sapiens

Avtor uspešnic Yuval Noah Harari: Svet potrebuje informacijsko dieto

08. 09. 2024 14.00

Izraelski zgodovinar Yuval Noah Harari, ki je znan predvsem po svoji mednarodni uspešnici Sapiens: Kratka zgodovina človeštva, ob današnji poplavi informacij poziva k zmanjšanju njihove uporabe oziroma k "informacijski dieti".

Najboljši komad leta sta ustvarila hiphop veterana

17. 08. 2024 11.11

Zevin, Charli XCX in Blossoms pravdobri, LL COOL J pač odličen

Finančni komentar: Umetna ali vesoljska inteligenca

25. 06. 2024 07.00

Umetne inteligence v vsakdanjem življenju in gospodarstvu morda še ne opazimo, vendar bo z leti močno spremenila svet. Delniški trgi so v evforiji, ker vse, kar je povezano z umetno inteligenco, raste, medtem pa ji znani akademiki pravijo kar vesoljska inteligenca.

Kaj se dogaja z vojno in smrtonosnim nasiljem in kako sta se spreminjala skozi zgodovino

05. 11. 2023 19.27

V primerjavi s prejšnjim desetletjem – in še bolj z začetkom 21. stoletja – je bilo lansko leto zelo krvavo, vsaj kar zadeva organizirano državno nasilje. Za to sta v veliki meri odgovorna dva smrtonosna konflikta: rusko-ukrajinska vojna in vojna v Tigraju. Vseh smrtnih žrtev je bilo leta 2022 skoraj 250.000, kar je več kot dvakrat toliko, kolikor znaša letno povprečje v prejšnjem desetletju, ki je že samo približno trikrat večje kot letno povprečje v prvem desetletju 21. stoletja. Pred nekaj tedni se je med Palestino (oziroma Hamasom) in Izraelom začel nov boleči konflikt, ki je že terjal veliko žrtev in jih najverjetneje še bo v prihodnosti.

Antropologi našli 300.000 let staro kost neznanega človeškega rodu

15. 08. 2023 09.58

Antropologi na Kitajskem so odkrili dele spodnje čeljusti, ki bi lahko pripadali neznanemu človeškemu rodu. Po podatkih nove študije je kost stara približno 300.000 let in je pripadala mlademu najstniku, na njej pa je edinstven mozaik starodavnih in sodobnih lastnosti.

Študije kažejo, da so naši predniki 1,45 milijona let nazaj bili kanibali

27. 06. 2023 12.16

Nedavne raziskave kažejo, da so se ljudje pred 1,45 milijona let mesarili med seboj, lahko pa bi bili tudi kanibali. To so raziskovalci odkrili na podlagi fosilizirane golenske kosti, ki jo je v Nairobiju preučevala Briana Pobiner, paleoantropologinja iz Nacionalnega muzeja za naravno zgodovino v Washingtonu.

Kitajska policija našla nove rekrute med vevericami

13. 02. 2023 13.32

Kitajska širi svoje policijsko znanje na veverice. Po splošno znani ugotovitvi, da imajo ti glodavci odlične vohalne sposobnosti, so se v mestu Čongčing odločili za poseben eksperiment. Poskusno so izurili šest rdečih evrazijskih veveric, da bi odkrivale mamila na krajih, kamor psi težko pridejo. Po dobrih rezultatih eksperimenta pa upajo, da bi tovrstno urjenje prenesli še na druge živalske vrste.

Sodobna družba: otroci v pravljici najbolj občudujejo prevaranta

24. 09. 2022 07.00

Vpliv kapitalizma in neoliberalizma se že kaže v spremembi družbenih vrednot. Strokovnjaki z različnih področij so tako na sredini okrogli mizi med drugim spregovorili o zaskrbljujoči analizi, ki je pokazala, da današnji otroci v pravljici Cesarjeva nova oblačila bolj občudujejo prevaranta kot iskrenega otroka. Drugačen je tudi odnos do narave, ki jo vse pogosteje izrabljamo zgolj za kuliso, ki bo olepšala naše fotografije. Potrebne bodo spremembe, govorci pa so podali kar nekaj predlogov, kako bi do njih lahko prišli. "Pomembno je, da ustvarjamo okoliščine, s pomočjo katerih bomo lažje kultivirali bolj prijazna in manj trpeča stanja," predlaga ena od gostij.

Na začetku je bil človek ... ta človek je bil moški?

14. 03. 2022 06.00

Kadar razmišljamo o homo sapiensu, si navadno predstavljamo aktivnega in močnega junaka – lovca, ki spretno vihti sulice in kopja, da z njimi preživlja sebe in svojo skupnost. Homo sapiens, kot smo se o njem učili in poslušali, je tako močno povezan z moškosrediščno predstavo o nastanku in delovanju družbe, da so morala miniti stoletja, preden so se raziskovalci in raziskovalke pradavnine resno posvetili vprašanju – kaj pa je takrat počela ženska?

Nove najdbe: neandertalec in homo sapiens bi lahko sobivala dlje časa

10. 02. 2022 08.52

Nove najdbe fosilov izzivajo idejo, da so neandertalce kmalu po prihodu iz Afrike z obličja Zemlje izbrisali sodobni ljudje (homo sapiens). V jami v južni Franciji so namreč odkrili otroški zob in kamnito orodje, to pa naj bi dokazovalo, da je bil homo sapiens v zahodni Evropi že pred približno 54.000 leti. To je nekaj tisoč let prej, kot so sprva mislili, in bi lahko pomenilo, da sta vrsti dlje časa sobivali. Možno je celo, da sta se križali.

Človeški fosili iz Etiopije najbrž starejši, kot so predvidevali doslej

16. 01. 2022 07.00

Nova analiza enih od najstarejših človeških fosilov, ki so jih odkrili doslej, je pokazala, da so po vsej verjetnosti vsaj 36.000 let starejši, kot so predvidevali znanstveniki. To pa je tudi v skladu z najnovejšimi spoznanji o začetku evolucije človeka.

Slavko Sobin: Slovencem smo dolžni še eno sezono serije Črno-beli svet

18. 04. 2021 08.00

V prvem intervjuju za slovenske medije smo se pogovarjali s 36-letnim hrvaškim igralcem Slavkom Sobinom, ki ga lahko na POP TV spremljamo v seriji Šverc komerc in po novem tudi na VOYO v seriji Črno-beli svet, katere zgodba nas odpelje v Jugoslavijo v 80. letih. Nostalgično popotovanje je osvojilo hrvaško občinstvo, zdaj pa je za to na vrsti tudi slovensko.

Koronavirus in digitalna disrupcija

02. 05. 2020 07.00

"Vsaj 40 odstotkov vseh podjetij bo propadlo v naslednjih 10 letih, če ne bodo ugotovila, kako spremeniti celotno podjetje z namenom prilagajanja na nove tehnologije." (John Chambers, Cisco).

KOMENTAR: Od žejne koale do goreče cerkve. Smo v zadnjem času res postali bolj neumni?

01. 01. 2020 13.24

Ljubek prizor, tako so ponekod zapisali ob novici, ki je obkrožila svet med prazniki, da je v Avstraliji žejna koala zaustavila rekreativne kolesarje in prosila za vodo. Srečna koala, ki je postala vest, je danes v Avstraliji redkost, večina koal je tam namreč ob zadnjih požarih umrla v grozljivih mukah.

Ko je panda opica, 'stop znak' omejitev 70 km/h, YouTube pa vas 'prilepi' nase

30. 11. 2019 07.00

"Homo sapiens se v 40.000 letih ni zelo spremenil, moč procesorjev pa raste eksponentno. Moramo se vprašati, kakšno prihodnost si želimo. Zdaj smo na točki, ko se še lahko odločimo," pravi antropolog Dan Podjed. Če na področju umetne inteligence ne bomo delovali etično in transparentno, ljudje pa tej tehnologiji ne bodo zaupali, bodo velike težave, svarijo strokovnjaki.

Sodobni ljudje so morda bili v Evropi 150.000 let prej, kot smo mislili

11. 07. 2019 10.11

S ponovnim analiziranjem fragmentov človeških lobanj, odkritih pred štirimi desetletji v Grčiji, mednarodna skupina raziskovalcev zdaj verjame, da je zgodnja moderna migracija ljudi iz Afrike morda dosegla Evropo vsaj pred 210.000 leti. Ta podatek spremeni znani datum o Homo sapiensu v regiji za več kot 150.000 let nazaj.

Čeferin: Kritike so neutemeljene, Azerbajdžan je bil prava izbira za finale EL

15. 06. 2019 16.58

Predsednik UEFE Aleksander Čeferin je navkljub plazu kritik, ki so se na njegov račun vsule pred in po finalu Evropske lige v azerbajdžanskem Bakuju, znova poudaril, da je bila odločitev pravilna. Angleške klube je obenem posvaril, da z nenehnim pritoževanjem ničesar ne pridobijo, kvečjemu si s takšnim obnašanjem kvarijo ugled.

Slovenci, ki 3.100 ur igrajo igrice in brskajo (po družbenih omrežjih): do dna v pol leta

25. 05. 2019 07.00

"Ko otrok posluša pravljico o zmaju s sedmimi glavami, ki bruha ogenj, njegovi možgani slikajo prizor, nastaja sposobnost abstraktnega razmišljanja, oblikuje se avtonomna vest. Izoblikuje se samostojen človek. Sodobna tehnologija pa ustvarja nekritičnega potrošnika, ki sledi umetno ustvarjenim potrebam," pravi Miha Kramli, terapevt, vodja centra za zdravljenje odvisnosti v Novi Gorici.

160.000 let stara čeljust prvi dokaz o skrivnostni človeški vrsti, najden izven jame Denisova

02. 05. 2019 13.11

160.000 let stara čeljust, ki so jo odkrili v jami na tibetanski planoti, pripada človeški vrsti denisovanov, in med drugim dokazuje, da se je vrsta uspela prilagoditi na življenje na visoki nadmorski višini. "Do danes si nihče ni niti predstavljal, da so starodavni ljudje lahko preživeli v takem okolju," pravi avtor raziskave.

V jami na Filipinih odkrili novo človeško vrsto

11. 04. 2019 09.58

Družinsko drevo človeka je bogatejše za novo človeško vrsto – homo luzonensis. Gre za bližnjega sorodnika sodobnega človeka, ki pa si nekatere značilnosti deli tudi s starodavnim avstralopitkom. Podoba človeške evolucije je s tem postala "bolj neurejena, a veliko bolj zanimiva", menijo raziskovalci.

Človeštvo je samo od leta 1970 uničilo 60 odstotkov živali

30. 10. 2018 10.54

Ogromna in naraščajoča poraba hrane s strani svetovnega prebivalstva uničuje mrežo življenja, ki se je ustvarjala milijarde let, in od katere je odvisna človeška družba. Od zgodnje civilizacije je človeštvo namreč uničilo 83 odstotkov vseh sesalcev ter polovico rastlin in tudi če bi se uničenje končalo zdaj, bi moral naravni svet okrevati pet do sedem milijonov let.

Je homo naledi živel istočasno s homo sapiensi?

10. 05. 2017 11.57

Odkritje bi lahko spremenilo razumevanje evolucije človeka. Preučevanje okostij homo naledija je pokazalo, da so stari le med 236.000 do 335.000 let, ko se začne tudi vzpon vrste sodobnega človeka. Je homo naledi nova vrsta ali zgodnja vrsta homo erektusa?

VIDEO: Jernej Zoran: Homo sapiens se iz zgodovine ni naučil ničesar

09. 05. 2017 06.22

Dolenjski glasbenik Jernej Zoran je nedavno izdal četrti samostojni album V svojem filmu, v novi pesmi in videospotu Velik brat pa opozarja na odsev sodobnega časa, ko "na nas preži nešteto nevidnih oči, nedosegljivost pa postaja čislana vrednota". Več v intervjuju!

Najbolj krvoločne so surikate, takoj za njimi je človek

29. 09. 2016 13.30

Raziskovalci so preverjali, kakšna so bile v zgodovini možnosti, da bi človek umrl zaradi umora, se pravi, da bi postal žrtev drugega človeka. In ugotovili, da so bile precej višje kot pri drugih sesalcih. Z izjemo simpatičnih surikat, med katerimi so umori očitno nekaj povsem vsakdanjega.

Harari: Homo sapiens v resnici ni misleči človek, ampak prej zasanjana opica

23. 09. 2014 19.57

Ljubljana gosti Yuvala Noaha Hararija, ki je napisal, knjigo zaradi katere marsikdo svet vidi skozi povsem drugačne oči. V njej razlaga, zakaj je iti v trgovino podobno kot iti v cerkev, zakaj smo lahko srečni, da znamo biti nesrečni, predvsem pa, da Homo sapiens v resnici ni misleči človek, ampak prej zasanjana opica.

Neandertalci izumrli zaradi prevelikih oči

13. 03. 2013 09.50

V letih bivanja v mrzli in temni Evropi naj bi neandertalci (pre)velik del možganov koristili za urjenje pogleda. Homo sapiens je medtem v topli Afriki razvijal kognitivne sposobnosti in se ob preselitvi v Evropo bolj vsestransko prilagodil na ledeno dobo.

Odkritje 'diamanta', večjega od Zemlje

11. 10. 2012 20.47

Astronomi so odkrili planet, ki je dvakrat večji od Zemlje, prekrit pa je z diamanti in grafitom. Težava je v tem, da je od Zemlje oddaljen 40 svetlobnih let in tudi temperature niso najbolj prijetne.

Zaradi večjih možganov je človek manj egoističen

11. 04. 2012 15.16

Skupinsko delo bi lahko bil dejavnik, ki je prispeval k temu, da je homo sapiens razvil večje možgane od svojih prednikov, je pokazala pred kratkim objavljena študija irskih in škotskih znanstvenikov.

Moški so imeli penis prekrit z bodicami

13. 03. 2011 06.30

Prednik današnjega moškega je bil v številnih podrobnostih podoben primatom, ugotavljajo znanstveniki. Ena od značilnosti je bila tudi ta, da je bil penis nekdanjega moškega prekrit z bodicami, tako kot je šimpanzov še danes.

Kantavtorica, ki pričakuje vesoljsko ladjo?

17. 08. 2009 11.10

Xenia se je slovenskemu občinstvu doslej predstavila s šestimi avtorskimi ploščami. Xenia pa se ukvarja tudi z gledališčem: 'Naslednje leto se bo ladja Sirius znova zasidrala v Ljubljani!'