sakralni

Protestniki poškodovali objekte v prestolnici: metali balone z barvo

09. 03. 2025 12.36

V večernih urah je v centru prestolnice potekal neprijavljen shod. Med shodom so policisti obravnavali sume uradno pregonljivih kaznivih dejanj, ko so do sedaj neznani storilci v pročelje dveh objektov vrgli balone z barvo in tako povzročili škodo na objektih. V enem primeru gre za sakralni objekt posebnega kulturnega pomena. Policija še ne ve, kdo stoji za protestom, je pa v večernih urah v Argentinskem parku potekal protest Kvir-feminističnega gibanja proti vojni pod sloganom: 'Žene* nore smo za vaše vojne nočne more.'

Kapelica za 120.000 evrov: 'Še Svetega Blaža bi prodali'

16. 01. 2024 06.00

Na sosednjem Hrvaškem duhove buri prodaja kapelice. Sakralni objekt, ki so ga v Dubrovniku uredili v 25 kvadratnih metrov velik turistični apartma, prodajajo za 120.000 evrov. "Še Svetega Blaža bi prodali," so ogorčeni domačini. Cerkev molči, saj ni njena nepremičnina. Pa to ni prvi primer na Hrvaškem, da več sto let stari sakralni objekt v zasebni lasti že zdavnaj ne služi več verskemu namenu.

Redarji in policisti ujeli roparja sredi Ljubljane

27. 12. 2023 08.20

Slovenska državljana sta v torek sredi Ljubljane napadla mimoidočo in jo prisilila, da jima je na bankomatu dvignila gotovino. Nato sta pobegnila, a so enega ujeli redarji, drugega pa policisti.

Rupnik dokončno izključen iz jezuitskega reda

24. 07. 2023 11.46

Sakralni umetnik, pater Marko Rupnik, ki ga obtožujejo psihičnih in spolnih zlorab redovnic, je dokončno izključen iz jezuitskega reda. Rupnik ostaja duhovnik.

Črna gora – kam naprej?

01. 04. 2023 13.35

Po razpadu socialistične Jugoslavije je prišlo do oblikovanja Zvezne republike Jugoslavije, ki sta jo tvorili Srbija in Črna gora. Neenak in mačehovski odnos v tej zvezi je bil precej očiten, kot tudi servilen in podrejen odnos oblasti v Podgorici v odnosu do Miloševićeve klike v Beogradu. Z vojno leta 1999 in bombardiranjem Nata se je začelo postopoma oblikovati novo zavezništvo med vodjo opozicije in poznejšim premierjem Srbije, Zoranom Đinđićem, ter črnogorsko politiko. Padec Miloševića je odprl prostor za redefinicijo odnosa med Srbijo in Črno goro, posledično pa je prišlo do nastanka Državne skupnosti Srbije in Črne gore, ki je razpadla z odcepitvijo Črne gore leta 2006. Vse od takrat v Črni gori tlijo protislovja, ki so v zadnjih letih postala izjemno eksplozivna.

Pater Rupnik obtožen zlorab redovnic, a kazenskega pregona ne bo

05. 12. 2022 20.48

V Vatikanu odmeva nova cerkvena afera, v katero je vpleten znani slovenski jezuitski duhovnik, pater Marko Ivan Rupnik. Proti njemu so bile lani vložene obtožbe o domnevnih psihičnih in spolnih zlorabah redovnic iz skupnosti Loyola iz Ljubljane. Primer je sicer zastaral, zato ne bo kazenskega pregona, mu je pa Vatikan prepovedal nekatere dejavnosti – med drugim ima prepoved opravljanja spovedi, duhovnega vodenja in spremljanja duhovnih vaj.

Kandidati o 'versko slepi državi' in prepletanju religije s politiko

20. 10. 2022 08.21

Vera je od nekdaj krojila ustroj države. Vpliva tako na načela prebivalstva kot tudi na zakone. Po poganstvu je prišlo krščanstvo, danes pa v Sloveniji deluje več deset registriranih cerkva in drugih verskih skupnosti. Poudarek na beli krščanski Evropi se je sicer znova zbudil v času begunskega vala leta 2015, jabolko spora pa je pri nas že pred tem predstavljala tudi izgradnja prve džamije v Sloveniji. Religija in vera sta tako kljub načelom ločenosti države in verskih skupnosti, svobodnega delovanja le-teh in načelu enakopravnosti verskih skupnosti še kako vpeta v politično dogajanje v Sloveniji. Kakšen pogled pa ima na odnos med državo in religijo sedmerica predsedniških kandidatov?

Nika Zorjan v cerkvi posnela videospot, škofija nato podobne podvige prepovedala

02. 06. 2022 17.28

Slovenska pevka je v stolni cerkvi sv. Nikolaja v Murski Soboti posnela videospot, ki zaradi vsebine nikakor ne sodi v cerkveno okolje in krši svetost prostora ter sakralni namen cerkve, so zapisali na spletni strani Slovenske škofovske konference. Soboški škof je zato prepovedal vsa snemanja v vseh cerkvah in kapelah škofije.

Trije izjemni slovenski glasbeniki prejeli državna odlikovanja

21. 02. 2022 14.30

Mezzosopranistka Bernarda Fink Inzko, baritonist Marko Fink in zborovodja Jože Trošta so glasbeniki, ki so izkazali svoje talente in predanost glasbi tako domačemu kot tujemu občinstvu. Predsednik republike Borut Pahor jim je za njihova prizadevanja vročil državna odlikovanja na posebni slovesnosti v predsedniški palači.

Obnova Notre-Dame razburja konservativne poznavalce

30. 11. 2021 08.20

Načrt za prenovo pariške katedrale Notre-Dame, ki je bila poškodovana v požaru leta 2019, vključuje tudi nekaj zamenjav gotskih elementov s sodobnejšimi, mehkejšimi in svetlejšimi, kar je pri nekaterih naletelo na neodobravanje. Toda odgovorni odgovarjajo, da ne gre za radikalno preobrazbo. Javnosti bodo načrt razkrili 9. decembra.

Iz pepela in prepirov zrasel razcvet

11. 09. 2021 13.00

Dvajset let po zloščenem jutru zgodnje jeseni 2001, ko sta se iz modrine neba izluščili letali in treščili v newyorška dvojčka, je mesto skoraj povsem preraslo brazgotino. Obnova je bila dolga, draga in včasih skoraj dramatična, toda sprožila je renesanso nekoč močno utrujene metropole ZDA.

Cerkveni zvonik v Kranju ponuja veličasten pogled na mesto, hribe in okolico

06. 09. 2021 15.26

Zvonik cerkve sv. Kancijana v Kranju je po novem odprt za javnost. Obiskovalcem, ki se povzpnejo po 163 stopnicah, ponuja izjemno lep pogled na staro mestno jedro, okolico in Alpe. Prenova je trajala dobre pol leta, zanjo pa so odšteli 300.000 evrov. Med deli so našli tudi dve izjemno zanimivi stvari – sto let staro pivsko steklenico in dnevni časopis iz leta 1930. Ne gre samo za razgled, vzpon na zvonik je tudi doživetje, poudarja župnik.

Mufti Grabus konec junija zaključuje svoj mandat

29. 03. 2021 15.54

V nedeljo, ko je v Muslimanskem kulturnem centru v Ljubljani zasedal Zbor Islamske skupnosti v Republiki Sloveniji, je mufti Nedžad Grabus navzoče presenetil z izjavo, da bo s 30. junijem zaključil mandat predsednika Mešihata in muftija Islamske skupnosti v Sloveniji. Kot pravi, je po 15 letih prišel čas za slovo.

Na Gimnaziji Franceta Prešerna v Kranju po neurju že poteka sanacija strehe

06. 02. 2020 07.41

Slovenijo je zajel orkanski veter, ki je za seboj pustil razdejanja. Polne roke dela so imeli na območju Kranja. Kot je dejal kranjski župan, je v mestu vladalo obsedno stanje, veter je po njegovih besedah povzročil visoko materialno škodo. Zaradi odkrite strehe je odpadel pouk na Gimnaziji Franceta Prešerna Kranj.

Arhitekti razkrili, kakšen je muslimanski kulturni center, ki odpira vrata

02. 02. 2020 21.01

Muslimanski kulturni center Ljubljana bo v prihodnjih dneh odprl svoja vrata vernikom. Pri snovanju džamije so se arhitekti naslonili na tradicionalne prvine islamske arhitekture in iskali povezave s sodobno arhitekturo.

Občina znana po razvitem kmetijstvu

05. 09. 2018 16.51

Predstavili vam bomo občino Škocjan. Kraji so znani po razvitem kmetijstvu, mlinarstvu, ki je danes usmerjeno v turizem, in pa podjetju Bramac, proizvajalcu strešnih kritin, ki ga verjetno dobro poznate vsaj tisti, ki ste gradili hiše. Slovencem najbolj znan kraj v občini pa je Dobruška vas, kjer je romsko naselje. 

Mufti Grabus: Ni razlik med ljudmi, razen v tem, ali so dobri ali slabi

16. 05. 2018 06.25

Že 12 let muslimane v Sloveniji predstavlja in vodi mufti Nedžad Grabus, ki si je za svoj karierni in osebni cilj zastavil, da dokonča džamijo v Ljubljani. Ob začetku postnega meseca ramazana smo se z njim pogovarjali o tem projektu, o težavah, s katerimi se soočajo muslimani v Sloveniji, pa tudi o o izzivih Evrope zaradi množičnih migracij.

Molitev v ljubljanski džamiji v tem letu verjetno še ne bo

07. 01. 2017 15.36

Gradnjo Islamskega versko-kulturnega centra, katerega prva faza se je z zadnjimi grobimi betonskimi deli končala nekaj dni pred novim letom, bodo nadaljevali spomladi. "Trudimo se končati celoten projekt v razumnem roku," so povedali v Islamski skupnosti v Sloveniji. Center bo po njihovih napovedih predvidoma dokončan do konca leta.

Cerar: Ne le, da sovražnosti ne širimo, nanjo moramo tudi opozarjati

16. 11. 2016 10.15

Leta 1996 je Generalna skupščina Združenih narodov današnji dan razglasila za mednarodni dan strpnosti, ki ga z različnimi dogodki obeležujemo tudi v Sloveniji. Premier Cerar je med drugim javnost pozval, da pred nestrpnimi dejanji in sovražnimi objavami na spletu premisli o posledicah svojih dejanj.

Hrvaški minister: Ljudi ne ogrožajo davki, ampak nizke plače

26. 11. 2013 10.41

V nasprotju s Slovenci so Hrvati nad svojim finančnim ministrom navdušeni. Prepričal jih je z ukrepi, kot so davčne blagajne, zdaj pa napoveduje uvedbo nepremičninskega davka, ki ga bo morala plačevati tudi Cerkev. Leto 2014 bo zelo težko, še napoveduje.

Katoliška cerkev bo morala zaradi davka na nepremičnine milijone pobirati pri vernikih

08. 11. 2013 16.37

Po predlogu zakona o davku na nepremičnine ne bodo obdavčeni sakralni objekti, ki so namenjeni bogoslužju, vsi drugi pastoralni prostori pa bodo. Če bo davek sprejet, bo moral RKC kar preko vernikov vsako leto zagotoviti sredstva v skupni višini več milijonov evrov, so sporočili iz SŠK.

Neobdavčenih ostaja dobrih 5500 sakralnih objektov

18. 10. 2013 16.33

Davka na nepremičnine vam ne bo treba plačevati, če ste lastnik sakralnih objektov, ki so namenjeni bogoslužju. Po Gursovih evidencah pod to klasifikacijo spadajo cerkve in molilnice, ki jih je 3477, in verska znamenja, ki jih je 2026. Njihovo vrednost pa ocenjujejo na dobrih 260 milijonov evrov.

Nepremičninski davek: nižja obdavčitev za prejemnike socialne pomoči

17. 10. 2013 07.23

Vlada je v predlog zakona o davku na nepremičnine vnesla nekatere izjeme, med njimi nižjo obdavčitev za prejemnike socialne pomoči in možnost davčnega kredita. Sakralni objekti, namenjeni bogoslužju, bodo oproščeni davka. Za stanovanjske nepremičnine bo za leto 2014 davčna osnova 85 odstotkov vrednosti nepremičnine.

'Uvajamo nekaj, česar ne poznajo nikjer v Evropi'

30. 09. 2013 13.59

V Katoliški cerkvi napovedujejo ustavno presojo novele, če bodo sakralni objekti obdavčeni. V skupni izjavi katoliške in islamske skupnosti so poudarili, da obdavčitve prostorov za opravljanje verske dejavnosti ne poznajo nikjer v Evropi.

Cerkve ne bodo obdavčene, kmetje napovedujejo protest

04. 09. 2013 12.18

Cerkev naj ne bi plačevala davkov za sakralne objekte, manj naj bi obdavčili energetske nepremičnine, kmetijska in gozdna zemljišča, prazna stanovanja in nezazidana stavbna zemljišča. Višji bo katastrski dohodek. Kmetje napovedujejo protest.

Bi davek na nepremičnine ogrozil delovanje verskih skupnosti?

02. 07. 2013 15.19

Davka na nepremičnine bi lahko bili oproščeni kulturni spomeniki, nepremičnine s statusom javne kulturne infrastrukture in sakralni objekti. Ministrstvo za kulturo namreč meni, da bi ta davek lahko celo ogrozil delovanje verskih skupnosti.

Predvidoma bodo obdavčili tudi cerkve in kapelice

17. 06. 2013 14.39

Po novem bodo predvidoma obdavčeni tudi cerkve, kapele, mošeje, sinagoge, molilnice, verska znamenja, kapelice, učilnice za pastoralno dejavnost in domovi za duhovne vaje.

Pravoslavni kristjani obeležili praznik Marijinega vnebovzetja

28. 08. 2011 08.01

Pravoslavni verniki so obeležili praznik Marijinega vnebovzetja. Praznik, ki je posvečen Mariji, je zelo priljubljen, nanj pa se pripravljajo s 14-dnevnim postom.

Za džamijo si prizadevajo že od leta 1969

30. 06. 2011 13.33

Objavljen je arhitekturni natečaj za džamijo, temeljni kamen pa bodo postavili predvidoma prihodnje leto. V islamski skupnosti želijo, da bi bila sprejemljiva ne le za muslimane, ampak tudi za lokalno okolje.

Bi stanovali v cerkvi?

27. 03. 2010 11.48

Ker domišljija in iznajdljivost ljudi ne poznata meja, smo videli že letala, avtobuse, tovornjake, skednje in tovorne zabojnike, ki so postali luksuzni domovi. Obstajajo pa ljudje, ki so šli še korak dlje in se naselili kar v cerkev!