sanacija škode

V dveh mesecih dvakrat trčil v solkanski železniški most
14. 02. 2025 12.30Voznik tovornjaka, ki je trčil v železniški most v Solkanu, je podobno nesrečo povzročil že decembra, smo izvedeli neuradno. Prvič ni upošteval prometne signalizacije, tokrat pa je vozil pod vplivom prepovedanih drog. V obeh primerih je 52-letnik povzročil za več 100 tisoč evrov škode.

Pod vplivom drog trčil v železniški most, ki se je premaknil za 20 centimetrov
13. 02. 2025 15.21Malo pred 15. uro je v Solkanu v občini Nova Gorica voznik tovornjaka s črpalko za beton trčil v železniški most, konstrukcija pa se je nato premaknila za okoli 20 centimetrov, škode je za več sto tisoč evrov. 52-letni voznik se v nesreči ni poškodoval, je pa hitri test na prepovedane droge pokazal, da je bil voznik pod vplivom opiatov. Zaradi nevarnosti zrušitve mostu oziroma poškodbe konstrukcije je zaprt cestni promet, prav tako je do nadaljnjega ustavljen ves železniški promet. Podobna nesreča se je prav na tem mestu zgodila že decembra.

Sanacija grap na območju Nužijevega plazu se je zavlekla
19. 01. 2025 08.13Od ujme avgusta 2023 je na glavnih cestah po Mežiški dolini na več lokacijah oviran promet, ena bolj perečih lokacij pa je na cesti Poljana–Mežica pod Nužijevim plazom. Sanacija spodnjega dela tamkajšnjih hudourniških grap se je zavlekla zaradi več razlogov, cesta pa bo polovično zaprta vse do zaključka del. Ta je zdaj predviden aprila letos.

Po novem letu prva rušenja objektov, izplačali že več kot 17 milijonov
19. 12. 2024 15.59Država je doslej za izplačilo odškodnin v primeru 258 domov, ki so jih pristojni po lanskih poplavah umestili na seznam za odstranitev, z lastniki podpisala 119 pogodb, za 57 objektov pa je denar že izplačala. Skupni znesek izplačanih odškodnin znaša nekaj več kot 17 milijonov evrov. Po novem letu bodo stekla tudi prva rušitvena dela objektov.

Nejevoljni še tisti redki izvajalci, ki sploh zavihajo rokave
27. 11. 2024 12.43Že nekaj mesecev Občina Črna na Koroškem nima denarja za poplačilo izvajalcev, ki opravljajo sanacijo po ujmah v letu 2023. Lansko predplačilo iz državnega proračuna v višini 5,8 milijona evrov je namreč hitro porabila, hitrejši dotok obljubljenih novih sredstev pa upočasnjujejo birokratske ovire. Županja Romana Lesjak denar pričakuje do 15. decembra.

Glavna težava po Miltonu: metrski nanosi peska in zasute hiše
18. 10. 2024 11.01Obalo Floride sta v manj kot dveh tednih opustošila orkana Helene in Milton. Poleg močnega vetra, obilnih padavin in visokih valov so največ škode prebivalcem tokrat povzročili obilni nanosi peska, ki so ponekod debeli več kot meter in so zasuli tudi hiše. Sanacija bo zahtevna in dolgotrajna.

'Naša Zara pomaga v Jablanici: lahko nadomesti 30 reševalcev'
06. 10. 2024 19.03Tretji dan po vodni ujmi, ki je prizadela Jablanico in okolico, se nadaljujeta iskanje oseb pod ruševinami in sanacija ogromne gmotne škode. Na pomoč v BiH so že prispeli člani hrvaške gorske reševalne službe, ki so za iskanje pod ruševinami s seboj pripeljali tudi psičko Zaro. Ta lahko, pravijo, nadomesti 30 ljudi.

Škoda v Podgori bo milijonska: 'Domačini so v šoku'
06. 10. 2024 18.09V Podgori na Makarski rivieri gasilci odpravljajo škodo po poplavah, ki so kraj prizadele v soboto. Voda je vdirala v hiše in sprožala zemeljske plazove, v morje je odnašalo avtomobile, prometne znake in gostinski inventar. Čeprav natančnih ocen škode še ni, županja ocenjuje, da bo šlo za milijone.

Orkan Helene eden najbolj smrtonosnih, število žrtev naraslo prek 200
04. 10. 2024 10.25Število smrtnih žrtev orkana Helene je že preseglo 200. Reševalci se še vedno trudijo najti preživele po divjem neurju, ki je konec tedna pustošilo po jugovzhodu ZDA. Najhuje je orkan prizadel Severno Karolino, kjer je bilo tudi največ smrtnih žrtev. Pri deljenju pomoči zdaj aktivno pomagajo tudi zasebniki, nekateri so v ta namen posodili zasebne helikopterje, na težko dostopen teren pa pomoč prevažajo tudi z mulami.

Zbujajo se v neskončen dan; po Bratislavi s supom
17. 09. 2024 09.49Prebivalcem srednje in vzhodne Evrope se zdi, kot da se zbujajo v neskončen dan. S sivega neba dan za dnem se zlivajo litri dežja, ki jih zemlja ne požira, zato voda preplavlja njihove domove, ulice, njive. Redno prevozno sredstvo so postali reševalni helikopterji in čolni, do svojih avtomobilov ne morejo več. Seznama mrtvih in pogrešanih se vztrajno polnita, doslej so našli že 21 trupel. Najhuje ostaja na Poljskem, Češkem in v Avstriji, visoke vode so že dosegle tudi Nemčijo.

Postavili tri mostove, zdaj jih bodo rušili. Občina vložila tožbo
09. 09. 2024 15.34Dobra novica iz Slovenj Gradca: našli so rešitev še za drugo družino, ki ji je lanskoletna ujma vzela dom. In slaba: porušiti bodo morali tri kolesarske mostove, ki imajo neustrezen naklon, in zgraditi nove. Občina je zoper projektanta vložila tožbo. V Strugah medtem zahtevajo izgradnjo pločnika in postavitev javne razsvetljave, saj se je na slabo razsvetljeni in prometni cesti prejšnji teden že poškodovala krajanka.

V občini Gorenja vas - Poljane še čakajo na 20 milijonov za popoplavno sanacijo
06. 08. 2024 18.5533 milijonov škode, poškodovanih 40 kilometrov cest, uničenih 60 mostov. Ne voda, največjo škodo so 4. avgusta lani v občini Gorenja vas - Poljane povzročali plazovi. Sprožilo se jih je kar 220. In kakšno je stanje leto dni kasneje? Po vsej občini so posejana gradbišča, pravi župan, vse ceste so, vsaj zasilno, prevozne. Mostove pa obnavljajo in gradijo višje in bolj odporne proti deroči vodi. Sanacija bo končana do konca leta, še zagotavlja župan.

Vlada obljublja: Sanacija bo končana do leta 2028
05. 08. 2024 20.00Poplave in plazovi, ki so 4. avgusta lani prizadeli 183 občin in vzeli šest življenj, so povzročili za tri milijarde evrov neposredne škode, upoštevajoč vse vidike naravne nesreče, pa je bila škoda ocenjena na 9,9 milijarde evrov. Kaj leto dni pozneje sporoča vlada? Da so v prej kot letu dni očistili več kot 840 kilometrov vodotokov, dnevno je odstranjevalo naplavine in utrjevalo brežine povprečno več kot 1.500 delavcev. Da se je program sanacije začel in da so prepričani, da bo obnova v celoti končana do leta 2028.

Leto po uničujočih poplavah – še dolga pot do urejenih domov
05. 08. 2024 07.20Obeležujemo obletnico uničujočih poplav, ki so prizadele Slovenijo. V tem času so se tisti, ki so utrpeli škodo v poplavah, med njimi tudi družine z mladoletnimi otroki, znašli pred številnimi izzivi, ki jim zaenkrat še ni videti konca. Na Zvezi Anita Ogulin & ZPM smo že ob začetku nudenja pomoči opozarjali, da bodo družine potrebovale dolgoročno pomoč.

Za obnovo v kmetijstvu in gozdarstvu po poplavah doslej 34,5 milijona evrov
05. 08. 2024 16.20Pred letom dni je Slovenijo prizadela ena najhujših ujm v novejši zgodovini. Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je od takrat pripravilo devet različnih oblik pomoči v skupni vrednosti 85,5 milijona evrov, doslej pa so za obnovo namenili 34,5 milijona evrov. Na Gospodarski zbornici Slovenije ugotavljajo, da sanacija ključne infrastrukture poteka, a po mnenju lokalnih predstavnikov prepočasi.

Na ministrstvu prepričani, da bo sanacija končana v petih letih
30. 07. 2024 19.13Poplave in plazovi, ki so spremenili podobo Slovenije, so državi izstavili račun v višini okoli 10 milijard evrov, toliko škode naj bi povzročili prebivalstvu, gospodarstvu in okolju. Odstranjevanje naplavin in utrjevanje brežin je trajalo kar 11 mesecev, ti izredni ukrepi pa zagotavljajo zgolj podobno varnost, kot so jo imeli prebivalci najbolj prizadetih območij pred obsežnimi poplavami. Ministrstvo za naravne vire je prepričano, da bo sanacija končana v petih letih, nekateri župani sicer, kot smo videli, poudarjajo, da se vodotoke ureja prepočasi.

Po novi hudi uri: 'V enem letu ne moreš rešiti 30-letnega zaostanka'
30. 07. 2024 06.00Del Slovenije je bil spet pod vodo. In to skorajda leto dni po najhujši katastrofi doslej. Zemeljski plazovi, zalite kleti, ujeti planinci. Kdaj bodo ljudje spet varni? Zaskrbljeni gledajo v nebo vsakič, ko je napovedan dež. Županji Črne in Solčave sta v oddaji 24UR ZVEČER opozorili, da je treba poleg sanacije hkrati narediti dolgoročen načrt vzdrževanja vodotokov in brežin, ne sme pa se pozabiti niti na obstoječo kanalizacijo, ki ne požira enormnih količin padavinskih voda.

Odpeljali že 10 tisoč kubičnih metrov kamenja, sanacija bo večmilijonska
23. 07. 2024 14.21V vasi Kokra se tudi četrti dan po ujmi nadaljujejo intervencijska dela. Doslej so iz zaselka Podlebelca že odpeljali več kot 10.000 kubičnih metrov kamenja, ogromne količine pa jih še čakajo. Preddvorski župan Rok Roblek je ocenil, da bodo nujna dela stala več kot milijon evrov, sanacija pa več kot 2,5 milijona evrov.

V Dravogradu za več kot dva milijona evrov škode
22. 07. 2024 17.27Neurje, ki se je v noči s petka na soboto zneslo nad območjem občine Dravograd, je po grobih ocenah povzročilo za več kot dva milijona evrov škode, je povedal župan Dravograda Anton Preksavec. Precej škode je tudi na območju občine Muta, samo intervencijska dela so ocenjena na do 60.000 evrov, je povedala županja Angelca Mrak.

Silovita nočna neurja: V Kokri zasute hiše, zaselek ostaja ogrožen
20. 07. 2024 06.54Po daljšem obdobju zelo vročega vremena so Slovenijo v noči na soboto zajeli močni nalivi. Ponekod je v samo dveh urah padla skoraj mesečna količina dežja. Največ dežja, kar 112 litrov na kvadratni meter, je padlo v Krškem. V več občinah sta meteorna in hudourniška voda zalili ceste in objekte. V Stari Fužini je zaradi udara strele zagorela stanovanjska hiša, v naselju Kokra pa je potok odnesel most in poplavil več objektov. Zemeljski plaz je tam zasul več hiš. Trenutno potekajo interventna dela z odstranjevanjem nanosov materiala, zaselku pa tudi v prihodnje grozi nevarnost.

Debela toča prerešetala strehe hiš, gasilci še vedno na delu
14. 07. 2024 08.52Poškodovane strehe na stanovanjskih in gospodarskih objektih, podrta drevesa, meteorna voda, ki je zalivala objekte. Sobotna neurja so na severovzhodu države povzročila nemalo težav in škode. Skupaj so gasilci posredovali na več kot 500 intervencijah, največ so jih našteli v Slovenski Bistrici in Slovenskih Konjicah. Dela pa še zdaleč niso zaključena, sanacija po neurju se namreč nadaljuje tudi danes.

Ocene skupne škode na mariborskem letališču še ni
07. 07. 2024 10.19Nevihta v začetku minulega tedna je na mariborskem letališču, ki ga je neurje prizadelo že junija in povzročilo veliko škodo na potniškem terminalu, znova povzročila težave. Kot so pojasnili na DRI, ki že nekaj časa upravlja z letališčem, je na nekaterih mestih znova vdirala voda, so pa po junijskih neurjih izvedli nujne intervencijske ukrepe.

Mariborsko letališče še pred sanacijo škode ponovno poplavljeno
04. 07. 2024 11.07Neurja z močnimi nalivi in točo v začetku junija, ki so zajela vzhodni del države, so škodo povzročila tudi na mariborskem letališču. Še preden bi jo uspeli sanirati, pa je voda ponovno vdrla ob zadnjih neurjih. Od sredine junija letališče deluje v omejenem obsegu, pristojni odgovarjajo, da so nujne ukrepe za preprečitev nadaljnje škode izvedli in da dodatna škoda pri zadnjih neurjih ni nastala.

'Starejši ljudje takšnega neurja ne pomnijo'
02. 07. 2024 12.43Ponedeljkovo vremensko dogajanje je po več delih države povzročalo številne težave. Dve nevihtni celici sta sprva nastali nad severno Primorsko in se združili v večji nevihtni sistem, ki je prešel Gorenjsko, kjer je močan veter podiral drevesa in zalival objekte, nato pa je supercelična nevihta prešla tudi Dolenjsko, kjer je klestila debela toča in uničevala pridelke ter lastnino. Ponoči so se padavine ponehale, vreme se je zjasnilo. Danes pričakujemo sončno vreme s spremenljivo oblačnostjo, a kakšna ploha ni izključena.

Voda poplavila Tartinijev trg, zaradi podora zaprta pešpot med Piranom in Fieso
31. 05. 2024 06.08Obilne padavine so v noči s četrtka na petek povzročile nemalo težav. V južnem delu Primorske so manjši hudourniški vodotoki hitro narasli in poplavili že zvečer, intervencije gasilcev pa so se nadaljevale tudi ponoči in zjutraj. Takrat je nov pas neviht in nalivov namreč zajel slovensko Istro. Padavine so bile tako obilne, da je meteorna voda poplavila Tartinijev trg v Piranu. Morje se je zaradi blata, ki so ga prinesli hudourniki, obarvalo v rjavo barvo. Dogajanje se ni umirilo niti v petek.

Tretje branje predloga ureditve sodnega varstva za razlaščence prihodnjič
13. 05. 2024 18.14DZ je po drugi obravnavi predloga zakona o postopku sodnega varstva nekdanjih imetnikov kvalificiranih obveznosti bank s 46 glasovi za in 28 proti sprejel sklep, da bi danes opravil končno glasovanje o predlogu zakona. Ker je proti glasovala več kot tretjina navzočih poslancev, bo tretjo obravnavo opravil na naslednji seji.

Tatovi odnesli baker: motena oskrba s pitno vodo
28. 03. 2024 11.13V občinah Črnomelj in Semič je zaradi uničene opreme na objektih vodne oskrbe občasno motena oskrba s pitno vodo. Tatovi so namreč vdrli v objekte komunale in odnesli baker, ki je opravljal funkcijo prevajanja elektrike za potrebe oskrbe prebivalcev z vodo.

Hud izziv vlade pred poletjem: Sanacija 1,3 milijarde evrov škode na vodotokih
19. 03. 2024 16.27Podjetja na terenu in stroka v pisarnah ter na ogledih. Poletje se nezadržno bliža, z njim pa možnost obilnih padavin ter tudi poplav. Po lanskem avgustu ima sedaj država oziroma ministrstvo za naravne vire pred seboj hud izziv. Mora se lotiti prenove zanemarjenega sistema upravljanja z vodami in hkrati sanirati 1,3 milijarde evrov škode na vodotokih. Po interventnih delih namreč sledi povrnitev vodne infrastrukture v prvotno stanje pred poplavami. Koliko časa bo program skrit javnosti? Za zaprtimi vrati so ga videli župani. Kakšni so načrti?

Kje končajo milijoni za vzdrževanje vodotokov?
06. 03. 2024 06.00Država je skrb za vodotoke prepustila zasebnikom. Osem območij je razdeljenih med pet koncesionarjev – Hidrotehnik, Nivo Eko, Drava VGP, Pomgrad-VGP in VGP Novo mesto. Je koncesionarski sistem zastarel? Je nadzor okrnjen?

'Občinske strukture so izsilile gradnjo na poplavnih območjih'
05. 03. 2024 06.0030 let je država vodotoke postavljala na stranski tir, gradili smo na poplavno ogroženih območjih in rekam – tudi zaradi zasebnih interesov – jemali prostor. Ob tem pa ignorirali opozorila strokovnjakov. Kljub pogostim katastrofalnim poplavam se država v preteklosti ni dovolj zganila. Bomo tokrat ukrepali, preden avgustovske poplave odidejo v pozabo? Časa zmanjkuje, opozarjajo strokovnjaki, zaradi podnebnih sprememb so pred vrati še hujše katastrofe.