seizmologi

Potres, ki je Sisku vzel elektriko, je bil naknadni
25. 02. 2025 13.08Dele Hrvaške ter Bosne in Hercegovine je malo pred 13. uro stresel potres z magnitudo 4.0. Evropsko-mediteranski seizmološki center je najprej poročal o sunku z magnitudo 4.5, a so intenziteto nato znižali. Epicenter je bil pri Petrinji, ki jo je močan potres stresel že konec decembra 2020. Hrvaški seizmologi sicer pravijo, da gre za enega v nizu naknadnih potresov, ki še vedno vztrajajo kot posledica omenjenega uničujočega potresa na tem območju pred več kot štirimi leti.

Otoke v Grčiji streslo že več kot 12.000 potresnih sunkov
11. 02. 2025 09.25Grška otoka Santorini in Amorgos je v ponedeljek zvečer in ponoči znova stresel niz potresov. Najmočnejši je imel magnitudo 5,3, kar je največ med vsemi potresi, ki so Kiklade stresli v zadnjih tednih. Njegovo žarišče je bilo na globini 17 kilometrov. Tresenje so čutili tudi v Atenah.

'Zdržala sem en teden, zdaj ne morem več. Z vsakim dnem me je bolj strah'
05. 02. 2025 08.35"To je huje od potresa leta 1956," je v vrsti za trajekt povedala starejša prebivalka Santorinija, kjer se zadnje dni soočajo s serijo potresov. Pred slabimi 70 leti so območje prizadeli dva močnejša potresa ter cunami, v katastrofi pa je umrlo več kot 50 ljudi. "Takrat je dvakrat pošteno streslo, a to je bilo to. Zdaj pa me je iz dneva v dan bolj strah," je povedala domačinka, ki je sicer otok zapuščala zaradi zdravniških preiskav v prestolnici.

'Mesto duhov': zaradi niza potresov Santorini zapustilo že več tisoč ljudi
04. 02. 2025 08.41Znanstveniki in geologi skušajo ugotoviti, kaj se dogaja v Egejskem morju, politiki pa že preučujejo morebiten gospodarski vpliv na znamenite turistične destinacije. Grške otoke je namreč v zadnjih dneh streslo že več kot 500 potresov, najmočnejši je presegel magnitudo 5. Že včeraj so bili tako dodatni poleti s priljubljenega Santorinija, ki dodatno nevarnost predstavlja zaradi še vedno delujočega vulkana, razprodani v le nekaj sekundah, preplašeni turisti in lokalni prebivalci pa so polnili tudi pristanišča. Nočne fotografije pa ne kažejo nič kaj drugačnih podob.

Beg s tresočega se Santorinija: dodatni leti razprodani 'v sekundah'
03. 02. 2025 08.42Grški otok Santorini in okoliške otoke so stresajo novi potresni sunki. Številni prebivalci otoka so noč na ponedeljek preživeli na prostem ali v avtomobilih, mnogi pa zapuščajo idlični otok v Sredozemskem morju, ki je med turisti zelo priljubljen tudi zunaj glavne sezone. Uvedli so dodatne letalske in trajketne linije, ki vodijo z otoka. Seizmologi domnevajo, da še ni bilo glavnega potresnega sunka.

Izrael neusmiljeno nad Sirijo: orjaška eksplozija v Tartusu in potres
16. 12. 2024 10.54Izrael nadaljuje silovite letalske napade na Sirijo in utrjuje položaje na "začasno okupiranih območjih". Tokrat je bila ena od tarč veliko skladišče orožja (nekdanje) sirske vojske v pokrajinah Latakija in Tartus, kjer je odjeknila silovita eksplozija. Seizmologi so zabeležili potres z magnitudo 3.1 stopnje po Richterjevi lestvici.

Oboževalci Taylor Swift na koncertu v Edinburgu zatresli Zemljo
13. 06. 2024 08.44Na tisoče oboževalcev se je pred dnevi udeležilo treh koncertov Taylor Swift v Edinburgu, med njihovim plesanjem in navijanjem pa so seizmologi zaznali premik Zemlje. Pevkini zvesti privrženci so njeno uspešnico Shake It Off (Otresi se) vzeli dobesedno, saj so nadzorne postaje zaznale seizmično aktivnost na razdalji šest kilometrov.

V potresu najmanj štiri smrtne žrtve, razmere ostajajo nepredvidljive
01. 01. 2024 09.29Na Japonskem so več ur po nizu silovitih potresov znižali stopnjo nevarnosti pred cunamiji. Prebivalce obmejnih krajev na zahodu osrednjega otoka Honšu, ki so jih oblasti pozvale k evakuaciji, opozarjajo, da še vedno ni pravi čas za vrnitev domov, saj razmere ostajajo nepredvidljive. Fotografije iz prefekture Išikava prikazujejo razpoke v tleh, ki so nastale ob potresu. Poročajo tudi o najmanj štirih smrtnih žrtvah.

Islandski vulkan (še) ni izbruhnil, Blue Lagoon pa k sebi znova vabi goste
18. 12. 2023 15.52Pred dobrim mesecem dni se je priljubljeno geotermalno letovišče Blue Lagoon zaradi množice potresov in nevarnosti izbruha vulkana zaprlo. Bližnje mesto Grindavík so takrat prerešetale razpoke, ljudje pa so v strahu pobegnili s svojih domov. Mesec dni kasneje vulkan (še) ni izbruhnil, a potresna aktivnost se še vedno nadaljuje. Čeprav grožnja še ni povsem minila, pa priljubljeno letovišče zdaj znova odpira svoja vrata. "Navdušeni smo, da lahko ponovno pozdravimo goste v enem od svetovnih čudes," so dejali. Njihovi zaposleni so sicer pred odprtjem opravili tudi obsežno varnostno vajo.

Bo postal Grindavik islandsko mesto številka ena za vulkanski turizem?
26. 11. 2023 14.53Od spektakularnega severnega sija do osupljivih voda geotermalnega letovišča Blue Lagoon. Islandiji zagotovo ne manjka turističnih znamenitosti. Pa je nedavna množica potresov in aktivnost vulkana na polotoku Reykjanes ustvarila novo priljubljeno točko, ki bo bohotila islandski turizem? Bo mesto Grindavik postalo mesto številka ena za ustvarjanje "selfijev"?

V Anhovem so se stresla tla, potres čutili predvsem na zahodu države
11. 09. 2023 15.56V Anhovem so se po tretji uri popoldan stresla tla. Kot poročajo seizmologi, so naprave na območju izmerile magnitudo 3,2. Potres so čutili predvsem prebivalci zahodnega dela države, največ poročil prihaja iz Idrije, Nove Gorice, Tolmina in Ajdovščine.

Danska: Štiri dni pred eksplozijo je bilo v bližini rusko plovilo s podmornico
28. 04. 2023 14.15Kdo je kriv za eksplozijo na plinovodu Severni tok in kako jo je izvedel, še vedno ni jasno. Preiskava poteka, v javnosti pa se pojavljajo različne teorije. Za najnovejšo je poskrbela danska vojska, ki trdi, da ima fotografije, ki bi lahko osvetlile dogajanje. V bližini mesta eksplozije so namreč zaznali posebno rusko plovilo, namenjeno izvajanju operacij pod morjem.

Ukrajina zanika vpletenost, Rusija pa: Gre za preusmerjanje pozornosti
08. 03. 2023 10.13Po razkritju novih ameriških obveščevalnih podatkov, ki kažejo, da naj bi napad na plinovoda Severni tok izvedla proukrajinska skupina, se je odzvala Ukrajina, ki odločno zanika vpletenost. Kremelj je medtem poročanja ameriških medijev označil za preusmerjanje pozornosti.

'Za sabotažo plinovodov Severni tok bi lahko stala proukrajinska skupina'
07. 03. 2023 18.19Novi obveščevalni podatki ameriških uradnikov predvidevajo, da je lanskoletni napad na plinovoda Severni tok 1 in 2 izvedla proukrajinska skupina. Dokazov o tem, da je bil v sabotažo plinovodov vpleten ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski ali njegovi sodelavci, ni.

Potres razpolovil stezo na mednarodnem letališču
07. 02. 2023 06.20V katastrofalnem potresu z magnitudo 7,8, ki je prizadel Turčijo in Sirijo, je umrlo na tisoče ljudi, številni so ranjeni, uničenih je več tisoč zgradb. O tem, kakšne posledice je pustilo tresenje tal, zgovorno pričajo tudi posnetki in fotografije. Na družbenih omrežjih se je tako pojavil posnetek vzletno-pristajalne steze na mednarodnem letališču Hatay, ki se je ob potresu razpolovila.

Zakaj je bil potres, ki je prizadel Turčijo in Sirijo, tako smrtonosen?
06. 02. 2023 19.32Potres z magnitudo 7,8, ki je prizadel Turčijo in Sirijo, bo verjetno eden najbolj smrtonosnih v tem desetletju. Do sedaj je terjal že vsaj 2700 žrtev, še več je ranjenih. Po mnenju strokovnjakov je potres še posebej uničujoč zaradi kombinacije različnih dejavnikov, kot so čas, lokacija, slaba konstrukcija porušenih stavb in dejstvo, da gre za razmeroma mirno prelomnico.

Izbruh vulkana na Tongi najmočnejša zabeležena eksplozija
29. 01. 2023 18.20Številni strokovnjaki so obnemeli, ko so analizirali satelitske posnetke in meritve izbruha vulkana Hunga Tonga-Hunga Ha'apai januarja lani. Kaj tako eksplozivnega še niso videli, izbruh vulkana pa je najmočnejša eksplozija, zabeležena s sodobnimi instrumenti, precej močnejša od jedrskih eksplozij.

Finski seizmologi zaznali pet eksplozij v ruskih vodah
25. 10. 2022 16.06Finski seizmologi so zaznali pet eksplozij v ruskih vodah v Baltskem morju, katerih magnituda je merila med 1,3 in 1,8, je sporočil seizmološki inštitut helsinške univerze. Zaenkrat še ni znano, kaj je povzročilo eksplozije.

'Vemo, kje se nahaja ruska jedrska podmornica'
05. 10. 2022 15.44V tujih medijih se že dalj časa pojavljajo informacije, da je iznad vodne gladine izginila ruska jedrska podmornica Belgorod. Informacijam so nato sledila ugibanja, kje se nahaja in ali se je njena posadka odpravila na posebno 'jedrsko misijo'. A drugi mediji pomirjajo, da ruski podmornici že dalj časa sledijo in da ni razloga za skrb. Ugibanja o podmornici kljub temu niso potihnila, pojavljajo se tudi nova – je odgovorna za puščanje na plinovodih Severni tok 1 in 2?

Danska: Tudi plinovod Severni tok 1 je prenehal puščati
02. 10. 2022 14.51Danske oblasti so sporočile, da je plin prenehal uhajati tudi iz plinovoda Severni tok 1. Že v soboto so sporočili, da se je ustavilo uhajanje plina iz plinovoda Severni tok 2. Seizmologi so v ponedeljek zaznali dve močni podvodni eksploziji. Prvo so zabeležili zgodaj zjutraj, jugovzhodno od danskega otoka Bornholm, druga (močnejša) eksplozija severovzhodno od otoka pa je bila enakovredna potresu z magnitudo 2,3.

Prvo poročilo: puščanje posledica eksplozij z močjo več sto kilogramov TNT
30. 09. 2022 14.34Po poročanju AFP naj bi uradno poročilo Švedske in Danske Združenim narodom glede puščanja plina na plinovodu Severni tok 1 in 2 kot vzrok navedlo podvodne eksplozije z močjo več sto kilogramov eksploziva trinitrotoluen. Druge podrobnosti zaenkrat niso znane. Na zahtevo Rusije bo sicer o uhajanju plina razpravljal tudi Varnostni svet ZN.

Odkrili še četrto luknjo. Nato: Vsakemu napadu bo sledil odločen odziv
29. 09. 2022 08.16Švedska obalna straža je zaznala novo, že drugo uhajanje plina na plinovodu Severni tok. To je skupaj že četrti primer. Dva primera sta zaenkrat zaznana na območju švedske ekonomske cone, dva pa na območju Danske. Iz Nata so sporočili, da prve razpoložljive informacije kažejo, da je škoda na Severnem toku posledica namernih in neodgovornih dejanj sabotaže.

Iz poškodovanih plinovodov ušla že več kot polovica plina
28. 09. 2022 11.01Več kot polovica plina je že ušla iz plinovodov Severni tok 1 in 2, ki sta ju v ponedeljek prizadeli še nepojasnjeni detonaciji, je sporočila danska agencija za energijo. Po izračunih agencije se bosta ob nespremenjenih razmerah plinovoda izpraznila do nedelje, pri čemer pa bo v ozračje ušla velika količina toplogrednih plinov. Evropski voditelji so medtem prepričani, da je uhajanje plina na plinovodih Severni tok 1 in 2 v Baltskem morju posledica ciljno usmerjenih napadov. Kdo stoji za njimi, ni jasno. Zahod je s prstom hitro pokazal na Rusijo, ki je vse obtožbe zavrnila in jih označila za "neumne in absurdne".

Je bil Severni tok tarča sabotaže? Zaskrbljujoči posnetki puščanja plina
27. 09. 2022 10.15Danski in švedski pristojni organi so sinoči zaznali uhajanje plina na dveh lokacijah na plinovodu Severni tok 1. Plinovod ne obratuje, je pa v njem še vedno plin, je potrdil danski minister za energetiko Dan Jorgensen. Pred tem so v ponedeljek uhajanje plina zaznali tudi na plinovodu Severni tok 2. Danske oblasti poročajo o večji luknji, ki naj bi jo odkrili na plinovodu, zaradi velikosti pa ne izključujejo možnosti sabotaže. Švedska televizija pa je poročala, da so seizmografi v ponedeljek zaznali dve močni podvodni eksploziji.

Nov zemljevid potresne nevarnosti v Evropi: Slovenija ogroženo območje
02. 05. 2022 11.27V Evropskem združenju za potresno nevarnost in ogroženost (EFEHR) so pripravili nov oziroma posodobljen zemljevid Evrope, ki prikazuje, kje so potresno najbolj ogrožena območja. Avtorji zemljevida pojasnjujejo, da so pri tem so upoštevali več dejavnikov: največja tveganja predstavljajo stavbe, zgrajene pred 80. leti prejšnjega stoletja, urbana območja in območja z veliko potresno dejavnostjo v preteklih letih. Najbolj ogrožene države so Turčija, Grčija, Albanija, Italija in Romunija, sledijo jim preostale države na Balkanskem polotoku, tudi Slovenija.

Potres z magnitudo 5,9 spet stresel Grčijo, čutili so ga tudi v Turčiji, Izraelu in na Cipru
19. 10. 2021 07.48Po potresu z magnitudo 6, ki je konec septembra stresel otok Kreta, so se v Grčiji zjutraj spet stresla tla. Tokratno žarišče je bilo 219 kilometrov južno od otoka Rodos. Na EMSC so najprej izmerili magnitudo 6,4, nato so jo spremenili na 5,9. Potres so čutili na več grških otokih, poleg Rodosa tudi na Karpatosu in Kreti, prav tako pa so tresenje čutili tudi na Cipru ter v Turčiji in Izraelu.

Kreto stresel močan potres: porušenih več stavb, umrla najmanj ena oseba
27. 09. 2021 08.31V Grčiji so se močno stresla tla, seizmologi so zabeležili potres z magnitudo 6 z žariščem na otoku Kreta. Prihajajo prva poročila o materialni škodi. Zrušilo naj bi se več stavb, med njimi manjša cerkev, ki je pod seboj pokopala eno osebo. Kot je sporočilo grško Ministrstvo za podnebno krizo in civilno zaščito, je v potresu umrla najmanj ena oseba, najmanj devet jih je poškodovanih.

Na Kreti tudi Slovenci: Majale so se luči, v kozarcih se je tresla voda
27. 09. 2021 15.20V času potresa na Kreti, v katerem je po zadnjih informacijah umrla ena oseba, so se na tem grškem otoku nahajali tudi številni Slovenci. Medtem ko nekateri poročajo, da so zaradi tresenja tal ljudje zbežali na ulice, preventivno pa so za nekaj ur zaprli tudi muzeje in javne institucije, drugi opisujejo, da potres ni bil tako hud in da je "celotno vzdušje na plaži Platanias blizu Chanije zelo počitniško in sproščeno".

Aljasko stresel potres z magnitudo 8,2, opozorilo pred cunamijem preklicano
29. 07. 2021 08.53Aljasko je stresel močan potres. Oblasti so sprva poročale, da so se tla zamajala z magnitudo 7,3, a so seizmologi podatek kasneje popravili. Po poročanju ameriškega geološkega inštituta USGS je potres imel celo magnitudo 8,2. V naseljih po Aljaski so tulile sirene, ki so opozarjale pred cunamijem, pristojni so prek radijskih valov prebivalce pozivali: "Umaknite se na višje ležeče predele." Tri ure kasneje so opozorilo preklicali. Potres smo čutili tudi v več kot 8000 kilometrov oddaljeni Sloveniji, poroča Arso.

Tresenje tal čutili v Istri, Kvarnerju in Dalmaciji
11. 07. 2021 13.29Območje severnega Jadrana sta danes stresla dva potresa – eden z magnitudo 4,2, drugi pa 3,1. Seizmologi so bili obveščeni, da so tresenje tal občutili prebivalci Istre in Kvarnerja, pa tudi Dalmacije. O škodi za zdaj ne poročajo.