samci

Upanje za ogroženo vrsto: po reševalni misiji se je izleglo več kot 30 žabic

03. 02. 2025 11.09

V londonskem živalskem vrtu se je po dramatični, več kot 11.200 kilometrov dolgi reševalni misiji izleglo več kot 30 ogroženih žabic. Gre za Darwinovo žabo, ki je poimenovana po Charlesu Darwinu in se, potem ko je njen življenjski prostor začela zavzemati gliva chytrid, sooča z izumrtjem.

V Sloveniji smrtnost risov med najnižjimi v Evropi

28. 01. 2025 10.49

Slovenski raziskovalci z Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani in Zavoda za gozdove Slovenije so v sklopu vseevropske raziskave s tujimi kolegi ugotavljali, kako evrazijski risi, ki so najbolj ogrožena vrsta velikih zveri, živijo na različnih krajih po Evropi. Ugotovili so, da se risi s plenom v povprečju hranijo dva do tri dni, preživetje samic pa je za polovico večje od preživetja samcev. Podatki skoraj 700 risov, ki so jih opremili s telemetričnimi ovratnicami, so pokazali, da se Slovenija uvršča med države, kjer je preživetje odraslih risov med najvišjimi v Evropi.

Na zimskem obisku pri druščini, ki ima raje tople kraje

07. 12. 2024 12.05

Levinji Čaja in Živana se leno pretegujeta na sončku, ko ju vznemiri objektiv fotoaparata. Skrivnost njune 'dnevne sobe' je talno gretje, zato ju zunanje nizke temperature sploh ne motijo. Slonica Ganga, ki bo drugo leto praznovala okroglih 50 let, se nestrpno prestopa in čaka, da oskrbnik očisti njeno ogrado. Ko se težka železna vrata premaknejo, pohiti h krogli pod stropom, iz katere z rilcem začne vleči seno. Medvedki Čupa in Pombi sta se pred mrazom že skrili v brlog. Srce jima bo v času mirovanja utripnilo le še po desetkrat na minuto. Zvedavi sajmiri pa iz svojih ogrevanih prostorov že pogledujejo proti nam.

Postavili kamero za 24-urni prenos 'mega brloga' z več kot 2000 klopotačami

17. 07. 2024 08.29

Ne, hvala! Bi rekel marsikdo, ki je slišal, da so znanstveniki v kačji "mega brlog" nastavili spletno kamero, ki 24 ur na dan neprekinjeno prenaša življenje več kot 2000 klopotač. Ljubitelji kač in znanstveniki pa so medtem navdušeni, saj jim bo kamera omogočila dodaten vpogled in razumevanje življenja teh plazilcev.

Poginilo vseh 77 nasedlih kitov na škotski obali

12. 07. 2024 08.43

Na severu Škotske je nasedlo 77 kitov pliskavk, a čeprav so reševalne ekipe sprva ocenile, da bi lahko 12 kitov, ki so bili ob njihovem prihodu še živi, rešile, to žal ni bilo mogoče. Po poročanju številnih gre za eno najbolj množičnih nasedanj živali v zadnjih desetletjih.

Poslovila se je šimpanzinja Mojca, najstarejša prebivalka ZOO Ljubljana

08. 07. 2024 09.22

Žalostna novica prihaja iz ljubljanskega živalskega vrta - v 50. letu starosti je umrla šimpanzinja Mojca. "Mojca je bila karizmatična in legendarna v našem živalskem vrtu. Poznajo jo generacije, ki so jo obiskovale kar 48 let," so zapisali oskrbniki in dodali, da je imela šest otrok in štiri vnuke.

Na rano si je položil liste rastline, čez en mesec rane ni bilo več

03. 05. 2024 07.51

Orangutan na Sumatri je imel pod očesom rano, ki ga je najverjetneje motila in bolela. In kaj je naredil? Utrgal je rastlino, jo prežvečil, sok iz rastline pa si namazal na rano, čez mesec dni pa te ni bilo več. Gre za najnovejši primer, kako si nekatere živali poskušajo olajšati svoje bolezni s sredstvi, ki so jim na voljo v naravi.

Opice terorizirajo mesto, prosjačijo in kradejo: kako jih bodo ukrotili?

06. 04. 2024 11.21

Desetletja so bile opice v Lopburiju na Tajskem simbol lokalne kulture. A ker so pričele terorizirati mesto, so morali ustanoviti posebno enoto, ki se jim bo postavila po robu. Samci, ki množično tavajo po ulicah, so namreč postali vedno bolj agresivni. Kako jih nameravajo ustaviti?

V ljubljanskem živalskem vrtu žalujejo, poslovil se je lev Maximus

28. 03. 2024 14.27

Iz ljubljanskega živalskega vrta so sporočili žalostno novico. Azijskega leva Maximusa ni več. 15-letni ljubljenec osebja in obiskovalcev je bolehal za motnjami živčnega sistema, so razkrili, bolezen pa je žal bila močnejša od njega. "Pogrešali bomo njegovo mogočno rjovenje, s katerim je vsak dan naznanil začetek in konec delovnika našega živalskega vrta," so še zapisali.

V ljubljanskem živalskem vrtu dve novi ogroženi vrsti: filipinski kljunorožec in svinjski jelen

21. 03. 2024 12.08

V ljubljanskem živalskem vrtu so se razveselili dveh novih ogroženih vrst. Iz živalskega vrta v Pagi so pripeljali samca filipinskega kljunorožca, iz živalskega vrta La Torbiera pa konec februarja čredico svinjskih jelenov, ki so ime dobili po načinu teka, saj tečejo s sklonjeno glavo pod ovirami, podobno kot prašiči, in jih ne preskakujejo kot ostali jeleni.

Poziv lastnikom: odločite se za kastracijo ali sterilizacijo živali

02. 03. 2024 18.27

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin lastnike hišnih ljubljenčkov poziva, naj zanje skrbijo odgovorno. To vključuje tudi nadzorovano vzrejo, preprečevanje paritve ter sterilizacijo ali kastracijo, jim polagajo na srce. Posebej so poudarili nenadzorovano razmnoževanje mačk. Nakup živali naj ne bo impulzivna odločitev, dodajajo.

Velike so le centimeter, glasne pa kot pištola ali buldožer

29. 02. 2024 06.08

Znanstvenike iz laboratorija v Berlinu so presenetile majhne prozorne ribice, ki lahko proizvajajo izjemno glasne glasove. Zato so jih vzeli pod drobnogled. In kaj so ugotovili? Na primer to, da so hrupni le samci. Kako jim to uspeva in čemu je ves ta trušč namenjen?

V Tropski hiši na svet prikukala dvojčka moholijevih galagov

11. 12. 2023 21.42

V Tropski hiši v Celju so se razveselili dveh novih članov – dvojčkov moholijevih galagov. Samec Amani in samička Ayanna sta tako že drugič postala starša. Gre sicer za majhne afriške polopice s prepoznavnimi velikimi uhlji ovalne oblike.

Na Korčuli opazili kite glavače

23. 08. 2023 17.00

Blizu dalmatinskega otoka Korčula v srednjem Jadranu so opazili kite glavače, ki lahko zrastejo do 18 metrov, je sporočil Inštitut Plavi svijet. Bilo naj bi jih najmanj pet, ker obstaja nevarnost, da bi nasedli, pa so v inštitutu ljudi pozvali, naj jih obvestijo, če jih opazijo.

V Zagrebu s 100.000 sterilnimi samci nad populacijo komarjev

22. 06. 2023 08.42

V naslednjih dveh tednih bodo v enem od mestnih naselij v Zagrebu izpustili 100.000 sterilnih samcev tigrastega komarja v upanju, da bo to privedlo do omejitve populacije teh insektov v hrvaški prestolnici. Gre za pilotni projekt, ki ga izvajajo v več evropskih državah.

Deviška krokodilja samica zanosila brez partnerja

07. 06. 2023 19.20

Krokodilja samica v Kostariki je zanosila, kar niti ne bi bilo tako presenetljivo, če ne bi samica živela v ujetništvu, kjer ni imela nikakršnega stika s samci. V enem od njenih jajčec so namreč našli popolnoma razvit zarodek, ki je 99,9 odstotka genetsko identičen z njo.

KOMENTAR: Medvedi so z nami od nekdaj

14. 05. 2023 10.40

Del moje družine izhaja iz Notranjske. Včasih, zelo redko, smo šli tja na obisk, izlet. Spomnim se, da so nas nekoč številne očetove tete peljale nabirat divje maline. Preden smo začeli, so se malo zafrkavale iz mestnih otrok in nas v prijetno zvenečem notranjskem narečju opozorile, da lahko skozi gosto malinovo grmovje pogleda tudi kakšna kosmata šapa, ki pa naj jo raje kar pustimo pri miru. Sobivanja z medvedi so bili tam vsi navajeni in se niso preveč sekirali. Seveda je bilo to leta nazaj in zdaj je medvedov več, več pa je tudi ljudi, ki zasedajo območja, ki so nekoč pripadala samo gozdu, divjim malinam in medvedom.

Ali južnomorske slone v zgodnjo smrt vodi (pre)velik spolni nagon?

26. 03. 2023 19.01

Nove raziskave kažejo, da bi samce južnomorskih slonov lahko v prezgodnjo smrt vodila (pre)velika želja po parjenju. Cilj samcev je, da bi imeli čim večji harem samic. Harem samic pa lahko imajo le tako, da so najmočnejši in postanejo "šefi plaže". Preden se iz morja preselijo na obalo, kjer stražijo svoje samice, morajo dobiti dovolj maščob, zato se številni nespametno na lov podajajo v nevarne vode, kjer pa sami postanejo plen.

Euoplos dignitas: Nova in redka vrsta orjaškega pajka

22. 03. 2023 08.40

V Avstraliji so odkrili novo in "redko" vrsto orjaškega pajka. Veliki osemnožni pajek je tako velik, da so ga poimenovali "Euoplos dignitas", kar v latinščini pomeni dostojanstvo, ki odraža to impresivno velikost in naravo pajka.

Jih ubija spolni nagon? Zaradi želje po parjenju se odrekajo celo spanju

08. 02. 2023 13.11

V Avstraliji prebiva ogrožena vrsta mesojedih vrečarjev, imenovanih kuol. Na njihovo ogroženost pa bi lahko, glede na nove raziskave, vplival njihov spolni nagon. Samci namreč med iskanjem partneric prepotujejo velike razdalje, pri čemer se, kot kaže, odrekajo celo spanju. Prav to bi lahko bil razlog, da nato običajno umrejo že med oziroma po prvem parjenju. Samice medtem lahko živijo in se razmnožujejo do štiri leta.

Vračanje volka v Alpe: koga ogroža volk ter kdo ali kaj ogroža volka?

14. 01. 2023 10.18

V Triglavskem narodnem parku živi okoli 10 risov, stalno pet do 10 rjavih medvedov in okoli 20 volkov. Zadnje analize stanja populacije kažejo, da je volk postal stalni prebivalec naših Alp. Njegova populacija se hitro širi, v parku pa beležijo tudi strm porast škodnih primerov, ki jih povzročajo volkovi. Volk ni več le občasni gost, zato v TNP opozarjajo vse pristojne, da se intenzivno vključijo v soočanje z izzivi, ki jih prisotnost volka predstavlja za ljudi, ki tam živijo.

Uzrl 'sveti gral': globokomorski psi, ki v temi zažarijo

09. 11. 2022 17.17

Črne morske pse, ki se v temi svetijo, so prvič odkrili sredi 18. stoletja, novodobni znanstveniki pa so enega izmed njih prvič uzrli šele pred slabima dvema letoma. Kljub temu ne gre za edino vrsto morskih psov, ki v temi zažari. T. i. bioluminiscentne sposobnosti ima približno deset do sedaj odkritih vrst, črni morski psi pa veljajo za največje med njimi.

45 let panka državnih ljubimcev Pankrtov

23. 10. 2022 09.18

Čeprav drži, da so Pankrti že napolnili Stožice, ko so z Glenom Matlockom, basistom pankerjev Sex Pistols, obeležili 40-letnico, očitno množice, ki je tokrat poskrbela za razprodano dvorano Tivolija, ni prav nič motilo.

Bodo na seznamu najbolj ogroženih živali kmalu tudi nilski konji?

03. 08. 2022 17.38

Zaradi podnebne krize, krivolova in trgovanja s slonovino bi lahko na seznam najbolj ogroženih živalskih vrst kmalu dodali tudi velike povodne konje, ki jih poznamo tudi kot nilske konje. Trenutno so uvrščeni v drugo kategorijo, 10 afriških držav pa je podalo predlog, da bi jih uvrstili v prvo, po kateri bi bili bolj zaščiteni. Samci sicer lahko tehtajo skoraj dve toni, samice, ki spolno dozorijo šele pri devetih ali desetih letih, pa mladiče nosijo osem mesecev.

Sončna svetloba pri moških spodbuja delovanje 'hormona lakote'

12. 07. 2022 06.00

Zaradi poletnih sončnih žarkov nam je pogosto vroče, včasih se prepotimo, včasih nas tudi opeče, kot kaže, pa lahko žarki vplivajo celo na lakoto. Znanstveniki so namreč predstavili nove ugotovitve, ki nakazujejo na to, da lahko sončni žarki pri moških v maščobnih celicah v koži vzpodbudijo delovanje hormona, ki povečuje apetit.

Potep po Triglavskem narodnem parku: Prilagodimo svoje navade naravi

12. 06. 2022 18.14

V Triglavskem narodnem parku veljajo posebna naravovarstvena pravila, s katerimi si pristojne institucije prizadevajo zaščititi in ohraniti naravo na tem območju. Če poenostavimo, želijo, da ljudje s svojimi dejanji in drugimi vplivi ne bi pretirano posegli v alpski prostor, ki je še posebej občutljiv. Načini, kako smo ljudje lahko bolj prizanesljivi do narave, so med drugim, da prilagodimo svoje navade in zmanjšamo pritisk prometa v tem območju. Pred začetkom poletne sezone so partnerji projekta VrH Julijcev predstavili napotke za odgovorno obiskovanje narave Triglavskega narodnega parka.

Vse več volkov na naših tleh, tropi tudi v Triglavskem narodnem parku

04. 06. 2022 11.23

Število volkov v Triglavskem narodnem parku se vse od leta 2018 vztrajno povečuje. V zadnjih desetletjih so namreč na tem območju opažali le posamezne primerke, danes tu živijo štirje tropi: eden na Jelovici, drugi na Pokljuki, lani se je trop pojavil na območju Rateč in še zadnji v okolici Podkorena. Pokljuški trop je posnela nadzorna kamera, ki so jo postavili za opazovanje jelenjadi. Na posnetkih so potem nadzorniki TNP, pripoveduje Florijan Tišler, videli sedem volkov in bili v šoku. "Razvidno je njihovo obnašanje. Volkovi so si tako podobni, da jih je težko ločiti med seboj. Če jih primerjamo z risi, rise dobro ločujemo, ker ima vsak unikaten vzorec pik. Volkove pa je težko razlikovati," pojasnjuje Tišler.

Na avstralski šoli odkrili orjaškega molja

05. 05. 2021 16.55

Avstralija je poznana po svojih nenavadnih in včasih kar srhljivih živalih. Tokrat je tamkajšnjo državno šolo Mt. Cotton presenetil obisk orjaške žuželke. Velikanski molj je tako težak, da ima težave tudi pri letenju. Preden so ga izpustili nazaj v naravo, so na družbenem omrežju delili tudi fotografije tega nenavadnega obiskovalca.

Šef iz Estonije prišel na posebno misijo – postati očka

30. 04. 2021 13.17

V Živalskem vrtu Ljubljana so se te dni razveselili novega samca sibirskega tigra, ki je na posebni naravovarstveni misiji. Očarati bo poskušal sibirsko tigrico Vito, za katero v živalskem vrtu upajo, da bo kmalu, z Bosovo pomočjo, prvič postala mamica.

Medvedi že aktivni, previdno pri gibanju v naravi

27. 03. 2021 08.15

Po zimskem spanju so medvedi že aktivni in večina jih že hodi naokoli, zato je na mestu previdnost pri gibanju v naravi. Lani je bilo ob epidemiji covida-19 v naravi več ljudi, kar je bilo moteče tudi za medvede, leto je izstopalo tudi po obilni letini bukovega žira, pomembni hrani za medvede, pravi poznavalec teh živali Klemen Jerina.