sevi

Pri kokoših v Prekmurju potrdili atipčno kokošjo kugo
22. 01. 2025 10.58V dvoriščni reji kokoši v Murski Soboti so pristojni potrdili atipično kokošjo kugo. Na gospodarstvu so izvedli nujne ukrepe za preprečevanje širjenja bolezni. Uprava za varno hrano ob tem rejce perutnine poziva k previdnosti in doslednemu upoštevanju zaščitnih ukrepov.

Na plaži v Ičićih prepovedali kopanje: se je v morju pojavila smrtonosna bakterija?
16. 08. 2024 19.13Hrvaški državni inšpektorat je na plaži Ičići postavil tablo, ki prepoveduje kopanje. Za ukrep so se odločili na podlagi nedoslednih ugotovitev o kakovosti morja, zaradi katerih so morali po poročanju hrvaških medijev hitro ukrepati in zaščititi zdravje občanov in obiskovalcev.

BLOG: Ali tudi tebe mučijo vetrovi?
16. 06. 2024 12.45Napenjanje je naravni del prebave, vendar lahko včasih povzroči neprijetnosti in zadrego. Povprečen človek spusti pline približno 14- do 18-krat na dan, kar je povsem normalno. Vendar pa je prekomerno napenjanje lahko znak prebavnih težav. V tem blogu bomo raziskali vzroke napenjanja in ponudili naravne načine za lajšanje teh težav.

V porastu gripa in okužbe dihal: NIJZ svetuje cepljenje
15. 01. 2024 14.37Gripa in akutne okužbe dihal so med prebivalstvom v porastu, pojavljajo se v vseh zdravstvenih regijah. Cepljenje proti gripi je zato za vse, ki se želijo zaščititi, še vedno smiselno, pravijo na NIJZ. V letošnji sezoni se je sicer proti gripi cepilo 115.722 prebivalcev Slovenije.

BLOG: Kako zdraviti okužbo s salmonelo?
16. 07. 2023 10.32Bakterija salmonela povzroča bolezen, imenovano salmoneloza, ki se kaže s številnimi simptomi, vključno z drisko, bruhanjem, bolečinami v trebuhu, slabostjo, vročino in glavobolom. Simptomi se običajno pojavijo nekaj ur ali dni po okužbi in običajna inkubacijska doba, čas od okužbe do začetka bolezni, traja od 6 do 72 ur, ponavadi od 12 do 36 ur. Pri preprečevanju okužbe s salmonelo je ključnega pomena preventiva.

Znanstveniki oživili virus, ki je 48.500 let preživel zamrznjen v permafrostu
09. 03. 2023 10.26Višje temperature na Arktiki talijo trajno zamrznjena tla v regiji in potencialno spodbujajo viruse, ki bi po več deset tisoč letih mirovanja lahko ogrozili zdravje živali in ljudi. Čeprav se pandemija, ki jo sproži bolezen iz daljne preteklosti, sliši kot zaplet znanstvenofantastičnega filma, znanstveniki opozarjajo, da so tveganja, čeprav nizka, podcenjena.

Ema opozarja na neučinkovitost nekaterih zdravil proti novim sevom koronavirusa
10. 12. 2022 09.42Nekatera zdravila s protitelesi za zdravljenje covida-19 so neučinkovita proti najnovejšim sevom novega virusa, je v petek opozorila Evropska agencija za zdravila (Ema). Mednje spadajo zdravila Evusheld podjetja AstraZeneca, Ronapreve podjetja Roche ter Xevudy podjetij GSK in Vir. Medtem bo Pfizerjev Paxlovid po pričakovanjih ostal učinkovit.

Prihaja univerzalno cepivo proti gripi?
25. 11. 2022 16.55Znanstveniki napredujejo v raziskavah univerzalnega cepiva, ki bi lahko ščitilo pred vsemi oblikami gripe. Če bo cepivo uspešno prestalo klinične študije, bi bilo lahko na voljo že v prihodnjih dveh letih, pojasnjujejo strokovnjaki, ki napredek v raziskavah označujejo kot "izreden".

10 načinov, kako dobre bakterije (probiotiki) varujejo naše zdravje
10. 11. 2022 00.15Naše črevesje ni le prebavni organ, temveč je del našega imunskega sistema, saj je odgovorno za kar 80 odstotkov naše imunosti.

Obeta se uvedba programov za zdravljenje posledic dolgotrajnega covida-19
14. 09. 2022 14.55Na ministrstvu za zdravje so v smernice za prihodnje leto vključili tudi programe za zdravljenje posledic dolgotrajnega covida-19 na primarni ravni zdravstva. Delo ekip fizioterapevtov, socialnih delavcev in psihologov bo financiral Zavod za zdravstveno zavarovanje (ZZZS), je napovedal minister za zdravje Danijel Bešič Loredan.

Ameriška FDA priporoča posodobitev cepiv proti covidu-19
01. 07. 2022 20.09Ameriška uprava za hrano in zdravila (FDA) je podjetjem, ki proizvajajo cepiva proti covidu-19, svetovala, naj jih še pred jesenjo posodobijo tako, da bodo bolj učinkovita tudi v boju proti novim (pod)različicam virusa. Problematiko neodzivnosti podrazličic omikrona na cepivo in nedavno prebolelost naslavlja vse več zdravstvenih organizacij in proizvajalcev cepiv.

BLOG: Jabolčni kis
08. 05. 2022 07.00Še pred nedavnim porastom priljubljenosti je bil obsežen seznam koristi jabolčnega kisa dobro znan že stoletja. V preteklosti so jabolčni kis primarno uporabljali v zdravstvene namene, v sodobnem času pa je jabolčni kis pomemben del kulinarične tradicije.

Raziskovalci odkrili razlike med udomačenimi in divjimi sevi običajnih kvasovk
06. 03. 2022 07.14Raziskovalne skupine iz Francije, Švedske, Italije in Slovenije so raziskale učinek udomačitve na običajno kvasovko in odkrile izrazite razlike med udomačenimi in divjimi sevi v sposobnosti spolnega razmnoževanja in rasti v različnih pogojih. Slovenski raziskovalci so odgovorili na enega ključnih vprašanj: ali lahko z minimalnim urejanjem genoma spremenijo značilnosti kvasovke? Odgovor je – da.

V ponedeljek 11.810 novih okužb, Logarjeva: Smo blizu vrha petega vala
01. 02. 2022 09.15V ponedeljek so v Sloveniji zabeležili novih 11.810 okužb z novim koronavirusom. Opravili so 15.585 PCR-testiranj in 124.369 hitrih antigenskih testov. V bolnišnicah se zdravi 887 covidnih bolnikov, na intenzivni negi 132. Umrlo je 14 covidnih bolnikov. Vodja strokovne skupine za covid Mateja Logar je povedala, da se nahajamo blizu vrha petega vala, glede omikrona pa povedala, da poslabšuje nekatera kronična oboljenja.

Pfizer in BioNTech začela s klinično študijo cepiva proti različici omikron
25. 01. 2022 13.00Farmacevtska giganta Pfizer in BioNTech sta začela s klinično študijo, v kateri bosta ocenjevala varnost in učinkovitost cepiva, ki je usmerjeno proti novi covidni različici omikron. Generalni direktor Pfizerja Albert Bourla je že v začetku leta napovedal, da bo podjetje do marca pripravilo cepivo, ki bo usmerjeno proti omikronu, a bo hkrati ščitilo tudi proti drugim različicam covida-19. V študiji bo sodelovalo do 1420 oseb.

WHO: Omikron bi lahko vodil v nevarnejše različice
04. 01. 2022 20.10Bliskovito širjenje okužb s koronavirusno različico omikron po svetu bi lahko povečalo nevarnost za razvoj nove, nevarnejše različice, je posvarila evropska veja Svetovne zdravstvene organizacije (WHO). Medtem ko se omikron po svetu resda širi kot požar, pa je vsaj sodeč po dosedanjih ugotovitvah občutno manj nevaren od prejšnjih različic. Zato se je tudi okrepilo upanje, da se pandemija morda vendarle bliža koncu in se bo življenje vrnilo v prejšnje tirnice.

Študiji kažeta na manjšo verjetnost hospitalizacije pri okužbi z omikronom
23. 12. 2021 07.19Dve britanski študiji sta pokazali, da je pri okužbi s koronavirusno različico omikron verjetnost hospitalizacije manjša kot pri okužbi z doslej prevladujočo varianto delta. Raziskavi sta tako potrdili trend, ki so ga zaznali v Južni Afriki, kjer se je omikron najprej razširil. Tudi študija iz Južne Afrike namreč kaže, da je verjetnost hospitalizacije po okužbi z omikronom v primerjavi z drugimi sevi kar 80 odstotkov nižja.

Bi lahko omikron predstavljal konec koronavirusa? 'Ta scenarij nas navdaja z optimizmom'
16. 12. 2021 06.00Novi val je samo vprašanje časa, ocenjuje zdravstveni minister Janez Poklukar, Svetovna zdravstvena organizacija pa svari: "Omikron se širi s hitrostjo, kot je nismo zabeležili pri nobeni drugi različici." Oseba, okužena z delto, okuži tri do šest oseb, oseba z omikronom pa lahko brez uporabe zaščitnih sredstev okuži tudi do 30 ljudi. V Sloveniji imamo do zdaj potrjenih 10 primerov okužb z najnovejšo različico. Kaj se bo v prihodnjih tednih dogajalo v Sloveniji in kaj je do zdaj znanega o omikron različici, smo povprašali profesorja Boruta Štruklja s Fakultete za farmacijo.

Za zdaj potrjenih 10 okužb z omikronom, okuženi pripotovali iz Švedske in Emiratov
15. 12. 2021 09.39Najnovejši podatki molekularnega razvoja seva omikron so pokazali, da je nastajal neodvisno od ostalih različic novega koronavirusa, je na novinarski konferenci pojasnil Borut Štrukelj s Fakultete za farmacijo v Ljubljani. Izkazalo se je tudi, da je bil v Bocvani prisoten že vsaj marca, je dodal. Omikron je tudi izjemno infektiven: "Če ne bi imeli mask in druge zaščite, bi en človek s tem virusom okužil od 20 do 30 drugih," je opozoril. V torek so pristojni sicer ob opravljenih 5903 PCR-testih potrdili 1526 okužb z novim koronavirusom. V Sloveniji pa so do zdaj potrdili deset okužb z različico omikron, gre za dva skupka primerov, ki med seboj nista povezana.

Prireditelji OP Avstralije: Ne gre za izsiljevanje, ampak za varnost
01. 12. 2021 08.08Organizatorji teniškega odprtega prvenstva Avstralije, tradicionalnega prvega grand slama sezone, ne izsiljujejo srbskega zvezdnika Novaka Đokovića z vztrajanjem pri polnem cepljenju igralcev, ki bodo letos nastopili na turnirju, so sporočili organizatorji iz Melbourna.

Podatki iz Južne Afrike: v regiji Gauteng vse več pozitivnih in hospitaliziranih
29. 11. 2021 12.10Podatki o omikronu – novem sevu koronavirusa – so preveč skopi, da bi se lahko uspešno ustvarila predvidljiva epidemiološka napoved. Kot opozarjajo znanstveniki, potrebujejo več časa in podatkov. Za zdaj so edini dovolj dolgo (dva tedna) zbrani podatki iz regije Gauteng v Južni Afriki, kjer so identificirali novo različico. Podatki zadnjih dveh tednov niso vzpodbudni, saj se je povečalo število pozitivnih kot tudi hospitaliziranih.

Pri skoraj petini visoko tveganih stikov v karanteni se pojavi okužba
06. 08. 2021 14.21Direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje Milan Krek je opozoril na hitro širjenje delta različice novega koronavirusa, ki je hitro prevladala nad ostalimi sevi. Pred težjim potekom bolezni in morebitno hospitalizacijo nas še vedno najbolje ščiti cepljenje, je poudaril Krek in opozoril na slabo precepljenost prebivalstva, predvsem starejših. Podatki, ki jih je medtem objavil NIJZ, kažejo, da je v drugi polovici junija in v juliju en potrjeno okuženi z novim koronavirusom imel en visoko tvegani stik, večina jih je bila iz skupnega gospodinjstva. Pri 19 odstotkih tistih, ki so zaradi visoko tveganega stika pristali v karanteni, so nato tudi potrdili okužbo.

Poklukar: V večini primerov različice delta gre že za prenos znotraj Slovenije
27. 07. 2021 06.00V Sloveniji velja dosledno izpolnjevanje pogoja PCT, če boste želeli v gostilno, na tekme ali na druge organizirane prireditve. Prvi dan so gostince najbolj zmotile nejasnosti glede preverjanja izpolnjevanja pogoja ob nedelujoči aplikaciji. Zaskrbljujoča je kar 230-odstotna rast okuženih v enem tednu, pri nas pa se je razširila tudi delta različica virusa. Obenem pa je na novo realnost opozoril šef kabineta nemške kanclerke, ki je Nemcem jasno sporočil, da bodo cepljeni proti covidu-19 v Nemčiji v primeru hudega četrtega vala epidemije deležni več svobode kot necepljeni, ki ne bodo mogli obiskovati kinodvoran, stadionov in gostinskih lokalov ...

Azmani: Želite biti del zloveščega kluba! Sophie in 't Veld napovedala 'misijo ugotavljanja dejstev'
06. 07. 2021 07.53Premier Janez Janša je na plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta v Strasbourgu predstavil prednostne naloge šestmesečnega slovenskega predsedovanja Svetu EU. Čeprav je slovenski načrt prejel veliko podpore, je bilo v razpravi slišati precej pomislekov, da se besede ne bodo spremenile v dejanja, saj naj bi to dokazovale Janševe poteze na domačem političnem parketu. V razpravi so mu tako očitali predvsem njegov odnos do sodstva in medijev. Med najbolj izpostavljenimi vprašanji pa: ali Slovenija resnično misli resno, da bo vladavino prava postavila na vrh politične agende.

Cepivo Janssen obetavno v boju proti različici delta
02. 07. 2021 09.45Podjetje Johnson & Johnson je predstavilo podatke, ki kažejo, da odmerek cepiva Janssen povzroči močan imunski odziv na različico delta, ki se širi po svetu. Prav tako je cepivo učinkovito proti ostalim prevladujočim različicam, so sporočili. Novi podatki so pokazali še, da nudi zaščito vsaj osem mesecev. Toliko časa je namreč trajala raziskava. Ema pa je odobrila povečanje proizvodnih kapacitet cepiva v tovarni nizozemskega podjetja Janssen.

Delta različica virusa se širi, države se bojijo četrtega vala
23. 06. 2021 08.19Portugalska se boji izbruha četrtega vala, saj se v državi pospešeno širi različica novega koronavirusa delta, ki predstavlja več kot 60 odstotkov novih primerov v Lizboni. Da bi preprečili nadaljnje širjenje, so omejili potovanja med prestolnico in ostalim delom Portugalske. Vse več primerov opažajo tudi v sosednji Italiji, od 96 analiziranih vzorcev v Furlaniji - Julijski krajini je bila v 25 primerih prisotna različica delta. Medtem je Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) opozoril, da bi lahko bila različica delta do konca avgusta prisotna pri 90 odstotkih novih okužb z virusom v Evropski uniji.

Konec epidemije: s cepljenjem in samozaščito bomo državo ohranili varno
15. 06. 2021 19.19Policijska ura, omejitev na občine, nošenje in nenošenje mask, šolanje na daljavo, potem šolanje v živo, zapiranje in odpiranje dejavnosti. Takšen je bil naš vsakdan v skoraj osmih mesecih uradno razglašene epidemije. Odloki so zaradi spreminjanja epidemioloških razmer vsak teden velevali nekoliko drugače. Verjetno ste kar težko dohajali nova pravila, vmes so vse skupaj pretresali še novi sevi. Z večjim številom prebolevnikov, predvsem pa množičnim cepljenjem, pa so se začele razmere končno izboljševati.

Merklova in Janša sta se pogovorila o prihodnjih izzivih: novi sevi, distribucija cepiva ...
17. 05. 2021 19.32Predsednik vlade Janez Janša je opravil videokonferenčni pogovor z nemško kanclerko Angelo Merkel. Obravnavala sta stanje pandemije, ki v obeh državah upada, potek cepljenja ter tudi prihodnje izzive.

Ameriški strokovnjaki: Čredna imunost ni dosegljiva, virus bo krožil še nekaj let
04. 05. 2021 09.41Zaradi hitrega pojavljanja novih sevov koronavirusa in zadržkov glede cepljenja bo virus ostal med nami, ugotavljajo ameriški strokovnjaki. Upanje na dosego čredne imunosti, ki je prevladovalo v začetku epidemije, je tako vse manjše. Nekateri vodilni v boju proti virusu, ki je spremenil našo normalnost, pravijo, da bo virus v populaciji krožil še naslednjih nekaj let.

V sredo potrdili 918 novih okužb
29. 04. 2021 09.40Po podatkih vlade so v sredo ob opravljenih 3937 PCR-testih odkrili 918 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je znašal 23,3 odstotka. Hospitaliziranih je 636 bolnikov s covidom-19, šest jih je umrlo. Po ocenah NLZOH angleška različica v Sloveniji še naprej napreduje, dobra novica pa je, da ne narašča število primerov ostalih različic.