sekači

Silovit veter podiral drevesa in odkrival strehe, številni brez elektrike

19. 07. 2023 06.15

Slovenijo je že v torek prešla obsežna nevihtna linija. Veter je podiral drevesa in odkrival strehe, brez električne energije je ostalo več tisoč odjemalcev. Kako obsežna je škoda neurij, zaenkrat ni znano. V občinah Kostel, Kranjska Gora in Brežice so gasilci na varno evakuirali 253 ljudi, ki so taborili na prostem, so sporočili iz Uprave RS za zaščito in reševanje.

Na obronkih Pohorja in Kozjaka po štirih dneh še vedno brez elektrike

26. 01. 2023 18.49

Minili so že štirje dnevi od obilnega sneženja, pa so ponekod ljudje, sploh na obronkih Pohorja in Kozjaka, še vedno brez elektrike. Mnogi izmed njih so bili še do srede odrezani od doline, saj se do njih niso mogli prebiti niti gasilci. V Rušah, kjer so nemudoma vzpostavili štab civilne zaščite, so aktivirali tudi obe tamkajšnji šoli, osnovno in srednjo, za vse, ki bi morali vsaj začasno iskati zatočišče. V njihov kraj pa so zdaj iz državnih blagovnih rezerv prispeli tudi elektro agregati, ki jih bodo odpeljali do tistih, kjer je situacija najbolj kritična.

Dež že drugič zatajil, a dan na Krasu minil mirno

30. 07. 2022 07.29

Stanje na obeh požariščih na Krasu je ves dan mirno, čeprav ga ni bilo veliko, je dež vseeno izboljšal oziroma vsaj omilil razmere. Pojavljajo se še manjša žarišča, vendar jih je veliko manj kot v preteklih dneh. Gasilci na terenu bodo prilagodili gasilsko stražo novim razmeram.

Razmere na slovenskem Krasu pod nadzorom, požarna straža ostaja

29. 07. 2022 06.29

Požar, ki je popoldne znova izbruhnil na Velikem Ovčnjaku nad vasjo Šibelji, je lokaliziran in pod nadzorom, gasilce pa ponoči čaka še kar nekaj dela, saj se še pojavljajo posamezna žarišča. Na goriškem Krasu je medtem dan minil mirno, na pogorišču pa tudi čez noč ostaja požarna straža. Požar je lokaliziran tudi na italijanski strani meje.

Sanacija po požaru bo trajala vsaj pet let, Kraševci nočejo več borov

28. 07. 2022 19.05

Sanacija 2700 hektarjev uničenega kraškega gozda se bo najverjetneje začela že jeseni, trajala pa bo vsaj pet let. Če so do požara približno polovico kraških gozdnih površin predstavljali iglavci, bo obnova osredotočena predvsem na sajenje listavcev, saj ti težje zagorijo. Težava pa bodo primerne sadike, ki jih v Sloveniji zagotovo ne bo dovolj, zato jih bomo morali najverjetneje uvažati iz sosednjih držav.

Zelena pokrajina v nekaj dneh postala siva: kako dolgotrajna bo obnova?

26. 07. 2022 20.30

Vojaški helikopterji so znova poleteli nad opustošenim Krasom in s kamero ujeli podobe do tal pogorelega kraškega gozda. Posnetki razkrivajo izjemne razsežnosti in veliko škodo 10-dnevnega divjanja ognja. Ko bo požar pogašen, sledi čiščenje območja, kasneje tudi sistematična obnova gozdov, da bi si ti po eni največjih naravnih katastrof v zgodovini države čim prej opomogli. Na kmetijskem ministrstvu zagotavljajo, da bodo storili vse, da se tako obsežni požari ne bi ponovili. Že za prihodnje leto napovedujejo gradnjo novih protipožarnih cest in poti.

Na požarišču stabilno, na preži ostaja še dobrih 100 gasilcev

25. 07. 2022 06.41

Razmere na goriškem Krasu, kjer so se v preteklih dneh borili z največjim požarom v Sloveniji do zdaj, so stabilne. Na požarišču bo ponoči ostalo 139 gasilcev belokranjske gasilske regije, so napovedali v regijskem štabu Civilne zaščite za severno Primorsko. Podobno število naj bi jih bilo tudi v torek čez dan. Takrat so sicer napovedane tudi padavine, vendar se bojijo, da ne bodo prinesle takšnega učinka, kot si želijo. Plohe so namreč napovedane šele ob 12. uri, in ne že zjutraj, padlo pa bo največ od sedem do 15 litrov na kvadratni meter, kar ni veliko.

Skozi 'hosto' s sekači: več sto pridnih rok ustvarjalo protipožarne koridorje

24. 07. 2022 17.08

Zvok motornih žag, z žagovino prekrite poti in kupi posekanih dreves. Tudi to je te dni moč videti na goriškem Krasu. Pridne in marljive roke prostovoljcev neumorno hitijo pri vzpostavitvi protipožarnih koridorjev, s katerimi želijo požaru preprečiti nadaljnji pohod po presušeni kraški pokrajini. Odziv na klic na pomoč občine Renče-Vogrsko ni ostal neuslišan. Odzvala se je neverjetna množica prostovoljcev, ki so na Kras prihiteli z vseh koncev Slovenije, pa tudi iz tujine. "Gre za dobrosrčne in dobrohotne ljudi. Znova smo dokazali, da znamo stopiti skupaj," je na množico prostovoljcev dejal župan Tarik Žigon.

Ognjeni zublji pogoltnili kočo pri Renčah

23. 07. 2022 11.01

V določenih zaselkih na Krasu je ogenj prišel v neposredno bližino objektov, pri čemer je pogorela koča med Renčami in Trsteljem. Po navedbah župana občine Renče - Vogrsko Tarika Žigona je to zaenkrat edina materialna škoda na objektih. Župan upa, da bo pri tem ostalo, a vremenska napoved tudi za danes ni obetavna.

Podjetja iz Bele krajine naj bi opeharila gozdarske delavce iz BiH

13. 08. 2019 16.25

V Delavski svetovalnici so razkrili zgodbo o opeharjenih delavcih iz BiH, ki so delali v gozdu pri treh podjetjih v Beli krajini v lasti družine Mujkić. Kot so pojasnili, jim je delodajalec kršil vrsto pravic, na koncu pa naj bi jih ZZZS še nezakonito odjavil iz zdravstvenega zavarovanja. Sledile bodo tožbe in spopad z ZZZS, so napovedali.

FOTO: Nihče naj ne hodi v gozd, saj je to smrtno nevarno

03. 02. 2014 11.53

Žledolom je doslej poškodoval že okrog 500.000 hektarjev gozdov, kar je okrog 42 odstotkov celotne površine gozda. Lomilo pa je cela drevesa in jih prevračalo tudi s koreninami. Nihče naj ne hodi v gozd, saj je to smrtno nevarno, svetuje minister Dejan Židan.