ruska flota v senci

Estonija zasegla tanker iz domnevne ruske flote v senci

11. 04. 2025 18.52

Estonska mornarica je v Finskem zalivu zasegla tanker, za katerega sumijo, da pripada ruski 'floti v senci'. Ladja, ki je pod sankcijami Kanade, Evropske unije, Švice in Združenega kraljestva, naj bi plula brez veljavne zastave. 24-člansko posadko vodi kitajski kapitan, namenjeni pa so bili v rusko pristanišče Ust-Luga.

Ruska flota v senci: Nemci zasegli tanker s 100.000 tonami surove nafte

21. 03. 2025 18.02

Nemški cariniki so v Baltskem morju zasegli tanker Eventin, ki pluje pod zastavo Paname in naj bi prevažal okoli 100.000 ton surove ruske nafte. Nemci so prepričani, da je plovilo del ruske "flote v senci" - torej plovil, pri katerih je lastništvo precej nejasno. Kupci takih ladij prihajajo iz držav, ki sankcij proti Rusiji nimajo, zato lahko rusko nafto brez omejitev prodajajo na svetovnem trgu. Rusko trgovanje z nafto, orožjem in žitom s pomočjo takih plovil in mrež kljub sankcijam torej lahko deluje nemoteno.

Zelenski britansko vlado pozval, naj mu dovoli napadati rusko ozemlje

19. 07. 2024 14.32

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je bil gost na izrednem zasedanju britanske vlade. Vodilne ministre je seznanil z vojaškim konfliktom, hkrati pa se je pogovarjal o ukrepih za preprečitev, da bi tankerji z rusko nafto kršili mednarodne sankcije proti Moskvi. Poleg tega je pozval vlado, naj Kijevu dovoli z zahodnim orožjem obstreljevati cilje na ruskem ozemlju.

Skrivnostna flota, ki pomaga Rusiji pri prevozu nafte, vse večja

04. 03. 2023 10.39

Rusija je z naskokom najbolj sankcionirana država na svetu. Proti njej je uvedenih kar 14.081 ukrepov, kar je približno trikrat več kot proti Iranu. Pa vendar država uporablja številne obvode, s katerimi blaži njihov učinek. Tako je tudi pri prodaji in transportu ruske nafte. CNN razkriva, da na svetovnih oceanih plove "misteriozna flota tankerjev" z rusko nafto, ki postaja vse večja in večja.

Trije dnevi, dolgi eno leto

24. 02. 2023 08.00

365 dni, na stotine uničenih mest in vasi ter več deset tisoč mrtvih vojakov in civilistov kasneje, od začetnega ruskega poskusa bliskovite vojne do krvavega boja za vsak meter ukrajinske zemlje. Če je v Moskvi pred začetkom "posebne vojaške operacije" prevladovalo prepričanje, da bodo sunkoviti prodori v prvih dneh Ukrajino hitro spravili na kolena – ali pa v Kijevu in na zahodu, da bodo oblast v Kremlju pokopale sankcije in žrtve med vojaki – so se načrti vseh bolj ali manj izjalovili. Druga največja armada na svetu ne zmore zlomiti odpora vse bolj oboroženega nasprotnika, na drugi strani Ukrajina in zahod trepetata zaradi kritično nizkih zalog streliva. Pred nami je vojna izčrpavanja med Rusijo ter Ukrajino in zahodom na drugi strani.