sciences

Tehnologija namesto tablet: kako Indija Putinu pomaga do 'prepovedanih artiklov'

28. 10. 2024 09.39

Shreya Life Sciences, majhno farmacevtsko podjetje v indijskem Mumbaju, se je zaradi dobav napredne tehnologije v Rusijo kljub zahodnim sankcijam znašlo v središču mednarodne pozornosti. A pravzaprav gre le za en primer v nizu številnih.

Japonski znanstveniki presadili kožo na obraz humanoidnega robota

06. 09. 2024 13.15

Humanoidni roboti bi v prihodnosti lahko postali še bolj podobni človeku, preoblečeni v kožo iz živih celic. Japonski znanstveniki so namreč razvili tehniko, s katero so na robota presadili kožno tkivo, ki so ga vzgojili v laboratoriju. Kožo so presadili na obraz robota, ki se je s pomočjo mehanske naprave nato nasmejal.

Globoko pod površjem Mars skriva tekočo vodo

13. 08. 2024 14.18

Raziskovalci so globoko pod skalnim površjem rdečega planeta odkrili rezervoar tekoče vode. Do novih spoznanj so se dokopali med analizo podatkov Nasine vesoljske sonde InSight Lander, ki je na Marsu pristal pred šestimi leti. Sonda je takrat s seboj prinesla tudi seizmometer, ki je v štirih letih beležil tudi seizmično dejavnost planeta. Prav med zapisi teh meritev pa se je skrivala tudi ta pomembna informacija.

Kaj bo storil Macron? Bo skušal ustaviti vzpon desnice?

01. 07. 2024 08.01

V Franciji se je tehtnica prevesila na desno stran. Zmagovalec prvega kroga parlamentarnih volitev je namreč skrajno desni Nacionalni zbor. In kaj to pomeni za francoskega predsednika Emmanuela Macrona? Ali bo z vsemi svojimi močmi želel zaustaviti vzpon skrajne desnice? Mu bo to uspelo?

Ameriški študenti nadaljujejo s protesti, v Austinu spopadi s policijo

25. 04. 2024 11.48

Ameriški študenti po vsej državi nadaljujejo s protesti proti izraelski vojni v Gazi. V Teksasu so izbruhnili spopadi med študenti in policijo, pri čemer je bilo pridržanih več deset ljudi. Ameriški predsednik Joe Biden je medtem sporočil, da podpira svobodo izražanja, obenem pa obsoja antisemitizem. Protest v podporo Palestincem se je odvil tudi v enem od kampusov prestižne univerze Sciences Po v Parizu, kjer je Policija študente, ki so kljub pozivu vodstva vztrajali pri protestu, evakuirala s prizorišča.

Dr. Jure Urbančič, dr. med., iz UKC Ljubljana med zmagovalci 10. International Medis Awards for Medical Research

11. 03. 2024 09.05

Znani najboljši dosežki zdravnikov in farmacevtov iz devetih državah srednje in jugovzhodne Evrope.

Kdo je letos med najprodornejšimi zdravniki in farmacevti v regiji?

27. 02. 2024 00.15

Med finalisti 10. International Medis Awards trije predstavniki Slovenije.

Nova obetavna metoda za zdravljenje rakavih tumorjev na mišicah

30. 08. 2023 11.03

Znanstveniki so odkrili novo obetavno terapijo za zdravljenje mišičnega raka, ki pogosto prizadene otroke in mladostnike. Kot so v študiji opisali ameriški molekularni biologi, terapija temelji na deaktivaciji pomembne beljakovine, ki zavira rast celic, s tem pa povzroča mutacijo. Ob tem mutirane celice začnejo ponovno rasti, ob njih pa se množijo zdrave celice.

14-članski svet za obnovo po poplavah bo vodil Pipenbaher

24. 08. 2023 19.17

Vlada je imenovala člane novoustanovljenega sveta za obnovo po poplavah, ki so v začetku meseca prizadele dele države. Za predsednika 14-članskega strokovnega sveta so postavili priznanega gradbenega inženirja Marjana Pipenbaherja.

Kako vroče je prevroče za naše telo?

15. 07. 2023 19.12

Povsod po svetu se soočamo z neverjetno visokimi temperaturami, ki so skoraj previsoke, da bi zdržali na žgočem soncu. A kolikšna temperatura je dejansko previsoka za človeško telo? Strokovnjaki so ugotovili, da ima človeško telo "zgornjo kritično temperaturo" med 40 in 50 stopinjami Celzija, kar je meja, pri kateri lahko pride do motenj v delovanju telesa, če je presežena.

'Denar ne more kupiti sreče' – nova raziskava pravi drugače

11. 03. 2023 21.25

Gotovo poznate rek: "Denar ne more kupiti sreče." No, glede na izsledke nedavne psihološke raziskave, jo lahko. Večini sodelujočih je namreč dodatnih 100.000 dolarjev (95.000 evrov) znatno izboljšalo počutje.

Skrivnostni diamanti naj bi na Zemljo prišli po trku pritlikavega planeta

18. 09. 2022 18.07

Znanstveniki že nekaj časa raziskujejo posebno vrsto diamantov, ki so jih našli v Avstraliji in Afriki. Zdaj pa so dokazali, da so ti najverjetneje nastali po tem, ko je pred približno 4,5 milijarde leti velik asteroid trčil v pritlikavi planet iz našega Osončja. Ostanki tega pritlikavega planeta so nato pristali na Zemlji.

Nil pred 4500 leti pomagal 'graditi' piramide v Gizi

03. 09. 2022 20.05

Raziskovalci so ugotovili, da so graditelji piramid za prevažanje gradbenega materiala verjetno uporabljali zdaj že presahnjen rokav reke Nil. Ugotovitve kažejo, da so vodne površine in višja gladina reke zdaj že presahnjenega rokava Nila pred približno 4500 leti olajšale gradnjo piramidnega kompleksa v Gizi, je navedeno v študiji.

Macronovo zavezništvo izgubilo absolutno večino v parlamentu

20. 06. 2022 08.48

V Franciji je v odločilnem drugem krogu nedeljskih parlamentarnih volitev zavezništvo Skupaj predsednika Emmanuela Macrona osvojilo 245 sedežev v 577-članski nacionalni skupščini. S tem je Macron zlasti na račun močne okrepitve levice in skrajne desnice izgubil absolutno večino v parlamentu in bo moral za svoje reformne načrte iskati zaveznike.

Kako bi stranke ravnale ob potencialni novi epidemiji?

07. 04. 2022 06.19

Posledice epidemije covida-19, ki je razdelila družbo in razgalila težave, ki se v zdravstvu kopičijo že leta, bomo odpravljali še dolgo. Preden se 24. aprila podamo na volišča, pa se marsikomu postavlja vprašanje, kako se bo z morebitnimi ponovnimi izzivi na tem področju soočala prihodnja vlada. Zato smo stranke vprašali, kako bi upravljale potencialno novo epidemijo ter kako bodo prispevale k vračanju zaupanja v cepiva in uradno medicino.

Z izbrano prehrano do urejene vaginalne flore

05. 02. 2022 00.15

Nožnična vnetja lahko uspešno odpravimo z izbrano hrano, ki med drugim učinkuje na število koristnih bakterij, vnetne procese in moč obrambe.

Red za zasluge prejeli zdravniki Merlo, Noč in Blinc

17. 01. 2022 13.26

Na posebni slovesnosti v Predsedniški palači so državna odlikovanja, red za zasluge, prejeli trije zdravniki, strokovnjaki, vsak na svojem področju; Aleš Blinc za vrhunsko strokovno in znanstveno delo na področju srca in žilja ter za velik prispevek k preventivi in razumevanju teh bolezni, Aleksander Merlo za vrhunsko strokovno delo in uvajanje novih uspešnih pristopov na področju porodništva in Marko Noč za vrhunsko strokovno in znanstveno delo na področju intenzivne interne medicine in glasno skrb za delovanje zdravstva.

FDA odobrila še Merckovo zdravilo proti covidu-19

23. 12. 2021 20.16

Ameriška Uprava za hrano in zdravila je dan po tem, ko je prižgala zeleno luč za uporabo Pfizerjevega zdravila proti covidu-19, Paxlovid, odobrila še uporabo Merckove tabletke z učinkovino molnupiravir, ki se je sicer izkazala za manj učinkovito od Pfizerjeve.

Na Zemlji živi približno 50 milijard ptic

18. 05. 2021 10.23

Glede na študijo avstralskih znanstvenikov, objavljeno v reviji Proceedings of US National Academy of Sciences, ima približno 50 milijard ptic planet Zemlja za svoj dom. To pomeni, da je na planetu približno šestkrat več ptic kot ljudi.

Viceguvernerka Banke Slovenije bo Tina Žumer, na čelu ATVP pa Anka Čadež

30. 03. 2021 18.48

DZ je na tajnem glasovanju s potrebno absolutno večino 60 glasov za in 21 glasov proti za viceguvernerko Banke Slovenije imenoval Tino Žumer. Prav tako je DZ s potrebno absolutno večino za direktorico Agencije za trg vrednostnih papirjev imenoval Anko Čadež.

V Franciji z zakonom o minimalni starosti za privolitev v spolni odnos

16. 03. 2021 19.47

Po vrsti škandalov glede spolnih zlorab, ki so nedavno pretresli Francijo, so tamkajšnji poslanci podprli nov zakon, ki določa minimalno starost za privolitev v spolni odnos, in sicer 15 let. Poleg tega zakon prepoveduje spolne odnose med sorodniki, če je oseba mlajša od 18 let. S pomočjo zakona bodo lažje preganjali tako starejše kot nedavne primere spolne zlorabe, tudi znotraj družine.

Kandidatka za viceguvernerko Banke Slovenije izpostavila transparentnost

16. 03. 2021 14.31

Javnosti se je predstavila kandidatka za viceguvernerko Banke Slovenije Tina Žumer. Svojo dosedanjo karierno pot je opisala kot preplet izkušenj v Banki Slovenije in v Evropski centralni banki. Kot vodilo pri svojem delovanju v svetu Banke Slovenije – če bo vanj izvoljena – pa je navedla sodelovanje, transparentnost in strokovnost.

Najbolj znanega francoskega politologa pastorka obtožila spolne zlorabe

05. 01. 2021 19.08

Vplivnega francoskega politologa in nekdanjega evropskega poslanca Oliverja Duhamela je njegova pastorka v knjigi obtožila spolne zlorabe njenega brata, prav tako njegovega pastorka. Duhamel je odstopil z vseh položajev, obtožbe pa označil za "osebni napad". Gre za zelo vplivno družino v Franciji, avtorica knjige Camille Kouchner pa trdi, da so za zlorabo vedeli tako družinski člani kot številni prijatelji.

Ameriške oblasti trajno odobrile remdesivir za zdravljenje covida-19

23. 10. 2020 08.14

Ameriška agencija za hrano in zdravila (FDA) je v četrtek trajno odobrila uporabo zdravila remdesivir za zdravljenje hospitaliziranih bolnikov s covidom-19. Pogojno je bilo zdravilo farmacevtskega podjetja Gilead odobreno že maja.

Veliki koralni greben od 1995 izgubil polovico koral. Atlantski ocean najtoplejši v 2900 letih

14. 10. 2020 09.59

Veliki koralni greben je od leta 1995 izgubil več kot polovico koral, razlog za to je segrevanje svetovnih morij zaradi podnebnih sprememb, je pokazala nova študija. Raziskava kanadskih in ameriških znanstvenikov pa je pokazala, da je temperatura Atlantskega oceana najtoplejša v zadnjih 2900 letih.

Ponekod po Evropi že primanjkuje remdesivirja, pri nas ga imamo za zdaj dovolj

07. 10. 2020 08.53

Medtem ko iz nekaterih evropskih držav poročajo, da jim v bolnišnicah že primanjkuje remdesivirja, zdravila proti covid-19, pa v našem ljubljanskem UKC podatkov o pomanjkanju zdravila nimajo. Remdesivir je tako v ZDA kot Evropi edino registrirano zdravilo, namenjeno zdravljenju bolnikov s covid-19.

Ostanki morskega plenilca iz obdobja jure, najdeni v Čilu

27. 09. 2020 15.59

Znanstveniki so v Čilu, v najbolj suhi puščavi na svetu Atacami, našli ostanke morskih plenilcev iz obdobja jure, ki spominjajo na kita ubijalca. Najdeni fosili so drugi najstarejši zapis te vrste na južni polobli.

Ledeni plošči dveh najpomembnejših ledenikov na Antarktiki se pospešeno lomita

15. 09. 2020 16.03

Satelitski posnetki razkrivajo, da dva najpomembnejša ledenika na Antarktiki doživljata hitre spremembe in poškodbe na najbolj občutljivih delih, kar povzroča razpad oziroma lomljenje pomembnih ledenih plošč, ki ju podpirata. Propad ledenikov pa bi imel velik vpliv na dvig morske gladine po svetu.

Zdravilo remdesivir za 30.000 bolnikov s covidom-19 od avgusta v EU

29. 07. 2020 15.23

V Evropski uniji bodo od avgusta na voljo nove zaloge zdravila remdesivir, ki se je izkazalo za učinkovito v boju proti novemu koronavirusu. Na voljo bo dovolj zdravil za 30.000 bolnikov s težjim potekom bolezni covid-19. Kolikšno količino bo prejela Slovenija, za zdaj še ni znano.

'Najprej Amerika': ZDA kupile svetovno zalogo zdravila remdesivir

01. 07. 2020 08.42

ZDA so odkupile svetovno zalogo remdesivirja, (za zdaj) ključnega zdravila v boju proti covid-19. Druge države tako vsaj tri mesece ne bodo mogle dostopati do novih pošiljk omenjenega zdravila. Poleg tega so pri podjetju Gilead Sciences naročili celotno zalogo, ki jo bodo proizvedli julija, ter 90 odstotkov avgustovske in septembrske zaloge.