sanacija brežine

Vlada obljublja: Sanacija bo končana do leta 2028

05. 08. 2024 20.00

Poplave in plazovi, ki so 4. avgusta lani prizadeli 183 občin in vzeli šest življenj, so povzročili za tri milijarde evrov neposredne škode, upoštevajoč vse vidike naravne nesreče, pa je bila škoda ocenjena na 9,9 milijarde evrov. Kaj leto dni pozneje sporoča vlada? Da so v prej kot letu dni očistili več kot 840 kilometrov vodotokov, dnevno je odstranjevalo naplavine in utrjevalo brežine povprečno več kot 1.500 delavcev. Da se je program sanacije začel in da so prepričani, da bo obnova v celoti končana do leta 2028.

Po novi hudi uri: 'V enem letu ne moreš rešiti 30-letnega zaostanka'

30. 07. 2024 06.00

Del Slovenije je bil spet pod vodo. In to skorajda leto dni po najhujši katastrofi doslej. Zemeljski plazovi, zalite kleti, ujeti planinci. Kdaj bodo ljudje spet varni? Zaskrbljeni gledajo v nebo vsakič, ko je napovedan dež. Županji Črne in Solčave sta v oddaji 24UR ZVEČER opozorili, da je treba poleg sanacije hkrati narediti dolgoročen načrt vzdrževanja vodotokov in brežin, ne sme pa se pozabiti niti na obstoječo kanalizacijo, ki ne požira enormnih količin padavinskih voda.

Grozljivka v Litiji: gradbena inšpekcija ustavila postopek glede vodomerne postaje

26. 07. 2024 06.00

Dan po naših razkritjih o grozljivki, ki jo v domači hiši že skoraj leto dni doživljata Zlatko Sarajlija in Darja Lapajne, ju je gradbena inšpektorica obvestila, da postopek glede nevzdrževane vodomerne postaje končuje. Zakaj? Ugotovila je, da je lanska ujma zid, nad katerim stojita vodomerna postaja in njuna hiša, tako hudo poškodovala, da ga je treba sanirati kot posledico naravne nesreče. Za to pa inšpekcija ni pristojna, ampak država, ki je sprejela zakon glede odprave posledic poplav. A ključno vprašanje ostaja odprto: kdo je lastnik zidu in kdaj bo saniran? Zlatko in Darja težko čakata kdaj bo rešen njun dom.

Zakaj država ne poruši nelegalnih bazenov, hiš, parkirišč na državnih vodnih zemljiščih?

17. 07. 2024 06.00

Kaj se zgodilo po našem majskem razkritju o nelegalnih bazenih, hišah, teniških igrišču, parkirišču na državnih vodnih zemljiščih? Direkcija za vode je gradbeni inšpekciji prijavila zgolj mobilne hiške v Ankaranu. Direkcija letno prijavlja med 50 in 60 nedovoljenih gradenj, posegov. V zadnjih štirih letih skupno 343. Tudi gradnjo stanovanjskih hiš na poplavno ogroženih območjih. Kako ukrepa, kakšne so sankcije? Avgustovske poplave pa so opozorile, da smo gradili tudi tam, kjer ne bi smeli. Se bo gradnja zaostrila? Kakšni pa so načrti glede uničenih, poškodovanih domov, ki čakajo na vladnem seznamu?

Grozljivka v Litiji: ne spijo mirno, bojijo se, da bodo poplave odnesle hišo

15. 07. 2024 06.00

Zlatko Sarajlija in Darja Lapajne v svoji domači hiši že skoraj eno leto ne spita mirno. Zakaj? Lanske avgustovske poplave so močno poškodovale zid ob reki Savi, nad katerim stoji njun dom. "Če bodo še ene takšne poplave in če se zid podre, lahko splazi hiša dol," v skrbeh pripoveduje Zlatko. A ključno vprašanje: kdo je lastnik in kdo ga bo saniral? Zgrajen je bil pred skoraj 70 leti, ko so nad njim postavili vodomerno postajo, ki je ARSO od leta 2015 ne uporablja več. Zid stoji na vodnem zemljišču, z njim upravlja Direkcija za vode. Ta je sporen objekt prijavila gradbeni inšpekciji. Kdo je odgovoren? "Iščemo lastnika državne lastnine," pravi Zlatko.

Po avgustovskih poplavah: smo bagre prehitro spustili v reke?

01. 03. 2024 06.00

Skoraj 10 milijard evrov škode zaradi avgustovskih naravnih nesreč za prebivalstvo, gospodarstvo in okolje. Uničene hiše, tovarne, ceste in mostovi. In težko pričakovani izredni ukrepi. Od avgusta lani je bilo zaključenih več kot 1000 delovišč, v teku jih je še 200. Predvidoma bodo dela končali do konca letošnjega marca, na težje dostopnih predelih pa do junija. Ko so bagri že v rekah, pa se postavlja vprašanje: se dela izvajajo strokovno?

Cesta Poljana–Mežica po tem, ko se je aktiviral Nužijev plaz, ponovno odprta

04. 12. 2023 07.54

Po tem, ko je bila včeraj zaprta cesta Poljana–Mežica zaradi plazu, je podjetje VOC Celje sporočilo, da je danes cesta izmenično enosmerno odprta s fizičnim usmerjanjem prometa. Na območje so prišli geolog in pristojne službe, da bi ocenili plaz.

V Železnikih otroke zadržali v šoli, zaposlene iz podjetja evakuirali

27. 10. 2023 12.56

Na Gorenjskem je močno deževje največ težav povzročilo na območju Bohinja in Železnikov. V Železnikih je bregove prestopila Selška Sora, v Bohinjski Bistrici pa več potokov. Zaradi poplav je bilo zaprtih več cest, zalilo je tudi nekatere objekte. Voda sicer upada, razmere pa se umirjajo. Evakuirani prebivalci vasi Klemenčevo in Bistričica so se lahko vrnili na svoje domove.

Država pustila Koroško na cedilu? Nekateri gradbinci že prodajajo terjatve

05. 10. 2023 13.33

Župane v ujmi najbolj prizadetih koroških občin razburja dopis uprave za zaščito in reševanje, da dela, opravljena na vodotokih in cestah v septembru, ne spadajo več med intervencijske stroške po avgustovski ujmi. A intervencijska dela ponekod potekajo še danes, pravijo. Nekateri gradbinci medtem terjatve do občin že prodajajo finančnim družbam.

'Ukrepi bodo zelo veliko stali, zato se jih moramo premišljeno lotiti'

26. 09. 2023 06.50

Treba se je zavedati resnosti problema in k rešitvam pristopiti strokovno in pametno, jedejal premier Robert Golob. Da se je projekta obnove treba lotiti premišljeno, je prepričan tudi vodja sveta za obnovo, gradbeni inženir Marjan Pipenbaher. "Strokovni svet je pokazal, da je takšno telo nujno, če želimo izpolniti cilj, da bo odpornost na naravne nesreče na teh območjih večja," je poudaril Golob. Izpostavil je, da so pričakovanja sicer velika, a nikoli se še ni izkazalo, da je hitrost v takšnih situacijah koristna.

Župani: Zastareli obrazci za popis škode iz leta 2003, vrednosti niso realne

23. 09. 2023 07.00

Ob polnoči se je občinam iztekel čas za prijavo škode po katastrofalnih avgustovskih poplavah. Po prvih podatkih je voda najbolj prizadela vodotoke, kjer je ocenjene škode za 1,2 milijarde evrov. Skupaj bodo sicer občine potrebovale več kot 2,7 milijarde evrov. Župane skrbi, da zaradi zastarelih obrazcev in cenikov popis ne odraža realnega stanja, in da bodo prejeli le okoli 40 odstotkov porabljenih sredstev. Kdaj pa lahko na občinskih računih pričakujejo prvo denarno pomoč?

V Mežici postavili tretji montažni most, v Črni asfaltirajo središče

12. 09. 2023 15.27

V mežiški občini so s pomočjo češke vojske postavili tretji montažni most, ki ga bodo uradno odprli predvidoma v sredo. Skoraj ves dan v sredo pa bo za promet zaprto središče Črne na Koroškem, saj bodo asfaltirali krožišče. S tem bodo predvsem zmanjšali prašenje v centru kraja, ki bo po načrtovanih jesenskih zasaditvah počasi dobival staro podobo.

Braslovčani nasprotujejo selitvi. Župan: Rešitev je selitev na elitno lokacijo

04. 09. 2023 20.03

Z več kot 80 zbranimi podpisi nasprotujejo županovi ideji o rušitvi in selitvi dveh poplavljenih naselij s približno 150 hišami. Želijo si, da bi širša stroka – tudi neodvisna iz tujine – preučila vse možnosti in morda našla kakšen milejši ukrep. Župan Tomaž Žohar vrača žogico: ljudje nimajo izbire, njihova življenja in varnost imajo prednost pred premoženjem. Individualne in konkretne rešitve pa da bodo ljudem skupaj z vlado predstavili približno v desetih dneh.

Strupeno zelena Slovenija: kaj se skriva pod idilično površino?

02. 09. 2023 07.00

So kraji, ki so zaznamovani, žalostni kraji, kjer je bolezen, prezgodnja smrt potrkala skoraj na vsaka vrata skoraj vsake hiše.

'Bolj kot struge večjih rek nas skrbijo manjši pritoki in hudourniške grape'

28. 08. 2023 19.16

V nebo, ki se je nad Slovenijo znova odprlo, najbolj zaskrbljeno zrejo na tistih območjih, ki jih prizadela že nedavna vodna ujma. "Bolj kot same struge večjih rek nas skrbijo manjši pritoki in hudourniške grape, kjer je odloženega še veliko materiala, tam pa dejansko ne vemo, kako bo ta voda odtekla," je v oddaji 24UR ZVEČER dejal hidrolog Janez Polajnar. Na Koroškem so pospešeno kopali kanale za odtekanje vode in prekrivali grozeče plazove. V strahu pred naraslo Poljansko Soro so na Škofjeloškem domove zavarovali s protipoplavnimi vrečami, nekateri so zgradili tudi visoke betonske ograje. Na najhujše so se pripravili v Ljubnem ob Savinji, katere gladina je kar meter in pol višja kot pred poplavami, pripravljeni so tudi na evakuacijo domačinov. Celjski gasilci so vzpostavili klicni center.

100-letne poplave: 'Druga priložnost' Golobove vlade

28. 08. 2023 15.53

Na dan, ko v Sloveniji znova gledamo v nebo in upamo na najboljše, v Popkastu gostimo nekdanjega generalnega sekretarja LDS in Zares Bogdana Biščaka ter kamniškega župana Mateja Slaparja, sicer dolgoletnega člana NSi in zasebno tudi svaka njenega voditelja Mateja Tonina. Rdeča nit pogovora je politični efekt poplav, ki se odraža tudi v najnovejšem merjenju političnega utripa v državi, ki so ga za našo medijsko hišo izmerili v Inštitutu Mediana. Vlada Roberta Goloba je v očeh volivcev tako izboljšala svojo podobo in jo po šestih mesecih znova podpira več kot polovica vprašanih. Javnost je izrazito pozitivno ocenila tudi ravnanje prvaka SDS Janeza Janše in obrambnega ministra Marjana Šarca. Kje so razlogi?

Prvi metri novega vodovoda za Prevalje in del Raven, Korošce skrbi jesensko deževje

21. 08. 2023 19.21

Po 17 dneh od najhujše vremenske katastrofe v zgodovini Slovenije s Koroške prihajajo dobre novice. Z mednarodno vojaško pomočjo so položili prve metre novega vodovoda med Mežico in Prevaljami, saj je prejšnjega reka Meža v povodnji povsem uničila. Od njega je odvisnih približno 13 tisoč prebivalcev, ki pa bodo morali na pitno vodo čakati še več mesecev. Ponekod v Mežiški dolini so sicer še vedno povsem brez vode in plina, bojijo pa se tudi jesenskega deževja: že manjši nalivi bi lahko dokončno uničili še tisto, kar je ostalo po povodnji četrtega avgusta, zato od države pričakujejo sistemske rešitve.

V Savinjski dolini nadaljujejo sanacijo, na pomoč priskočilo veliko prostovoljcev

08. 08. 2023 11.34

V Savinjski dolini nadaljujejo sanacijo škode po petkovih obsežnih poplavah. Na pomoč je priskočilo veliko prostovoljcev, kot poudarjajo savinjski župani, pa jim še zmeraj manjka težje mehanizacije, čeprav jim pomagajo tudi številna savinjska podjetja. Številni so ostali brez domov, poleg tega je veliko cest še vedno neprevoznih.

Nevarnost proženja plazov ostaja, nekaj družin začasno namestili v kontejnerje

18. 05. 2023 07.34

Medtem ko na Štajerskem poteka odprava posledic ujme, ponekod še vedno drsijo tla. Več družin se zaradi nevarnosti plazov še vedno ne sme vrniti v hiše. Na območju Šentilja so gasilci, civilna zaščita in Slovenska vojska namestili pet bivalnih kontejnerjev za začasne namestitve ogroženih občanov, plazišča pa ogrožajo še šest družin.

Podor v občini Radovljica: do nadaljnjega zaprti cesta in železnica

30. 03. 2023 06.31

Radovljiški policisti so bili včeraj nekaj čez 6. uro obveščeni o skalnem podoru iz strme brežine na območju Globokega v občini Radovljica. Sanacija bo po podatkih upravljavca cest in železnice trajala več dni. Zato bo do nadaljnjega za cestni promet zaprta občinska cesta Globoko–Dobro Polje in za železniški promet železniška proga Lesce–Ljubljana.

Prevrnila se je 300 ton težka električna transformatorska postaja

07. 01. 2023 08.19

V Zidanem Mostu se nadaljuje preiskava železniške nesreče, v kateri je bila poškodovana ena oseba, zaradi poškodovanih tirov pa je bil moten železniški promet. Poteka ogled kraja nesreče, vse pa kaže, da je materialna škoda zelo velika. Ostaja pa tudi vprašanje, kako bodo prevrnjen tovor odstranili, saj gre za območje, kjer manevrskega prostora ni veliko – tako zaradi reke kot tudi električnih vodov.

Popolne zapore ceste Predel–Bovec bodo voznike jezile še dva meseca

28. 12. 2021 21.16

Vsi tisti, ki so pričakovali božično darilo v obliki sproščenega prometa na državni cesti Bovec–Predel, se lahko obrišejo pod nosom. Sanacija brežin bo namesto do predvidenega 23. decembra trajala vse do konca februarja. Olajšanje so prinesli le prazniki, saj je izvajalec prekinil gradbena dela in promet v tem času poteka izmenično enosmerno. Toda že takoj po novem letu se vračajo popolne zapore in spet bo treba natančno izračunati, kdaj na pot. Cesta čez prelaz Predel bo namreč čez dan odprta le dve uri, pa še to v presledkih. Cesta čez sosednji prelaz Vršič pa je pozimi (večino časa) neprevozna.

Nevarno ogroženo piransko župnišče po desetletjih dočakalo srečen konec

18. 12. 2020 17.12

Ministrstvo za okolje in prostor je z občino Piran sklenilo pogodbo o sofinanciranju izvedbe nujnih ukrepov, v okviru katere bodo izvedli sanacijo župnišča, ki visi čez 15-metrski prepad, s tem pa ogroža sprehajalce in kopalce pod njim. Piransko župnišče na sanacijo čaka že desetletja, saj so ponudbe za gradbena dela presegale vrednost, ki bi jo občina lahko plačala. Celotna vrednost del znaša 393.721 evrov, MOP pa bo gradbena dela sofinanciral v višini 322.772 evrov.

Močno deževje in plazovi težave povzročali tudi na cestah

09. 12. 2020 13.54

Zaradi vremenskih razmer so bile številne ceste po državi poplavljene, nekatere je zasul zemeljski plaz. Med neprevoznimi je še vedno glavna cesta Pivka - Ilirska Bistrica pri Dolnji Bitnji zaradi odprave hudournika.

Pobelilo je Obalo: ne snežinke, klestila je toča

07. 12. 2020 06.21

Močno deževje, ki je preglavice povzročalo predvsem v zahodni polovici države, se je umirilo. Gasilci medtem poročajo o številnih intervencijah – največ dela so imeli z nameščanjem protipoplavnih vreč ter s prečrpavanjem meteorne vode iz stanovanjskih in gospodarskih objektov, hotelov, domov za ostarele. Nekatere reke sicer še vedno poplavljajo. Piran je medtem pobelilo – a ne sneg, klestila je toča. Orkanski veter pa je v Izoli dobesedno odtrgal nekaj deset metrov kovinske strehe in podrl stoletno drevo, ki je pod seboj pokopalo tri avtomobile.

Nesreča na gradu Borl: delo opravljalo pet oseb, umrl 70-letni Mariborčan

27. 11. 2020 15.09

S PU Maribor so podali nekaj pojasnil glede včerajšnje nesreče pri gradu Borl, ki se je zgodila ob spravljanju gradbenega žerjava. Zaradi kompleksnosti bo preiskava potekala še nekaj dni, znano pa je, da je delo ob demontaži žerjava opravljajo pet oseb, ena je na kraju nesreče umrla, še dve sta poškodovani.

Na gradu Borl pri pospravljanju žerjava umrl delavec, še dva poškodovana

26. 11. 2020 18.25

V kraju Cirkulane se je zgodila delovna nesreča, v kateri je umrla ena oseba, še dve sta poškodovani. Nesreča se je zgodila pri pospravljanju žerjava, postavljenega na gradu Borl, kjer potekajo obnovitvena gradbena dela. Po navedbah gasilcev, ki so pomagali pri reševanju, naj bi bile v času nesreče na stroju sicer štiri osebe.

Pri sanaciji slikovite ceste pomagajo delavci alpinisti

04. 10. 2020 18.43

Dober mesec že poteka sanacija dela pred več kot sto leti zgrajene ceste, ki se iz Ajdovščine vzpenja po planoti Gora do Predmeje. Zaradi zahtevnih del na strmih in visokih brežinah pri sanaciji sodelujejo delavci alpinisti, ki so usposobljeni za izvajanje višinskih del. In če že to ni dovolj težko, morajo pri delu paziti tudi na prav posebno rožico, zaradi varstva nočno aktivnih varovanih živali pa morajo dela potekati le čez dan.

Hišo osemčlanske družine na območju Črne zasul še plaz blata

18. 11. 2019 13.20

Hišo osemčlanske družine na Ludranskem vrhu na območju Občine Črna na Koroškem, v katero je konec tedna prineslo gmoto izruvanih dreves in zemlje, je zaradi razmočenega terena prizadel še en plaz blata. Družina se je sicer izselila in se do nadaljnjega ne sme vrniti v hišo.

Zadnje deževje povzroča nove težave nad Belco

18. 11. 2019 15.48

Novembrsko deževje je opozorilo na nedokončano sanacijo plazu, ki se je nad Belco sprožil pred letom dni. Močan dež je v potok znova nanosil velike količine skal in peska, ki jih zaradi varnosti iz struge redno izkopavajo, da voda ne bi prestopila bregov in ogrozila okoliških objektov. Težava bo rešena šele z izgradnjo pregrade.