sedem sindikatov

Vlada in sindikati javnega sektorja podpisali krovno kolektivno pogodbo

15. 11. 2024 06.24

Vlada in sindikati javnega sektorja so podpisali kolektivne pogodbe oziroma anekse in dogovore, ki so podlaga za uveljavitev sprememb v plačnem sistemu s 1. januarjem. Podpise pod kolektivno pogodbo za javni sektor je prispevalo 32 od skupno 46 sindikatov, kar pomeni, da je zahtevani kvorum za uveljavitev pogodbe izpolnjen. Premier Robert Golob je podpis označil za zgodovinski podvig, tudi sindikalista Branimir Štrukelj in Jakob Počivavšek ga vidita kot velik dosežek. Število prisotnih sindikatov daje legitimnost podpisu dokumentov, meni premier. Vrstijo se tudi odzivi drugih.

Zgodovinski povratek Donalda Trumpa: z januarjem znova v Beli hiši

05. 11. 2024 22.30

Donald Trump je na ameriških volitvah uspel osvojiti štiri ključne zvezne države – Severno Karolino, Georgio, Pensilvanijo in Wisconsin, s čemer je prestopil magično mejo 270 elektorskih glasov ter jih zbral 292. Izid v Nevadi, Arizoni in Michiganu še ni znan, je pa Trump za zdaj tudi tam v vodstvu. Že pred tem je republikanec stopil pred privržence na Floridi in razglasil svojo zmago. Trump bo tako postal 47. predsednik ZDA, položaj bo prevzel 20. januarja.

'Odpravnine so trenutno dobre': iz VW v orožarsko industrijo, ki 'kaže stabilnost'

30. 10. 2024 08.06

Kako krizo v Volkswagnu doživljajo zaposleni? "Vesel sem, da moji otroci tukaj ne delajo," pravi eden izmed njih. Volkswagen je znova sicer poročal o velikem padcu dobička, začenjajo se tudi kolektivna pogajanja s sindikatom. Medtem pa je že jasno, da bo Audi 28. februarja prihodnje leto zaprl svojo tovarno v Bruslju.

Sprejet zakon o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju

24. 10. 2024 06.36

DZ je s 45 glasovi za in tremi proti sprejel zakon o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju, ki prinaša novo plačno lestvico. Ob tem pa niso sprejeli predlogov dopolnil SDS, med drugim glede plač županov in zaposlenih v lokalni samoupravi ter plač funkcionarjev v državnih organih. Sprejeti predlog zakona po mnenju koalicijskih poslancev izboljšuje sedanji sistem, ki je poln anomalij.

Najdražja politična funkcija na svetu: kdo so megadonatorji rekordno drage kampanje?

24. 10. 2024 10.20

Volilna kampanja za novega ameriškega predsednika je v polnem razmahu in najverjetneje ni druge politične funkcije na svetu, ki bi za zmago zahtevala tako globok žep. Zadnje ocene že kažejo, da bo tokratni volilni cikel stal vsaj 15,9 milijarde dolarjev (14.73 milijarde evrov) in s tem presegel prejšnji rekord iz leta 2020. Pomemben vir denarja in s tem tudi vpliva so individualni donatorji. Gre za najbogatejše Američane, ki strankam in kandidatom namenijo milijone. Na prvem mestu najradodarnejših je v javnosti redko viden poslovnež, ki je doniral več kot 100 milijonov, na drugem pa Miriam Adelson, nova večinska lastnica franšize Dallas Mavericks.

Kako bi se spremenile plače učiteljev, policistov, medicinskih sester?

23. 10. 2024 20.03

Vlada je s predstavniki sindikatov parafirala kolektivno pogodbo za javni sektor, toda če do 15. novembra ne bodo sprejeti vsi dokumenti, torej tudi pogodbe posameznih dejavnosti, lahko sledi preklic plačnega zakona. Predlog zakona, ki ga bodo potrjevali poslanci, prinaša novo plačno lestvico v javnem sektorju, težko približno milijardo štiristo milijonov.

Kako se bodo zviševale plače v javnem sektorju?

25. 09. 2024 15.40

Predlog novega plačnega zakona, o katerem so predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja podpisali izjavo o usklajenosti, določa novo plačno lestvico. Razlika med plačnimi razredi bo namesto sedanjih štirih tri odstotke, predvideno razmerje med najvišjim in najnižjim plačnim razredom pa je ena proti sedem. Zvišanja plač bodo različna, uveljavila pa bi se postopoma od 1. januarja 2025 do 1. januarja 2028.

Delavci Cimosa stavkali: 'Tako, kot je zdaj, že dolgo ni bilo'

18. 09. 2024 15.53

Delavci družbe Cimos so v obratih v Vuzenici in Senožečah ob 12. uri izvedli dveurno opozorilno stavko. Po informacijah Sindikata kovinske in elektroindustrije Slovenije (Skei) je stavkalo okoli 150 delavcev. Če v pogajanjih z vodstvom podjetja za višje plače ne bo napredka, sindikalni predstavniki ne izključujejo možnosti zaostritve stavke.

Sindikati upravnih enot na srečanju z Golobom zbližali stališča

27. 06. 2024 15.41

Premier Robert Golob se je z ministroma za finance in javno upravo srečal s predstavnikoma sindikatov zaposlenih na upravnih enotah. Govorili so o možnih rešitvah za čimprejšnje končanje stavke, po navedbah sindikatov pa so uspeli zbližati stališča. Od vlade pričakujejo osnutek stavkovnega sporazuma, do katerega se bodo opredelili stavkajoči.

Stavkovni koledar: kdo je že in kdo še bo 'na nogah'?

01. 05. 2024 19.32

Kako prazničen sploh je letošnji praznik dela? Glede na fronte, ki jih ima vlada s številnimi skupinami v javnem sektorju, ne prav močno. Zdravniki, sodniki, tožilci, dispečerji, zaposleni na upravnih enotah, pa šolniki, veterinarski higieniki. Vsi omenjeni že stavkajo ali pa to še napovedujejo. In kdaj bo realizirana opevana plačna reforma, ki jo vlada napoveduje že dolgo in ki bi umirila trenutne, več kot razgrete strasti v javnem sektorju?

'Inšpekcija za delo je čedalje bolj namenjena sama sebi'

15. 04. 2024 18.28

Kaj se dogaja v instituciji, ki bi morala biti zgled vsem, predvsem delodajalcem? Inšpektorat za delo naj bi v slabem letu in pol zapustilo kar 27 zaposlenih, domnevno med drugim tudi zaradi slabih odnosov in mobinga. Po pričevanju zaposlenih naj bi dolgoletna uslužbenka v finančni službi inšpektorata verbalno trpinčila več sodelavcev. Domnevno naj bi jim nenehno pošiljala elektronska sporočila, z njimi naj bi komunicirala žaljivo in z neprimerno glasnim tonom pred drugimi uslužbenci. Na to naj bi zaposleni opozorili kadrovsko službo in predstojnico Katjo Čoh Kragolnik, a brez večjega uspeha.

Bo stavka na upravnih enotah poleg srede potekala še en dan v tednu?

27. 03. 2024 06.28

Na večini upravnih enot so stavkali že tretjo sredo zapored. Njihovi sindikalni predstavniki pravijo, da glede na potek dialoga z vladno stranjo druge možnosti nimajo. Razmišljajo tudi o zaostritvi, ali stavko razširiti še na en dan v tednu poleg srede. "Če bi vlada želela problem upravnih enot ustrezno rešiti, se izpogajati oz. zagotoviti optimalen servis države, bi se že davno nekaj dogovorili," je prepričan Verk. Tako pa meni, da gre za nekakšen resničnostni šov, ki ga bo "treba končati z nekim resničnostnim šovom pred poslopjem vlade", da bo Golob ugotovil, "da je nekaj hudo narobe".

Sindikati pisali Golobu: Dialog je na eni najnižjih točk, odkar obstaja ESS

20. 03. 2024 19.08

Socialni dialog je padel na eno najnižjih točk v 30-letni zgodovini obstoja Ekonomsko socialnega sveta, v odprtem pismu predsedniku vlade sporoča sedem sindikalnih central, ki Golobu očitajo neodzivnost in neenakopravno obravnavo socialnih partnerjev. Kritični so do dela vlade, ki po njihovo dvoličnim in taktičnim delodajalcem – ti so ESS zapustili že pred meseci – na široko odpira vrata in pri tem sindikate povsem izključuje. Privilegijev vladajočih ne uživamo, odgovarjajo delodajalci, ki si tudi sami želijo vrnitve v ESS, a kot pravijo – ne več v vlogi statistov.

Zaposleni na upravnih enotah stavkali: Props stavko obžaluje

13. 03. 2024 06.11

Zaposleni na 54 od 58 upravnih enot so stavkali. Stavko nameravajo nadaljevati vsako sredo do izpolnitve zahtev. Z vladno stranjo so se njihovi predstavniki sestali v torek, a za zdaj dogovora še ni. Pogajanja naj bi nadaljevali v kratkem. V času stavke bodo zaposleni opravljali nujne naloge, zaprti bodo krajevni uradi.

'Popoldanskega dela zdravnikov trenutno nikakor ne nameravamo prepovedati'

13. 03. 2024 14.13

Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel je na izredni seji skupščine ZZZS članom predstavila aktivnosti ministrstva za izboljšanje dostopnosti do zdravnika. Ob ukrepih, ki jih uvaja nedavna vladna uredba, na ministrstvu med drugim načrtujejo prenovo glavarinskih količnikov in spremembo sistemske zakonodaje še v letošnjem letu.

Zaradi stavke zaprli Eifflov stolp

19. 02. 2024 11.11

Pariški Eifflov stolp, ena najbolj priljubljenih turističnih znamenitosti na svetu, je zaprt zaradi stavke tamkajšnjih zaposlenih. Razlog je nezadovoljstvo glede finančnega upravljanja znamenitosti.

Zakaj je v predalu obtičala soudeležba delavcev pri dobičku in lastništvu podjetja?

18. 01. 2024 06.00

Več denarja v državnem proračunu, več možnosti nagrajevanja zaposlenih in možnost, da delavci postanejo solastniki podjetij. Ne zgodi se velikokrat, da se tako podjetniki kot sindikati strinjajo, še manjkrat je na istem bregu tudi resorno ministrstvo. Pa se vseeno zatakne. Zakaj že najmanj od jeseni na mizi čaka nov zakon o udeležbi delavcev pri dobičku in opcijskem nagrajevanju, se sprašuje gospodarstvo, če pa je v celoti usklajen tako s sindikati kot z gospodarskim ministrstvom?

Očka Dončić, rekordi in tri generacije Kreslinov na odru

09. 12. 2023 17.41

Teden, ki se izteka, so zaznamovali novi dosežki Luke Dončića, ki mu je očetovstvo očitno dalo dodaten zagon. Fotografski objektivi so zabeležili premikajočo se največjo ledeno ploščo na svetu ter zimske radosti ob obilni – in ponekod rekordni – snežni pošiljki, ki je sicer povzročala težave na Otoku, v Nemčiji in Rusiji. Naši fotografi pa so ovekovečili dogajanje na Miklavževanju, političnem parketu, protestih in tri generacije Kreslinov skupaj na istem odru. Najbolj prikupna fotografija tedna pa prihaja s Floride.

Golob za nova ministra predlaga Franca Propsa in Jožeta Novaka

01. 12. 2023 14.08

Premier Robert Golob je v DZ poslal imeni kandidatov za ministra za javno upravo ter naravne vire in prostor. Za vodenje prvega predlaga poslanca Svobode Franca Propsa, za vodenje drugega pa aktualnega državnega sekretarja Jožeta Novaka. Kandidata za kmetijskega ministra premier za zdaj ni predlagal.

Predstavniki upravnih enot vztrajajo pri stavki

14. 11. 2023 14.16

Po sestanku sindikalnih predstavnikov na upravnih enotah z ministrom za finance Klemnom Boštjančičem, ki opravlja funkcijo ministra za javno upravo, na sindikalni strani za zdaj vztrajajo pri sredini stavki. Čeprav stavka ne bo plačana, so se na popoldanskem sestanku sindikalisti odločili, da bodo stavko na sedmih upravnih enotah izvedli.

Zamrznitev socialnih transferjev: varčevanje na plečih revnih

12. 10. 2023 18.00

Predloga proračunov za prihodnji dve leti so obravnavali tudi člani odbora DZ za delo, družino, socialne zadeve in invalide. Največ kritik tako opozicijskih kot koalicijskih članov je letelo na predvideno neuskladitev socialnih transferjev v 2024. Kot so ocenili, bo ta ukrep še poslabšal pogoje ljudem na socialnem dnu. Da jih odločitev "boli", je dejal tudi minister Mesec, ki je spomnil, da je Slovenija glede davkov na premoženje na repu Evrope, o čemer se bo treba temeljito pogovoriti.

Premier Golob verjame, da bo ministrica vse očitke ovrgla

29. 09. 2023 13.02

Ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik, ki se v zadnjih dneh otepa očitkov o visokih stroških službene poti v New York in domnevni netransparentnosti pri razpisu za nevladne organizacije, uživa zaupanje predsednika vlade, so sporočili iz njegovega kabineta. V NSi pa na nujni seji komisije za nadzor javnih financ pričakujejo pojasnila o stroških službene poti delegacije ministrstva za javno upravo v New York, med drugim poročilo o dejavnosti posameznih članov delegacije in natančno specifikacijo stroškov.

Nedotakljivi dopusti v javnem sektorju – tudi 66 dni na leto

29. 08. 2023 06.00

Medicinska sestra, državni uradnik, učiteljica, trgovka in vojakinja. Različne izobrazbe, poklici, različne dejavnosti z različnimi zadolžitvami, obremenitvami in z delom v različnih delovnih razmerah. Njihov letni dopust pa od 27 do 43 dni. Javni sektor je z dopusti radodarnejši, v povprečju za pet dni letno, a so tudi ekscesni primeri – več kot 60 dni. So tako dolgi dopusti upravičeni in ali bo država omejila število dni plačanega dopusta? Po mnenju strokovnjaka za delovno pravo Luke Tičarja je 55 ali 60 dni v javnem sektorju neokusno – v zasebnem sektorju pa bi vprašali: "S katere lune si pa padel?"

Tujci rešujejo naš turizem, država pa njihovo zaposlovanje duši z birokracijo

18. 07. 2023 06.54

V obdobju covida je turizem in gostinstvo zapustilo več tisoč natakarjev, kuharjev, sobaric ... To so bili strokovni, izkušeni kadri, ki so v panogi "delali vse življenje". Odšli so, ker so dobili boljše službe z boljšimi urniki za približno enako plačo. Manko kadra hotelirji in gostinci nadomeščajo z zaposlovanjem tujcev, teh je vsako leto več. Danes tako že vsak peti turistični delavec prihaja iz tujine, vedno več jih je tudi z drugih koncev sveta – Nepala, Filipinov, Bangladeša, Gvatemale. V današnji rubriki Dejstva analiziramo, kaj bi morali storiti, da bi tuje delavce lažje privabili v Slovenijo in da bi najboljši kadri tu potem tudi ostali. Slovenija ni konkurenčna ne pri plačah ne pri nadzoru izkoriščanja, še manj pri urejanju njihove delovne dokumentacije. Na dovoljenje za prebivanje in delo tako delavci kot delodajalci lahko čakajo tri, štiri, celo pet ali šest mesecev. Zakonski rok je 30 dni.

Odhajajoče vodstvo RTVS želi 'v zadnjih izdihljajih' zaščititi svoje kadre

17. 07. 2023 09.43

Svet Radiotelevizije Slovenija RTVS je na izredni seji ugotovil, da so za člana uprave RTVS popolne prijave sedmih od devetih prijavljenih. Predsednik uprave bo izbral dva in ju predlagal svetu v imenovanje. Svet bo o tem glasoval v sredo. Svet je sicer razpravljal tudi o podpisu kolektivnega dogovora, ki naj bi ga odhajajoče vodstvo skušalo skleniti z dvema sindikatoma delavcev na RTV, s katerim želijo še pred razrešitvijo delavce zaščititi pred morebitnim odpuščanjem.

Na RTVS imajo sedem dni za konstituiranje novega sveta

29. 05. 2023 13.19

Ustavno sodišče je objavilo sklep o prenehanju zadržanja dela novele zakona o Radioteleviziji Slovenija. V njem je zapisano, da se mora novi svet konstituirati najpozneje v roku sedmih dni.

Protestniki v Franciji zažgali mestno hišo

23. 03. 2023 14.06

Francoski sindikati so organizirali nove obsežne demonstracije zaradi sporne pokojninske reforme. Po vsej državi poročajo o motnjah v prometu, sindikati ocenjujejo, da se je na ulicah po vsej državi zbralo 800.000 ljudi. Ti po ulicah najbolj romantičnega mesta zažigajo in prevračajo smeti ter razbijajo okna izložb in restavracij. V nočnih urah pa so protestniki v mestu Bordeaux celo zažgali mestno hišo.

'Potrebujemo še več nogometa, ne manj. Nogometašicam enake nagrade'

17. 03. 2023 13.35

Predsednik Fife Gianni Infantino je po kongresu v Ruandi na glasovanju brez nasprotnika bil izbran za novega/starega predsednika krovne svetovne nogometne organizacije. Na čelu največje nogometne organizacije na svetu bo kraljeval še vsaj štiri leta, v tem času pa namerava izpolniti številne izjemno ambiciozne obljube.

PSS: Na ta način policisti nikoli ne bomo prišli do poštenega vrednotenja dela

15. 03. 2023 07.56

Na anomalije policijskih plač, kjer prihaja do tega, da so podrejeni uslužbenci bolje plačani od šefov, direktorjev ali celo vodstva Policije, zaposleni opozarjajo že več let. Dogaja se tudi, da tisti, ki napredujejo na višje funkcije, dobijo nižjo plačo, kot so jo imeli prej.

Kaj o reformi pravijo sindikati? Zamrznitve napredovanj očitno ne bo

24. 02. 2023 15.58

Sindikati javnega sektorja so se na današnjih pogajanjih odzvali na vladna izhodišča za reformo plačnega sistema. Nekateri predlogi so zanje nesprejemljivi, med njimi tudi predlog za zamrznitev napredovanj in delovne uspešnosti. Ker glede slednjega soglasja s sindikati ni, vladna stran pri predlogu, kot kaže, ne bo vztrajala.