sb ptuj

Preklic soglasij za nadurno delo: kako se bodo organizirale zdravstvene ustanove?
29. 02. 2024 15.56V petek bo v veljavo stopil preklic soglasij za nadurno delo. Vodstva bolnišnic poročajo o različnem obsegu težav in izzivov ter posledično potreb po reorganizaciji. Ponekod bo delo potekalo skorajda nemoteno, drugje bodo organizirali izmensko delo, v mnogih bolnišnicah bodo odpadale nenujne storitve.

Zaradi stavke prestavili oziroma odpovedali več kot 6900 zdravstvenih storitev
09. 02. 2024 16.24V prvih treh tednih stavke Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides so v bolnišnicah skupaj odpovedali oziroma prestavili vsaj 6903 termine zdravstvenih storitev. Stanje je po ustanovah različno - v nekaterih bolnišnicah je na določenih področjih odpadlo tudi do 30 odstotkov storitev, v drugih pa storitev sploh niso odpovedoval.

Ministrica za zdravje: v eni od bolnišnic delež umaknjenih soglasij višji od 50 odstotkov
31. 01. 2024 15.31Z zaostritvijo stavke so zdravniki začeli umikati soglasja za nadurno delo. Delali bodo največ 48 ur na teden in ne več kot 16 ur neprekinjeno. Ministrica za zdravje je dejala, da v sedmih bolnišnicah ni nihče umaknil soglasja, Psihiatrična bolnišnica Ormož od stavke odstopa, v eni od bolnišnic pa je delež umaknjenih soglasij višji od 50 odstotkov. Prav tako je potrdila, da je v eni od bolnišnic direktor umaknil soglasje zdravnikom za delo pri drugem delodajalcu.

Posledice stavke zdravnikov: v Novem mestu odpadla slaba polovica obravnav
27. 01. 2024 14.41Bolnišnice po dveh tednih zdravniške stavke poročajo o različnih obsegih odpadlih zdravstvenih storitev – v UKC Ljubljana jih je po prvih analizah odpadlo med dva in tri odstotke, v novomeški bolnišnici pa povprečno od 40 do 45 odstotkov. V nekaterih bolnišnicah se bojijo uresničitve napovedi o umiku soglasij zdravnikov za nadurno delo.

Zdravniki v zaostritev stavke, želijo preklic soglasij za nadurno delo
22. 01. 2024 06.10Zdravniki so na stavkovnih zborih izrazili jasno željo po preklicu soglasij za nadurno delo, je v izjavi medijem povedal predsednik sindikata Fides Damjan Polh. Sindikat bo tako postal koordinator zbiranja preklica soglasij zdravnikov, ki bodo to želeli. Nadaljevanje pogajanj med vlado in Fidesom medtem ni prineslo dogovora.

Fides vladi očita sprenevedanje: stavka od ponedeljka do preklica
14. 01. 2024 16.53Vlada je dan pred napovedanim začetkom stavke zdravnikov in zobozdravnikov pozvala sindikat Fides, naj zaustavi stavkovne aktivnosti ter nadaljuje aktivnosti za iskanje kompromisa na pogajanjih skupaj z vladno pogajalsko stranjo. "Stavke si v resnici ne želimo in je skrajni ukrep," pravijo v Fidesu, kjer pri stavki vztrajajo in zanjo krivijo vlado. Za informiranje o stavki, ki se začenja v ponedeljek ob 7.00, pa je po njihovih besedah zadolžen delodajalec, ki mora v ambulantah na vidna mesta postaviti informacije, kako bo v tem času potekalo delo.

Med 50 rekorderji z najvišjimi plačami v javnem sektorju 48 zdravnikov
09. 01. 2023 10.07Na portalu plač javnega sektorja je objavljenih 50 najvišjih plač v javnem sektorju za oktober prejšnjega leta. Med rekorderji so tudi tokrat zaposleni v zdravstvu, v glavnem zdravniki, vsi pa so prejeli bruto plačo nad 10 tisoč evri, najvišja plača pa je bila izplačana zdravniku ljubljanskega Kliničnega centra v višini 15.156 evrov. Druga najvišja plača je bila prav tako izplačana v UKC Ljubljana v znesku 15.091 evrov. 15 najbolje plačanih zdravnikov prihaja iz UKC Ljubljana, dva iz UKC Maribor, med rekorderji pa je tudi veliko zaposlenih v zdravstvenih domovih in še nekaterih drugih bolnišnicah.

Bolnišnice zaradi naraščanja okužb uvajajo omejitve obiskov
19. 07. 2022 15.00Pristojni v številnih slovenskih bolnišnicah so se zaradi porasta okužb z novim koronavirusom odločili, da omejijo obiske. V nekaterih so jih prepovedali in dopustili izjeme, drugje so jih omejili na eno zdravo osebo v določenem časovnem intervalu ali jih omogočili po predhodnem dogovoru. V večini bolnišnic je ob tem zopet obvezna uporaba zaščitnih mask.

Bo Bešič Loredan zamenjal člane strokovne skupine za covid-19?
22. 05. 2022 12.06Kandidat za zdravstvenega ministra Danijel Bešič Loredan napoveduje, da bo strokovna skupina za covid-19 po nastopu njegovega mandata prešla pod okrilje NIJZ. Ali to pomeni tudi menjavo članov, za zdaj ne razkriva. Ob tem napoveduje tudi novo strategijo obvladovanja epidemije covida-19, ki bo bolj kot na ukrepih temeljila na priporočilih. Ob pohvalah za enotno koordiniranje bolnišnic med epidemijo medtem že potekajo priprave na morebitni jesenski val okužb.

Na covidnih oddelkih tudi pacienti, ki so sicer hospitalizirani zaradi drugih bolezni
26. 01. 2022 08.16Na covidnih oddelkih bolnišnic zdravijo tudi s koronavirusom okužene bolnike, ki bolnišnično zdravljenje sicer potrebujejo zaradi drugih bolezni, so potrdili v več slovenskih bolnišnicah. Po besedah strokovnega direktorja ptujske bolnišnice Teodorja Pevca gre za navodila zdravstvenega ministrstva. Slednja bi se lahko v prihodnje spremenila.

Ob tveganem stiku karantena za zdravstvene delavce s simptomi
06. 01. 2022 14.48Ob zmanjšanem številu razpoložljivih zdravstvenih delavcev posameznemu zaposlenemu, ki je imel tvegan stik, a ne kaže znakov bolezni, ni treba v karanteno, je v svojih priporočilih navedel NIJZ. Tretjo fazo organizacije dela so v sredo razglasili v ptujski bolnišnici, danes jo bodo v celjski, v kratkem pa predvidoma tudi v šempetrski.

Kolesarka peš prečkala cesto, ko jo je zbila 29-letna voznica avtomobila
07. 10. 2021 10.04Z mariborske policijske uprave poročajo o nesreči, ki se je zgodila na Ptuju: 57-letna kolesarka je na križišču stopila s kolesa, da bi cesto prečkala peš, v tistem trenutku pa je v ulico zavijala 29-letna voznica osebnega avtomobila. "Ko je šla kolesarka mimo prednjega dela avtomobila, je voznica speljala in zavila desno, ob tem pa z desnim delom vozila trčila v levi bok peške, ki je potiskala kolo," je povedal predstavnik PU Maribor Miran Šadl. V trčenju se je peška hudo telesno poškodovala.

1037 novih okužb, hospitaliziran tudi 18-letnik, na intenzivni negi pa 27-letnik
28. 09. 2021 10.04V ponedeljek so opravili 4785 PCR-testov in potrdili 1037 okužb z novim koronavirusom, je objavil Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). Pozitivnih je bilo malo več kot 21 odstotkov testov. Hospitaliziranih je 419 oseb, na intenzivni negi jih je 107. Najmlajši bolnik je star 18 let, najmlajši bolnik na intenzivni negi pa ima 27 let. Umrlo je 9 ljudi, kažejo podatki vlade.

Po 70 metrih prevračanja pristal na kolesih
01. 09. 2021 13.36Zaradi vožnje preblizu roba vozišča je 70-letnik zapeljal s ceste po strmini navzdol in se po približno 70 metrih prevračanja ustavil na kolesih. V nesreči se je lažje poškodoval, alkotest pa je pokazal, da je imel v organizmu 0,58 mg/l alkohola.

Šest faz, šole bodo odprte, zapiranje pri 300 bolnikih na intenzivni negi
31. 08. 2021 12.01Svetovalna skupina za covid-19 je pripravila predlog omejevalnih ukrepov glede na različne faze epidemije. Po neuradnih informacijah predlaga, da bi se v kriznih fazah širilo obvezno izpolnjevanje pogojev PCT. Medtem pa si prizadevajo, da bi bile šole ves čas epidemije odprte. Prehod v določene faze bo odvisen od števila hospitalizacij covidnih bolnikov, na ministrstvu za zdravje predlagajo, da bi meje različnih faz sovpadale s strategijo za bolnišnično obravnavo covidnih bolnikov.

V torek 508 okužb. 'V bolnišnicah večinoma starejši in necepljeni, hospitaliziran tudi dojenček'
25. 08. 2021 09.45V torek so pristojni potrdili 508 novih okužb s koronavirusom, delež pozitivnih testov je 18,1-odstoten. V bolnišnicah so večinoma starejši od 65 let, a je na zdravljenju tudi dojenček, je dejala predstojnica infekcijske klinike Tatjana Lejko Zupanc. Opozorila je na napovedi visokega števila okuženih in dodala, da imajo bolnišnice "omejene možnosti širjenja". Med drugim je dejala še, da različica delta "bolj prizadene sluh" in da sta na obzorju dve zdravili proti covidu-19. Eno bi lahko bilo na voljo že letos.

V četrtem valu za covidne bolnike predvidenih 926 bolniških postelj
24. 08. 2021 14.33Po strategiji ministrstva za zdravje je za zdravljenje covidnih bolnikov v četrtem valu epidemije predvidenih skupno 926 postelj, od tega 762 navadnih in 164 za intenzivno nego. Določenih je šest faz in merila za prehod v vsako izmed njih. Od ponedeljka sicer velja peta faza.

Na Ptuju trčila štiri vozila, devet oseb lažje poškodovanih
31. 05. 2021 12.22Na Puhovem mostu na Ptuju so trčila štiri vozila, pri tem pa je bilo lažje poškodovanih kar devet oseb. Policisti informacije o dogodku še zbirajo, za zdaj pa kaže, da se je ta zgodil med prehitevanjem 40-letnega voznika.

Eno vozilo pristalo v obcestnem jarku, drugo v ribniku
24. 05. 2021 08.26V Bratislavcih sta se v nedeljo popoldan zgodili dve nesreči, ena za drugo. En voznik se je lažje poškodoval, oba voznika pa sta vozili vozila pod vplivom alkohola. Kraj dogodka so zavarovali gasilci PGD Ptuj in Ormož, ki so eno vozilo iz obcestnega jarka postavili na kolesa, drugo pa potegnili iz vode.

Glede domnevno spornih nabav zaščitne opreme zaslišali tudi Poklukarja
14. 04. 2021 16.55Tudi današnje pričanje direktorjev nekaterih bolnišnic pred preiskovalno komisijo DZ je pokazalo, da se je večina bolnišnic v prvem valu epidemije koronavirusa zaradi pomanjkanja zaščitne opreme znašla v stiski, nekatere tudi zaradi projekta sanacije. Nabave opreme so se večinoma lotevale same in niso čakale na pomoč države.

V čelnem trčenju s tovornjakom umrl voznik osebnega vozila
19. 03. 2021 15.17Pri naselju Ločič sta čelno trčila tovorno in osebno vozilo. Voznik osebnega avtomobila se je v prometni nesreči tako hudo poškodoval, da je na kraju nesreče umrl. Voznika tovornega vozila pa so z lažjimi poškodbami prepeljali v bolnišnico.

247 novih okužb: bolnišnice bodo postopno začele redni program
22. 02. 2021 09.13V Sloveniji so pristojni v nedeljo potrdili 247 novih okužb z novim koronavirusom. Opravili so 1428 PCR- in 8551 hitrih antigenskih testov. Umrlo je osem covidnih bolnikov. Bolnišnično oskrbo zaradi covida-29 trenutno potrebuje 584 oseb, na intenzivni negi so 104. Število hospitaliziranih pada, prav tako tudi število umrlih, zato je ministrstvo za zdravje pripravilo izhodno strategijo za covid bolnike. Zdravstveni sistem se bo, kot pričakujejo, postopno lahko pričel ukvarjati z rednim programom. Kako pa padec števila covidnih bolnikov vpliva na samo delo v bolnišnicah?

Mimo nacionalne strategije cepili 297 oseb v 6 zdravstvenih ustanovah
20. 01. 2021 22.58Vlada se je na seji seznanila s poročilom zdravstvenega inšpektorata o izvajanju nadzora nad obvladovanjem cepljenja proti novemu koronavirusu med 27. decembrom in 16. januarjem. Poročilo razkriva, da so v šestih zdravstvenih ustanovah izvedli 297 cepljenj oseb mimo nacionalne strategije. Največ neskladij je bilo na Onkološkem inštitutu.

Nesreča na gradu Borl: delo opravljalo pet oseb, umrl 70-letni Mariborčan
27. 11. 2020 15.09S PU Maribor so podali nekaj pojasnil glede včerajšnje nesreče pri gradu Borl, ki se je zgodila ob spravljanju gradbenega žerjava. Zaradi kompleksnosti bo preiskava potekala še nekaj dni, znano pa je, da je delo ob demontaži žerjava opravljajo pet oseb, ena je na kraju nesreče umrla, še dve sta poškodovani.

Na gradu Borl pri pospravljanju žerjava umrl delavec, še dva poškodovana
26. 11. 2020 18.25V kraju Cirkulane se je zgodila delovna nesreča, v kateri je umrla ena oseba, še dve sta poškodovani. Nesreča se je zgodila pri pospravljanju žerjava, postavljenega na gradu Borl, kjer potekajo obnovitvena gradbena dela. Po navedbah gasilcev, ki so pomagali pri reševanju, naj bi bile v času nesreče na stroju sicer štiri osebe.

V torek 2226 okužb, po ocenah NIJZ se virus najbolj širi na delovnih mestih
25. 11. 2020 09.16Po podatkih vlade so pristojni v torek potrdili 2226 novih okužb. Delež pozitivnih testov je tako znašal 27,61 odstotka, opravljenih pa je bilo 8063 testov. Ker se razmere v državi še ne izboljšujejo, bo svetovalna skupina za covid-19 vladi predlagala podaljšanje obstoječih ukrepov. Umrlo je 43 bolnikov s covidom-19.

Poglejte na zemljevid, kje se lahko samoplačniško testirate, cena okoli 100 evrov
21. 10. 2020 06.00Klasični molekularni testi PCR, ki pri diagnostiki covida-19 veljajo za zlati standard, v Sloveniji stanejo od 80 do 120 evrov. Zbrali smo podatke, kje in za koliko denarja se lahko samoplačniško testirate, našli smo 22 zdravstvenih domov in šest bolnišnic. Testiranje ni poceni, trener judoistk iz Lopate Marjan Fabjan celo prodaja kombi, da bo lahko plačeval testiranja. Če je test v Luxembourgu, kjer testirajo daleč največ v Evropi zastonj, pa je v Avstriji še dražji kot v Sloveniji, med 110 in 190 evri, na Hrvaškem od 60 do 220 evrov. Razrez cene testa je zgovoren, niso le epruvete in brisi, so visoko usposobljeni ljudje, zaščitna oprema, aparature, znanje, kompleksni postopki.

Geneplanet za ventilatorje Kitajcem plačal pol manj, kot je dobil od države?
15. 10. 2020 13.17Po naših neuradnih podatkih obstaja dokument, ki pravi, da naj bi družba GenEplanet diagnostika d.o.o. kitajskemu dobavitelju za ventilatorje nakazala samo dobro polovico od zneska, ki ga je po pogodbi za nabavo zaščitnih sredstev dobila od države. Bolnišnice pa večino od 90 nabavljenih ventilatorjev SiriusMed še vedno ne more uporabljati, ker ti nimajo dodatne opreme - država zdaj to kupuje z novim javnim razpisom. To potrjuje tudi dr. Marko Noč, ki pravi: "Večina bolnišnic teh ventilatorjev ne uporablja."

V skrajnem primeru 171 intenzivnih postelj in 394 ventilatorjev za covid bolnike v 13 bolnišnicah
22. 09. 2020 06.00V zadnjem tednu se je število hospitaliziranih covid bolnikov podvojilo, včeraj jih je bilo že 70, na intenzivni terapiji 15. Stroka se boji navala velikega števila bolnikov hkrati. Kdo jih bo zdravil, kje, koliko intenzivnih postelj in ventilatorjev imamo na voljo? Naredili smo analizo 13 bolnišnic in ugotovili, da bi lahko s skrajnimi napori, večina manjših zgolj ob odpovedi rednega programa in s tem neizogibnega daljšanja čakalnih dob, zagotovili 171 intenzivnih postelj. Kakovostnih ventilatorjev je celo dvakrat več - 394, kot so bolnišnice sposobne zagotoviti prostora in zdravniško-sestrskih ekip. Zgovoren podatek je, da v intenzivni terapiji UKC Ljubljana za 10 bolnikov na dan potrebujejo kar 61 zdravnikov in sester.

Zaradi kadrovske krize za zdaj 55 intenzivnih postelj, pritisk covid bolnikov narašča, odprli še tri bolnišnice
21. 09. 2020 06.00V štirih covid bolnišnicah – UKC Ljubljana, UKC Maribor, Klinika Golnik in SB Celje – je bilo v prvem valu na voljo skupaj 95 postelj intenzivne terapije, a profesor Marko Noč opozarja, to je zdaj številka na papirju. Zaradi skrb vzbujajočega pomanjkanja medicinskih sester in zdravnikov je na voljo le 44 postelj intenzivne terapije v covid bolnišnicah in dodatnih 15 v še treh bolnišnicah, Novo mesto, Murska Sobota in Nova Gorica, ki so jih odprli v soboto zaradi hitrega naraščanja obolelih okuženih. UKC Ljubljana bo znotraj ustanove prerazporedil 73 sester, koliko jih bodo preostale bolnišnice, še ni jasno. Vseh intenzivnih postelj v 13 bolnišnicah, če bi opustili vse programe, je sicer 257, ventilatorjev pa dvakrat več.