ruska nafta

Ruska flota v senci: Nemci zasegli tanker s 100.000 tonami surove nafte
21. 03. 2025 18.02Nemški cariniki so v Baltskem morju zasegli tanker Eventin, ki pluje pod zastavo Paname in naj bi prevažal okoli 100.000 ton surove ruske nafte. Nemci so prepričani, da je plovilo del ruske "flote v senci" - torej plovil, pri katerih je lastništvo precej nejasno. Kupci takih ladij prihajajo iz držav, ki sankcij proti Rusiji nimajo, zato lahko rusko nafto brez omejitev prodajajo na svetovnem trgu. Rusko trgovanje z nafto, orožjem in žitom s pomočjo takih plovil in mrež kljub sankcijam torej lahko deluje nemoteno.

V Črnem morju potonila ruska tankerja
15. 12. 2024 14.53Dva ruska naftna tankerja z 29 člani posadke sta se zaradi slabega vremena potonila v Črnem morju. Iz njiju zdaj pušča nafta, so sporočile ruske oblasti. Videoposnetek potopa je na Telegramu objavilo rusko tožilstvo za južni promet.

Rusija je Severni Koreji v zameno za vojake poslala orožje?
22. 11. 2024 11.26Rusija je Severni Koreji dobavila protiletalske rakete in artilerijo, vključno s samovoznimi havbicami in večcevnimi raketometi, v zameno za napotitev več tisoč vojakov za podporo invaziji v Ukrajini, je sporočila južnokorejska vlada. Dodala je, da namerava Severna Koreja orožje uporabiti za obrambo zračnega prostora nad prestolnico.

Finančni POPkast: Gospodarski obeti in analiza tveganj
19. 09. 2024 07.00Centralne banke so začele s ciklom nižanja obrestnih mer, inflacijski pritisk tako v ZDA kot v Evropi popušča tudi zaradi Kitajske, ki ji proizvodnja počasneje raste od pričakovanj, kar vpliva na nižjo ceno nafte in posledično na nižjo stopnjo inflacije.

'Opecu ni treba nadoknaditi ruskega primanjkljaja nafte'
09. 03. 2023 10.13Z marcem je Rusija v odziv na zahodne sankcije zmanjšala dobavo nafte za 500.000 sodčkov na dan. A potrebe, da bi primanjkljaj nadoknadile članice Opec+, ni, meni angolski državni sekretar za nafto in plin.

'Rusija izgublja energetsko bitko'
06. 03. 2023 12.09Napad na Ukrajino pred letom dni je sprožil bitke na številnih področjih. Med drugim se je obračun vnel tudi na energetskih trgih, kjer si nasproti stojita Rusija in Zahod. Prvi mož Mednarodne agencije za energijo Fatih Birol je dejal, da se je dolgo časa zdelo, da bi v tej bitki lahko zmagal Kremelj, a da se je tok zdaj obrnil.

Skrivnostna flota, ki pomaga Rusiji pri prevozu nafte, vse večja
04. 03. 2023 10.39Rusija je z naskokom najbolj sankcionirana država na svetu. Proti njej je uvedenih kar 14.081 ukrepov, kar je približno trikrat več kot proti Iranu. Pa vendar država uporablja številne obvode, s katerimi blaži njihov učinek. Tako je tudi pri prodaji in transportu ruske nafte. CNN razkriva, da na svetovnih oceanih plove "misteriozna flota tankerjev" z rusko nafto, ki postaja vse večja in večja.

Sankcije za Rusijo: odslej prepovedan še uvoz naftnih derivatov v EU
05. 02. 2023 07.05Po tem, ko je v začetku decembra lani začela veljati prepoved uvoza večine ruske surove nafte v EU, je z današnjim dnem v veljavi še embargo na ruske naftne derivate. EU je skupaj s skupino G7 uvedla tudi kapico za derivate, ki jih Rusija izvaža v tretje države. Za surovo nafto tovrsten ukrep velja že od decembra.

Rusija bo s februarjem prepovedala izvoz nafte v države, ki uporabljajo cenovno kapico
27. 12. 2022 18.09Ruski predsednik Vladimir Putin je izdal odlok o prepovedi prodaje nafte državam in podjetjem, ki uporabljajo cenovno kapico 60 dolarjev za sod ruske nafte, torej tudi Sloveniji. Odlok bo veljal od 1. februarja do 1. julija. V EU sicer že od začetka tega meseca velja embargo na uvoz večine ruske nafte.

Po EU še G7: cena ruske nafte omejena na 60 dolarjev na sod
03. 12. 2022 08.34Skupina G7 je v petek zvečer uradno sklenila, da postavi zgornjo mejo za ceno ruske nafte pri 60 dolarjih (56,94 evra) za 159-litrski sod. S tem je sledila ceni, za katero so se v petek dogovorile države članice EU. V skupni izjavi so države sporočile, da bo omejitev cene za rusko nafto začela veljati v ponedeljek ali "zelo hitro po tem". Cenovna kapica "bo uničila" rusko gospodarstvo, je prepričano ukrajinsko predsedstvo, ki si sicer želi, da bi bila meja postavljena pri 30 dolarjih. Rusija pa je bila medtem kritična do "preoblikovanja" osnovnih načel prostega trga.

Vučić: Kdo je Hrvaška, da odloča, čigavo nafto bomo vzeli in čigave ne?
07. 10. 2022 09.12Po tem, ko je hrvaški premier Andrej Plenković srbskemu predsedniku dejal, da lahko Srbija nafto dobi prek Hrvaške, a da ta ne bo ruska, je Aleksandar Vučić pripravil oster odziv na njegove besede. "Kdo so oni, da lahko odločajo, čigavo nafto bomo vzeli in čigave ne?" je vprašal. Ob tem pa je ostro dejal še: "Kako lahko v Evropi preživimo, če si pod noge neprestano mečemo polena?"

Članice EU potrdile nov sveženj sankcij, Rusija kritična do cenovne kapice
06. 10. 2022 20.20Potem ko so članice EU uradno potrdile dogovor o osmem svežnju sankcij proti Rusiji zaradi invazije na Ukrajino, so te z objavo v Uradnem listu EU tudi stopile v veljavo. Sveženj med drugim vključuje pravno podlago za uvedbo cenovne kapice za rusko nafto in širi seznam posameznikov in pravnih oseb, za katere veljajo sankcije. Ruske oblasti so do uvedbe cenovne kapice kritične.

'Sofisticirana tihotapska operacija': ukradeno žito hrani Putinov vojni stroj
03. 10. 2022 16.11Preiskava Associated Press in PBS Frontline je analizirala "sofisticirano rusko tihotapsko operacijo", v kateri so s ponarejenimi papirji in prevarami ukradli ukrajinsko žito v vrednosti najmanj 530 milijonov evrov.

Politico: Predlog G7 o omejitvi cen nafte predstavlja tveganje
28. 09. 2022 08.49Voditelji G7 so se v začetku septembra dogovorili, da bodo uvedli omejitev cen za izvoz ruske energije, a Politico poroča, da predlog predstavlja tveganje. Evropa, ki ima v svetovni panogi pomorskega zavarovanja osrednji položaj, bi le-tega lahko izkoristila, da bi ruske prihodke od energije zmanjšala ne le prek sankcij držav EU, ampak tudi prek vpliva tretjih držav. Težava nastane, če se tretje države dogovoru ne bodo želele pridružiti, in za zdaj kaže, da mu niso naklonjene. Peking namesto k sankcijam poziva k dialogu, New Delhi se sklicuje na svojo "moralno dolžnost", da zagotovi cenovno dostopno energijo, Ankara pa je Evropi dejala, naj po uvedbi sankcij "žanje, kar je sejala".

Cenovna kapica na rusko nafto? 'Če sodelujeta tudi Kitajska in Indija'
05. 09. 2022 09.49Poteza, s katero želijo najbolj razvita gospodarstva Rusijo prisiliti, da prodaja nafto po nižji ceni, bi lahko bila učinkovita le, če se pobudi G7 pridružijo tudi večji kupci, kot sta Kitajska ali Indija. Tako menijo nekateri analitiki. Prepričani so namreč, da ne bo dovolj, da cenovno kapico sprejme le sedem najbolj razvitih gospodarstev.

Najbolj razvita gospodarstva bi rada Rusijo prisilila, da nafto prodaja po nižji ceni
02. 09. 2022 17.39Finančni ministri držav skupine G7 želijo uvesti zgornjo mejo za cene ruske nafte, so zapisali v skupni izjavi. Pravijo, da želijo s cenovno kapico na rusko nafto preprečiti, da bi se Moskva okoristila s posledicami vojne v Ukrajini. S to potezo želi sedem najbolj razvitih gospodarstev sveta prisiliti Rusijo, da bi v prihodnosti nafto velikim kupcem, kot je Indija, prodajala po veliko nižji ceni. Rusija pa je že zagrozila, da bo prenehala prodajati nafto vsem državam, ki bodo sprejele cenovno kapico.

Ruska dobava nafte na Madžarsko, Slovaško in Češko se bo nadaljevala
10. 08. 2022 14.10Dobava ruske nafte vzdolž južnega kraka naftovoda Družba na Madžarsko, Češko in Slovaško, ki je bila več dni prekinjena, se bo kmalu nadaljevala, je sporočila slovaška naftna rafinerija Slovnaft. Kot so v družbi potrdili, sta se Ukrajina in Rusija dogovorili o kompromisnem predlogu.

Obljuba voditeljev G7: Milijardna pomoč za reševanje prehranske krize
28. 06. 2022 13.15Voditelji držav skupine G7 so obljubili 4,5 milijarde dolarjev (dobre štiri milijarde evrov) za reševanje svetovne prehranske krize, ki jo je sprožila ruska invazija na Ukrajino. Dogovorili naj bi se tudi, da bodo preučili možnosti za omejitev cen ruske nafte, s čimer bi omejili prihodke Moskve za financiranje vojne v Ukrajini. "Skupina želi ohraniti visoko politično in gospodarsko ceno vojne za Putina in njegovo vlado," je ob zaključku srečanja dejal nemški kancler Olaf Scholz.

Nafta se je še dodatno pocenila
23. 06. 2022 08.42Cene surove nafte so se po sredinem krepkem padcu še dodatno znižale in so najnižje v zadnjih nekaj tednih. Na naftnem trgu namreč vlada strah pred morebitno recesijo, ki bi jo prinesle posledice vojne v Ukrajini in zvišanje obrestnih mer centralnih bank po svetu kot odgovor na vse višjo inflacijo.

Cene nafte na enomesečnem dnu
22. 06. 2022 09.23Cene nafte so se krepko spustile in dosegle najnižjo raven v približno mesecu dni. Razlog je bojazen pred recesijo v obdobju, ko se centralne banke po svetu spopadajo z visoko inflacijo z zviševanjem obrestnih mer.

Rusija prvih 100 dni vojne v Ukrajini zaslužila 93 milijard evrov
13. 06. 2022 09.22Center za raziskave energije in čistega zraka (CREA) je s podrobnim sledenjem ruskih pošiljk nafte, plina in premoga razkril obseg prihodkov od fosilnih goriv, ki financirajo rusko nezakonito invazijo na Ukrajino.

Srbija bo ostala brez ruske nafte prek naftovoda Janaf
06. 06. 2022 07.01Srbija zaradi novega paketa sankcij Evropske unije proti Rusiji, ki se nanaša na uvoz nafte prek morja, ne bo mogla dobavljati ruske nafte prek Jadranskega naftovoda. Nafta iz Rusije pokriva 16 odstotkov potreb po tem energentu v Srbiji. Odpovedan je tudi za ponedeljek in torek napovedan obisk ruskega zunanjega ministra Sergeja Lavrova v Beogradu, saj so tri sosednje države Srbije svoj zračni prostor zaprle za njegovo letalo. Moskva je poteze omenjenih držav označila za sovražne in ob tem poudarila prijateljske odnose s Srbijo.

Sprejet delni embargo na uvoz ruske nafte
03. 06. 2022 11.59Članice Evropske unije so potrdile šesti sveženj sankcij proti Rusiji, ki med drugim vključuje delni embargo na uvoz ruske nafte. Iz sistema Swift bodo izključene še tri ruske banke, med njimi tudi Sberbank.

V EU dosežen dokončni dogovor o sankcijah proti Rusiji
02. 06. 2022 16.41Potem ko so voditelji EU v začetku tedna dosegli politični dogovor o šestem svežnju sankcij proti Rusiji, vključno z delnim embargom na uvoz ruske nafte, so članice dosegle še dogovor na tehnični ravni, je francosko predsedstvo Svetu EU zapisalo na Twitterju. Dogovor so dosegle, potem ko so s seznama sankcioniranih oseb umaknili patriarha Kirila.

EU se z doseženim dogovorom odpoveduje dvema tretjinama nafte iz Rusije
31. 05. 2022 05.59Voditelji držav članic Evropske unije so na vrhu v Bruslju dosegli dogovor o embargu na uvoz ruske nafte v EU, je na Twitterju zapisal predsednik Evropskega sveta Charles Michel. Do konca leta se bodo države članice po besedah predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen odpovedale 90 odstotkom ruske nafte.

Evropska unija očitno še brez dogovora o embargu na rusko nafto
30. 05. 2022 12.52Potem ko so nekateri viri pri EU sporočili, da so države članice EU dosegle politični dogovor o embargu na uvoz ruske nafte, očitno ni tako. Smernice o embargu naj bi predvidoma podali voditelji držav članic EU, vendar je madžarski premier Viktor Orban na drugi strani opozoril, da kompromis še ni dosežen. "Nobenega dogovora ni," je poudaril.

Cene pogonskih goriv še naraščajo, država pred izzivom ukrepanja
05. 05. 2022 17.51Cene 95-oktanskega bencina in dizla so se po prvomajskem zaključku 45-dnevne cenovne regulacije ta teden še dvignile. Pritisk na cene naftnih derivatov bo po pričakovanjih ostal velik, še posebej ob embargu na uvoz ruske nafte. Država je pred izzivom ukrepanja, bodisi s posegom v dajatve, z regulacijo marž, ali s subvencijami.

Tudi Bolgarija želi izjemo pri embargu na rusko nafto
05. 05. 2022 15.39Po tem, ko je Evropska komisija predstavila nov paket sankcij proti Rusiji, med katerimi je tudi embargo na uvoz ruske nafte v EU, se je med državami članicami zgodil razkol na tiste, ki embargo podpirajo, in tiste, ki ga ne. Med slednjimi je tudi Bolgarija. Tamkajšnji minister za energijo Aleksander Nikolov je dejal, da si država želi izjeme na embargo. Izjemo si medtem želijo tudi na Madžarskem, Slovaškem in Češkem.

Vrnitev v sistem par–nepar in dneve brez avtomobila?
05. 05. 2022 15.36Sprejem sankcij proti Rusiji zaradi agresije na Ukrajino spremljajo predvsem napovedi zahodnih voditeljev, da bodo ukrepi ohromili rusko gospodarstvo, Putinov režim in njegovo vojno mašinerijo, precej manj transparentnosti pa je bilo, predvsem na začetku, zaslediti pri posledicah, ki jih ukrepi imajo na evropsko gospodarstvo ter predvsem življenja običajnih ljudi. O njih po navadi šele začnemo govoriti, ko jih neposredno začutimo. Primer je zadnja podražitev goriva. In kako učinkovite so sankcije? Ruska država beleži rekordne dobičke pri prodaji nafte in zemeljskega plina, časnik Financial Times pa opozarja, da bi Moskva lahko brez večjih težav pretrpela posledice evropskega embarga in luknjo zapolnila z izvozom na azijski trg.

Ameriška centralna banka zvišala ključno obrestno mero za pol odstotne točke
04. 05. 2022 20.09Ameriška centralna banka Federal Reserve (FED) je napovedala največje zvišanje obrestnih mer v več kot dveh desetletjih. Ključno obrestno mero je namreč zvišala za kar pol odstotne točke, na raven med 0,75 in 1,0 odstotka, ter napovedala nadaljnja zvišanja.