samozadostnost

Pri nas okoli 15.000 psihopatov: 'Upremo se jim lahko le po psihopatsko'
11. 12. 2024 06.00V Sloveniji naj bi delovalo 15.000 psihopatov, a psihopatija ostaja tabu. Psihopati lahko povzročijo resno gospodarsko škodo in motnje v delovnih okoljih. Slovenci smo v prazničnem času tako dobili še kakšno koristno božično-novoletno darilo. Pod okriljem dr. Andreje Pšeničny in dr. Leonide Zalokar se je rodil Inštitut za znanstveno proučevanje in raziskovanje psihopatije. Ključno je namreč pravočasno prepoznavanje psihopatov in njihova ustavitev, kar pa zahteva pogum in odločnost, ki ju slovenskemu narodu pogosto primanjkuje, poudarja dr. Zalokarjeva.

Kako lahko Trump izkoristi energetsko odvisnost Evrope od ZDA?
01. 11. 2024 06.00Medtem ko Trump kriči podporo naftnim lobijem, je kljub svojim zagovarjanjem čiste energije tudi Harrisova napovedala zgodovinsko črpanje domače nafte. Kot ocenjuje Klemen Grošelj, ki se je v Bruslju ukvarjal tudi z energetskim trgom, bo politika ZDA na področju energije ostala bolj ali manj nespremenjena. Cilj ZDA je namreč vedno isti: energetski sistem, ki bo ameriško gospodarstvo oskrboval s potrebnimi količinami energije, po konkurenčnih cenah in zanesljivo - brez motenj in cenovnih šokov. Evropa je odvisnost od ruskega plina zdaj v veliki meri nadomestila z energetsko odvisnostjo od ZDA. In to lahko postane težava, če bi Trump to energetsko odvisnost kot mehanizem pritiska na EU začel izkoriščati v okviru carinskih in trgovinskih vojn, ki jih napoveduje, opozarja.

'Klic zemlje je bil močan'
12. 06. 2024 06.02Velik je prepad med mestom in podeželjem, med urbanim in kmečkim. Drug drugega ne slišimo, to je ena izmed velikih težav, pripoveduje Nataša Kramberger, pisateljica, tudi nominirana za Kresnikovo nagrado, kolumnistka in ekološka kmetica. V Jurovskem Dolu vodi majhno biodinamično kmetijo. Posebnost njenega življenjepisa pa je, da skoraj polovico leta preživi v Berlinu.

Golob: Cenejše nepremičnine z regulacijo oddajanja in neprofitnimi stanovanji
22. 04. 2024 08.36Inflacija v Sloveniji se je znižala na obvladljive ravni, za kar je z ukrepi zaslužna tudi vlada, je v DZ dejal premier Robert Golob. Največji izziv po njegovih besedah ostaja zajezitev rasti cen storitev, k čemur bo vlada med drugim prispevala z ukrepi na področju stanovanjske politike, je napovedal. Med drugim pa tudi zavrnil očitke o poslabševanju razmer v zdravstvu. Kot je poudaril, je vlada sprejela več ukrepov, s katerimi želijo zagotoviti delujoči sistem javnega zdravstva. Povedal še, da je trenutni cikel okrepljene investicijske dejavnosti tujih in domačih vlagateljev najboljši pokazatelj zaupanja v stabilnost Slovenije ter tudi v delo vlade.

Končan odvoz 2200 ton nevarnega mulja s Koroške v Avstrijo
19. 03. 2024 12.55Sanacija onesnaženega mulja na Koroškem je končana. Podjetje Saubermacher Slovenija je v Avstrijo v predelavo odpeljalo 2200 ton mulja, skupna vrednost projekta pa je stala slabih 640.000 evrov. So pa z okoljskega ministrstva sporočili, da bo potrebno v najkrajšem možnem času urediti center za ravnanje z onesnaženimi zemljinami na območju Mežiške doline in Celjske kotline.

Zelena luč za novelo o varstvu okolja s strožjimi zahtevami o izpustih
07. 03. 2024 17.48Poslanci so s 68 glasovi za in nobenim proti potrdili novelo zakona o varstvu okolja, ki prinaša strožje zahteve glede izpustov iz naprav za sosežig, kot je cementarna Salonit Anhovo. S tem se po navedbah predlagateljev uresničujejo njihova dolgoletna prizadevanja za čistejši zrak in bolj zdravo okolje v okolici obratov za sosežig. Iz Salonita Anhovo so sporočili, da bodo "za zaščito več kot 800 neposrednih in posrednih delovnih mest, poslovnih partnerjev ter svojih interesov uporabil vsa sredstva, da zagotovi nadaljnji razvoj in poslovanje".

'Treba je sprejemati odločitve, ki ne gredo v škodo gospodarstva'
05. 03. 2024 20.04Če želi Slovenija ponovno zagnati svoje družbene in gospodarske potenciale, je treba takoj sprejeti celovite reforme, je ob podelitvi nagrad GZS pozvala predsednica republike Nataša Pirc Musar. Vodilo reform mora biti, da bodo državljani živeli bolje, kar pa je mogoče zagotoviti le skupaj z gospodarstvom, je dodala. Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) je za leto 2023 podelila štiri nagrade za izjemne gospodarske in podjetniške dosežke, najstarejša in najprestižnejša tovrstna priznanja v Sloveniji, ki jih podeljujejo že od leta 1969.

Zaposleni Salonita Anhovo protestirali: Okoljsko stanje ni tako slabo
15. 02. 2024 16.15Pred stavbo občine Kanal ob Soči je okoli 450 zaposlenih v cementarni Salonit Anhovo in somišljenikov protestiralo proti sprejetju predlaganih sprememb zakona o varstvu okolja. Predlagana novela po njihovem mnenju ogroža obstoj cementarne in s tem več sto delovnih mest. Državni zbor bo zakonski predlog obravnaval v petek. Nevladna organizacija EKO Anhovo in dolina Soče pa je medtem v izjavi za javnost sporočila, da je stanje še kako obupno, zaradi podjetja je v zadnjih treh desetletjih zbolelo ali umrlo več kot 3000 ljudi, onesnaževanje je namreč obsežno.

Golob za manj birokratizacije in davčno reformo, gospodarstveniki za razbremenitev plač
29. 11. 2023 16.15Predsednik vlade Robert Golob si želi obuditi socialni dialog in kot prvi temi predlaga zmanjšanje birokratizacije ter davčno reformo. Do konca prvega četrtletja naj bi prišli do izhodišč, kako izpeljati davčno reformo, je dejal na vrhu slovenskega gospodarstva. Na srečanju je bilo slišati kar pet nekdanjih predsednikov vlad: Antona Ropa, Janeza Janšo in Alenko Bratušek. Po videopovezavi pa še Lojzeta Peterleta in Mira Cerarja.

Nasa: Iz Marsove atmosfere smo pridobili kisik, ki bi ga lahko dihali
16. 09. 2023 16.57Nasa je sporočila, da je iz tanke atmosfere rdečega planeta pridobila kisik, ki bi ga bilo mogoče dihati. Pridobljeni kisik bi bilo mogoče uporabiti tudi za raketni pogon pri naslednjih misijah. V 16 poskusih cepitve molekul je mala naprava v roverju Vzdržjivost 'nabrala' zalogo za štiri ure človeškega ali 12 ur pasjega dihanja.

Ameriški proizvajalec čipov Micron padel na kitajskem varnostnem pregledu
21. 05. 2023 17.09Ameriški proizvajalec čipov Micron ni opravil pregleda nacionalne varnosti, je sporočil kitajski nadzorni organ za kibernetsko varnost in upravljavcem kritične informacijske infrastrukture naročil, da prenehajo kupovati Micronove izdelke.

Evropski zunanji ministri o ruski agresiji ter odnosih med EU in Kitajsko
13. 05. 2023 15.09Državni sekretar Marko Štucin se je v Stockholmu udeležil neformalnega srečanja ministric in ministrov za zunanje zadeve držav članic EU (Gymnich), na katerem so naslovili aktualna vprašanja zunanje in varnostne politike. Ministri so razpravljali o ruski agresiji na Ukrajino ter o odnosih med EU in Kitajsko. Neformalno so izmenjali poglede tudi z ukrajinskim ministrom za zunanje zadeve Dmitrom Kulebo.

Vlada povečuje financiranje nekaterih vojaških projektov za več kot petino
21. 03. 2023 16.04Vrednost projektov nabave brezpilotnega letalnika z jedrsko, radiološko in kemično nadgradnjo, ureditve hangarjev za lahka taktična oklepna vozila, nakupa naprednejše avionike Pro Line 21 za Falcon, nadgradnje helikopterjev Cougar in investicije v večnamensko ladjo Triglav se je povečala, so sporočili z vlade.

Nik Marolt: Normalen med posebneži in poseben med normalnimi
09. 03. 2023 10.0023-letni Nik Marolt iz Ljubljane pravi, da ne gre nikamor brez svoje lesene košarice. Fizično in mentalno se sprošča med delom na vrtu, sicer pa dela v video produkciji. V želji po spremembah v svojem življenju se je prijavil k sodelovanju v MasterChefu Slovenija.

Odkrili največje nahajališče redkih kovin v Evropi
12. 01. 2023 16.03Na severu Švedske so odkrili največje nahajališče redkih kovin v Evropi, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP danes sporočilo švedsko rudarsko podjetje v državni lasti LKAB. Redke kovine so med drugim bistvene za proizvodnjo baterij za električne avtomobile. Toda raziskave se bodo začele šele čez leta, tudi če bodo dovoljenja izdana zelo hitro.

ZDA z novimi omejitvami izvoza čipov na Kitajsko
08. 10. 2022 15.37ZDA so napovedale nove omejitve izvoza čipov na Kitajsko. Omejitve veljajo za čipe in za dele čipov za proizvodnjo čipov, ki bi lahko bili uporabljeni v vojaški opremi. S tem želijo ustaviti prizadevanja Pekinga za razvoj lastne industrije čipov in razvoj napredne vojaške tehnologije.

Preračunljiva manipulacija, taktična erozija identitete in pranje možganov
25. 09. 2022 08.46So vse večje težave v odnosih in družbi le odraz vse večjih težav v nas samih? Čeprav je izraz narcis za opisovanje ljudi v zadnjem času postal že tako pogost, da pravzaprav izgublja svoj pomen, pa gre v resnici za resen pojav, ki lahko ogrozi mentalno zdravje in fizično varnost žrtve takšnega posameznika, opozarjajo strokovnjaki. Ogroža pa tudi stabilnost družbe v najširšem pomenu, saj vpliva celo na nezmožnost političnega sodelovanja.

Ribiči ščitijo gojišča školjk, država pridelovalcev ne jemlje resno
21. 07. 2022 20.08Vedno znova slišimo, da mora Slovenija doseči čim večjo samozadostnost pri prehrani, a pogosto pozabljamo, da bi za to morali biti tudi inovativni in izkoristiti vse svoje vire. Pri tem pa je naša država včasih okorna. Lep primer tega so gojišča školjk. Tudi to je pridelava hrane, a ko je nevarnost iz globin grozila, da jih uniči, država pridelovalcev školjk dolgo ni jemala resno. Zdaj so sicer dosegli, da jih pred morskimi plenilci varujejo ribiči, je pa zgodba opomin za to, da bi včasih lahko bili bolj prilagodljivi.

Umrl nekdanji veleposlanik Peter Toš
16. 07. 2022 12.47V 84. letu starosti je umrl Peter Toš. Toš je diplomatsko kariero začel kot jugoslovanski veleposlanik v Tanzaniji, v zadnjih letih pa je vodil klub nekdanjih slovenskih veleposlanikov. Sožalje je svojcem izrekel tudi predsednik Borut Pahor.

Brežan napovedal večjo samozadostnost pri ravnanju z odpadki
31. 05. 2022 14.49Pred člani odbora DZ za infrastrukturo, okolje in prostor se je uspešno predstavil kandidat za ministra za okolje in prostor Uroš Brežan. Med drugim je napovedal novelo nedavno sprejetega novega zakona o varstvu okolja, večjo samozadostnost pri ravnanju z odpadki, sprejem podnebnega zakona ter strateški načrt za reševanje stanovanjske problematike.

Kaj v koalicijski pogodbi obljublja nastajajoča vlada?
14. 05. 2022 07.41Kako so si koalicijski partnerji zamislili delo v prihodnji vladi? Kaj bodo glavne prioritete in cilji? Že prihodnje leto pa naj bi bila najnižja zagotovljena pokojnina 700 evrov, minimalna plača pa najmanj 800 evrov neto. Med drugim bi odpravili prekrškovne in kazenske postopke proti posameznikom zaradi kršitev protikoronskih ukrepov. Z meje bi do konca leta odstranili rezilno žico. Premoženje bi obdavčili progresivno, 'lotili' naj bi se tudi normiranih samostojnih podjetnikov. Povečali in posodobili bi floto helikopterjev. Pregledali bi tudi zakonske možnosti, da bi občine lahko omejile rast najemnin stanovanj, ki se oddajajo na trgu.

Kaj mladi, nevladniki, sindikati pričakujejo od ministrskih kandidatov?
12. 05. 2022 16.07V nevladni organizaciji Umanotera so glede Kumra previdno optimistični, Brežana ne poznajo. Predsednik Olimpijskega komiteja Gabrovec je ocenil, da bi bila lahko umestitev športa v predvideno ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport boljša od dosedanjih, ko je bil šport del ministrstev za izobraževanje. Sindikati od kandidatke za ministrico za javno upravo pričakujejo ureditev plačnega sistema v javnem sektorju. Tako predstavniki mladih kot starejših pa od napovedanega novega ministrstva za solidarno prihodnost veliko pričakujejo. Predvsem upajo, da predvolilne obljube ne bodo pozabljene.

Izziv za politiko: elektrike porabimo vse več, proizvodnja ne dosega potreb
13. 04. 2022 15.00Številne države uspešno nižajo porabo elektrike, medtem se je ta pri nas od osamosvojitve do leta 2019 povišala za skoraj 30 odstotkov. Po drugi strani pa v zadnjih letih ne proizvedemo dovolj električne energije, da bi pokrili lastne potrebe. Vojna v Ukrajini je še dodatno poudarila pomen energetske učinkovitosti, s katero lahko zmanjšamo odvisnost od uvoza energentov, zmanjšamo izpostavljenost velikim nehanjem cen energije ter nenazadnje ublažimo podnebne spremembe in naredimo sisteme ter družbo bolj odporno. Katere ukrepe torej politične stranke nameravajo sprejeti za hitro zmanjšanje porabe energije?

Brez urejenih zavarovanj, zalagali denar za gorivo in prehrano, vozili okvarjena vozila
08. 04. 2022 11.57Slovenski kontingent gasilcev in pripadnikov CZ, ki je avgusta posredoval v Severni Makedoniji in s svojo požrtvovalnostjo pomagal pri gašenju hudih požarov v okolici Berova, je bil deležen številnih pohval, misija pa je celo dvignila ugled Slovenije po svetu, a so se kmalu po vrnitvi v domovino začeli pojavljati očitki, da je bila organizacija misije polna pomanjkljivosti. Uprava je takrat očitke zavrnila, zdaj pa je v javnost prišlo končno poročilo, ki razkriva številne pomanjkljivosti.

'Seksistične in šovinistične opazke me ne prizadenejo toliko, kot bi me morale'
03. 04. 2022 06.00Predsednica SD Tanja Fajon ne glede na javnomnenjske napovedi stranki, ki jo vodi, ohranja svoje premierske ambicije. Kot pravi, se s predsednikom Gibanja Svoboda Robertom Golobom niso še natančno dogovorili, kdo bo vodil vlado, če bi sklenili koalicijo po volitvah. Čeprav SD na plakatih sporoča 'Brez obljub', pa je njihov program poln obljub. Pa so te dejansko izvedljive, kaj bi pomenile za javne finance? Prvakinja SD je v pogovoru za POP TV in 24ur.com spregovorila o odnosih znotraj KUL in ali še vidi Matjaža Hana na čelu njihove poslanske skupine, odzvala pa se je tudi na seksistične in šovinistične opazke, ki letijo na račun njenega videza, zlasti po predvolilnem soočenju na POP TV. Kot pravi, jo takšne žalitve prizadenejo manj, kot bi jo morale.

Rekordne cene hrane: v zadnjih 20 letih višje za dobrih 73 odstotkov
11. 03. 2022 13.38Predsednik vlade Janez Janša glede samooskrbe in cen hrane pravi, da mogoče ne bo desetih vrst rogljičkov na mizi, a lačni ne bomo. A dejstvo je, da so cene hrane v Sloveniji najvišje v zadnjih 20 letih. Od začetka februarja 2002 pa do konca februarja 2022 so se cene hrane zvišale za 73,1 odstotkov, kažejo podatki Statističnega urada RS (SURS).

Janša: Morda ne bo desetih vrst rogljičkov na mizi, a lačni ne bomo
10. 03. 2022 21.13EU je s skupno kmetijsko politiko zagotovila več kot 80-odstotno evropsko prehransko samozadostnost in tudi Slovenija se je v zadnjem času zelo potrudila v tej smeri, tako da mogoče ne bo desetih vrst rogljičkov na mizi, a lačni ne bomo, je premier Janez Janša poudaril ob prihodu na neformalni vrh EU v Versaillesu v odziv na rastoče cene hrane.

Vse manj subvencij in slabši pogoji poglabljajo energetsko krizo
10. 03. 2022 17.45V Sloveniji po oceni ministrstva za okolje še zmeraj uporabljamo kar 150.000 kurilnih naprav, ki onesnažujejo okolje z delci PM10, ki jih je treba znižati. Zamenjati bi jih bilo treba vsaj še 80.000.

Koronakriza orožarskih podjetij ni prizadela
06. 12. 2021 11.30Največji svetovni proizvajalci orožja so se lani v veliki meri izognili posledicam gospodarske krize, ki jo je povzročil covid-19. Iz poročila inštituta Sipri je razvidno, da so lani že šesto leto zapored zabeležili rast prihodkov od prodaje.

Če bi prišlo do propada družbe, bi najlažje preživeli na Novi Zelandiji
29. 07. 2021 11.52V primeru popolnega propada družbe so Nova Zelandija, Islandija, Velika Britanija, Tasmanija in Irska, kjer bi najlažje preživeli. Vsaj tako trdijo raziskovalci, ki pravijo, da je človeška civilizacija zaradi velike medsebojne odvisnosti, visoke potrebe po električni energiji in škode, ki smo jo naredili okolju, v "nevarnem stanju".