sanacija gozdov

Objavljen program javnih del za pomoč pri odpravi posledic poplav

11. 09. 2023 10.57

Zavod RS za zaposlovanje bo objavil javno povabilo delodajalcem za izvedbo programa javnih del za pomoč pri odpravi posledic poplav in zemeljskih plazov. Program je namenjen prizadetim občinam, izvajal se bo do konca leta 2024, predvideva pa vključitev 220 brezposelnih. Na voljo je skupno 5,6 milijona evrov, zavod bo kril vse stroške.

100-letne poplave: 'Druga priložnost' Golobove vlade

28. 08. 2023 15.53

Na dan, ko v Sloveniji znova gledamo v nebo in upamo na najboljše, v Popkastu gostimo nekdanjega generalnega sekretarja LDS in Zares Bogdana Biščaka ter kamniškega župana Mateja Slaparja, sicer dolgoletnega člana NSi in zasebno tudi svaka njenega voditelja Mateja Tonina. Rdeča nit pogovora je politični efekt poplav, ki se odraža tudi v najnovejšem merjenju političnega utripa v državi, ki so ga za našo medijsko hišo izmerili v Inštitutu Mediana. Vlada Roberta Goloba je v očeh volivcev tako izboljšala svojo podobo in jo po šestih mesecih znova podpira več kot polovica vprašanih. Javnost je izrazito pozitivno ocenila tudi ravnanje prvaka SDS Janeza Janše in obrambnega ministra Marjana Šarca. Kje so razlogi?

Po vetrolomu in napadu podlubnikov ujma kmetom odnesla še krmo in uničila travnike

21. 08. 2023 18.32

Ministrica za kmetijstvo Irena Šinko je v Mežiški dolini obiskala nekaj v ujmi prizadetih kmetij. "Situacija ni lepa, videti je, da je voda naredila ogromno škode. Tega ne bo možno sanirati v zelo kratkem času, ampak bo trajalo leta in leta, da se sploh vzpostavi rodovitna zemlja in obnovi travinje," je ocenila ob obisku.

Na Prevaljah izpod nemških rok raste novi most, zaprtih 119 km cest

11. 08. 2023 08.58

Najbolj prizadeti območji ostajata Zgornja Savinjska dolina in del Koroške, kjer so dočakali težko pričakovano informacijo, da je cesta med Dravogradom in Ravnami spet odprta. Nemška enota je medtem na Prevaljah pričela s postavljanjem 30-metrskega montažnega mostu, ki bo namenjen tako pešcem kot vozilom. Napovedali so, da bo most postavljen v treh dneh.

Na kraško pogorišče zasajajo prve drevesne sadike

05. 02. 2023 10.15

Na goriškem in komenskem Krasu, kjer je lansko poletje divjal največji požar v zgodovini samostojne Slovenije, se je obnova pogorelega gozda že začela. Trenutno poteka čiščenje najbolj prizadetih gozdnih površin. Ker pa je obnova s pogozdovanjem hitrejša in drugačna od naravne, gozdarji s prostovoljci že zasajajo tudi prve drevesne sadike.

Sanacija gozdov na Goriškem Krasu ocenjena na več kot 47 milijonov

16. 11. 2022 10.52

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je v javno razpravo posredovalo Načrt sanacije gozdov, ki so bili poškodovani v požaru na Goriškem Krasu. Dokument je izdelal Zavod za gozdove Slovenije. Končni obseg poškodovanosti gozdov so naredili na podlagi prejetih aeroposnetkov Slovenske vojske in terenskega ogleda.

Že letos pogozdenih predvidoma 100 hektarov pogorelih gozdov na Krasu

24. 10. 2022 10.25

Gozdove, poškodovane v požaru na goriškem in delno komenskem Krasu, bodo začeli obnavljati novembra in decembra, so sporočili z občine Miren-Kostanjevica. Zavod za gozdove je medtem resornemu ministrstvu že posredoval predlog sanacijskega načrta za preprečitev nadaljnje degradacije gozdnih rastišč. Trenutno zbirajo semena avtohtonih drevesnih vrst, kupili bodo tudi več tisoč sadik puhastega hrasta in sadik črnike.

Na Krasu že poteka izvoz lesne mase in čiščenje pogorišča

03. 08. 2022 11.20

Ob požaru na goriškem Krasu je bilo za zaustavitev ognjene stihije potrebno narediti več interventnih posekov gozda. Les iz teh posek mora biti po uredbi poveljnika Civilne zaščite odstranjen do 20. avgusta, saj lahko v primeru novega požara predstavlja nova žarišča. Prizorišče so si ogledali tudi pristojni s kmetijskega ministrstva in predstavniki Zavoda za gozdove in podjetja Slovenski državni gozdovi, ki so poudarili, da mora biti lesa masa čim prej odstranjena, saj predstavlja nevarnost za ponoven vžig.

Največji požar v zgodovini Slovenije pogašen, a previdnost je še potrebna

01. 08. 2022 12.45

Po 17 dneh boja s plameni lahko Kraševci, gasilci in ostale ekipe na terenu končno zadihajo. "Največji požar v zgodovini Slovenije je pogašen, ob 19. uri bo preklican tudi državni načrt zaščite in reševanja ob velikem požaru v naravnem okolju," je sporočil vodja intervencije Simon Vendramin iz Gasilske enote Nova Gorica. Na terenu sicer ostaja požarna straža, društva, ki jo bodo izvajala, bodo ob tem zadolžena tudi za gasilsko stražo. Pregled pogorišča bodo opravili dvakrat na dan. Po prvi oceni Zavoda za gozdove Slovenije je požar zajel območje, veliko 3600 hektarjev.

Po gozdnem požaru nad Potočami: sanacija bo trajala več let

12. 06. 2022 10.41

V gozdovih nad vasjo Potoče poteka sanacija po obsežnem požaru, ki je izbruhnil 28. marca. Sanirati bo treba približno 80 hektarjev gozda, pri čemer bodo skušali poskrbeti za čim večjo protierozijsko zaščito. Sečnja bo trajala več kot eno leto, nato pa je v načrtu še sajenje. Sanacija bo tako trajala več let.

Ujme in lubadar podrli za 8000 olimpijskih bazenov lesa

07. 02. 2022 06.00

V zadnjih osmih letih so morali v slovenskih gozdovih posekati za 8000 olimpijskih bazenov, polnih lesa, poškodovanega v žledu, vetrolomih in snegolomih, nato ga je načel še smrekov lubadar. Usoda naših gozdov je negotova zlasti zaradi podnebnih sprememb. V prihodnjih desetletjih se bo smreka umikala na višja območja, v težavah je tudi bukev. Naši gozdovi bi lahko bili čez 50 let bolj podobni mediteranskim.

'Država poudarja, da je les njeno naravno bogastvo, svojih objektov pa ne gradi iz lesa'

04. 02. 2022 06.00

Skoraj vsak peti Slovenec je lastnik gozda, v državi imamo več kot 400.000 gozdnih posesti. Les je prisoten v vsakem slovenskem domu, lesna goriva – drva, peleti, sekanci – so najpogostejši energent za ogrevanje v gospodinjstvih. A v prihodnosti se bo les ob prizadevanjih po zmanjšanju ogljičnega odtisa iz energenta podeželja spremenil v pomemben material za gradnjo. Povpraševanje po lesenih objektih narašča že zdaj, predvsem zaradi hitre gradnje in dobre toplotne izolativnosti, ki dobro kljubuje nestabilnim cenam energentov na trgu.

Za odstranitev tempirane bombe le mesec dni časa, potem je že prepozno

06. 10. 2020 06.00

Pogled na gorenjske gozdove, ki jih še vedno ogroža lubadar, je marsikje precej klavrn. Da se bo situacija drastično izboljšala, gorenjski gozdarji ne pričakujejo – vetrolomov, ki močno vplivajo na namnožitev lubadarja, namreč ni manj, ampak več. Veliko odgovornosti zato pade na lastnike, a tukaj se še dodatno zaplete. Odkupna cena, še posebej zaradi podlubnikov prizadetega lesa, je nizka, primanjkuje ekip za sanacijo, k situaciji svoje doda še lastniška struktura – veliko je starejših lastnikov, lastnikov, ki imajo le majhne koščke gozda in niso vajeni gospodarjenja z njim, obstajajo tudi lastniki, ki jim je za situacijo malo mar, posledice pa seveda čutijo vsi okoli njihovega gozda. Pristojni zato izdajajo tudi sklepe o izvršbi.

Sanacija prizadetih gozdov nujna, grozi jim lubadar

11. 02. 2020 10.53

Po različnih koncih Slovenije ocenjujejo stanje po vetrolomu sredi prejšnjega tedna in v začetku tega. V prvem neurju je v gozdovih po prvih ocenah padlo za okoli 100.000 kubičnih metrov drevja, v ponedeljkovem naj bi bila škoda nekoliko manjša. Zaradi grožnje nadaljnjega razvoja lubadarja se mora sanacija čim prej nadaljevati.

Zadnje deževje povzroča nove težave nad Belco

18. 11. 2019 15.48

Novembrsko deževje je opozorilo na nedokončano sanacijo plazu, ki se je nad Belco sprožil pred letom dni. Močan dež je v potok znova nanosil velike količine skal in peska, ki jih zaradi varnosti iz struge redno izkopavajo, da voda ne bi prestopila bregov in ogrozila okoliških objektov. Težava bo rešena šele z izgradnjo pregrade.

Plaz ogroža stanovanjsko hišo: drevje skozi okno vdrlo v spalnico

16. 11. 2019 13.20

Močan veter je na območju Črne na Koroškem lomil in ruval drevesa, sprožilo se je tudi nekaj zemeljskih plazov. Plaz z gmoto dreves se je sprožil proti stanovanjski hiši na Ludranskem vrhu, drevje pa je skozi okno vdrlo tudi v spalnico. Poškodovanih ni bilo.

Neurje na Muti in v Vuzenici: bi bile lahko posledice manjše?

26. 08. 2019 16.49

V neurju, ki je pustošilo minuli konec tedna, so jo posebej slabo odnesle koroške občine: zalilo je več hiš in cest, sprožili so se zemeljski plazovi in ogrozili hiše, zamašili so se odtoki. Gasilci in gradbeniki so še vedno na delu. Župana Mute in Vuzenice ocenjujeta, da bo celotna sanacija trajala še vsaj mesec dni. Poleg tega ju močno skrbijo padavine, ki se še niso končale.

Slovenci jemo madžarsko, Italijani kupujejo slovensko

07. 05. 2019 13.00

Kmetijstvo v Sloveniji je danes bolj kot kdajkoli prej odvisno od dogajanj zunaj svojih meja. Kmetje se morajo, če želijo biti konkurenčni, prilagajati Skupni kmetijski politiki (SKP), zato ne preseneča, da se je samo med letoma 2003 in 2016 število kmetij v Registru kmetijskih gospodarstev zmanjšalo za več kot 7 tisoč.

Italijan za hlod gorskega javorja odštel 15.389 evrov

13. 02. 2019 10.14

Z dnevom odprtih vrat se v Slovenj Gradcu zaključuje 13. licitacija vrednejših sortimentov lesa, na kateri so zbrali rekordnih 3706 hlodov. Velik del lesa so kupili tuji kupci, skoraj četrtino kupec iz Kitajske, ki je tako največji kupec. Najvišje, a ne rekordne cene je tudi letos dosegal gorski javor, največ je ponudil kupec iz Italije.

Že dvajsetič Izbrali 14 najbolj skrbnih lastnikov gozdov

07. 12. 2018 15.01

Zavod za gozdove Slovenije, ki vsako leto izbere najbolj skrbne lastnike gozdov v državi, je v Centru biotehnike in turizma Grm pri Novem mestu podelil priznanja letošnjim 14 izbrancem. Cilj omenjenega izbora je promocija odličnosti in skrbnosti pri gospodarjenju v zasebnih gozdovih ter tesnega sodelovanja lastnikov gozdov z javno gozdarsko službo.

Vetrolom na Koroškem prizadel območja, kjer je veter pustošil že decembra

05. 11. 2018 13.47

Zaradi zadnje ujme in vetroloma je po prvih ocenah poškodovanih okoli 100.000 kubičnih metrov gozdov. Posledice vetroloma v gozdovih na Koroškem in v Savinjski dolini si je ogledala tudi ministrica za kmetijstvo Aleksandra Pivec. 

'Najhuje je zjutraj, ko sinu ne morem pripraviti zajtrka'

05. 11. 2018 09.35

Stanje v Jelendolu se po ujmi počasi vrača v normalno stanje. Na terenu še vedno potekajo sanacijska dela, uspeli so tudi že delno sanirati cesto, ki jo je odneslo močno deževje. Družini Dovžan je voda odnesla hišo, ki je v Tržiču stala več kot pol stoletja. Trenutno bivajo pri znancih. "Najhuje je zjutraj, ko sinu ne morem pripraviti zajtrka," pripoveduje Elizabeta Dovžan, sicer mati osmošolca.

Boj s podlubniki dobljen, a če ne bo sanacija pravočasna, se lahko spet razširijo

13. 08. 2018 15.11

Sanacija gozdov po vetrolomu, v katerem je močan veter poškodoval 2,2 milijona kubičnih metrov drevja, se postopoma zaključuje. Po podatkih Slovenskih državnih gozdov so skoraj ves les prodali v Sloveniji. Sanacija mora biti sicer končana čim prej - predvsem zaradi verjetnosti ponovne namnožitve smrekovih podlubnikov.

Sanacija gozdov: na pomoč prihajajo Avstrijci

09. 04. 2018 19.41

Po gozdovih intenzivno pojejo žage. Bliža se namreč 15. maj, rok za sanacijo škode, ki jo je za seboj pustil vetrolom. Škoda je velikanska - največja v zadnjih sto letih, izruvanih dreves pa toliko, kot je celoletni posek. Samo decembra je vetrolom poškodoval kar 2,2 milijona kubičnih metrov drevja, in sicer v več kot 60 odstotkih vseh državnih gozdov. Na pomoč zato prihajajo delavci iz Avstrije.

Mednarodni dan gozdov: v kakšnem stanju so naša zelena pljuča?

20. 03. 2018 18.01

60 odstotkov Slovenije je prekritih z gozdom. A naši gozdovi so v zadnjih letih dobili kar nekaj hudih udarcev. Nazadnje decembra lani, ko je vetrolom poškodoval kar 2,2 milijona kubičnih metrov dreves. Za sanacijo bi do leta 2022 potrebovali kar 6,4 milijona evrov, od tega je treba zagotoviti kar 3,7 milijona evrov proračunskih sredstev.

Veter povzročil škodo v najmanj 101 občini. Na Ojstrici po tednu dni odprli šolo

19. 12. 2017 13.54

Škodo po vetrolomu, ki je Slovenijo zajel pred tednom dni, je po do zdaj zbranih podatkih prijavila 101 občina. Podatke še zbirajo, je pa škoda po prvih ocenah precej velika, so povedali na Upravi RS za zaščito in reševanje. Samo na Koroškem je škode za več milijonov evrov. Teden dni po orkanskem vetru so šolarji ponovno vstopili v prostore šole na Ojstrici.

Decembrske ujme poškodovale za več kot 1,3 milijona kubičnih metrov drevja, najhuje na Kočevskem, Notranjskem in Koroškem

18. 12. 2017 15.31

Nedavni vetrolom je povzročil najhujše poškodbe gozdov zaradi vetra v zadnjih 20 letih. Veter je večinoma prevračal smreke, kljub pospešenemu čiščenju, pa je več gozdnih cest še zmeraj neprevoznih. Zavod za gozdove Slovenije lastnike sicer poziva, da sami pregledajo svoje gozdove, s sanacijo pa lahko začnejo tudi pred izdajo odločbe zavoda.

FOTO in VIDEO: Na Gorenjskem se končuje najbolj nujna sanacija

13. 12. 2017 06.40

Številna gospodinjstva so že tretji dan brez elektrike. Na terenu pa še vedno odpravljajo posledice močnega vetra in poplav. Zelo so poškodovani gozdovi, tokratna naravna nesreča bi lahko bila razlog za novo širjenje podlubnikov. Na Jezerskem in v Bohinju so najbolj nujno sanacijo končali, a prebivalci morajo škodo na objektih popraviti sami, zato so se začele akcije zbiranja denarja za pomoč prizadetim območjem.

Bohinj poziva vlado naj razglasi naravno katastrofo: Posledice podlubnikov bomo odpravljali še desetletja

27. 08. 2017 09.58

V primeru napada podlubnikov in sanacije na območju Bohinja gre za naravno nesrečo, ki ni enkratna, kot sta to na primer toča ali pozeba, vladi sporočajo bohinjski svetniki. Ta nesreča bo trajala še desetletja, so prepričani. Od vlade pričakujejo konkretne rešitve.

Pol centimetra veliki nosilci nesreče: zaradi njih so posekali gozd, vasi Dovje pa zdaj grozi katastrofa

01. 12. 2016 11.32

Župani Zgornje Gorenjske vlado pozivajo, naj napad lubadarja razglasi za naravno nesrečo. Predstavili so primer vasi Dovje. Smrekov gozd na bregu nad njo so morali posekati in zdaj nič več ne zadržuje erozije. Še pred nedavnim se proženja plazu niso bali, danes je to resna grožnja.