sašo polanec

Z novo reformo manj špekulacij za s. p.-je?
28. 03. 2025 06.05Prevajalka in profesorica francoščine je kot samostojna podjetnica plačevala najnižje prispevke, čeprav se je zavedala, da bo pokojnina v takem primeru mizerna. Nisem špekulirala in se izogibala plačevanju manj davka, pravi. So pa tudi taki, ki to počnejo. Če bo sprejeta nova pokojninska reforma, bo prostora za špekulacije manj. Kaj pa o napovedani reformi menijo mladi? Skrbi jih, da bi bile zaradi nje pokojnine nižje.

Včasih so rekli, prej boš začel delati, prej boš končal
27. 03. 2025 06.00Spomnim se, da so mi kot mlademu govorili, da prej, kot bom začel delati, prej bom končal, pravi delavec, zaposlen v proizvodnji enega od ljubljanskih podjetij. Predlagana pokojninska reforma mu bo lahko prekrižala načrte. Če se bo upokojil pri 62-ih, kar je eden od predlogov, bo imel že 45 let delovne dobe. Z višanjem starostne meje pa se manj obremenjujejo mladi. Delati začnejo vse pozneje, 40 let zavarovalne dobe pa že zdaj težko dosežejo do 62. leta. Tako ali tako v našem času ne bo več pokojnin, so črnogledi. Pokojninska reforma, ki naj bi jo sprejeli v kratkem, je za marsikoga boleča tema, a je, kar poudarjajo njeni snovalci, nujna za dostojne pokojnine.

Predlog nepremičninskega davka – všečna kazen za najbogatejše?
25. 01. 2025 12.57Do danes je finančno ministrstvo zbiralo odzive in komentarje na predlog izhodišč nepremičninskega davka, ki naj bi ga po načrtih uvedli že prihodnje leto in bi v državno blagajno letno prinesel 600 milijonov evrov. Z njim želijo lastnike praznih stanovanj in hiš spodbuditi k dolgoročnemu oddajanju, kar naj bi umirilo vrtoglave najemnine. Hkrati pa bi z zbranimi sredstvi razbremenili delo. Toda že sama izhodišča so naletela na številne kritike.

Bomo še imeli pokojnine?
21. 10. 2023 10.38Dobra novica za upokojence: prihodnje leto bodo pokojnine nekoliko višje, predvidoma za 8,2 odstotka. Gre za eno najvišjih rednih uskladitev pokojnin doslej. A hkrati je kruto dejstvo: zaradi nizkih plač v preteklosti pogosto tudi 40 let dela ni dovolj za dostojno starost; dobra polovica upokojencev danes živi s pokojninami, ki so pod pragom tveganja revščine. Več kot 40 odstotkov prejema manj kot 700 evrov, kar ne zadošča niti za pokritje minimalnih življenjskih stroškov.

Pokojnine: najnižja 310, najvišja skoraj 4 tisoč evrov
20. 10. 2023 06.00Živimo vse dlje, upokojitvene starosti so vse višje, pokojninske dobe vse daljše, pokojnine – kot razkriva razmerje med povprečno plačo in povprečno pokojnino – vse nižje. Kruto dejstvo torej je: zaradi nizkih plač pogosto tudi 40 let dela ni dovolj za dostojno starost. Dobra polovica upokojencev danes živi s pokojninami, ki so pod pragom tveganja revščine. Več kot 40 odstotkov prejema manj kot 700 evrov, kar ne zadošča niti za pokritje minimalnih življenjskih stroškov. Kako pa bo v prihodnje? Na mizi je namreč nova pokojninska reforma. Bomo torej delali dlje? Šli v pokoj kasneje, a imeli zato višje pokojnine? Pa tudi: kako zagotoviti vzdržnost pokojninskega sistema in povrniti zaupanje vanj, zlasti med mladimi?

Po kritikah na račun sramotnih obresti na depozite NLB napovedala dvig
24. 08. 2023 13.32Banke so v zadnjih mesecih deležne vse več kritik zaradi nizkih obrestnih mer na depozite in sočasnega precejšnjega dviga obrestnih mer na posojila. Še posebej, ker so dobiček v prvem polletju več kot podvojile. NLB je že sporočila, da jih s septembrom dviguje. Država pa razmišlja o različnih ukrepih, tudi o uvedbi davka na dobiček. Hkrati od bank pričakuje več solidarnosti pri popoplavni obnovi. Ekonomist Polanec opozarja, da banke ne morejo biti osrednji vir financiranja. Rešitve vidi drugje.

Sodišče pritrdilo KPK: Polanec kršil integriteto
03. 07. 2023 10.05Upravno sodišče je zavrnilo tožbo nekdanjega predsednika Komisije za imenovanja in prejemke ter člana nadzornega sveta Slovenske izvozne in razvojne banke Saša Polanca. S tem je pritrdilo ugotovitvam Komisije za preprečevanje korupcije, da je Polanec kršil integriteto po Zakonu o integriteti in preprečevanju korupcije.

Beg možganov kot priložnost: kaj lahko ponudi Slovenija?
18. 05. 2023 06.00Polona Globočnik, Miha Šaberl in Kristi Hodak Knobloch – izobraženci s karierami na Dunaju, v Pragi in Londonu – o tem, zakaj so izbrali tujino. So visoki davki v Sloveniji edini razlog? Ali Slovenija lahko sodeluje v globalni tekmi za višje plače in boljšo kakovost življenja? In kaj je treba narediti, da bo beg možganov postal priložnost za hitrejši razvoj države?

Visoki davki, višja kakovost življenja?
15. 05. 2023 06.00Medicinska sestra, učitelj in visoko izobraženi specialist – jedro javnega zdravstva in šolstva ter gospodarstva. Iz prve roke o tem, kaj te kadre vodi iz Slovenije v tujino, konkretno v Avstrijo, na Finsko in na Češko. V kakšnih zdravstvenih domovih, šolah, podjetjih delajo? Bi se vrnili domov ne glede na to, koliko davkov jim pobere država? Kaj dobijo v zameno v novi domovini? In kaj bi jim morala ponuditi Slovenija?

Kapital je plaha ptica
07. 07. 2022 06.00Slovenija sodi med države, kjer je davek na kapital manj obdavčen. Podjetja imajo lahko tudi 100-odstotno olajšavo na področju spodbujanja investicij in razvoja. Je Slovenija pri obdavčitvi kapitala na robu davčne oaze?

'Če vlada z javnim denarjem ravna odgovorno, ljudje nimajo težav s plačevanjem davkov'
06. 07. 2022 06.00Je davčno breme v Sloveniji visoko ali je to zgolj naš občutek? Kje smo na lestvici v primerjavi z drugimi državi? Zakaj skandinavski model visokih davkov deluje? Prav zato, pravi Suzana Macuh, rojena slovenskim staršem na Švedskem, ker lahko vsak ne glede na dohodek ali socialni položaj dobi od države tisto, kar potrebuje.

Ali visoko obdavčeno delo v Sloveniji povzroča beg možganov?
05. 07. 2022 06.00Slovenija sodi med države OECD, kjer je delo visoko obdavčeno, uvrščamo se na šesto mesto. Posledično imamo težavo pri preprečevanju bega možganov in pri privabljanju tujega kadra v Slovenijo. Podjetja tekmujejo predvsem za visoko izobraženi kader. Po besedah Boruta Čeha, direktorja Labene, že slovenski kadri in Slovenci v tujini ne bodo dovolj. Morali bomo tekmovati z drugimi državami, da privabimo kadre iz celega evropskega bazena, sicer razvoj ne bo mogoč.

Bo nepremičninski davek povečal ponudbo na trgu nepremičnin in znižal cene?
04. 07. 2022 06.00Večina evropskih držav ima nepremičninski davek, Slovenija sodi med izjeme – države, ki takšnega davka nimajo. Uvajamo ga že od leta 2006, ko smo imeli množični popis nepremičnin. Imamo pa nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča – vsaka od 212 občin sama določa, koliko moramo plačati, zneski pa so različni: v Kopru več kot en evro na kvadratni meter za stanovanje, v Krškem pol evra. Bi uvedba davka stabilizirala divjo rast cen nepremičnin? Primer: vrednost garsonjere v Celovških dvorih je danes trikrat višja kot ob nakupu.

'Skok cen goriva je presenečenje, a ne gre nujno za kartelno dogovarjanje'
04. 05. 2022 15.35Višje cene goriva po vladni deregulaciji občutijo tako potrošniki kot gospodarstvo in politika. Izjava zmagovalca volitev in verjetnega bodočega mandatarja Roberta Goloba, da ob zadnjih podražitvah goriva obstaja sum kartelnega dogovarjanja med trgovci, je sprožila burne odzive. Petrol očitke ostro zavrača, odhajajoči gospodarski minister obljublja, da bo vlada po potrebi ukrepala. Iz Agencije za varstvo konkurence (AVK) pa sporočajo, da ugotavljajo dejstva in okoliščine, na podlagi katerih bi skladno z zakonskimi pristojnostmi morali ukrepati.

Opozicija pozdravlja regulacijo cen in koalicijo poziva, naj ne sprejema novih zakonov
14. 03. 2022 17.24Predstavniki opozicijskih strank pozdravljajo napoved predsednika vlade Janeza Janše o regulaciji maloprodajnih cen naftnih derivatov z namenom blaženja krize zaradi vse dražjih goriv. Po mnenju opozicije je to korak v pravo smer, ob tem pa apelirajo na vlado in koalicijo, naj pred volitvami ne sprejema finančno nevzdržnih zakonov.

'Socialno tržno gospodarstvo' - nesporazum ali izpraznjenost slovenske politike?
20. 11. 2021 07.00Datum državnozborskih volitev je znan, volilne kampanje so, sicer neuradno, že v polnem teku. Z vsakim novim škandalom vlade se kaže tudi nemoč opozicije, da predstavi konkretno alternativno politično-ekonomsko zgodbo. Namesto nekega novega koncepta, KUL poudarja pot nazaj, del liberalne politike pa išče novega obraza, za kar se zdi, da so ga v viharju zamenjav in nepotrditve dosedanjega vodstva različnih energetskih družb tudi našli. Neobstoj koncepta, s katerim bi lahko liberalne stranke združene v KUL lahko predstavile alternativo obstoječemu konservativnemu neoliberalizmu, ne preseneča, saj so v zadnjih dveh desetletjih vse vlade sprejemale dokaj podobne socialne in ekonomske politike.

Počivalšek: Zdaj je najugodnejši trenutek za liberalizacijo cen naftnih derivatov
24. 09. 2020 12.46Prevozniki, združeni v sekcijo pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije pričakujejo, da bo liberalizacija cen pogonskih goriv vodila v nižje cene. V nasprotnem primeru bodo od vlade zahtevali, da poseže v cene. Medtem ekonomist Sašo Polanec z ljubljanske ekonomske fakultete meni, da je skrajni čas, da se cene naftnih derivatov v Sloveniji sprostijo. Po njegovem pričakovanju bo tako prišlo do rasti cen. Gospodarski minister Zdravko Počivalšek pravi, da je zdaj najugodnejši trenutek za liberalizacijo cen, saj bo imel dvig marž trgovcev, ki so bile sedaj omejene, majhen vpliv na zvišanje maloprodajnih cen.

Objektivno je Vebru težko pripisati krivdo za polomijo Telekom, a v SMC bi se iz tega 'želeli naučiti čim več'
14. 04. 2015 12.32Država je doživela hladen tuš v postopku privatizacije Telekoma Slovenije, saj je prispela le ena zavezujoča ponudba. Ekonomist Polanec pravi, da se splača umakniti iz prodaje. To pa bi naredili tudi poslanci.

'Obnašanje sindikatov vodi v manjšo zaposljivost mladih'
27. 02. 2014 10.46Sindikati so prepričani, da nove pokojninske reforme ne potrebujemo, ampak bi se morali osredotočiti na gospodarsko reformo. Ekonomist Sašo Polanec pa je prepričan, da obnašanje sindikatov vodi v slabšo mednarodno konkurenčnost in manjšo zaposljivost mladih.

'Nezaupnica lahko odpira nove možnosti'
20. 09. 2011 18.31Izglasovana nezaupnica vladi premierja Pahorja je pozitivna novica za slovensko gospodarstvo, če se z njo odpira pot do nove vlade, ki bo aktivno izvajala reforme, se strinjata ekonomista Šušteršič in Polanec.

LDS: Več kot le obljube
11. 10. 2007 16.03V opozicijski LDS že pripravljajo program za parlamentarne volitve. Pravijo, da ne bodo le obljubljali, temveč tudi iskali rešitve.

Prvi dan brez težav
03. 01. 2007 07.36Banke prvi dan poslovanja z evri niso imele večjih težav. Tudi v trgovinah in lokalih so bili dobro pripravljeni.

Večji pritisk mednarodne konkurence
03. 01. 2007 15.44Ekonomista Polanec in Križanič poudarjata primerljivost cen in vpliv mednarodne konkurence z uvedbo evra.

Ustanovljen strateški svet
23. 12. 2004 00.00Vlada je ustanovila strateški svet za gospodarski razvoj, ki ga bodo vodili ekonomisti starejše in mlajše generacije.

Strel in Hribar napolnila Tivoli
25. 09. 2003 00.00Ultramaratonski plavalec Martin Strel, lastnik treh rekordov v Guinnessovi knjigi, in radijski voditelj Sašo Hribar sta v ljubljanskem bazenu Tivoli uresničila napoved o dvoboju na 50 m prosto. Napet dvoboj je pred 500 gledalci, ki so do zadnjega kotička napolnili prostor ob bazenu, z 32,90 dobil Hribar.

Nose drugi na dirki v Italiji
26. 04. 2002 00.00Prvo etapo dirke Delle Regioni v severnem delu Italije je najhitreje prevozil domačin Antonio Quadranti, z drugim mestom pa se je v konkurenci tekmovalcev iz 18 držav izkazal slovenski kolesar Tomaž Nose.