seznam kulturne dediščine

24 novih krajev na seznamu, ki nas opominja, kaj imamo

10. 08. 2024 18.00

Sipine, ki so videti kot ogromne bele rjuhe, veličasten nemški grad, nenavadna poslikana afriška vasica in otok, za katerega večina še ni slišala. Vsi so se znašli med 24 novimi vpisi na seznamu svetovne kulturne dediščine. Nam najbližja je jama Vjetrenica v Bosni in Hercegovini.

Kam izginjajo kozolci – nepogrešljiv del slovenske kulturne dediščine?

23. 06. 2024 10.21

V nocojšnji 24ur Fokus smo postavili kozolce. Slovenci jim imamo na 10 tisoče, a niso prav vsi dobrem stanju. Premnogi namreč končajo v pečeh, gospodarji jih podrejo in porabijo za drva, ker so postali predragi in prezahtevni za vzdrževanje. Nekatere občine so prepoznale vrednost kozolcev, lastnikom pomagajo s subvencijami za njihovo obnovo. A to (žal) ni dovolj, da bi kozolci po slovenskih travnikih obstali. Redkokdo jih še uporablja za sušenje, travo namreč danes mnogi balirajo. Še vedno so kozolci prostor za shranjevanje, nekatere pa so preuredili v turistične ali gostinske objekte in jih na ta način ohranili pri življenju.

Poiščite novo najljubšo destinacijo: 5 srbskih mest, ki jih morate obiskati

30. 05. 2024 00.15

Od ravninskega severa do hribovitega juga, od zelenja prostrane nižine do višin mogočnih gora, ima Srbija veliko skrivnosti, ki čakajo, da jih odkrijejo radovedni gostje.

SD: Bolnica Franja od lanske ujme ni bila deležna primerne pozornosti

21. 05. 2024 11.01

Lanske ujme so med drugim prizadele in poškodovale slovensko vojno partizansko bolnico Franja. V poslanski skupini Socialnih demokratov so prepričani, da se z obnovo Franje odlaša in na državni ravni še nismo dočakali konkretnih ukrepov ali premikov naproti obnovi objekta ter sanaciji okolja po lanski ujmi. Pozivajo, da vlada po zgledu iz leta 2007 ustanovi odbor za sanacijo in zagotovi celovito obnovo naše kulturne dediščine.

Listina o vpisu babištva na znameniti Unescov seznam podeljena

07. 05. 2024 19.28

V Narodni galeriji je potekala slavnostna podelitev Unescove listine o vpisu babištva na reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva. Kot je poudarila ministrica za kulturo Asta Vrečko, je vpis babištva na Unescov seznam, na katerem je trenutno 130 vpisov, priznanje za preteklo delo babic, obenem pa daje nov zagon za naprej.

Han: Zakon o Kobilarni Lipica podlaga za nadaljnji razvoj kobilarne

04. 04. 2024 15.22

Vlada je potrdila predlog novega zakona o Kobilarni Lipica, ki predvideva ponovno enovito upravljanje, in sicer ne bi šlo več za javno službo s koncesijo, ampak bi ena družba skrbela za kulturne in naravne vrednote ter jih tudi tržila. Predlog po mnenju gospodarskega ministra Matjaža Hana predstavlja podlago za nadaljnji razvoj kobilarne.

Berlinska techno scena po novem na seznamu nesnovne kulturne dediščine

18. 03. 2024 10.21

Nemško ministrstvo za kulturo in komisija Unesca sta berlinsko techno sceno uvrstila na seznam nesnovne kulturne dediščine, s čimer priznavata techno prispevek h kulturni identiteti mesta. "To je še en mejnik za berlinske techno producente, umetnike, upravljavce klubov in organizatorje dogodkov," so zapisali pri berlinski glasbeni mreži Clubcommission.

Prenove v Kobilarni Lipica: 'To je kulturna vrednota'

26. 01. 2024 16.37

V Kobilarni Lipica so predali prenovljeno in posodobljeno jahalnico. Investicijo v vrednosti nekaj manj kot tri milijone evrov je v celoti pokrilo ministrstvo za gospodarstvo, ki v tem letu načrtuje nekatere dodatne novosti. Poleg manjših posodobitev naj bi osrednjo pozornost namenili prenovi bazena in ureditvi wellnessa.

Babištvo vpisano na Unescov seznam nesnovne kulturne dediščine

06. 12. 2023 15.57

Na zasedanju Medvladnega odbora za varovanje nesnovne kulturne dediščine, ki ga letos gosti Bocvana, je na Unescovem reprezentativnem seznamu nesnovne kulturne dediščine svoje mesto dobilo tudi babištvo. Nominacijo za to so skupaj podale babice iz osmih držav, poleg slovenskega še združenja babic iz Kolumbije, Cipra, Nemčije, Kirgiške republike, Luksemburga, Nigerije in Toga. Babištvo je že sedmi vpisani element iz Slovenije na reprezentativnem seznamu. V Sloveniji medtem, kot so sporočili iz babiške zbornice, letos praznujemo že 270 let izobraževanja babic.

Babištvo kmalu na Unescovem seznamu nesnovne kulturne dediščine?

12. 11. 2023 13.28

Strokovno telo Unesca je ocenilo, da nominacija babištva izpolnjuje vse kriterije za vpis na reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva. "Nominacija predstavlja povezanost babištva z vsemi področji žive dediščine in spodbuja enakost spolov, zdravstveno varstvo žensk in tradicionalno znanje," so sporočili s kulturnega ministrstva.

Objavili posnetek rušenja Starega mostu v Mostarju: v lasti vojnega zločinca

09. 11. 2023 13.23

Mineva 30 let od porušitve Starega mosta v Mostarju. Simbol mesta je takrat po dveh dneh vztrajnega topniškega obstreljevanja popustil in se zrušil v mrzlo Neretvo. Ob tretji okrogli obletnici je portal Mostar Memorial & Museum delil še nikoli videni posnetek rušenja mosta, ki je bil v lasti pokojnega vojnega zločinca Slobodana Praljaka in njegovih bližnjih.

Na ogled Prešernova diploma, zaporniški tarok, najdragocenejši zemljevid ...

24. 10. 2023 12.44

Zgolj mesec dni časa imate, da si ogledate deset najimenitnejših, kot so avtorji razstave Spomin Slovenije poimenovali deset pisnih in dokumentarnih del slovenske dediščine. Gre za neprecenljiva dela, ki so le redko na ogled, med njimi pa najdemo tudi najdragocenejši kartografski dokument, ki ga hranimo na območju današnje Slovenije – Piranski kodeks znamenitega kartografa Pietra Coppa.

Pijan turist zajahal kamnitega leva in naredil za več kot 17.000 evrov škode

14. 09. 2023 20.09

Pijan turist se je med sprehodom po Bruslju odločil, da bo splezal na kip, ki stoji pred ikonično mestno zgradbo. In to le dan po tem, ko so pročelje borze po več kot treh letih prenove odprli za javnost. Ob tem pa tudi povzročil za več kot 17.000 evrov škode, saj je med jahanjem kamnitega leva odlomil del kipa.

V Benetkah zelena luč za poskusno uvedbo vstopnic

13. 09. 2023 10.08

Mestni svet v Benetkah je v torek prižgal zeleno luč za poskusno uvedbo vstopnic za obisk obleganega zgodovinskega mestnega središča. Vstopnino v višini petih evrov bodo dnevnim obiskovalcem na posebej določene dni začeli zaračunavati spomladi prihodnje leto.

Vstopnina za Benetke: pet evrov za vstop ob podaljšanih koncih tedna

06. 09. 2023 15.01

V Benetkah bodo prihodnje leto začeli preizkušati sistem vstopnic, s katerimi želijo zajeziti množični turizem, je v torek napovedal beneški župan Luigi Brugnaro. Sistem vstopnic naj bi skupno preizkušali 30 dni, predvidoma ob podaljšanih koncih tedna spomladi in poleti, cena vstopnice pa bo pet evrov.

Teniški turnir v Ljubljani s Kongresnega prestavljen na Trg republike

01. 09. 2023 12.10

V Ljubljani bo od 11. do 17. septembra potekal tretji teniški turnir WTA Zavarovalnica Sava Ljubljana, osrednje igrišče, poimenovano po teniški legendi Mimi Jaušovec, ki je bilo prvotno načrtovano v parku Zvezda, pa bo na Trgu republike, so sporočili iz Tenisa Slovenije (TS).

Turnirja WTA na Kongresnem trgu ne bo, organizator ni dobil soglasja

31. 08. 2023 17.32

Čeprav sta Teniška zveza Slovenije in Občina Ljubljana upali na izvedbo velikega teniškega dogodka v središču Ljubljane, se bosta sedaj morali obrisati pod nosom. Tako je namreč odločil Zavod za varstvo kulturne dediščine, ki je zavrnil prošnjo za soglasje za postavitev začasnega teniškega igrišča v parku Zvezda. Razlog je poseben varstveni režim za dela arhitekta Jožeta Plečnika v Ljubljani.

Idilično alpsko vasico 'dušijo' turisti, domačini zahtevajo omejitve

28. 08. 2023 09.10

Prebivalci avstrijskega turističnega bisera Hallstatt so organizirali nov protest proti množičnemu turizmu. Idilično alpsko vasico v času visoke turistične sezone obišče tudi do 10.000 obiskovalcev dnevno, kar je po mnenju domačinov enostavno preveč. Lokalne oblasti so pozvali k omejitvi števila turistov in turističnih avtobusov.

Hudo neurje prizadelo Cerkno in Franjo: 'Bilo je petkrat huje kot leta 2007'

14. 07. 2023 08.39

Silovito neurje je v četrtek zajelo Cerkno, kjer se je zaradi obilnih padavin oglasila sirena za splošno nevarnost, ceste pa so se spremenile v reke. Močno poškodovana je bolnica Franja, kjer je deroča voda v celoti uničila tri barake, še tri pa poškodovala. Turistična znamenitost je bila nazadnje prizadeta leta 2007, ko je neurje uničilo večino barak, sanacija pa je nato trajala tri leta. Župan Cerknega sicer ocenjuje, da je bila četrtkova količina padavin petkrat večja kot leta 2007.

Janković napovedal vlogo za postopek revizije na vrhovnem sodišču

23. 05. 2023 13.57

Ljubljanski župan Zoran Janković se je odzval na zavrnitev izdaje gradbenega dovoljenja za projekt Bežigrajski športni park (BŠP) s strani ministrstva za naravne vire in prostor in napovedal vlogo za postopek revizije na vrhovnem sodišču.

Z maseratijem po Španskih stopnicah, zdaj obtožen

11. 04. 2023 17.02

Moškega, ki se je maja lani z luksuznim športnim avtomobilom znamke Maserati peljal po Španskih stopnicah in poškodoval ta znani arhitekturni biser v italijanski prestolnici, so obtožili zaradi poškodovanja kulturne dediščine.

Izhodiščni seznam: manj sredstev za trajnostno prenovo stavb, oskrbo s pitno vodo ...

22. 03. 2023 18.09

Ministrstvo za finance je pripravilo izhodiščni seznam naložb, ki bodo ali izločene iz posodobljenega načrta za okrevanje in odpornost ali bo njihovo financiranje z nepovratnimi sredstvi v načrtu zmanjšano. Prilagoditev je med drugim potrebna, ker državi pripada 286 milijonov evrov manj nepovratnih sredstev od sprva predvidenih.

Kako si je opomogla Varšava: 50 milijonov ur dela in 600 milijonov opek

12. 03. 2023 07.07

Ukrajina se je v tem tednu soočala z največjim raketiranjem v drugem letu vojne. Dim, podrte stavbe in porušeni deli mest. Taki dogodki so se na evropskih tleh že dogajali – v času štiriletnega obleganja Sarajeva, pa tudi v času druge svetovne vojne. Takrat je nemška vojska v prestolnici sosednje Poljske porušila več kot 80 odstotkov stavb. Kako si je napadena država opomogla?

Kurentovanje je tradicionalno, želje poslušalcev niso – želeli so Ceco

25. 01. 2023 07.34

Znamenito Kurentovanje letos še pred začetkom razburja zaradi uvodnega koncerta v pustni čas. Čeprav je srbska pevka Ceca že nekajkrat nastopila v Sloveniji, se je tokrat v delu javnosti pojavilo ostro nasprotovanje. Na Zavod za turizem Ptuj oziroma na tamkajšnjo občino se je usul plaz očitkov o neprimernosti te izbire za prireditev, češ da je del slovenske kulturne dediščine, zato smo jih poklicali tudi mi. Pojasnili so, da je prireditev ločena na javni in zasebni del ter da oni za spremljevalni program ne skrbijo, prav tako ga ne financirajo. Organizator koncertov pa pravi, da so sledili rezultatom ankete o glasbenih željah.

Pričetek novega leta z elegantnimi lipicanci

30. 12. 2022 19.05

Ko bo silvestrov večer za nami, bodo na Dunaju zaigrali dunajski filharmoniki, pri nas pa bodo v vsej svoji lepoti in natančnosti nastopili beli konji, lipicanci. Prav letos je naši državi uspelo rejo te plemenite pasme, katere začetki segajo v drugo polovico 18. stoletja, vpisati na Unescov seznam kulturne dediščine. V največji kobilarni z lipicanci na svetu, Lipici, je vse pripravljeno na nedeljsko predstavitev jahalne šole z najtežjimi elementi.

Decembra smo praznovali tudi dan prihodnosti

17. 12. 2022 00.15

14. decembra smo v Sloveniji že sedmič obeležili dan prihodnosti, ki spodbuja k odgovornemu ravnanju danes - za lepši jutri. V luči tega se nadaljuje uspešna trajnostna okoljska zgodba #PRVAčebela.

Teden, ujet v fotografski objektiv

03. 12. 2022 16.53

Medtem ko so po katastrofalnem požaru na Krasu stekle prve pogozditvene akcije, je volivke in volivce čakala že četrta volilna nedelja, tokrat s kar tremi referendumi. T. i. referendumski trojček je minil v znamenju podpore vsem trem zakonom. Obilno deževje, ki je prizadelo italijanski otok Ischia, je sprožilo katastrofalne poplave in plazove, v katerih je umrlo deset oseb. Vojne razmere v Ukrajini ostajajo napete. Rusija še vedno napada ključne infrastrukturne objekte, mnogi prebivalci zato le s težavo ostajajo v svojih mrzlih domovih. Precej bolj vroče je v Katarju, kjer je znano, katere reprezentance so si zaslužile napredovanje. Marsikje pa se že začenjajo božična rajanja, ki so bila v času epidemije covida-19 močno okrnjena. Vabljeni k ogledu tokratnega izbora fotografij.

Čebelarstvo in tradicije reje lipicancev na seznam nesnovne kulturne dediščine

01. 12. 2022 18.51

Na Unsecovem seznamu nesnovne kulturne dediščine človeštva sta odslej tako čebelarstvo v Sloveniji kot tudi tradicije reje lipicancev. Medtem ko je nominacijo z naslovom Čebelarstvo v Sloveniji, način življenja vodilo ministrstvo za kulturo pod vodstvom Špele Spanžel. Tradicija reje lipicancev je projekt priprave večnacionalne nominacije, ki povezuje osem držav, prav tako pa je nominacijo vodilo slovensko ministrstvo za kulturo.

Francoska bageta uvrščena na seznam svetovne dediščine

01. 12. 2022 10.23

Skromna bageta, ki predstavlja temelj znane francoske peke po vsem svetu, je uradno dodana na seznam kulturne dediščine Združenih narodov. Gre za cenjeno tradicijo, ki jo mora človeštvo ohraniti, so prepričani v ZN.

Zelenski: Odesa mora biti na seznamu svetovne dediščine

11. 10. 2022 19.20

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je danes uradno zahteval, da Organizacija Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo (Unesco) doda ukrajinsko pristaniško mesto Odesa na seznam svetovne dediščine, da bi ga tako zaščitili pred ruskimi zračnimi napadi. Unesco bo zahtevo proučil. "Zagotoviti moramo jasen signal, da si svet ne bo zatiskal oči pred uničenjem naše skupne zgodovine, kulture in dediščine," je v video nagovoru pozval Zelenski.