samo fakin

Brecelj o zdravniški stavki: Iz te zgodbe bomo izšli vsi potolčeni

15. 02. 2024 06.00

V javnosti odmevajo zastrašujoče napovedi o kolapsu zdravstva po 1. marcu, ko bodo zdravniki uradno umaknili soglasja za delo več kot 48 ur na teden oziroma več kot 16 ur neprekinjeno. Govora je o zapiranju celotnih pediatričnih oddelkov, celo porodnišnic. So svarila upravičena ali gre le za rožljanje z orožjem na plečih bolnikov? Bo morala vlada izbirati med učinkom domin v zdravstvu in učinkom domin zaradi plač v javnem sektorju? Kako na stavko gledata zdravnika Erik Brecelj in Samo Zver?

Poziv Golobu: Vas ni sram, da ste se spravili na dolgotrajno bolne?

28. 11. 2023 18.16

Predstavniki iniciative Glas ljudstva so ministrici za zdravje Valentini Prevolnik Rupel predstavili predlog svojega interventnega zakona, ministrica pa je po sestanku dejala, da se v večini rešitev strinjajo, razlikujejo se le v procesu, kako priti do cilja. V Delavski svetovalnici so medtem kritični do ukrepa predloga interventnega zakona, ki bi znižal višino nadomestila ob dolgotrajni bolniški odsotnosti. Od vlade pričakujejo, da bo iz zakona umaknila omenjeni ukrep. Na posvetu politične fundacije vladnih Socialnih demokratov pa so se kresala mnenja o tem, kako reševati zdravstvo. Soočila sta se tudi vodja vladnega strateškega sveta Erik Brecelj in eden najvplivnejših ljudi iz zasebnega zdravstva Marko Bitenc.

Vzajemna lobira, bo dopolnilno zavarovanje v sedmo ukinjeno?

29. 06. 2023 06.00

Vzajemna o predlogu zakona, ki bo ukinil dopolnilno zdravstveno zavarovanje in ji odnesel 93 odstotkov prihodkov, lobira pri poslancih, zaposlenih v DZ in na ministrstvu za finance. Profesionalni lobist Mihael Cigler opozarja, da imajo zavarovalnice svoje lobiste znotraj političnih strank in tako neposreden dostop do oblasti. Bo po 20 letih poskusov ukinjanja dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja tokrat uspelo?

'Že 15 let obljubljajo ukinitev zavarovanja, a nihče ne pove, od kje bo dobil denar'

10. 04. 2023 18.23

Vlada naj bi po napovedih ministra za zdravje še ta teden iskala rešitve za napovedano podražitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Vsi koalicijski politiki so obsodili 30-odstotno podražitev, ki jo je napovedala zavarovalnica Generali, strokovnjaki pa medtem opozarjajo, da gre za pričakovan dvig cene in logično posledico podražitev zdravstvenih storitev. Nekdanji minister in šef zdravstvene blagajne Samo Fakin dodaja, da del politike že leta obljublja ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja in s tem kuje politične točke, ne pove pa, od kod vzeti denar, ki bo ukinitev nadomestil.

Afera Bošnjak: očitno ne gre za osamljen primer

13. 03. 2023 20.04

Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan se je odzval na afero o sumu korupcije v UKC Ljubljana in o posledičnem odstopu nevrokirurga Romana Bošnjaka. Dejal je, da gre za nedopustno ravnanje, in obljubil, da bodo na ministrstvu zadevi prišli do dna. Med drugim bodo preverili, ali gre za osamljen primer ali sistemski način dela, ki se izvaja tudi v drugih zdravstvenih ustanovah. "V tem trenutku, kar vam lahko rečem, je, da prihaja vsebina, ki jo je treba preveriti. Gre pa ne za istega kirurga, gre za različne zdravnike v različnih institucijah," je povedal.

Bešič Loredan pred skupščino ZZZS s pojasnili glede zdravstvene reforme

14. 02. 2023 15.46

Člani skupščine Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) niso najbolj zadovoljni s pojasnili ministra Danijela Bešiča Loredana glede napovedane zdravstvene reforme in vloge, ki bi jo pri tem imel zavod. Je pa minister z zagotovilom, da se vladni očitki o koruptivnosti ZZZS ne nanašajo na skupščino ali upravni odbor, uspel nekoliko pomiriti zbrane na izredni seji.

Reševanje zdravstva: ZZZS podpira estonski model

19. 01. 2023 11.22

Reforma zdravstvenega sistema se bo začela tam, kjer so težave največje, pri Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije, je napovedal premier Robert Golob. Izpostavil je, da se v sistem letno steče kar 4,5 milijarde evrov, številka se je od leta 2019 povečala za milijardo in pol, kljub temu pa nam zdravstvo razpada. Generalna direktorica Tatjana Mlakar je poudarila, da je zavod pod nadzorom Računskega sodišča, ki jim je izdalo pozitivno mnenje, da pa si želijo, da bi bilo več nadzora na strani drugih deležnikov, kot so bolnišnice.

Pravna mreža ljudem v pomoč pri pridobivanju osebnih zdravnikov

03. 01. 2023 13.13

V Pravni mreži za varstvo demokracije so se namenili ponuditi pravno pomoč osebam, ki kljub plačevanju zdravstvenega zavarovanja ne morejo pridobiti osebnega zdravnika, saj menijo, da jim je s tem kršena zakonska pravica. Kot je pojasnila Anuška Podvršič iz mreže, akcijo razumejo kot dodatno spodbudo državi, da ljudem zagotovi zdravnike.

'Govoriti, da zdravniki pri koncesionarjih delajo samo za profit, je nesprejemljivo'

14. 07. 2022 06.00

Levica v svojem ideološkem boju ne popušča, tudi čez trupla bolnikov, pravi kirurg onkolog Erik Brecelj. Interventni zakon ministrstva za zdravje za skrajševanje čakalnih vrst so po rekordnih sedmih urah in serijskem vlaganju amandmajev na matičnem odboru poslanci potrdili, a med drugim brez podpore Levice. Da so v tej že začeli novo predvolilno kampanjo, so jim očitali celo koalicijski partnerji v stranki Svoboda, z Levico se je v nekaterih točkah presenetljivo strinjala celo SDS. Kaj na vse to, tudi na kritike stroke, pravi zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan?

UKC Maribor s tremi, UKC Ljubljana pa s skoraj 24 milijoni evrov minusa

13. 07. 2022 20.46

UKC Maribor je od januarja do maja letos po trenutnih ocenah posloval s presežkom odhodkov nad prihodki v višini nekaj manj kot 3,3 milijona evrov, kar predstavlja 2,64 odstotka skupnih prihodkov. Direktor Anton Crnjac napoveduje, da bodo do konca leta uravnotežili poslovanje. UKC Ljubljana pa je prvih pet mesecev zaključil s presežkom odhodkov nad prihodki v višini 23,9 milijona evrov. Za novo predsednico Sveta zavoda so člani soglasno izvolili Irmo Gubanec.

Stresni test: 18 mesecev in pol milijarde evrov za učinkovitejše zdravstvo

26. 05. 2022 20.40

Poseben preizkus čaka javni zdravstveni sistem. Ekipa strokovnjakov z različnih področij zdravstva, ki jo bo vodil Danijel Bešič Loredan, bo leto in pol preverjala, kakšne so zmogljivosti našega javnega zdravstva. Gre za tako imenovan stresni test, še en menedžerski prijem, ki ga Robert Golob vpeljuje v politiko. Ukrep bo stal približno pol milijarde evrov, cilji pa so: krajše čakalne dobe, boljši nadzor nad delovanjem javnega sistema in več denarja za več opravljenega dela.

Vinski strokovnjaki potrdili: refošk iz slovenske Istre je najboljši!

05. 05. 2022 00.15

Ocenjevanje vina je resna stvar. Kadar govorimo o mednarodnih ocenjevanjih, na katerih sodelujejo tudi strokovnjaki s prestižnim nazivom Master of wine, pa je situacija še toliko bolj napeta. Takšno je bilo tudi ozračje na letošnjem ocenjevanju vin Vinistra v Poreču, kjer se je klet Vinakoper zelo uspešno spopadla s konkurenco slovenskih in hrvaških istrskih vinarjev. Tokrat je namreč osvojila največje število prestižnih nagrad doslej, s katerimi so ocenjevalci nagradili njihova vina v kategorijah avtohtonih sort refošk in malvazija.

'Lobističnih lovk v zdravstvu ne moremo regulirati, lahko jih samo odrežemo'

11. 04. 2022 12.00

Na tokratnem, že tretjem soočenju, so predstavniki osmih strank, ki jim po zadnjih javnomnenjskih raziskavah Mediane kaže najboljše in imajo možnost za preboj v parlament, delili svoje poglede na zdravstveno politiko. Spregovorili so o svojih kandidatih za zdravstvenega ministra, o načrtih, kako bi odpravili korupcijo v zdravstvu, reševali čakalne dobe in težave s kadrom. Kako pomagati mladim, ki zaradi epidemije preživljajo vse hujše duševne stiske, pa smo vprašali predstavnike podmladkov strank.

Je Samo Fakin z nadzorom nad delom ortopedov odprl Pandorino skrinjico?

18. 03. 2022 11.35

Posebni interni nadzor, ki ga je vodstvo UKC Ljubljana zahtevalo po razkritju, da so se nekateri ortopedi evidentirali na delovnem mestu, v resnici pa so v tem času delali pri drugem izvajalcu in tako neupravičeno dobivali covidne dodatke, je razkril, da na področju ortopedije vlada kaos. Leta 2019 je bilo namreč od 23 zaposlenih ortopedov podpovprečno obremenjenih kar 15. Medtem ko je polno zaposleni zdravnik, rekorder tega leta, opravil 2104 ambulantne preglede, pa se lahko eden od njih 'pohvali' zgolj s 359 pregledi.

Direktorica celjske bolnišnice presenetila z odstopom

22. 02. 2022 20.06

Direktorica celjske bolnišnice Margareta Guček Zakošek presenetljivo – tri leta pred iztekom mandata – zapušča direktorski stolček. Svojo odstopno izjavo je nekdaj vidna članica SMC članom sveta prebrala potem, ko so na ponedeljkovi seji obravnavali poslovne rezultate minulega leta, v katerem je bolnišnica pridelala približno štiri milijone evrov izgube. Slabše poslovanje naj sicer ne bi bil edini zdrs v njeni zadnji, komaj enoletni, epizodi vodenja. 

Več obmejnih cest po novem prepovedanih za turiste: kazen 200 evrov

05. 08. 2021 16.36

Cesta med mejnima prehodoma Sečovlje in Dragonja je po novem dovoljena zgolj za lokalni promet. Pristojni želijo s tem obmejna naselja razbremeniti kolon pločevine, ki se v poletni sezoni, ko vozniki iščejo bližnjice in hitrejši prehod meje, valijo proti Hrvaški, pri tem pa popolnoma zavzamejo lokalne prometnice in ohromijo promet. Rešitve so veseli tako domačini – ti so več let opozarjali na trume turistov, ki so se valile skozi vasi – kot tudi dnevni migranti, ki jim bo tako olajšan prehod v Istro. Podobno so prometni režim uredili tudi med Ilirsko Bistrico in mejnima prehodoma Jelšane ter Novokračine, pa tudi na Obrežju in v Slovenski vasi.

Skupščina ZZZS za novo generalno direktorico imenovala Tatjano Mlakar

04. 02. 2021 13.54

Skupščina Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije je sprejela predlog upravnega odbora, da Tatjano Mlakar imenuje za generalno direktorico ZZZS za novo štiriletno mandatno obdobje. Soglasje k imenovanju mora podati še DZ. Razpis za generalnega direktorja so sicer morali večkrat ponavljati.

Nova generalna direktorica onkološkega inštituta Andreja Uštar?

29. 01. 2021 08.35

Člani sveta Onkološkega inštituta Ljubljana so na četrtkovi seji za novo generalno direktorico imenovali Andrejo Uštar, ki je bolnišnico začasno vodila po izteku mandata nekdanje direktorice Štiblar Kisićeve. Soglasje k imenovanju Uštarjeve, ki bo s tem dobila štiriletni mandat za vodenje bolnišnice, mora podati še vlada.

Zvestoba poplačana s kabinetno zaposlitvijo

22. 12. 2020 06.00

Predsednik vlade, generalni sekretar in ministri 14., Janševe vlade so izbrali 101 tesnega sodelavca. Zaradi menjave ministrice in drugih odhodov jih je trenutno 92 zaposlenih po kabinetih na zaupanje, v 13., Šarčevi vladi jih je bilo 82. Kabinetne zaposlitve – po navadi gre za strankarske in prijateljske vezi – so legitimna pravica vsake oblasti, ki prevzame odgovornost za vodenje države, saj si tako izbere najtesnejše sodelavce, ki jim zaupa. Izbrana vladna ekipa ima višje plače, a s padcem vlade oziroma odstopom ministra ostane brez službe – razen ko ne. S koncem mandata se vselej najdejo delovna mesta v javni upravi za izbrane. Pred leti je KPK ugotovil, da so bile te zaposlitve "morda izvedene netransparentno oz. sporno". Ker sumijo, da se praksa nadaljuje, morebitne korupcijsko-klientelistične povezave preiskujejo vnovič. V Cerarjevi in Šarčevi vladi so namreč službe uredili kar 26 ljudem, ki so bili sprva zaposleni na zaupanje.

DZ že seznanjen z odstopom ministra Gantarja

18. 12. 2020 11.33

DZ se je danes seznanil z odstopom Tomaža Gantarja z mesta ministra za zdravje, s čimer mu je prenehala ministrska funkcija. Obvestilo o odstopu je predsedniku DZ Igorju Zorčiču danes posredoval premier Janez Janša in napovedal, da bo funkcijo ministra začasno opravljal sam.Gantar je v odstopni izjavi zapisal, da "v skladu s četrtkovo odločitvijo organov stranke DeSUS o odhodu iz koalicije in ob upoštevanju statuta stranke" odstopa z mesta ministra za zdravje.

Janša v povprečju na mesec postavil 124 ljudi, Šarec 88

16. 12. 2020 06.04

Janšev kadrovski števec se je v devetih mesecih zavrtel za 1117 imenovanj in 395 razrešitev. Šarčev v 18 mesecih, kolikor je trajal mandat njegove vlade, 1599-krat zaradi imenovanj in 440-krat zaradi razrešitev. To je epilog analize Dejstev o kadrovanju aktualne in prejšnje vlade strank SDS, LMŠ, SD, SMC, NSi, SAB in DeSUS. Številke bomo v prihodnjih dneh dali v kontekst ter jim nadeli imena in priimke. Če je oblikovanje ekip legitimna pravica vsake vlade, menjava direktorjev prve politične linije pričakovana, pa je poseg v strokovna delovna mesta celo s spremembo aktov nedopusten, saj z nameščanjem političnih izbrancev, ki večinoma niso strokovnjaki, dopušča demontažo osrednjih nacionalnih institucij. S konkretnim primerom bomo podkrepili, kako moč pozicij nevarno zažira pore družbe, ki si jih podjarmi politika. Od gospodarstva, Policije, do kulture. Povsod so številke menjav izjemno visoke, za temi številkami so zgodbe in je denar.

Odprtje ob nedeljah: trgovci napovedujejo tudi možnost ustavne presoje novele

09. 06. 2020 13.25

Novela zakona o trgovini bo, če bo določila izjeme glede obratovalnega časa ob nedeljah, zelo verjetno predmet ustavne presoje, pričakuje predsednica Trgovinske zbornice Slovenije Mariča Lah. Sindikatom so sicer predlagali dogovor, a ta, kot je predlagan, zanje ni sprejemljiv.

SMC v pogovorih z SDS? 'Predčasne volitve so mokre sanje premierja v odstopu'

28. 01. 2020 13.48

Po besedah vodje poslancev SMC Igorja Zorčiča po odstopu premierja Marjana Šarca že potekajo nekateri pogovori o poskusu oblikovanja nove koalicije, a ne na ravni delegacij strank, pač pa bolj mimogrede. Če bodo ugotovili, da je sodelovanje možno, se bodo pogovarjali, katere projekte lahko izvedejo, je dejal in zatrdil, da so poslanci SMC enotni.

Kaj je vlada Marjana Šarca naredila v slabem letu in pol?

27. 01. 2020 10.53

Manjšinska vlada Marjana Šarca je imela svoje vzpone in padce. Po vsakem odstopu katerega od ministrov, ki jih ni bilo malo, je kazalo, da gre naprej. Pod streho je spravila pogajanja s sindikati javnega sektorja, zdravnikom znižala glavarinske količnike, zagnala gradnjo drugega tira. A to ni bilo dovolj.

Kakšen je seznam čakajočih, ga sploh imamo in kateri je pravilen?

16. 01. 2020 18.06

Dobrih šest let je že minilo, odkar se politika ukvarja s čakalnimi dobami v zdravstvu. A pred pol leta je vlada ugotovila, da o tem nimamo niti točnih podatkov. In zakaj jih še vedno ni? Nova Slovenija in zdravniška zbornica bi čakalne vrste medtem reševali s predlogom interventnega zakona. Kaj konkretno predlagata in kakšni so odzivi?

Ogrozila lastno življenje, da sta pomagala talcem

16. 12. 2019 13.48

Najin cilj je bil, da osumljenca čim prej umakneva od potnikov in voznika avtobusa, sta ob podelitvi medalje za hrabrost povedala prejemnika, policistka in policist s PU Ljubljana, ki sta ukrepala ob ugrabitvi avtobusa v Ljubljani, in dodala, da bi, če bi bilo treba, vse ponovila brez težav.

Kdo je odgovoren za to, da program otroške kardiologije ne deluje kakovostno in varno?

18. 09. 2019 16.04

Pred preiskovalno komisijo DZ o otroški kardiologiji sta pričala nekdanji zdravstveni minister Samo Fakin in nekdanji predsednik sveta Nacionalnega inštituta za otroške srčne bolezni Igor Gregorič. Za razliko od Fakina Gregorič meni, da bi bilo treba otroško kardiologijo organizirati v okviru samostojnega zavoda.

Prvo leto Šarčeva vlada ocenjuje za uspešno, v drugem bodo 'zagrizli' v reforme

12. 09. 2019 15.00

Mineva leto dni odkar je bila imenovana 13. slovenska vlada pod vodstvom Marjana Šarca. Prvo leto na oblasti je zaključila z visoko javno podporo, vendar brez resnih reform. Tudi zato, ker so se morali ukvarjati s kadrovskimi menjavami, samo v prvega pol leta so se zamenjali štirje ministri oziroma četrtina ministrske ekipe.

Zamenjal štiri ministre, seje vlade trajajo tudi zgolj pol ure

17. 08. 2019 18.23

Pred natanko enim letom je Marjan Šarec prisegel kot enajsti predsednik vlade v zgodovini Slovenije. Njegovo vlado po zadnjih podatkih Mediane podpira skoraj 60 odstotkov državljanov, Šarec je med politiki tudi na prvem mestu po priljubljenosti, toda statistika ne govori v njegov prid.

Ali je prijateljstvo med navijači nasprotnih moštev mogoče?

27. 05. 2019 13.21

Nogomet brez navijačev? Scenarij, ki si ga ne želi noben nogometni igralec. Navijači so namreč sinonim vzdušja, spodbude in čustev, ki soustvarjajo nogometno zgodbo. Na drugi strani se navijaštva drži oznaka izgred. Ali lahko zdrav, športni duh na tribunah popolnoma izrine sovraštvo in nasilje? Je mogoče, da bi se vsi na tekmah počutili varne, ne glede na to, kateri barvi dresa smo predani?