, bo dobil denarno nagrado
05. 08. 2021 17.38V družbi Slovenski državni gozdovi so se odločili, da bodo vsakemu zaposlenemu, ki bo do 30. septembra prinesel potrdilo o polnem cepljenju proti covidu-19, izplačali denarno nagrado v višini 70 evrov neto. Za podobno gesto so se že pred časom odločili tudi v skupini Eti.

Več gozdarjev SiDG zbolelo za mišjo mrzlico
09. 05. 2021 15.35Gozdarji Slovenskih državnih gozdov opažajo, da je predvsem na širšem območju Trnovskega gozda močno naraslo število primerov mišje mrzlice. Na družbenem omrežju so opozorili, da gre za nevarno akutno nalezljivo bolezen, ki se z glodavcev na človeka prenaša z vdihavanjem virusa v zraku. Na več prijavljenih primerov te bolezni opozarjajo tudi epidemiologi, ki spodbujajo k previdnosti pri opravilih, pri katerih bi lahko prišli v stik z mišjimi iztrebki.

Pod Snežnikom čakal tovornjak za prevoz hlodov in srečal medveda
11. 06. 2020 07.51Uslužbenec podjetja Slovenski državni gozdovi je v snežniških gozdovih čakal na tovornjak za prevoz hlodov, ko je na cesto zašel medved "konkretnih dimenzij". Gozdar ga je opazoval z razdalje le nekaj metrov. Medved se je, ko ga je zagledal, ustrašil in se hitro skril v zavetje dreves.

Jelenovo rogovje sredi ceste: topla zima pospešila procese v naravi
20. 02. 2020 10.11Podjetje Slovenski državni gozdovi na družbenih omrežjih pogosto objavlja fotografije prizorov iz gozdov, na katere naletijo njihovi gozdarji. Tokrat so z javnostjo delili fotografijo jelenovega rogovja, ki ga je gozdar našel sredi ceste. Pretopla zima se očitno odraža tudi pri živalih, saj jelenom rogovi običajno odpadejo kasneje.

Na svoji posesti želel nove trte, zdaj pa mora zasaditi več kot 1400 hrastov
20. 10. 2019 19.25Koprskemu vinarju, ki je za desetine želel povečati svoj vinograd tako, da je posekal del gozda v svoji lasti, je po pol leta Zavod za gozdove izdal negativno odločbo. Čeprav je spor na sodišču dobil, pa je sledil hladen tuš. Vsebinsko povsem enaka odločba, da gozda ne sme krčiti. Še več, do drugega decembra mora na tej parceli zasaditi še skoraj 1500 hrastov.