sadno drevje

Evropo bo preplavil polarni zrak: kako mrzlo bo?
02. 04. 2025 15.51Konec tedna bo mrzlo, napovedujejo na Agenciji za okolje (Arso). V nedeljo nas bo namreč dosegel polarni zrak iznad Skandinavije in Baltika. Obstaja nevarnost pozebe, saj je letos sadno drevje ponekod zacvetelo tudi do dva tedna prehitro.

Pozeba prizadela Primorsko: 'Škoda je od 10- do 100-odstotna'
20. 03. 2025 15.53Nizke nočne in jutranje temperature ta teden so prizadele sadjarje celotne Primorske. Prizadete so zgodnje cvetoče sadne vrste, kot so marelica, breskev, nektarinae in kaki, na nekaterih legah tudi zgodnje sorte hrušk. Škoda je od 10- do 100-odstotna, je pojasnil Vasja Juretič iz KGZ Nova Gorica. Prizadeto je tudi cvetoče drevje v Posavju.

Ob nizkih jutranjih temperaturah te dni v nevarnosti cvetoče drevje
19. 03. 2025 08.43Zbudili smo se v mrzlo jutro s temperaturami pod lediščem. Nizke temperature lahko prizadenejo sadno drevje, ki marsikje, predvsem pa na Primorskem, že cveti. Po doslej objavljenih podatkih Agencije RS za okolje (Arso) je bilo davi ob 7. uri v Biljah pri Novi Gorici –3,3 stopinje Celzija, v Murski Soboti pa –6,7 stopinje.

Prihaja najhladnejše jutro tega tedna, kmete skrbi pozeba
18. 03. 2025 16.21Sredino jutro bo po napovedih Agencije za okolje najhladnejše v tem tednu. Nizkih temperatur pa se najmanj veselijo sadjarji na Primorskem, kjer nekatero sadno drevje že cveti. Možne poškodbe bodo sicer odvisne od več dejavnikov: regije, mikrolokacije, lege, vrste rastline in faze razvoja.

Kako nad rastlinsko bolezen hrušev ožig, ki lahko uniči celotne nasade?
10. 07. 2024 19.48Visoke temperature delajo preglavice tudi rastlinam. Po šestih letih se je namreč zaradi ugodnih vremenskih pogojev spet razširil hrušev ožig, nevarna rastlinska bolezen, ki prizadene številne sadne in okrasne rastline, ni pa nevarna za ljudi in živali. Povzroča sušenje vej in v kasnejših fazah celih rastlin, ker pa je bakterijska, obstaja velika možnost, da se razširi tudi na druge rastline. Kako lahko ukrepate v primeru, da ste svoje sadno drevje našli v tem opisu?

Pevka Natasha Bedingfield je spregovorila o davku, ki ga terja slava
09. 06. 2024 08.00Pevka Natasha Bedingfield se je v novem intervjuju spomnila preteklosti, ko je pred leti zaslovela skupaj z bratom Danielom Bedingfieldom. Zvezdnica je dejala, da se je na vrhuncu slave borila z zlobnimi paparaci, ki so bili zelo nesramni do njenega brata. Pred meseci pa je o spopadanju z medijsko pozornostjo spregovoril tudi Daniel, ki se je za več let umaknil iz sojev žarometov in svoj čas preživel na kmetiji.

Hladno petkovo jutro: pozeba na Notranjskem in Krasu
19. 04. 2024 10.38Po pričakovanjih se je prejšnjo noč temperatura ponekod spustila pod ledišče. Eno izmed nižjih temperatur so izmerili v Babnem Polju, in sicer –6,3 stopinje Celzija. Po prvih zbranih informacijah s terena so škodo zaradi jutranje pozebe v zadnjih dneh utrpeli kmetje na Notranjskem in ponekod na Krasu, med prizadetimi kmetijskimi rastlinami pa so sadno drevje, orehi in trta.

Jutro pod ničlo, a kmalu bo znova 'zadišalo po poletju'
25. 03. 2024 11.38Ponoči je zima še enkrat zamahnila z repom, zbudili smo se namreč v precej mrzlo jutro, marsikje so bile temperature pod ničlo. Vendar pa naš hišni prognostik Rok Nosan poudarja, da so tako nizke temperature trajale le kratek čas, zato večjih posledic in hude pozebe ne bo. So pa lahko po besedah agrometeorologinje Andreje Sušnik nekaj poškodb utrpeli brsti in cvetovi. Konec tedna bo medtem znova "zadišalo po poletju". Za velikonočne praznike bi lahko namreč s postopnim vračanjem toplejšega vremena prvič letos izmerili 25 stopinj Celzija.

Temperature zbujajo skrb: zvončki prehitevali za mesec, sadno drevje se že odpira
27. 02. 2024 10.03V Sloveniji v nasprotju z nekaterimi sredozemskimi območji in deli severne Evrope trenutno ni večjih težav s sušo. Padavin je bilo januarja celo več od povprečja, vendar pa skrb zbujajo nadpovprečno visoke temperature. Trenutno razmeroma ugodna vodna bilanca zato še ne zagotavlja optimalnih razmer za razvoj rastlin spomladi in poleti.

Zdravo in rodovitno sadno drevje
05. 02. 2024 00.15Zimski čas je idealno obdobje za obrezovanje sadnega drevja in ponuja več prednosti. Obrezovanje je lažje, ker na drevju ni sadja in listja pa tudi tveganje za razvoj škodljivcev in bolezni je manjše.

Pozebe, poplave, neurja, toča in plazovi – nova realnost za kmete, a zavarovana le četrtina zemljišč
09. 10. 2023 06.00Pozeba, poplave, neurja, toča in plazovi. Vse to je letos klestilo po kmetijskih pridelkih, ponekod je popolnoma uničen. Skupna škoda samo avgustovskih poplav je okoli 145 milijonov evrov. A zavarovana je le dobra četrtina kmetijskih površin. Država od julija letos kmetom krije 60 odstotkov zavarovalne premije, a hkrati vse višje državno sofinanciranje premij blaži vse višje zavarovalne premije. Si kmetje lahko privoščijo zavarovanja? Ali je boljše vprašanje, si lahko privoščijo izgubo celotnega pridelka? "Določeno zavarovanje moramo imeti, ker kot je pokazalo letošnje leto, lahko čez noč izgubiš to, kar so ustvarjale tudi tri generacije," pravi kmet iz Starš Milan Selinšek.

'Nikoli si nisem predstavljal, da se nam vsem lahko pripeti kaj tako hudega'
24. 09. 2023 07.00Nedeljsko jutro. Ob kavi sem pregledovala posnetke poplavnih območij, ki sva jih v preteklem tednu z našo Nežo obiskali, ko je zazvonil telefon. Neznana številka. Oglasim se: "Oprostite, Anita, ker vas kličem. Toda mojega brata ni več ..."

Blizu Krškega padla 12-centimetrska toča rekorderka
14. 07. 2023 10.39V Gorenji Lepi vasi blizu Krškega je padla 12-centimetrska toča, kar naj bi potrdil tudi Evropski laboratorij za hude nevihte. S tem je bil izenačen rekord najdebelejše toče iz Črnomlja leta 2018. Sicer pa je četrtkova toča, ki je klestila po Dolenjskem in v Posavju, največ škode povzročila v Krškem in na Mirni.

Spoznajte kandidate nove sezone hrvaškega šova Ljubezen na vasi
10. 07. 2023 12.56Na POP TV prihaja nova sezona hrvaškega šova Ljubezen na vasi, v katerem se bo predstavilo 11 novih kandidatov, ki bodo vzdolž Hrvaške iskali ljubezen svojega življenja. Kdo so? Na hitro jih spoznajte zdaj, sicer pa se lahko njihovemu ljubezenskemu potovanju pridružite vsak delovnik ob 21.10.

Tla še polzijo, dež bo čez vikend ponehal
19. 05. 2023 08.00Zaradi močnega deževja in posledično razmočenega terena se je tudi v petek sprožilo več zemeljskih plazov. Po do sedaj zbranih podatkih centra za obveščanje uprave za zaščito in reševanje so zabeležili 37 plazov. Gasilci so odpravljali tudi posledice poplav. Medtem je ogrožena območja obiskal tudi premier Robert Golob.

Zaradi slabega vremena bomo ostali tudi brez prvih vipavskih češenj
16. 05. 2023 17.13Nizke temperature ter mokro in vetrovno vreme so odnesli prve letošnje češnje, je povedal eden največjih pridelovalcev češenj v Vipavski dolini Bogdan Slokar. Prav prenizke temperature letošnjo pomlad so zorenje češenj pomaknile za vsaj dva tedna, zaradi dežja pa so zgodnji plodovi tudi razpokani.

'Čebele je treba krmiti, drugače bodo zaradi lakote umrle'
10. 05. 2023 10.34Začetek letošnje čebelarske sezone je zelo slab. Če se bodo razmere nadaljevale, se nam tudi letos obeta katastrofalna pašna sezona, opozarja Čebelarska zveza Slovenije. Čebelarje pozivajo, naj preverijo zaloge hrane v panjih, saj je treba ob takem vremenu čebele nujno krmiti.

Napovedane nizke temperature in nevarnost pozebe
27. 03. 2023 16.19Vremenoslovci za torek zjutraj za večji del države napovedujejo negativne temperature. In ker je nadpovprečno toplo zgodnje pomladansko vreme v marcu pospešilo fenološki razvoj rastlin, negativne temperature predstavljajo nevarnost pozebe tako cvetnih brstov in cvetov kot tudi zgodnjih zelenjadnic, opozarjajo pri Agenciji RS za okolje (Arso).

Slovo nadpovprečno toplega vremena: bo spet udarila pozeba?
25. 03. 2023 08.55S kar dvema vremenskima frontama se bomo ta konec tedna poslovili od nadpovprečno toplega vremena. Po njunem prehodu bo nad naše kraje nekaj dni dotekal zelo hladen in suh zrak iznad polarnih predelov, kar bo lahko ob razjasnitvi v prvi polovici prihodnjega tedna usodno za prehitro prebujajočo naravo. V zatišnih legah se bodo lahko temperature spustile tudi do –5 stopinj Celzija.

Kakšno vreme nam prinaša koledarska pomlad?
20. 03. 2023 08.25Z enakonočjem se bomo tudi uradno poslovili od zime, začenja se namreč koledarska pomlad. Pomladne temperature nas ob popoldnevih sicer spremljajo že kar nekaj časa in nič drugače ne bo v tem tednu. Najtoplejši zrak se bo nad nami zadrževal sredi tedna, ko bodo temperature marsikje presegle 20 stopinj Celzija. A kot je za pomlad značilno, se lahko zračne mase hitro zamenjajo, tako lahko tudi zima še zamahne z repom. Kako kaže letos?

Škoda po hudem neurju: poškodovane vrtnine, poljščine in sadno drevje
20. 08. 2022 19.20Prebivalci Črnomlja odpravljajo škodo po petkovem hudem neurju. Za oreh velika toča je poškodovala predvsem zelenjavne vrtove in njive, uničeno je sadno drevje. Na festivalu Črnfest so morali zaradi neurja odpovedati koncert skupine Dan D, saj je toča podrla streho odra, zalilo je tudi nekaj kleti.

Sanirani Vogršček spet prazen, od njega odvisni nasadi propadajo
06. 07. 2022 15.40V Vipavski dolini zaključujejo letošnjo žetev. Če so kmetje zadovoljni s povečanimi količinami požetega ječmena, je s pšenico nekoliko drugače. Zaradi nestimulativnih odkupnih cen so posejali manj ozimne pšenice. Suša medtem na kmetijskih površinah že pušča hude posledice, akumulacija Vogršček pa je prazna in ne omogoča namakanja.

V Rogatcu toča, velika kot jajce, poškodovala okoli sto avtomobilov
26. 05. 2022 07.29Toča, močan veter in obilne padavine – Slovenijo je včeraj okoli pol pete ure popoldan zajelo močno neurje, najhuje je bilo na vzhodu in severovzhodu države. "V povezavi s tem so bili zabeleženi 103 dogodki," so nam sporočili z Uprave RS za zaščito in reševanje. Med bolj prizadetimi kraji je Rogatec. Največ škode je na poljščinah in v vinogradih, je povedal tamkajšnji župan Martin Mikolič. Po besedah župana Radencev Romana Leljaka pa je samo v njegovi občini nastalo za okoli 300.000 evrov škode.

Brez pestrosti opraševalcev ni prehranske varnosti
20. 05. 2022 09.00Po podatkih Nacionalnega inštituta za biologijo v Sloveniji poleg kranjske čebele živi še več kot 500 vrst divjih čebel, oprašujejo pa tudi muhe, metulji, nekateri hrošči in ose. Vsaj polovico opraševanja v kmetijstvu opravijo divji opraševalci, v naravi pa je njihov delež še večji. Strokovnjaki ocenjujejo, da vrednost opraševanja žuželk za slovensko kmetijstvo prinaša 120 milijonov evrov letno. Obenem opažajo, da je življenjski prostor teh živali ogrožen. Med drugim zato, ker kmetje bolj gnojijo travnike in jih prepogosto kosijo. Cvetoči travniki zato vse bolj izginjajo. Kakšne so možne rešitve?

Vremenski zasuk: prihaja hladna fronta, možnost sneženja in pozebe
28. 03. 2022 07.23V tem tednu nas čaka pravi vremenski zasuk. Iznad polarnih predelov se bo namreč sredi tedna proti jugu celine spustila obsežna zaloga hladnega zraka, ki nam bo po daljšem obdobju suhega vremena prinesla dobrodošle padavine, žal pa tudi nevarnost sneženja in pozebe. Prve kaplje dežja lahko pričakujemo v sredo, ko bo rahlo deževalo predvsem na zahodu in jugu Slovenije, v četrtek, ko nas bo dosegla hladna fronta, pa se bodo padavine okrepile in razširile tudi drugam. Še pred tem bo vreme v prvi polovici tedna krojil topel jugozahodni veter, s katerim se bo k nam že drugič v tem mesecu razširila večja količina puščavskega peska.

DZ podprl denarno pomoč prizadetim kmetom v spomladanski pozebi
07. 07. 2021 19.25DZ je soglasno potrdil zakon o ukrepih za odpravo posledic spomladanske pozebe v kmetijski proizvodnji. Ta daje podlago za izdelavo končne ocene škode in za nujne interventne ukrepe za odpravo njenih posledic. Pozeba je sicer najbolj prizadela sadno drevje in vinsko trto.

Apel: Kosite pozneje, zaradi pozebe bo glavna hrana čebelam cvetje na zelenicah
22. 04. 2021 17.38Zaradi nedavne pozebe je v veliki meri uničeno cvetje sadnega drevja. Glavna hrana za čebele bodo letos tako cvetlice na travnikih. Na Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije ob tem pozivajo k nekoliko poznejši košnji zelenic, predvsem tistih na javnih površinah, od katerih ni odvisna krma živali. Še posebej pomemben bo regrat, ki izdatno medi. "Letos bo štel vsak regratov cvet," pravi predstavnik za odnose z javnostmi KGZS Marjan Papež, sicer tudi sam čebelar. Če pa se že v teh dneh odločite za košnjo, to opravite zvečer ali ob slabem vremenu, še apelira.

Nad zelenico z robotsko, bencinsko, akumulatorsko ali električno kosilnico?
14. 04. 2021 13.54Eno najpogostejših vrtnarskih opravil je košnja trave. Delo vam bo močno olajšala kakovostna kosilnica. Toda kakšno izbrati? Za manjše površine so primerne električne kosilnice, za srednje do velike površine motorne kosilnice in bencinski parkovni traktorji za večje parkovne površine. Ekološko ozaveščeni posegajo po akumulatorskih kosilnicah, robotskih in ročnih, ki delujejo na potisk s hojo.

Prva ocena po pozebi kaže na katastrofo, ponekod pridelka ne bo
09. 04. 2021 14.40V večjem delu Slovenije smo v tem tednu izmerili najnižje aprilske temperature v zgodovini meteoroloških meritev, ki so prizadele predvsem sadno drevje, pa tudi vinograde, oljke in zelenjavne vrste. Prve ocene o prizadetosti nasadov so predstavili predstavniki KGZS: škoda je ogromna, prizadetih je od 70 do 80 odstotkov nasadov, ponekod pridelka ne bo. Dokončna ocena o škodi bo znana šele čez nekaj tednov. KGZS spodbuja državo, da pomaga in ukrepa takoj.

Zakaj so spomladanske pozebe v zadnjih letih tako pogoste?
09. 04. 2021 07.01Je že res, da je april znan po svoji muhavosti, ampak letos je prekosil samega sebe. Še v nobenem aprilu v zgodovini meteoroloških meritev se namreč ni zgodilo, da bi razlika med uradno najnižjo in najvišjo izmerjeno temperaturo znašala skoraj 50 stopinj Celzija, kar se je zgodilo letos. Še bolj ekstremno je to, da je med maksimumom in minimumom minilo le šest dni. Zaradi nenadnega vremenskega preobrata marsikje tudi letos ne bo pridelka. Na tem mestu se postavljata vprašanji, zakaj so izrazite spomladanske ohladitve v zadnjih letih tako pogoste in kaj nas čaka v prihodnosti.