sars-cov-2

Sam po mestu se sprehajam ...

20. 03. 2025 12.04

"Ednina je modus operandi," je sredi marca pred popoldansko sejo vlade napovedoval uradni govorec kriznega štaba za spopadanje z novim koronavirusom. Bil je 19. marec 2020 in čez nekaj ur se je izkazalo, da je imel Jelko Kacin prav. Na današnji dan opolnoči pred petimi leti je v državi, ki jo je že stisnil primež epidemije, z nekaj izjemami začela veljati še prepoved zbiranja in gibanja na javnih površinah. Tako imenovani prvi "lockdown", zaprtje države z ustavitvijo javnega življenja, je poskrbel za prizore opustelih ulic, ki so šli v zgodovino. Naši fotografi so v objektive ujeli uvajanje ukrepov in njihovo rahljanje ter njim nasprotovanje.

Pet let po razglasitvi pandemije covida-19 WHO svari pred novimi

11. 03. 2025 08.56

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je pred petimi leti razglasila pandemijo covida-19, ki je ohromila zdravstvene sisteme, gospodarstva in javno življenje. Covid-19 je doslej po uradnih podatkih WHO terjal skoraj 7,1 milijona življenj, znanstveniki pa opozarjajo svet, naj se pripravi na morebitno novo pandemijo.

Virusne okužbe na pohodu: povečano tudi število okužb med otroki

01. 02. 2025 19.58

Sezona okužb dihal in gripe je v polnem razmahu, v ljubljanskem zdravstvenem domu opozarjajo na izjemno povečano število okužb med otroki, ki še narašča. Ljubljanska pediatrična nujna pomoč je bila tudi na soboto polno obremenjena - samo dopoldne so obravnavali kar 53 otrok. Večina se jih je bolezni nalezla od starejših sorojencev. Pediatri zaradi preobremenjenosti odpovedujejo preventivne preglede, nujna medicinska pomoč pa starše poziva, naj v dežurno službo pridejo le v primeru nujnih stanj.

Pred petimi leti umrl prvi, od takrat (uradno) presegli sedem milijonov smrti

11. 01. 2025 07.00

Mineva pet let, odkar je Kitajska sporočila, da so zaradi koronavirusa zabeležili prvo smrt. Teh je bilo pozneje ogromno, po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije več kot sedem milijonov, a žrtev naj bi bilo še veliko več. V Sloveniji je po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje od marca 2020 zaradi covida-19 umrlo več kot 2800 oseb. Virus sicer še ni izkoreninjen, njegove različice še vedno krožijo med ljudmi, porast okužb pa še vedno beležimo prav v zimskih mesecih. Pa smo pet let pozneje vsaj bolje pripravljeni na morebitno novo pandemijo?

Pred sezono gripe strokovnjaki pozivajo k cepljenju

04. 10. 2024 13.33

Strokovnjaki pred sezono gripe opozarjajo, da gre za zelo nalezljivo bolezen, ki se zelo lahko širi med ljudmi. Poudarjajo, da je zdaj idealen čas za cepljenje proti gripi, ki je najučinkovitejši ukrep za zaščito pred boleznijo, predvsem pa učinkovito ščiti pred težkimi poteki in zapleti gripe. Cepljenje priporočajo vsem starejšim od šest mesecev.

AstraZeneca umika cepivo proti covidu

08. 05. 2024 09.48

Podjetje AstraZeneca je sporočilo, da je začelo odpoklic svojega cepiva proti covidu-19 zaradi "presežka razpoložljivih posodobljenih cepiv", ki so prilagojena novim različicam virusa. Že marca je farmacevtska družba umaknila dovoljenje za promet s cepivom v Evropski uniji.

Nova uspešna metoda, ki sočasno prepoznava znane in neznane viruse

23. 04. 2024 17.35

Na Nacionalnem inštitutu za biologijo so predstavili uspešnost in velik potencial metode, ki jo v zadnjih letih razvijajo za prepoznavanje velike količine virusov. Metoda ima potencial, da postane prevladujoča za iskanje novih, še neznanih virusov, predvsem tistih, ki povzročajo bolezni pri rastlinah, živalih in tudi človeku.

S covidom okužen rekordnih 613 dni, 72-letni Nizozemec naposled umrl

21. 04. 2024 20.41

S covidom-19 se je okužil že februarja 2022, vse od takrat pa se koronavirusa ni mogel otresti. Zdravniki so mu skušali pomagati z različnimi zdravili, cepivi, a pomagalo ni nič. Virus je v telesu 72-letnega moškega mutiral več kot 50-krat, nekateri vzorci pa so kazali celo, da je virus razvil določeno odpornost na imunsko obrambo moškega. 72-letni Nizozemec je naposled po rekordnih 613 dneh okužbe umrl.

Oslovski kašelj: v lanskem letu 120 primerov, januarja letos pa že 76

02. 02. 2024 11.21

Zgolj v prvem mesecu letošnjega leta smo zabeležili 76 primerov oslovskega kašlja, v celotnem lanskem letu pa jih je bilo 120. Kljub temu je to še vedno manj kot denimo leta 2018, ko smo zabeležili 213 primerov. Razlog za povišanje primerov v zadnjih dveh letih bi lahko bilo tudi dejstvo, da je bilo v času pandemije covida-19 število primerov zaradi "omejitve kroženja drugih povzročiteljev okužb dihal" nižje. V UKC Ljubljana so bili sicer v zadnjem mesecu hospitalizirani trije otroci z oslovskim kašljem, med njimi dva dojenčka.

'Covid-19 je v porastu, številke zajamejo le del vseh okuženih'

28. 11. 2023 11.50

4. marca 2020 so v Sloveniji potrdili prvi primer okužbe s koronavirusom. Več kot tri leta kasneje pa nevarnost še ni povsem mimo, saj se na sprejemno ambulanto ljubljanske infekcijske klinike znova obrača veliko bolnikov. Lekarniška zbornica pa osebe, okužene s koronavirusom, opozarja, naj ne hodijo v lekarne. "V nasprotnem primeru bomo primorani v zapiranje lekarn," opozarjajo.

Nobelova nagrada za razvoj mRNK cepiv: 'Gre za primer koristne uporabe znanosti'

02. 10. 2023 12.04

Letošnja Nobelova nagrada za medicino gre v roke madžarski znanstvenici Katalin Kariko in ameriškemu znanstveniku Drewu Weissmanu za njun prispevek pri razvoju mRNK cepiv, je sporočil švedski inštitut Karolinska. Roman Jerala s Kemijskega inštituta nagrado razume kot spodbudo za nadaljnje raziskave na tem področju. Njuna odkritja je označil kot pomemben kamenček v mozaiku razvoja tehnologije, ki je pripomogla k boju proti pandemiji covida-19.

Maske in razdalja le še bled spomin: WHO preklical izredne razmere zaradi covida-19

05. 05. 2023 16.00

Generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije Tedros Adhanom Ghebreyesus je sporočil, da covid-19 ne predstavlja več izrednega stanja na področju javnega zdravja mednarodnega pomena. Adhanom Ghebreyesus je ob tem ocenil, da je zaradi pandemije covida-19 umrlo najmanj 20 milijonov ljudi, kar je skoraj trikrat več od uradnih ocen.

Izvor covida-19: rakunasti pes ali laboratorijska nesreča?

07. 04. 2023 08.12

Tri leta. Toliko časa je minilo, odkar so kitajski znanstveniki s tržnice v Vuhanu odvzeli vzorce takrat novega koronavirusa. In prav toliko let je minilo, da so navsezadnje le objavili uradno poročilo o njegovem izvoru, ki pa – ostaja nejasen. Čeprav so v pozitivnih brisih na koronavirus našli živalsko DNK, bi lahko virus na tržnico prinesel tudi človek.

Pred tremi leti razglašena pandemija covida-19

11. 03. 2023 07.28

Svetovna zdravstvena organizacija je pred tremi leti razglasila pandemijo covida-19, ki je kljub odpravam večine omejevalnih ukrepov še vedno ni konec. Od marca 2020 se je glede na podatke WHO z novim koronavirusom potrjeno okužilo približno 760 milijonov ljudi, umrlo jih je okrog 6,8 milijona.

'Od cepiv ne bi smeli pričakovati, da bodo obvladala pandemijo': kako naprej?

15. 02. 2023 12.09

Dr. Anthony Fauci, ki je bil v ZDA na čelu boja proti pandemiji novega koronavirusa, je v nedavno objavljenem raziskovalnem prispevku priznal, da je bil "znanstveni in javnozdravstveni spodrsljaj" od cepiv proti covidu-19 pričakovati, da bodo pandemijo spravila pod nadzor. Prispevek je dvignil kar nekaj prahu, a pomembno je poudariti, da ne trdi, da so cepiva neučinkovita. Bo pa po obdobju covida-19, ki je močno prizadelo ugled javnega zdravstva, politike, farmacevtske industrije in cepiv, potrebno na novo postaviti strategije, da bi preprečili še večji val nasprotovanja cepivom, ki so leta reševala življenja.

Koronavirus lahko na nekateri hrani preživi več dni

02. 12. 2022 09.28

Britanski strokovnjaki so potrdili, da lahko koronavirus na nekaterih živilih, že pripravljenih na uživanje, ostane več dni. Znanstveniki so teste izvedli tako, da so virus namenoma razmazali po embalaži in prehrambnih izdelkih, med njimi so bili sadje, pecivo in ustekleničena pijača. Izbirali so živila, ki jih lahko potrošnik poje brez kuhanja in pranja. A kot pravijo, tveganje za potrošnike ostaja zelo nizko.

DSO: Covidni dodatki le za delo v sivi in rdeči coni. Ministrstvo: To ne drži

09. 11. 2022 13.16

Kljub zagotovilom države, da bodo dijaki in študenti, ki so v času epidemije pomagali v javnih zavodih, prejeli covidne dodatke, pa nekatere ustanove trdijo, da so do dodatkov upravičeni le tisti mladi, ki so pomagali v sivi in rdeči coni. Na obrambnem ministrstvu to zanikajo in pozivajo predstavnike dijakov in študentov, naj zberejo nerešene primere in jim jih v zbiru posredujejo, da bodo skupaj reševali posamezni primer glede na vsebino.

Za 'ujetnike epidemije' covid še zdaleč ni mimo

09. 11. 2022 10.19

Epidemija je mimo in družba se je odločila, da covid-19 obravnava kot ostale viruse prehlada in gripo. "Pozabili pa smo na zelo ranljivo manjšino v družbi in to so osebe s hudimi imunskimi motnjami ter druge ranljive osebe. Zanje covid-19 še zdaleč ni mimo," opozarja infektolog Janez Tomažič. Za t. i. ujetnike epidemije je verjetnost razvoja življenjsko nevarne in dolgotrajne okužbe večja, prav tako lahko hude oblike bolezni covida-19 vodijo v smrtni izid in tudi v pojav novih sevov virusa.

Strošek izolacije z ZZZS na delodajalca? 'Ni pravi čas za obremenitve gospodarstva'

19. 10. 2022 16.04

Delodajalske organizacije nasprotujejo predlogu Zakona o nujnih ukrepih za zajezitev širjenja in blaženja posledic nalezljive bolezni covid-19, ki strošek nadomestila za izolacijo z ZZZS prenaša na delodajalce. Kot pravijo, bodo podjetja in samostojni podjetniki s tem postavljeni pred novo tveganje, visoko poslovno negotovost ter dodatna stroškovna bremena, zakon pa potiska tudi zavarovance v slabši položaj.

V laboratoriju 'frankensteinski covid' z 80-odstotno smrtnostjo. Meje za znanost?

19. 10. 2022 11.31

Raziskava znanstvenikov v Bostonu je poskrbela za vir ogorčenja in spet odprla vprašanja, ali morda znanost potrebuje dodatne omejitve. Na univerzi, kjer so eksperiment izvedli, se branijo, da so kritiki vse skupaj le narobe razumeli, a tudi nekateri pristojni menijo, da bi morali o takšnih eksperimentih z virusi bolj natančno poročati nadzornim organom, poskusi pa bi morali biti podvrženi veliko strožjemu nadzoru.

Socialno podjetništvo brez zaposlenih in kako zadržati Rogliča v Sloveniji?

15. 10. 2022 07.00

V studiu večerne oddaje so se sinoči soočili štirje kandidati za predsednika, ki se po anketah javnega mnenja uvrščajo od četrtega do sedmega mesta: Sabina Senčar, Miha Kordiš, Janez Cigler Kralj in Vladimir Prebilič. Ali socialno podjetje Mihe Kordiša s tem, ko nima zaposlenih, krši zakon? Se vsem kandidatom premoženje Slovencev v davčnih oazah zdi sporno? In kakšna so dejstva o cepljenju in ukrepih med epidemijo?

Bezenšek in Senčarjeva o covidu-19, cepivu in smrti. Kakšna so dejstva?

30. 09. 2022 06.00

Sinoči sta se v oddaji 24ur ZVEČER kot zadnja v tem tednu soočila glasbenik Gregor Bezenšek in ginekologinja Sabina Senčar. Sabina Senčar se v predsedniško tekmo podaja s podporo volivcev in zunajparlamentarne stranke Resni.ca Zorana Stevanovića, Gregor Bezenšek pa s podporo volivcev. Je v Sloveniji res umrlo 5.000 ljudi zaradi covida-19, kot trdi Bezenšek? Koliko ljudi je pod pragom revščine? Je stroka res trdila, da cepljeni proti covidu-19 ne prenašajo bolezni?

Fafangel: Ne čakajte na novo cepivo, cepite se zdaj

15. 09. 2022 12.22

Kakšna jesen in zima nas čakata? Za nami sta že dva tedna novega šolskega leta, pouk poteka v živo. Okužb je glede na podatke zdravstvenega ministrstva vse več. V sredo so pristojni zabeležili 2402 novi okužbi, v torek 2528, dan pred tem pa celo 3483. Vodja posvetovalne skupine za spremljanje gibanja novega koronavirusa pri NIJZ Mario Fafangel zato znova poziva, naj se držimo priporočil. Omenil je dvoje: maske v zaprtih javnih prostorih in cepljenje najbolj ranljivih, torej tistih nad 60 let.

Bolniška brez potrdila: odsotnosti med trgatvami in počitnicami

07. 09. 2022 12.28

Iz GZS so sporočili, da so na ministrstvo za zdravje naslovili predloge dopolnil in sprememb predloga nujnih ukrepov za interventni zakon za zajezitev širjenja in blaženje posledic epidemije covida-19 na področju zdravstva. Pereča težava? Bolniške odsotnosti brez potrdila zdravnika.

'Ne trdim, da bi mu hospitalizacija rešila življenje, bi pa imel več možnosti'

26. 08. 2022 17.10

Smrt novinarja Vladimirja Matijanića še vedno pretresa hrvaško javnost, ugotovitvam inšpekcijskega nadzora pa številni ne verjamejo. Zdaj se je oglasila tudi zdravnica, ki naj bi mu odsvetovala cepljenje proti covidu-19, in to odločno zanikala. Trdi, da mu je predlagala le zamik cepljenja za nekaj tednov. Je pa tudi ena redkih, ki je jasno odgovorila na vprašanje, ali bi moral biti hospitaliziran. "Mislim, da da. Mislim, da bi moral biti hospitaliziran. Ne trdim, da bi mu to rešilo življenje, bi pa imel več možnosti," je prepričana.

V sredo potrdili 1233 novih okužb s koronavirusom

18. 08. 2022 12.04

Ob 868 PCR-testih in 6021 hitrih antigenskih testih so v sredo potrdili 1233 okužb s koronavirusom. Po podatkih ministrstva za zdravje je bilo v sredo zaradi covida-19 na navadnih oddelkih hospitaliziranih 77 bolnikov, na intenzivni negi pa 11. Umrl ni noben bolnik s potrjeno koronavirusno okužbo. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so pripravili priporočila za preprečevanje prenosa in širjenja okužb z novim koronavirusom na prireditvah in dogodkih. V priporočilih, ki so razdeljena na dva scenarija, med drugim svetujejo vzdrževanje medosebne razdalje, razkuževanje ali umivanje rok in nošnjo zaščitnih mask.

Ni želel v izolacijo: Okužil je tasta, ki je umrl, zdaj ga preiskuje policija

03. 08. 2022 09.37

Občinsko državno pravobranilstvo v hrvaški Virovitici je sporočilo, da preiskuje 42-letnika, za katerega sumijo, da je s koronavirusom okužil svojega tasta, ker ni upošteval ukrepov samoizolacije. Tast je po hospitalizaciji umrl v bolnišnici v Osijeku, zetu pa zdaj grozi zapor, ker ga DORH bremeni suma storitve kaznivega dejanja zoper zdravje ljudi.

Živali z vuhanske tržnice najverjetneje povzročile pandemijo covida-19

27. 07. 2022 13.33

Svetovna zdravstvena organizacija je znanstvenikom junija priporočila, naj nadaljujejo z raziskovanjem vseh možnih izvorov pandemije covida-19. Dve novi objavljeni študiji sta k raziskavi pristopili s povsem različnima pristopoma, vendar sta prišli do enakega zaključka: tržnica morske hrane Huanan v Vuhanu na Kitajskem je bila najverjetneje žarišče novega koronavirusa.

V ponedeljek potrdili skoraj 3000 novih okužb

26. 07. 2022 11.09

2939 novih okužb ob 9543 opravljenih PCR- in hitrih antigenskih testih. To je ponedeljkova statistika novega koronavirusa v Sloveniji. Po ocenah NIJZ imamo v državi trenutno 22.548 aktivnih okužb. Lekarniška zbornica Slovenije ob tem opozarja, naj okuženi s koronavirusom ne hodijo v lekarno.

Stroka objavila nova priporočila za obvladovanje širjenja okužb

22. 07. 2022 11.26

Posvetovalna skupina predlaga obvezno nošenje zaščitnih mask v zdravstvenem sistemu, vsem pa jih priporoča v zaprtih javnih prostorih. Sploh prvič so tudi opredelili, katere maske so primerne. Ranljivim in starejšim od 60 let priporočajo delo na domu, hkrati pa znova pozivajo k cepljenju. Nova priporočila ne posegajo pomembno v vsakdanje življenje posameznikov, z njihovim izvajanjem pa lahko vsak zaščiti svoje zdravje in zdravje bližnjih, izpostavljajo na NIJZ.