rusjan

Kaj prinaša novi medijski zakon?
08. 04. 2025 20.46Kakšna bo prihodnost slovenskih medijev v vse bolj digitalnem svetu? Kdo v državi naj po novem presoja medijsko koncentracijo? Ali so tudi spletni vplivneži mediji? In ali bi poskus Golobove koalicije za omejevanje sovražnega govora res lahko pomenil cenzuro v medijih, kot skrbi opozicijo? To je nekaj ključnih dilem novega medijskega zakona, ki je, po začasnem umiku začel zakonodajno pot. Pri tem pa pomembne vsebinske spremembe v zadnjem hipu in pomisleki strokovnjakov.

Glas ljudstva: za dodatek umetnikom ali ne?
08. 04. 2025 15.36Na dan razpisa zakonodajnega referenduma o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti je bilo v Sloveniji 1.693.355 volilnih upravičencev. Za zavrnitev zakona bi bilo po zadnjih podatkih potrebnih 338.671 glasov. V predlagateljici referenduma SDS napovedujejo intenzivno kampanjo, medtem ko ministrstvo za kulturo argumentira transparentnost novega zakona.

Slovenska deklica in italijanski deček s pritiskom na gumb in ob pesmi 'Insieme' odprla EPK
08. 02. 2025 07.00Na obnovljenem Trgu Evrope, kjer je nekdaj meja ločevala Italijo in Slovenijo, se je začela prva čezmejna Evropska prestolnica kulture Nova Gorica-Gorica. Večurno dogajanje do uradnega odprtja je simbolno potekalo na slovenski kulturni praznik. To je zgodovinski trenutek, je bilo slišati z obeh strani meje. Otvoritveno slovesnost si je v živo ogledalo več tisoč ljudi.

SDS za referendum o dodatku k pokojninam, ministrstvo: To ne bi bilo smotrno
06. 02. 2025 15.31SDS bo predvidoma konec prihodnjega tedna začela zbirati podpise za zakonodajni referendum o zakonu o dodatku k pokojninam za izjemne dosežke na področju umetnosti, je napovedal poslanec SDS Andrej Hoivik. Kot je dodal, je poslanska skupina SDS za vložitev pobude v tednu dni zbrala približno 8700 podpisov. Te morajo sedaj preveriti strokovne službe državnega zbora. Na kulturnem ministrstvu odgovarjajo: To ne bi bilo smotrno, saj so stroški zanj okoli pet milijonov evrov. "Po naših ocenah bi stroški referenduma ustvarili za 70 let dodatkov k pokojninam."

Pristal drugi Spartan
17. 12. 2024 13.15Na letališču Cerklje ob Krki je pristalo še drugo taktično transportno letalo C-27J Edvard Rusjan. Prvo letalo je slovensko vojno letalstvo prevzelo konec leta 2023, s prihodom drugega pa bo Slovenska vojska imela zagotovljeno stalno operativnost letalskega transporta svojih pripadnikov, hkrati pa bo pokrivala potrebe države ob naravnih in drugih nesrečah.

Zakon bo določil urne postavke dela samozaposlenih v kulturi
28. 11. 2024 15.10Vlada je sprejela predlog zakona o dopolnitvi zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo, ki bo kolektivno uredil izhodiščne urne postavke dela samozaposlenih v kulturi, kadar ti sodelujejo z javnimi zavodi in agencijami v kulturi. Samozaposleni bodo za enako delo plačani primerljivo s tistimi v javnih zavodih.

Mussolini ostaja častni meščan italijanske Gorice
12. 11. 2024 16.28Odvzem naziva častnega meščana Benitu Mussoliniju. To je bila ena od tem na ponedeljkovem občinskem svetu v italijanski Gorici, ki je med prisotnimi povzročila nemalo napetosti. A pobuda večjega dela leve sredine naposled ni bila uspešna. Desnosredinska večina je namreč glasovala proti predlogu ter tako odločila, da Mussolini ostaja goriški častni občan. Na odločitev mestnega sveta pa so se odzvali tudi na slovenskem ministrstvu za kulturo, kjer so pozdravili "pokončno držo" 11 mestnih svetnikov, ki so podprli odvzem naziva, ter dodali, da "ne bodo dopustili, da v 21. stoletju slabe kopije fašistov relativizirajo zgodovino".

Nepravilnosti v Cankarjevem domu? Čerin zatrjuje, da zavod posluje dobro
16. 05. 2024 16.07Po ponedeljkovem odzivu generalne direktorice Cankarjevega doma (CD) Uršule Cetinski na očitke o domnevnih nepravilnostih v zavodu, je svoje stališče javnosti v pisni izjavi predstavil še predsednik Sveta CD Aleš Čerin. Po njegovih besedah izkrivljene informacije v nekaterih medijih "ne odražajo resničnega stanja te ugledne institucije".

Odziv na hude očitke: Delujemo zakonito, varčno, transparentno
13. 05. 2024 14.49Generalna direktorica Cankarjevega doma Uršula Cetinski je v objavljenem odzivu zavrnila očitke o domnevnih nepravilnostih v Cankarjevem domu (CD), kot izhaja iz anonimnih prijav, zaradi katerih se je znašla pod drobnogledom določenih organov. Med očitki sta neprimerno vedenje in nepravilna poraba sredstev.

Na direktorico letijo hude obtožbe, Cankarjev dom pod lupo inšpektorjev in NPU
10. 05. 2024 19.06Trpinčenje zaposlenih, fizično in psihično nasilje, vrsta drugih kršitev delovne zakonodaje in tudi poslovne nepravilnosti. To v anonimnem pismu domnevna skupina zaposlenih očita direktorici Cankarjevega doma Uršuli Cetinski. Pred meseci so se z obtožbami obrnili na ministrico Asto Vrečko, ki je direktorico največje kulturne ustanove pri nas povabila na pogovor. Primer je predala inšpektoratu za delo, obtožbe preiskujejo tudi kriminalisti Nacionalnega preiskovalnega urada. Direktorica vse očitke zavrača in anonimko ocenjuje kot zlonamerno. Prepričana je, da ni naključje, da se je pojavila tik pred novim razpisom za njeno delovno mesto.

'Ta dan je bil upravičen, Slovenija je dosegla presenetljiv napredek'
09. 05. 2024 20.04V Novi Gorici se vrstijo različni dogodki ob praznovanju 20-letnice vstopa Slovenije v Evropsko unijo. Osrednja proslava poteka na travniku pred občinsko zgradbo. V mestu sta tudi tedanji predsednik Evropske komisije Romano Prodi in tedanji predsednik slovenske vlade Anton Rop, ki sta pred 20 leti tam odštevala sekunde do našega evropskega članstva.

Poklon Petru Musevskemu: do konca januarja na ogled njegov filmski opus
15. 01. 2024 20.08Do konca januarja pa bo v ljubljanski Kinoteki na ogled filmski cikel, posvečen legendarnemu preminulemu igralcu Petru Musevskemu. Ta vikend so ga začeli s filmom Rezervni deli režiserja Damjana Kozoleta o danes spet aktualnih problemih človečnosti in migrantske krize. Po premieri na Berlinalu ter številnih mednarodnih festivalih je Pero za vlogo zagrenjenega vdovca in tihotapca prebežnikov prejel vesno za najboljšo moško vlogo. Musevski je tri desetletja soustvarjal slovenski film, z vlogo zlomljenega alkoholika Ivana pa je zablestel v Cvitkovičevem filmu Kruh in mleko.

Odbor DZ za dodatne ukrepe za ekonomsko stabilnost RTVS
06. 12. 2023 14.25Odbor državnega zbora za kulturo, ki je obravnaval finančni položaj Radiotelevizije Slovenija (RTVS), je z devetimi glasovi za in tremi proti sprejel sklep, s katerim podpirajo prizadevanja ministrstva za kulturo, da v dialogu z vodstvom javne radiotelevizije pripravi dodatne ukrepe za ekonomsko stabilnost in neodvisnost zavoda.

Začeli z zbiranjem podpisov za čistejši zrak in okolje v Anhovem
01. 09. 2023 13.55Stekla je kampanja zbiranja podpisov podpore volivcev k predlogu sprememb zakona o varstvu okolja, ki ga predlagajo nekatere nevladne organizacije. Podpise so med drugim že oddali v Inštitutu 8. marec, podporo zakonodajnemu predlogu pa so napovedali v koalicijski stranki Levica.

Za obnovo 'speče lepotice' zagotovili evropska sredstva
30. 05. 2023 18.27Vlada je iz evropskih sredstev zagotovila 4,9 milijona evrov za obnovo unikatne orientalske vile v Novi Gorici, ki že 20 let propada. Gre za vilo Rafut arhitekta Antona Laščaka. Novogoriški župan je zadovoljen, da so se stvari začele premikati. Kot je dejal, bi se obnova vile lahko začela v letu 2025.

'Kmete bodo prisilili, da se odrečejo prvovrstnim zemljiščem'
30. 03. 2023 06.00Načrti za postavitev suhih vodnih zadrževalnikov razburjajo prebivalce Savinjske doline. "Ti načrti ogrožajo bivanjsko okolje, kmetijstvo, gospodarstvo in naravo naše doline," se bojijo prebivalci pod okriljem Civilne iniciative Savinja. Na Direkciji za vode mirijo, da se kakovost bivanja prebivalcem na teh območjih ne bo poslabšala, bodo pa naselja na tem območju manj poplavno ogrožena. Zemljišč, na katerih bodo zgrajeni nasipi suhih zadrževalnikov, sicer res ne bo več možno obdelovati, priznavajo. Na stran kmetov pa so stopili na kmetijskem ministrstvu, kjer poudarjajo, da predlog pomeni trajno izgubljen kmetijski potencial.

Na Dunaju največja retrospektiva slovenskega filma doslej
14. 03. 2023 13.00V dunajskem kinu Metro bo od 14. marca do 8. aprila potekala doslej največja retrospektiva slovenskega filma v Avstriji. V tem času bodo v hišnem kinu Avstrijskega filmskega arhiva prikazali 34 filmov različnih žanrov iz vseh obdobij zgodovine kinematografije na Slovenskem, so sporočili iz Slovenske kinoteke, kjer so retrospektivo pripravili.

Bo 27. novembra mega referendumska nedelja?
17. 10. 2022 16.16Odbor za zdravstvo je z 10 glasovi za in nobenim proti potrdil predlog izvedbe referenduma o spremembah Zakona o dolgotrajni oskrbi 27. novembra, torej na isti dan, kot sta predlagana referenduma o spremembah Zakona o vladi in o noveli Zakona o RTVS. Končno besedo bodo imeli poslanci na torkovi izredni seji DZ. To bi sicer pomenilo še peto nedeljo, ko bodo ljudje morali na volišča.

Z delom začela nova vladna ekipa, imenovana večina državnih sekretarjev
02. 06. 2022 06.21Novoizvoljena vlada, ki jo bo vodil predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob, je na ustanovni seji že oblikovala najožjo ekipo sodelavcev. Med drugim je imenovala državne sekretarje na ministrstvih in v kabinetu predsednika vlade. Objavljamo seznam ministrov in njihovih najožjih ekip.

Briška rebula privabila svetovne vinske pisce
26. 08. 2021 20.41V Vili Vipolže v Brdih se je odvijal že četrti mednarodni vinski dogodek Brda – Home of Rebula Wine Experience, ki ga organizira Konzorcij Brda v sodelovanju s trinajstimi priznanimi briškimi vinskimi hišami in s koordinacijo Zavoda za turizem, kulturo, mladino in šport Brda. Namen dogodka je mednarodnim in domačim strokovnim medijem večplastno predstaviti globino te sorte, ki združuje vinarje iz Slovenije (Brda) in Italije (Collio).

110 let od smrti pionirja letalstva Edvarda Rusjana: polet osmih letal od Rojc do Beograda
09. 07. 2021 19.10Letos mineva 110 let od smrti pionirja letalstva Edvarda Rusjana. Ta je skupaj z bratom Jožetom kot prvi v tedanji Avstro-Ogrski leta 1908 izdelal letalo in leto kasneje na Rojcah v Gorici prvič poletel. Žal se je le dve leti kasneje smrtno ponesrečil na letalskem mitingu v Beogradu. Ob letošnji obletnici njegovega rojstva in smrti so v Gorici pripravili prvi aeroreli, polet osmih letal od Rojc do Beograda.

102 leti vojaškega letalstva: Suverenost in neodvisnost nista samoumevni
12. 01. 2021 09.5612. januarja 1919 je v zrak poletelo prvo letalo s slovenskimi piloti, ki so bili pod slovenskim poveljstvom. Polet nad Koroško je bil nevaren in nujen za enote, ki so potrebovale jasno sliko dogajanja na tleh. Danes, 102 leti po tem dogodku, pa 15. polk vojaškega letalstva ta dan praznuje kot obletnico obstoja in spomin na naloge, ki jih opravljajo vsakodnevno, vse z namenom zagotavljanja pomoči ljudem, ki jih pogosto potrebujejo.

110 let od tragične smrti slovenskega pionirja letalstva
09. 01. 2021 14.419. januarja 1911 se je mlad 25-letni Edvard Rusjan med drznim letu ponesrečil v Beogradu. Njegova bogata zapuščina je navdušila številne letalce, spominjamo pa se ga še več kot stoletje po njegovi smrti. Da gre za res velikega pionirja letenja, pove to, da je bilo v času prvih poletov le nekaj ljudi, ki so z letalom poleteli v zrak, Edvard Rusjan pa je bil eden izmed njih.

Žiga Gombač izdal 'lumparije', ki jih je počel v otroštvu
28. 11. 2020 08.00Vsestranski Žiga Gombač, ki je televizijski preboj doživel kot komentator v kuharskem šovu Gostilna išče šefa, je priljubljen mladinski pisatelj. Spisal je že veliko pravljic, pesmic in stripov za otroke, v teh dneh pa je izšel nov roman Lumpsterji.

Italijanski veleposlanik na Goriškem tudi o vzpostavitvi ekonomske cone
06. 05. 2020 16.32Novogoriško občino je obiskal veleposlanik Italije v Sloveniji Carlo Campanile v spremstvu generalnega konzula Italije v Kopru Giuseppeja D'Agosta. Z novogoriškim županom Klemnom Miklavičem sta se pogovarjala o vplivu epidemije na gospodarstvo in turizem v širši regiji in med možnostmi za izhod iz gospodarske krize omenila ekonomsko cono.

KOMENTAR: Slovensko letalstvo po 110 letih doseglo dno
29. 09. 2019 07.00Grozeči stečaj letalske družbe Adria Airways ni slučajnost, niti ni zgolj posledica prodaje finančnemu skladu 4K Invest. Gre za dolg niz slabih odločitev in neobstoječih strategij za letalstvo v Sloveniji. V Sloveniji so politiki na vodilna mesta pogosto postavljali ljudi, ki so bili bolj politično kot strokovno podkovani za vodenje podjetij in uradov, ki se ukvarjajo z letalstvom. Časi, ko je Edvard Rusjan z neverjetno željo sestavil letalo in z njim med prvimi v Evropi poletel v nebo, so mimo.

VIDEO: 262 km/h pod solkanskim mostom skozi oči pilota
23. 09. 2019 14.29Pod solkanski most se je še tretjič spustil primorski letalec in večkratni prvak v akrobatskih letih Benjamin Ličer – Benđo, zdaj si lahko pogledate, kako je on videl polet pod mostom. Pri 262 kilometrih na uro nima veliko maneverskega prostora, saj je lahko odklon krmila usoden.

Benjamin Ličer spektakularno poletel pod kamnitim solkanskim mostom
22. 09. 2019 11.58Obeležitev 110. obletnice prvega poleta Edvarda Rusjana mineva v znamenju adrenalinskega poleta pod kamnitim solkanskim mostom, ki ga je v akrobatskem športnem letalu Zlin Z-526 izvedel veteran Benjamin Ličer - Benđo.

Študenti strojništva v ZDA poleteli do prepričljive zmage
17. 04. 2019 07.30Še en izjemen uspeh naših študentov – ekipa ljubljanske Fakultete za strojništvo je prepričljivo zmagala na tekmovanju Design, Build, Fly v Združenih državah Amerike. Zgradili so le devet kilogramov težko brezpilotno letalo, ki dosega hitrosti čez 100 km/h. Premagali so priznane univerze, kot so MIT, Stanford University in University of Hong Kong.

Vlada zavrnila predlog dopolnitve lex Magna
21. 02. 2019 13.03Vlada je zavrnila dopolnitev tako imenovanega lex Magna, ki jo je zahtevala okoljevarstvena organizacija Rovo. Ta po zagotovilih ministra Počivalška in glede na odprto pismo kljub temu ne bo vložila upravnega spora, ki bi začetek proizvodnje v Hočah še zamaknil. Ne odpoveduje pa se z zakonom predvidenim pravicam pri obravnavi dovoljenj za drugo fazo Magninega obrata.