samooskrbne skupnosti

Sončna energija za vse: Ali bo v Sloveniji ugasnila?
10. 04. 2025 07.00Hrastnik bi lahko poimenovali kar zibelka slovenskih energetskih skupnosti. Uspelo jim je ujeti sončnega duha energetskih skupnosti, ki ni le cenejša elektrika, ampak predvsem sodelovanje uporabnikov pri odločanju. Potencial za razvoj energetskih skupnosti v Sloveniji je velik, a zdaj se bojijo, da se bo ustavil. Razvoj modela skupnostne samooskrbe je namreč temeljil na letnih neto meritvah, zaradi sprememb v evropski zakonodaji pa odslej ni več mogoč. Država je ključni pogoj, ki določa odnos med dobaviteljem in člani skupnosti, popolnoma deregulirala, opozarjajo v društvu Focus. Odgovor ministrstva je naložbena pomoč, člani takšnih skupnosti pa si želijo bolj trajnostnostne rešitve, saj ne želijo biti odvisni od trenutne politike.

GEN-I znižuje cene električne energije in zemeljskega plina
02. 12. 2024 00.15Spremembe rednih cenikov stopajo v veljavo 1. decembra in prinašajo nižjo ceno zemeljskega plina za gospodinjske in male poslovne odjemalce ter elektrike za male poslovne odjemalce.

Zavrnjenih kar tretjina soglasij za priključitev sončne elektrarne na omrežje
08. 12. 2024 16.15Z letošnjim letom se je zaključil sistem NET metering, s katerim se uravnavajo viški in manki elektrike, in za postavitev sončnih elektrarn veljajo nova obračunska pravila. Po pričakovanjih je zaradi tega nekoliko upadlo zanimanje za sončne elektrarne. A v Sloveniji kljub temu iz leta v leto narašča število majhnih sončnih elektrarn, ki jih je že več kot 60 tisoč. Se pa v zadnjem času lastniki nepremičnin, ki si želijo postaviti sončno elektrarno, soočajo z novim izzivom – pridobivanjem soglasij za priključitev na omrežje. Vse več soglasij je zavrnjenih. Zakaj?

Vas, kjer elektriko plačujejo ceneje
06. 06. 2023 12.34Si predstavljate, da bi živeli v kraju, kjer ne bi plačevali položnic za elektriko, pa bi kljub temu lahko kuhali, prali, likali, se greli in prižigali luči? Utopija ali realnost? Morda enkrat v prihodnosti celo realnost, ki pa se ji zaenkrat približujejo v vasi Luče, kjer so pred leti oblikovali prvo energetsko delno samooskrbno skupnost pri nas. Gre za pilotni projekt Compile, podprt tudi s strani evropskih sredstev. Ta sicer zahteva še precej izboljšav, predvsem z zmogljivejšim in bolj prožnim električnim omrežjem, kar pa je na splošno tudi eno glavnih ozkih grl zelenega prehoda pri nas.

Čaka nas velika energetska prenova
20. 11. 2022 08.30Čeprav so natančna pravila na evropski ravni še nedorečena, se že kažejo obrisi načrtov, ki bodo Evropo in s tem tudi Slovenijo potisnili na pot velike energetske prenove s ciljem večje energetske učinkovitosti. Vse nove stavbe bodo od leta 2030 morale biti brezemisijske, vse javne že 3 leta prej. Slovenija bo morala spisati nacionalne načrte prenove stavb. Posodobiti energetsko izkaznico in energetske sisteme za hlajenje in ogrevanje. Prihajajo energetske skupnosti in energetsko pogodbeništvo ter izdatna evropska sredstva.

Vse več samooskrbnih vasi, zapiranje Teša in drugi blok jedrske elektrarne
03. 12. 2021 06.00Število samooskrbnih vasi z obnovljivimi viri energije v Sloveniji raste, dobavitelji pa napovedujejo še več takšnih skupnosti. Toda lokalni viri ne bodo zmogli pokonci držati celotne industrije in omrežja, za to potrebujemo večje elektrarne. Povečali bomo število hidro in vetrnih elektrarn, količino proizvedenega Co2 pa bomo zmanjšali tudi z zaprtjem Teša. "Ne predstavljam si energetske neodvisnosti Slovenije brez jedrske energije," medtem pravi infrastrukturni minister Jernej Vrtovec. Strokovnjaki so medtem kritični, da konkretnega načrta, predvsem vladnega, še ni.

Nov zakon o živalih: 'To so koraki v pravo smer, a še veliko ostaja neurejenega'
04. 09. 2021 21.15Vlada soglaša s predlogom spremembe Zakona o zaščiti živali. Da pozdravljajo vse izboljšave, so ob tem sporočili z Društva za zaščito živali Pomurje. A v isti sapi dodajajo, da ostaja še veliko stvari neurejenih. Pri problematiki zapuščenih mačk se po njihovih besedah ne bo veliko spremenilo, dokler ne bo čipiranje obvezno. "Pri prepovedi verig pa nas skrbi predvsem, da bo zdaj veliko psov pristalo v boksih," opozarjajo. Medtem v ljubljanskem zavetišču Gmajnice izpostavljajo, da je nevzgojenost psov v Sloveniji vse prepoznavnejši problem. Obvezno osnovno šolanje psov v novem zakonu sicer še ni predvideno, bi pa bilo smiselno, menijo.

Po vzoru tujine bomo tudi pri nas dobili samooskrbne skupnosti
19. 01. 2019 18.374.000 malih sončnih elektrarn so v zadnjih treh letih postavili v Sloveniji. Vendar imajo dostop do lastne elektrike samo lastniki hiš, drugi niso imeli te možnosti. Zdaj bo drugače. Z novo uredbo bomo po vzoru tujine tudi pri nas dobili samooskrbne skupnosti. Postavljanje sončnih elektrarn bo omogočeno tudi na blokih ali gospodarskih objektih.