shs

60-kilogramski tovor na 50-kilogramskem vojaku

26. 01. 2025 07.00

Poenostavljeno prepričanje je, da vojno zmagujejo izjemne taktike velikih generalov, napredna orožja in njihova količina ter pogum vojakov. Vse našteto vsekakor igra pomembno vlogo, vendar v resnici vse stoji in pade na logistiki. Preskrba s hrano, strelivom, orožjem, drugo opremo, energenti, sanitetnim materialom, prevoz ranjencev, ujetnikov ... Brez dobro delujočega kompleksnega sistema oskrbovanja, ki se razteza v globokem zaledju vojskujoče strani, nobena vojska na svetu ne more računati na uspeh.

'Kraljevina SHS' se je na Titov rojstni dan prebila v finale Evrovizije

08. 05. 2024 13.32

Prvi polfinalni večer izbora za pesem Evrovizijo je sprožil veliko evforijo na Balkanu. Na Švedskem so se namreč v finale uvrstili tako predstavnica Srbije in predstavnik Hrvaške kot tudi predstavnica Slovenije. Teya Dora, Baby Lasagna in Raiven so nastopili v istem večeru, ki je potekal ravno na rojstni dan maršala Tita. Splet so tako že preplavili številni zabavni memsi.

Baby Lasagna upravičil napoved stavnic: z njim je pela cela dvorana

08. 05. 2024 10.45

Prvi polfinalni večer izbora za pesem Evrovizije je dvignil ogromno prahu. Poleg tega, da so se v finale uvrstile vse nekdanje države kraljevine SHS, je največ navdušenja požel prav nastop Baby Lasagne. Hrvaški predstavnik je že vse od zmage na Dori ves čas v samem vrhu evrovizijskih stavnic, navdušenje občinstva pa je upravičil tudi s svojim nastopom. Z njim je namreč pela in plesala cela dvorana.

Jure Leben kršil integriteto, ko je vlogo pospravil v predal

18. 01. 2024 09.50

"Vlada Kitajcem ni podelila koncesije za upravljanje letališča." "Prišlo naj bi do ukaza z vrha ministrstva, da se določenih vlog za javno-zasebno partnerstvo ne sme obravnavati." To sta bili prijavi, na podlagi katerih je Komisija za preprečevanje korupcije sprožila preiskavo delovanja nekdanjega državnega sekretarja Jureta Lebna. Komisija je ugotovila, da je Leben kršil integriteto, zaradi česar je ta sprožil upravni spor. Upravno sodišče pa je zdaj zavrnilo njegovo tožbo in potrdilo ugotovitve KPK.

Bi razvozlali vrsto umorov v rovih pod starim Kranjem?

29. 10. 2023 18.15

Piše se leto 1928 in vsa smetana tistega časa je zbrana na plesu v maskah na gradu Khislstein. A pod eno masko se skriva nekdo, ki je prišel nepovabljen po carske dragulje in sredi plesa zagrešil umor, ki je sprožil vrsto drugih umorov. Kdo je morilec? V rovih pod starim Kranjem so za noč čarovnic pripravili nepozabno dogodivščino v obliki interaktivne sobe pobega. Idejni vodja Ajdin Huzejrović nam je razkril, kaj pravzaprav je Podzemlje umorov.

'Slovenska beseda ne bo utihnila'

09. 07. 2023 18.57

"Smrt fašizmu, svoboda narodu," je nedavno odmevalo v vasici Ocizla pri Kozini. S proslavo so se poklonili prvim borcem za slovenski jezik revolucionarne podtalne organizacije slovenskih in hrvaških domoljubov, predvsem protifašistom, imenovanih TIGR. Borili so se za svobodo, v kateri si lahko brez strahu govoril slovenski jezik in se gibal po slovenski zemlji.

Skrivnosti Bajnskih dvorov: urbana legenda o zakladu kriva za razdejanje grofičinega groba

05. 09. 2021 07.00

Lesena, deloma okovana vrata se brez večjega napora odpro. Zaškripajo, ko v nepovabljenega obiskovalca buhne zatohel zrak, mešanica poletne sopare in prijetnega hladu notranjosti mogočne grobnice. Temna in skrivnostna preteklost vabi. Ko se oko privadi, najprej zagleda kamnit oltar, kupe razbitih opek, lesene ostanke kdo ve česa že. In sredi tega polmraka, na levi in desni, prekrita s plastmi večletnega prahu in pajčevine, kot bi bila odeta v mehko odejo, stojita veličastna kamnita sarkofaga. Grofičin je razdejan, razbit, deloma povsem odprt. Na posmrtnih ostankih počivajo le še posamezni koščki preperelega črnega blaga. Na dotiku kogar koli. In to le zato, ker je nekoč obstajala zgodba, da so bogate lastnike Bajnskih dvorov pokopali z velikim zakladom. Pa so jih res?

100 let pogodbe, ki je 'naš narod razkosala na tri dele'

12. 11. 2020 07.41

Pred sto leti so v Rapallu podpisali pogodbo, ki je začrtala mejo Kraljevine Srbov, Hrvatov in Slovencev z Italijo. Z rapalsko pogodbo je Kraljevina SHS v zameno za priznanje izgubila del ozemlja. S tem je pod Italijo prišlo okoli 300.000 Slovencev ali dobra tretjina slovenskega prebivalstva.

Boji za Koroško: vojaška zmaga pred političnim porazom

11. 10. 2020 17.00

Pred zgodovinsko odločitvijo koroškega ljudstva na plebiscitu 10. oktobra 1920 so na ozemlju, ki sta si ga Slovenija in Kraljevina SHS prizadevali vključiti v svojo teritorialno domeno, potekali srditi in krvavi boji med avstrijskimi Nemci na eni strani ter Slovenci in enotami srbskih prostovoljcev na drugi. Še ne povsem organizirane enote kraljevine SHS so, kljub začetnim krčem, nekaterim porazom in nezanemarljivim žrtvam, z izpolnitvijo vseh strateških ciljev dosegle vojaško zmago.

Z uporom in vztrajnostjo dosegli priključitev k matični domovini

10. 10. 2020 10.24

Vas Libeliče ima v slovenski zgodovini posebno mesto. Zavednim vaščanom je dve leti po koroškem plebiscitu, ki je Libeliče z okolico priključil Avstriji, z uporom, vztrajnostjo in slogo, ki jo kažejo še danes, uspela vrnitev k matični domovini. Na to so še danes zelo ponosni. Stoletnico pomembnih dogodkov bodo praznovali leta 2022.

'Mama, ne štimajte za Jugoslavijo, kar moram ajnrukat za kralja Petra!'

10. 10. 2020 07.13

Usoda Koroške bo odločena na ljudskem glasovanju, je odločila pariška mirovna konferenca. Prebivalstvo se je znašlo na razpotju, med stoletno deželno zavestjo in narodnostnimi težnjami. Da imajo priložnost, da se otresejo tisočletnega nemškega jarma, je poudarjala novonastala Kraljevina SHS. Ne gre za odločitev med nemštvom in slovenstvom, temveč med kraljevino z vojaško obveznostjo in nerešenimi mejnimi vprašanji ter moderno republiko z delavskimi pravicami, pa je prepričevala avstrijska propaganda, pripoveduje zgodovinar Danijel Grafenauer. Odločilni dan, 10. oktober 1920, se je zapisal v zgodovino slovenskega naroda. 59 odstotkov volivcev je odločilo, da se Koroška priključi republiki Avstriji.

Odkrili spomenik, posvečen 100. obletnici priključitve Prekmurja

17. 08. 2020 06.12

Ob dnevu združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom so v predsedniški palači odprli vrata obiskovalcem. Predsednik republike Borut Pahor je na slovesnosti, ki se je je udeležila skupina mladih iz Prekmurja, v družbi županje občine Črenšovci Vere Markoja, poudaril pomen praznovanja obletnic zgodovinskih prelomnic v duhu sožitja in strpnosti. Na Prekmurskem trgu pa odslej stoji nov spomenik.

'Al Balcan!': pohod fašistov, ki je naznanil temne čase za Slovence v Italiji

12. 07. 2020 16.23

Požig Narodnega doma v Trstu pred 100 leti je bil močno simbolno dejanje, ki še vedno zaznamuje slovensko-italijanske odnose. Zanimivo je, da napetosti najbolj naraščajo ravno v času obujanja zgodovinskih spominov ob obletnicah pomembnih dogodkov, za kar pogosto poskrbijo prav politiki s potezami in izjavami, ki razburjajo javnost v obeh državah. Tudi slovenski predsednik Borut Pahor. Ta je ob pomembnem dnevu za zamejske Slovence sklenil opraviti "kompenzacijski" obisk fojb v imenu sprave med narodoma.

Muzej, ki razkriva preteklost slovenske policije, forenzike in Kotnikove 8

21. 06. 2020 07.29

Biti orožnik je bil zelo spoštovan poklic, zanj so obstajala stroga pravila. Predpisana je bila že hoja, kako mora stopati, v kateri roki držati sabljo, kakršenkoli odklon v spoštovanju je pomenil takojšnjo izključitev. V orožniške vrste so sprejemali samo moške, ki niso smeli biti poročeni ali imeti otrok. Ženske so lahko postale miličnice šele leta 1974. Vse to razkriva razstava Od orožnika do policista v Muzeju slovenske policije, ki se je ob stoti obletnici iz Tacna preselil v središče Ljubljane. Obiskovalci si lahko ogledajo tudi, kako v praksi poteka iskanje prstnih odtisov in DNK-sledi.

Jurij Kraigher: utelešenje slovensko-ameriškega sodelovanja v boju proti Hitlerju

09. 05. 2020 18.23

Slovenska zgodovina je polna pozabljenih zgodb in velikih podvigov 'neznanih' posameznikov, ki so v svetovnem merilu pustili pomemben pečat. V 20. stoletju je bil eden takšnih primerov zagotovo Jurij Kraigher, ki se je konec 19. stoletja rodil v Hraščah pri Postojni, bil vojaški pilot v prvi in drugi svetovni vojni, junak, izumitelj in celo direktor zahodne divizije letalske družbe Pan American Airways.

Slovenija – neokrnjena narava? Podatki pravijo drugače, težave z izvajanjem zakonov

09. 02. 2020 08.00

Pred 100 leti, ko vsakdan še ni bil poln plastičnih lončkov, pametnih telefonov in ostalih pripomočkov, ki so nam 'olajšali' hiter tempo življenja, so naši predniki že vedeli, da je narava v Sloveniji izjemna in da jo moramo zaščititi. A čeprav smo prepričani, da živimo v zeleni butični državici, uradni podatki ne kažejo le lepe slike o neokrnjeni naravi. Čeprav imamo na tem področju bogato zakonodajo, smo postavljeni pred izziv izvajanja predpisanega. Poleg tega Nacionalni program varstva narave ni pripravljen v skladu z zakonodajo.

Na Silbi v cerkvici našli steklenico s sporočilom iz leta 1922

29. 11. 2019 09.06

Na hrvaškem otoku Silba so v cerkvici našli posebno časovno kapsulo iz leta 1922. Steklenico s skoraj 100 let starim sporočilom, bankovcem in cigareto so našli v zazidani niši cerkvene kapele.

Umrl član četverice JBTZ David Tasič

24. 10. 2019 09.41

Umrl je nekdanji novinar Mladine in založnik David Tasič, član četverice JBTZ, ki jo je vojaško sodišče leta 1988 obsodilo na zapor. Novico o njegovi smrti so za Delo potrdili v njegovi družini.

'Priključitev Prekmurja je prelomnega pomena za zaokroževanje slovenskega ozemlja'

16. 08. 2019 21.41

Priključitev Prekmurja je bila prelomnega pomena za zaokroževanje slovenskega ozemlja, ki je na koncu, v letih 1990 in 1991, omogočilo Slovencem, da smo ustanovili samostojno državo. To pa je neprecenljivega pomena, je na slovesnosti ob beltinskem občinskem prazniku v čast priključitve Prekmurja poudaril predsednik republike Borut Pahor.

'Naš skupni zgodovinski spomin je jamstvo za ohranitev miru'

27. 07. 2019 12.33

Ruska kapelica pod Vršičem je postala več kot kraj pietete in simbol globokega prijateljstva med slovenskim in ruskim narodom. "Postala je del naše moralne in civilizacijske zaveze, da tej in prihodnjim generacijam zagotovimo mirno in varno življenje," je na slovesnosti ob 103. obletnici kapelice izpostavil predsednik DZ Dejan Židan.

Mariborsko letališče na pragu novega obdobja

17. 07. 2019 06.23

Mariborsko letališče Edvarda Rusjana bo za kratek čas zaprlo svoja vrata. Začasno bo upravljanje prevzela državna DRI, a najprej ji mora agencija za civilno letalstvo podeliti obratovalno dovoljenje. 15. julija nekatere zadeve z nekdanjim upravljalcem še niso bile urejene. V zadnjih trenutkih ma DRI rešujejo najeme, ki jih potrebujejo za obratovalno dovoljenje.

Aerodrom Maribor lani z 2,2 milijona evrov izgube

16. 06. 2019 09.49

Družba Aerodrom Maribor, preko katere bodo kitajski lastniki le še mesec dni upravljali mariborsko letališče, je lani pridelala 2,2 milijona evrov izgube, ob tem ko ji je uspelo skupaj ustvariti vsega 810.000 evrov prihodkov. Slednji so bili sicer za okoli 100.000 evrov višji kot leto prej, a vseeno prenizki za pokrivanje najemnine.

Država ne zagotavlja, da bo letališče Maribor po 15. juliju odprto

06. 06. 2019 11.12

Vlada za zagotavljanje nadaljnjega obratovanja upravljanje mariborskega letališča nalaga državni DRI. Tako bi se najverjetneje izognili vračanju evropskih milijonov, saj je rok za določitev novega upravljavca, po odhodu Kitajcev, 15. julij. Prav tako ne morejo zagotoviti, da bo letališče po tem datumu odprto.

Šarec: Zaostanki le še na ljubljanskem CSD

28. 01. 2019 14.18

DZ je januarsko sejo kot običajno začel s poslanskimi vprašanji vladni ekipi. Primer Šarec je med drugim v odgovoru na vprašanje v zvezi z zaostanki pri reševanju vlog na centrih za socialno delo dejal, da ima zaostanke le še ljubljanski center. Napovedal tudi nadaljnje ukrepe za izboljšanje delovanja DUTB ter dejal, da je rebalans državnega proračuna v danih okoliščinah optimalen.

100 let slovenskega vojaškega letalstva

12. 01. 2019 07.00

Pred 100 leti, 12. januarja 1919, je ljubljanska letalska stotnija izvedla prvi izvidniško-bojni polet nad Koroško. Od prvotnih počasnih in nevarnih letal, kjer je bila bojna naloga vsaj toliko nevarna kot samo letalo, do naših pilotov v nadzvočnih letalih in ogromnih vojaških transportnih letalih C-17 Globemaster.

'Maribor razglašam za posest Države Slovencev, Hrvatov in Srbov'

23. 11. 2018 08.36

Borec za slovensko severno mejo, general, ljubitelj knjig, pesnik. S temi besedami bi lahko opisali Rudolfa Maistra, ki je pred natanko stotimi leti v Mariboru razorožil nemško varnostno stražo in prevzel nadzor nad mestom. Njemu gredo zasluge, da sta Maribor in njegova širša okolica danes slovenska.

Domoljubje izkazoval s pisano besedo, pa tudi s sabljo

22. 11. 2018 20.50

23. november Maribor obeležuje kot dan, ko je general Rudolf Maister leta 1918 osvobodil mesto izpod nemške oblasti in ga zagotovil Sloveniji. Letos tako mineva natanko 100 let od generalove akcije za severno slovensko mejo. Na predvečer državnega praznika, dneva Rudolfa Maistra, je v Veliki dvorani Slovenskega narodnega gledališča Maribor potekala državna proslava.

Izplen Fištravčevih potovanj na Kitajsko

15. 11. 2018 13.00

Mariborski župan Andrej Fištravec veliko stavi na Kitajsko. Županovih potovanj in obiskov predstavnikov občine smo našteli vsaj 30, po dostopnih podatkih nazadnje še letos poleti. Obljube so bile visokoleteče: od turizma in povezave mariborskega letališča s svetom do vlaganj v mariborsko gospodarstvo. Kaj se je uresničilo?

Ob 11. uri 11. dne 11. meseca so po Evropi doneči zvonovi razglasili konec morije

11. 11. 2018 09.32

Na milijone mrtvih in še več milijonov ranjencev, vdov in sirot je ena od žalostnih bilanc prve svetovne vojne. Njen konec je usodno zaznamovala številka 11. Ob 11. uri 11. dne 11. meseca so po vsej Evropi zadoneli zvonovi in tako obeležili konec morije. Mirovna pogodba je bila podpisana 28. junija 1919.

'Nič, kar smo dosegli v narodovi zgodovini, ni bilo doseženo čez noč'

31. 10. 2018 07.33

V Sloveniji je 31. oktober dan reformacije, praznik in dela prost dan, ki obuja spomin na versko, politično in kulturno gibanje v 16. stoletju. Slovenci hkrati obeležujemo tudi rojstvo slovenskega knjižnega jezika in se spominjamo Trubarja. V evangeličanski cerkvi v Ljubljani je potekalo osrednje praznično bogoslužje, ki se ga je udeležil tudi predsednik republike Borut Pahor.