samomorilnost

Burno slovo poslanca Aleksandra Prosena Kralja od družbenih omrežij

15. 01. 2025 20.28

"Čas je, da se poslovim, ne le od tega prostora, ampak tudi vsega drugega, zdaj lahko umrem mirno," so besede, ki k sreči niso napovedale najhujšega, pač pa zgolj odklop od družbenih omrežij. Zanje se je poslanec Gibanja Svoboda Aleksander Prosen Kralj rekoč, da jih je med drugim uporabil za ozaveščanje o tem, kako daleč lahko gremo ljudje na spletu, že opravičil. Je pa s spornim zapisom, ki je kratko malo napovedal samomor, v javnosti zbudil debato o ustreznosti izražanja, še bolj pa o stopnji politične kulture naših politikov.

ZPMS poziva k brezplačni in takojšnji psihološki podpori za otroke

03. 09. 2024 13.46

V luči javne razprave o osnutku Zakona o psihoterapevtski in kliničnopsihoterapevtski dejavnosti pri Zvezi prijateljev mladine Slovenije opozarjajo na naraščajoče duševne stiske otrok in mladostnikov, pomanjkanje strokovnjakov, ki nudijo brezplačno podporo in pomoč otrokom in mladostnikom ter nedopustno dolge čakalne vrste. Pozdravljajo, da je v javni razpravi osnutek zakona o psihoterapevtski in kliničnopsihoterapevtski dejavnosti, saj Slovenija nujno potrebuje večje število strokovnih profilov, ki bodo pomagali otrokom in mladostnikom.

Višje kazni za huligane, spremembe tudi pri prepovedih približevanja in migracijah

11. 05. 2024 12.25

Novela zakona o nalogah in delu Policije širi nabor pooblastil in uvaja spremembe, predvsem na področjih prepovedi približevanja, prikritega nadzora, identifikacije in ravnanja z migranti ter omejevanja nasilja na športnih prireditvah.

Lani 63 samomorov več kot 2020, torej 63 več prizadetih družin

03. 09. 2022 16.30

V Sloveniji je problem samomorilnosti zelo pereč, saj je bila lani vsaka petdeseta smrt posledica samomora. Umrlo je 432 oseb, 63 več kot leta 2020. "Na ravni populacije je bilo v lanskem letu 63 smrti več zaradi samomora, kar je veliko. Nenazadnje to pomeni tudi 63 več družin, ki ji je samomor prizadel," opozarja Saša Roškar z NIJZ. Samomor predstavlja velik javnozdravstveni problem in preprečevanje samomora je naloga prav vsakega od nas.

Narcistična zloraba običajno traja več let, saj je ljudje ne znajo prepoznati

01. 06. 2022 11.35

Raziskave kažejo, da je narcistična osebnostna motnja prisotna pri najmanj pol odstotka populacije, kar pomeni, da naj bi to motnjo imel vsak 200. človek. Po nekaterih ocenah pa naj bi bilo prikritega narcizma še več. Vsaka oseba z narcistično osebnostno motnjo pa zagreni življenje vsaj petih ljudem, ocenjujejo strokovnjaki. Narcistične zlorabe običajno trajajo več let, mnoge žrtve pa nikoli ne poiščejo pomoč. Prav zato od leta 2015 obeležujemo svetovni dan narcistične zlorabe in zavedanja njenih posledic.

Družina ameriškega kongresnika na božični fotografiji pozira z vojaškimi puškami

06. 12. 2021 09.00

Ameriški kongresnik je na družbenem omrežju objavil božično družinsko fotografijo, na kateri vsi nasmejani pozirajo z vojaškimi puškami. Na kongresnika se je usul plaz kritik, saj je fotografijo objavil le nekaj dni po strelskem napadu na srednji šoli v zvezni državi Michigan. Oče otroka, ki je umrl v enem od strelskih napadov v šolah v ZDA, je ob objavi fotografije dejal, da je to "zelo neokusno".

'Pot do večjega razumevanja in manjše stigmatiziranosti duševnih težav je še dolga'

28. 11. 2021 15.39

Stigma, miti in napačne predstave, povezane z duševnimi motnjami ali duševnimi težavami, na splošno negativno vplivajo na vsakdanje življenje ljudi, ki imajo težave z duševnim zdravjem, kar lahko privede do diskriminacije in zanikanja celo najosnovnejših človekovih pravic. Zato so si strokovnjaki enotni, da je treba o težavah spregovoriti na glas. Tako se izobraževanje o duševnem zdravju začne že v osnovni šoli in nadaljuje vse življenje. Pomembno je, da se vsak zaveda, da obstajajo poti in načini, čeprav jih mnogi v nekem trenutku morda ne vidijo. Ključno je, da se obrnemo po pomoč, pa naj bo to prijatelj, sorodnik ali strokovnjak.

Pričakovana življenjska doba pri moških se je v zadnjem letu občutno skrajšala

19. 11. 2021 06.55

Pričakovana življenjska doba moških se je lani v primerjavi z letom prej skrajšala za 3,4 leta, med umrlimi zaradi samomora pa je moških približno štirikrat več kot žensk, so izpostavljeni podatki ob današnjem mednarodnem dnevu moških, uvedenim z namenom, da opominja na težave pri moških.

Veliko vznemirjenje in adrenalin, pa tudi finančni zlom in depresija

20. 06. 2021 10.38

Kriptovalute so v samem začetku vzbudile interes pri zelo majhni skupini navdušencev. Z leti, tudi z rastjo vrednosti, predvsem pa s krepitvijo zaupanja v novo tehnologijo, pa so izredno hitro pridobivale veljavo tudi v širši populaciji. A kljub ideji, da bomo s kriptovalutami "na hitro zaslužili", je vredno razmisliti o vlaganju na dolgi rok in se zavedati, da lahko vse, kar bomo vložili, tudi izgubimo. To poudarjajo tako na Logoutu kot tudi vlagatelja, ki sta z nami delila svojo pot in razloge, zakaj se jima zdi vlaganje v kriptovalute smiselno.

"Za šankom ni levega, ni desnega, tam so vsi špricer ali kofe partija"

25. 04. 2021 07.04

Vsak vsakemu reče vse, družbena omrežja se utapljajo v sovražnem govoru in podpihovanju nestrpnosti, frustracij, jeze. Javno izražanje se je v zadnjem letu dramatično radikaliziralo, ne le z besedami, ampak tudi z dejanji – motorna žaga v parlamentu, molotovka v hiši, nasilje nad državljani … Kdaj bomo kot družba odločno in neposredno obsodili neprimerno komunikacijo? Ali, kot pravi pater Branko Cestnik, ljudje, ki so vajeni ostrih besed, so od njih odvisni, to je njihova čustvena doza vsak dan, problem pa je, če postanejo vodilni.

Britansko sodišče odredilo, da Julian Assange ostaja v priporu

06. 01. 2021 13.10

Britanska sodnica Vanessa Baraitse je odločila, da ustanovitelj WikiLeaksa Julian Assange ostaja v priporu. Ocenila je, da bi, če bi mu odobrili varščino, lahko zbežal. Medtem so ZDA potrdile, da so vložile pritožbo na odločitev glede zavrnitve izročitve Assangea.

Britansko sodišče razsodilo: Assange ne bo izročen ZDA

04. 01. 2021 12.23

Okrožna sodnica Vanessa Baraitser je presodila, da Juliana Assangea, ustanovitelja WikiLeaksa, zaradi njegovega duševnega zdravja in suma na samomorilnost ni mogoče zakonito izročiti ZDA. Assangu očitajo vohunjenje in objavo več tisoč tajnih dokumentov. Če bi Assangea v ZDA spoznali za krivega, mu grozi 175 let zapora.

'Zrelost in solidarnost pomeni tudi, da razumemo strah pred okužbo'

11. 10. 2020 18.22

Pandemija covida-19 je bistveno spremenila svet, kakršnega poznamo ter korenito posegla v naša življenja. Pri mnogih so te spremembe vplivale na počutje in duševno zdravje, zato bi morali v tem času še bolj razvijati sočutje in medsebojno pomoč. Epidemija prinaša priložnost za prevrednotenje prioritet in ciljev za vsakega od nas, pravijo v Združenju za duševno zdravje.

Včasih za občutek, kako agresivni smo, zadostuje le kratka vožnja

23. 01. 2020 16.20

Jezni na druge, na rdečo luč, na policiste in še na svoje vozilo, če ugasne ravno takrat, ko bi morali odpeljati. Naše ceste so lani terjale 102 smrtni žrtvi, glavni vzroki za prometne nesreče s smrtnim izidom pa so bili neprilagojena hitrost, alkohol, nepravilna smer vožnje in izsiljevanje prednosti. A obnašanje na cesti je le odraz tistega, kar v resnici doživljamo, kajti vsak človek pelje za volanom tudi svoje življenje.

Ne obračajte se proč, prepoznajte stiske!

30. 11. 2018 06.00

Podatki o številu samomorov so zaskrbljujoči. V Sloveniji je številka spet začela naraščati, zelo zaskrbljujoči so tudi samomori med mladimi. Strokovnjaki opozarjajo: bodite pozorni na spremembo v obnašanju in čustvovanju, na stanje brezupa, nenadno depresijo, apatijo, osamitev, slabo samopodobo, zelo resno je treba jemati tudi govorjenje o smrti ...

Ko vsaka mišica dela po svoje

26. 02. 2018 10.30

"Kaj je pa s tem tipom? Lej ga, kakšne frise dela in kako smrka, a je čist zadet?" Preden boste naslednjič nekoga obsodili, da je narkoman, čudak ali nor, spoznajte Roka.

'Sem se spraševal, če sem jaz kriv. Mogoče tista dvojka pri slovenščini ... Traja, da se sprijazniš, da ne boš nikoli vedel, zakaj'

18. 11. 2017 07.00

Tudi pri nas letos 18. november obeležujemo kot dan solidarnosti z družinami, ki so zaradi samomora izgubile enega izmed svojih bližnjih. Lani je v Sloveniji samomor prizadel 371 družin, leta 2015 425. S samomorom se je v svojem ožjem krogu po podatkih pristojnih srečal že vsak 15. Slovenec.

'Nasilje v družini ni zasebna stvar, njegovo preprečevanje pa je družbena odgovornost'

05. 07. 2016 11.31

"Vsako nasilje se da preprečiti," opozarjajo v Društvu SOS telefon, če je le prava volja. V PIC opozarjajo, da nasilje v družini ni zasebna stvar, dolžnost prijave pa ima vsakdo, ki sumi, da je otrok žrtev nasilja v družini. "Otroci so najšibkejše žrtve, ki ne morejo govoriti zase, in ki jih je treba prepoznati in zaščititi, pa poudarja zdravnica Nena Kopčavar Guček.

Priljubljeni igralec zaradi debelosti tarča posmeha: 'Ko sem bil depresiven in samomorilen, sem v hrani našel tolažbo'

30. 03. 2016 09.43

Za depresijo trpi ogromno ljudi na svetu, ki so v družbi pogosto tarča posmeha in zbadljivk. Tokrat je svoje težave z depresijo in samomorilnostjo javno priznal zvezdnik serije Beg iz zapora Wentworth Miller, ki je bil zaradi debelosti leta 2010 tarča številnih žaljivk. Kot je dejal, je v hrani našel tolažbo, ki jo je potreboval. Zdaj vsem, ki so v stiski sporoča: težave se da premagati!

Stres se je v zadnjih 30 letih podvojil: medicinske sestre med najbolj obremenjenimi v zdravstvu

09. 04. 2015 13.36

Medtem ko se obrambni mehanizmi telesa na stres niso bistveno spremenili, pa se je stres v zadnjih 30 letih podvojil, ugotavlja Matej Tušek s Fakultete za šport. V raziskavi, ki so jo opravili med zdravstvenimi delavci, so imunološki in biološki markerji pokazali na visoko stopnjo stresa pri medicinskih sestrah.

Življenje mu je rešila slika!

19. 10. 2014 09.41

Ameriški igralec Bill Murray, ki trenutno promovira film St. Vincent, vedno znova preseneča. Tokrat s šokantnim razkritjem o samomorilskih mislih in o tem, kaj jih je preprečilo.

Po takšni izgubi ni človek nikoli več isti: Grdi neznanec v temni ulici je imel znan obraz

26. 09. 2014 06.52

Spolno nasilje je najbolj grob poseg v človekovo celovitost, zato žrtvi pusti tudi najbolj resne in dolgotrajne posledice. Žrtve se soočajo z občutki krivde, jeze in izgube. "In po izgubi človek ni nikoli isti, ne glede na to, kako jo predela," pravi strokovnjakinja Katja Bašič.

FOTO: To je oddelek F. Poglejte kraj, kjer se zdravijo Slovenci, ki so zločin zagrešili 'neprištevni'

07. 08. 2013 05.15

So zgodbe iz črne kronike, ki so v očeh javnosti lahko le delo "izkrivljenega uma". In kaj se s takšnim storilcem, če mu neprištevnost priznajo tudi sodni izvedenci, zgodi? Obiskali smo ustanovo, namenjeno zdravljenju psihičnih motenj in duševnih bolezni ljudi, ki so prestopili mejo zakona ali so tega osumljeni.

Najbolj kritične regije ostajajo brez programa

24. 04. 2012 08.46

Regije, v katerih so potrebe po psihiatričnem zdravljenju največje, ostajajo brez programa skupnostne psihiatrije. Vlada je namreč v prvi fazi zagotovila sredstva le za pilotske projekte, ki pa ne vključujejo najbolj problematičnih regij.

Kdo bo pomagal ljudem v stiski?

17. 04. 2012 08.49

Iz Grčije in Italije poročajo o samomorih ljudi, ki niso več zdržali bremen strogih varčevalnih ukrepov. Strokovnjaki opozarjajo, da se temu ne bo izognila niti Slovenija, zato je treba poskrbeti za ustrezno psihiatrično pomoč.

Sevnica: Visoka umrljivost, nizka rodnost, brezposelnost ...

03. 05. 2011 17.32

Med našimi občinami je Sevnica v samem vrhu po številu bolezni srca in ožilja, po visoki umrljivosti, nizki rodnosti, samomorilnosti ter po visoki stopnji brezposelnosti. Sevničani menijo, da potrebujejo pomoč države.

Slovenija: Samomor vsakih 20 ur

10. 09. 2010 06.23

Vsako leto milijon ljudi stori samomor. To pomeni, da si vsake pol minute nekdo nekje vzame življenje. V Sloveniji je ta problematika še kako pereča. Po številu samomorov smo namreč v vrhu EU. Lani jih je bilo 449 ali vsakih 20 ur eden.

Lady Gaga ukradla življenje pokojni prijateljici?

10. 09. 2010 13.00

Dve najstnici polni sanj in željni uspeha. Prva, Lina Morgana, stori samomor, druga se izstreli v svet slavnih – svet jo spozna kot Lady Gaga. Je Lady Gaga res ukradla Linino glasbo in stil?

Serija samomorov v tovarni iPhonov

26. 05. 2010 04.21

V tednu dni sta z zgradbe tajvanske tovarne Foxconn, kjer med drugim izdelujejo tudi mobilnike iPhone, v smrt skočila dva delavca. Letos naj bi samomor naredilo že 9 zaposlenih.

Z lučmi proti samomorom

05. 11. 2009 11.56

Stopnja samomorilnosti na Japonskem je visoka in raste. Veliko ljudi se ubije tako, da skoči pod vlak. Na železnicah so se zato odločili za postavitev luči, ki bi potencialne samomorilce pomirile.