saharski pesek

30 % popusta za Mediteran v septembru in oktobru

10. 07. 2024 00.15

Podaljšajte počitniško vzdušje v jesen: rezervirajte oddih na Mediteranu za september in oktober ZDAJ in si zagotovite kar 30 % popusta na zgodnje prijave!

Vročinski val se končuje, puščavski prah bo razpihal severovzhodni veter

21. 06. 2024 18.22

Visoke temperature, sopara in puščavski prah se počasi poslavljajo. Že jutri naj bi se ohladilo za okoli pet stopinj Celzija. Tudi puščavski prah bo jutri razpihal severovzhodni veter. Že v naslednjih nekaj dneh naj bi se ohladilo, hladnejše temperature pa naj bi vztrajale tudi v naslednjem tednu.

V Grčiji zaradi vročine zaprte šole, Romunija zaradi suše omejila porabo vode

12. 06. 2024 19.43

Grčijo duši prvi letošnji vročinski val. Termometri kažejo 40 in več stopinj Celzija, marsikje – tudi v prestolnici Atene – so odpovedali pouk, šole pa bodo zaprte tudi jutri. Med poldnevom in 17. uro si turisti ne morejo ogledati niti Akropole, najbolj obiskane turistične znamenitosti v državi. Oblasti obenem opozarjajo tudi na veliko požarno ogroženost v regiji Atika, ki obdaja Atene. Ognjeni zublji medtem že divjajo na vzhodu Cipra. Vročinski val je zajel tudi Turčijo, najbolj na udaru so zahodni kraji. Romunijo pa pesti huda suša, zato so ponekod že omejili porabo vode.

Teorije zarote, ki se širijo hitreje kot puščavski prah

06. 04. 2024 07.11

Ob pojavu puščavskega peska oz. prahu v zraku je v zraku tudi vse več teorij zarote, ki se širijo na družbenih omrežjih. V objavah pa: kup trditev, ki so daleč od resnice. Med njimi je bila tudi ta, da je Kemijski inštitut analiziral prah, v katerem naj bi našli kovine, ki jih v Sahari sploh ni. Šli smo po sledeh zapisov in ugotovili, da je večina objav neresničnih. Znanstveniki so enotni: prašnim delcem se je treba izogibati, vendar pa ni razloga, da bi verjeli, da gre tu za nadnaraven pojav.

Prihaja toplotni val: temperature do 30 stopinj Celzija

03. 04. 2024 14.46

Po dveh nekoliko hladnejših dnevih se bo nad Evropo začela širiti nova pošiljka afriškega zraka, ki bi nam lahko prinesla rekordno visoke temperature za prvo polovico aprila. Vrhunec toplega vala bo pri nas predvidoma med nedeljo in torkom, ko bi se lahko po nižinah osrednje in vzhodne Slovenije krajevno ogrelo na okoli 30 stopinj Celzija, na nadmorski višini 1500 metrov pa se bodo temperature približale 20 stopinjam Celzija, kar za približno 15 stopinj presega dolgoletno povprečje za ta del leta. Zaradi jugozahodnega vetra in vpliva razmeroma hladnega morja bo na zahodu države dobrih 5 stopinj manj.

Hladna fronta prešla državo, v Zgornji Savinjski dolini veter podiral drevesa

01. 04. 2024 08.28

Že popoldne so večji del Slovenije zajele padavine, do večera pa so dosegle tudi vzhod države. Po prehodu hladne fronte je bilo zaradi močnega vetra za severovzhod Slovenije izdano oranžno opozorilo. V občini Solčava je veter podrl več dreves, več ur je bila zaprta cesta med Ljubnim ob Savinji in Lučami.

Grčijo zajel vročinski val, izmerili nad 30 stopinj Celzija

01. 04. 2024 13.44

Vročinski val, ki je s saharskim peskom zajel Grčijo, je v največji grški mesti Atene in Solun prinesel temperature blizu 30 stopinj Celzija, na otoku blizu prestolnice so namerili 31 stopinj. Vremenske razmere prebivalcem povzročajo dihalne težave, astmatike zato pozivajo, naj ne zapustijo svojih domov.

Kam za 1. maj in poletje ? V prekrasno ŠPANIJO!

18. 03. 2024 00.15

Naj si bo raziskovanje čudovitih mest in prekrasne pokrajine ali uživanje na plaži - Španija je popolna destinacija za nepozabne počitnice v vseh letnih časih in prva izbira letošnje pomladi in poletja!

Na ta Kanarski otok lahko to zimo poletite tudi iz Zagreba!

07. 09. 2023 12.27

Vas to zimo mikajo Kanarski otoki? Potem nikar ne odlašajte z rezervacijo in izkoristite izjemne 'first minute' popuste! Psst, še posebej vabljiv je letos otok Lanzarote, na katerega lahko celo zimo poletite tudi iz Zagreba!

Teden v znamenju pedal, smrtonosne podmornice in grimas prisrčnega princa

24. 06. 2023 15.28

Teden je minil v znamenju pisanih zastavic in transparentov. Slovenija je za kolesarje najprej navijala na Dirki po Sloveniji, v četrtek pa na državnem prvenstvu v kronometru. Hladili smo se v prvem letošnjem vročinskem valu in z avtomobilov spirali saharski pesek. V globinah Atlantika je potekala iskalna akcija za podmornico, katere dele so naposled našli med razbitinami Titanika.

Vremenski zasuk: prihaja hladna fronta, možnost sneženja in pozebe

28. 03. 2022 07.23

V tem tednu nas čaka pravi vremenski zasuk. Iznad polarnih predelov se bo namreč sredi tedna proti jugu celine spustila obsežna zaloga hladnega zraka, ki nam bo po daljšem obdobju suhega vremena prinesla dobrodošle padavine, žal pa tudi nevarnost sneženja in pozebe. Prve kaplje dežja lahko pričakujemo v sredo, ko bo rahlo deževalo predvsem na zahodu in jugu Slovenije, v četrtek, ko nas bo dosegla hladna fronta, pa se bodo padavine okrepile in razširile tudi drugam. Še pred tem bo vreme v prvi polovici tedna krojil topel jugozahodni veter, s katerim se bo k nam že drugič v tem mesecu razširila večja količina puščavskega peska.

Nebo nad Slovenijo v pastelnih barvah: kriv je saharski pesek

16. 03. 2022 10.12

Ste sinoči na nebu opazili nenavadne barve? Slovenska agencija za okolje (Arso) je opozorila, da je precejšen del Evrope pod oblakom puščavskega prahu, ki so ga prinesli južni vetrovi z območja Sahare.

Evropo prekrila močna 'calima', pastelne barve tudi na našem nebu

15. 03. 2022 17.09

Velik del Španije je prekrila debela plast saharskega peska, ulice, avtomobili in strehe so bili obarvani oranžno, rumeno in rdeče. Po navedbah španskih medijev toliko peska v zraku niso zaznali že več desetletij. Najhuje je bilo na jugu in v osrednji Španiji, kjer je bila vidljivost precej omejena. O saharskem pesku poročajo tudi iz nekaterih delov Francije, Nemčije in Švice, oblačnost pa se je v pastelne barve obarvala tudi pri nas.

Afriški zrak nam prinaša že tretji letošnji vročinski val

25. 07. 2021 07.00

Če vam je bilo v preteklih dneh vroče, vam bo v prihodnjih dneh še bolj. V večjem delu Slovenije se namreč tudi uradno začenja že tretji letošnji vročinski val, ki bo dolgotrajnejši, kot je kazalo sprva. Tako je pred nami najmanj sedem dni s temperaturami, ki bodo po nižinah krepko presegale 30 stopinj Celzija, na vzhodu se bo lokalno lahko ogrelo tudi nad 35 stopinj Celzija. Skupaj z vročim afriškim zrakom se k nam že petič v letošnjem poletju širi večja količina saharskega peska, ki ga bodo občasne krajevne plohe in nevihte v prihodnjih dneh spirale iz ozračja, kar bo na predmetih puščalo neprijetno rjavkasto sled. Zaradi velike pregretosti ozračja in bližine fronte se bodo v prihodnjih dneh lahko razvila tudi krajevna neurja.

Iz Ljubljane do Straduna v dobri uri: V Dubrovnik se vrača življenje

25. 06. 2021 13.47

Domačini mu pravijo "mesto in pol", poleg številnih drugih častitljivih imen pa se ponaša tudi s nazivom "Biser Jadrana". Dubrovnik, mesto, katerega obzidano osrčje je pravzaprav živi spomenik, se je v letu 2019 dušil na vrhuncu turističnega buma, samo dve leti za tem pa je najpomembnejša gospodarska panoga v mestu praktično propadla. Mesto se v gospodarskem smislu z izboljšanjem epidemioloških razmer znova postavlja na noge, vendar ni veliko takih, ki si želijo ponovitve predkoronskega turističnega prenasičenja.

Občutno se bo ogrelo, a povsem brez padavin še ne bo šlo

28. 04. 2021 07.00

Po nekaj dneh hladnega vzhodnika bodo prihodnji dnevi v znamenju občutno toplejšega jugozahodnega vetra, a vreme bo kljub temu ostalo spremenljivo. Tako tudi v nadaljevanju tedna ne bo dneva, ko ne bi vsaj kje po Sloveniji deževalo, pojavljale se bodo predvsem krajevne plohe, ob koncu tedna se bodo razvile tudi posamezne nevihte. Dobra novica je, da nas vsaj zeblo ne bo. V najtoplejših krajih ob vzhodni meji, kjer bo dežja najmanj, bodo popoldanske temperature v soboto in nedeljo okoli 25 stopinj Celzija.

Del Evrope obarvan oranžno

07. 02. 2021 09.26

Del Evrope je "zasul" saharski pesek in jo obarval oranžno. O tem zanimivem pojavu poročajo z juga Španije, iz Francije, Andore, Švice, Nemčije. Dosegel naj bi tudi Beneluks, Češko, Madžarsko ...

Večji del Evrope zajel oblak saharskega prahu

27. 03. 2020 15.37

Večino Evrope je zajel oblak saharskega prahu. Zaradi tega so na vseh merilnih mestih po Sloveniji izmerili zelo visoke ravni delcev PM 10, poroča Agencija RS za okolje.

Onesnaženost zaradi saharskega prahu: 'Tako visokih vrednosti ne pomnimo'

28. 03. 2020 13.18

Zaradi puščavskega peska tudi danes po vsej Sloveniji pričakujejo zelo visoko onesnaženost zraka z delci PM 10. "Tako visokih vrednosti pri nas nismo vajeni," je dejala direktorica urada za stanje okolja pri agenciji za okolje Janja Turšič, ki takšnih izmerjenih vrednosti pravzaprav ne pomni. V nedeljo se bo onesnaženost s puščavskim prahom postopno zmanjševala.

Puščavski pesek tudi nad Slovenijo

12. 04. 2018 06.42

Letošnji april je pravo nasprotje hladnemu in sneženemu marcu. Zaznamujejo ga nadpovprečno visoke temperature, ki se v tem mesecu niti en dan še niso spustile pod dolgoletno povprečje in kot kaže, se to ne bo zgodilo niti v prihodnjih dneh. Narava se je začela prebujati in v zraku je vse več cvetnega prahu, ki ga bodo padavine vsaj prehodno sprale z ozračja.

Za 10 stopinj Celzija topleje od dolgoletnega povprečja za ta čas. Južni vetrovi bi lahko prinesli tudi saharski prah

08. 01. 2018 12.13

Zadnje dni je bilo v naših krajih pretoplo za mesec januar. Temperature so bile v povprečju za okrog10 stopinj Celzija višje od dolgoletnega januarskega povprečja. Visoke temperature so k nam "prinesli" južni vetrovi, ki pa s seboj nosijo tudi prah iz Sahare.

Lenarčičeve meritve pokazale: črni ogljik in puščavski prah vplivata tudi na zaloge vode

14. 07. 2017 14.57

Letalec Matevž Lenarčič je zaključil misijo, na kateri so med drugim merili tudi koncentracije puščavskega prahu, ki prihaja iz severne Afrike, skupaj s črnim ogljikom pa vpliva na hitrejše taljenje ledenikov v Alpah. To posledično vpliva tudi na zaloge vode v Alpah.

FOTO: Lani obkrožil svet, zdaj preletava Evropo. Lenarčič zbira dokaze o katastrofalnih učinkih črnega ogljika

24. 03. 2017 11.13

Evropski ledeniki so vir pitne vode in tudi energije. A so hudo ogroženi. Na ledu se nalaga črni ogljik in ledeniki se zato topijo hitreje. Kakšen je dejanski vpliv črnega ogljika, v novem projektu zanima tudi Matevža Lenarčiča. Nekaj po 10. uri je s portoroškega letališča poletel na prvo etapo nove znanstveno-raziskovalne naloge.

Ljubljančane presenetil saharski pesek

12. 04. 2002 00.00

Nekateri prebivalci Ljubljane so nad slovensko prestolnico opazili nenavadno "rumeno meglico", ki pa se je izkazala za povsem normalen pojav, saj gre za saharski pesek, ki se pojavi večkrat na leto, kadar višinski zračni tokovi prihajajo iz južnih smeri.